Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-11, 16:15 Autor: Katarzyna Zawadzka

Upamiętniono ofiary Rzezi Wołyńskiej. Obchody w Opolu

W Opolu upamiętniono ofiary Rzezi Wołyńskiej [fot. Katarzyna Zawadzka]
W Opolu upamiętniono ofiary Rzezi Wołyńskiej [fot. Katarzyna Zawadzka]
W Opolu upamiętniono ofiary Rzezi Wołyńskiej [fot. Katarzyna Zawadzka]
W Opolu upamiętniono ofiary Rzezi Wołyńskiej [fot. Katarzyna Zawadzka]
W Opolu upamiętniono ofiary Rzezi Wołyńskiej [fot. Katarzyna Zawadzka]
W Opolu upamiętniono ofiary Rzezi Wołyńskiej [fot. Katarzyna Zawadzka]
W Opolu upamiętniono ofiary Rzezi Wołyńskiej [fot. Katarzyna Zawadzka]
W Opolu upamiętniono ofiary Rzezi Wołyńskiej [fot. Katarzyna Zawadzka]
W Opolu uczczono ofiary Rzezi Wołyńskiej. W uroczystościach wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz oraz 10. Opolska Brygada Logistyczna. Były to obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, którego dokonali ukraińscy nacjonaliści na obywatelach II RP.
Podczas uroczystości przemawiał pułkownik Edward Głowacki, który w czasie II wojny światowej był żołnierzem II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zapytany o budowanie relacji polsko-ukraińskich dziś powiedział, że prawdzie trzeba umieć spojrzeć w oczy.

- Z Ukraińcami trzeba będzie żyć i musimy żyć, bo jesteśmy w trudnym miejscu w Europie, ale i Ukraińcy, i my musimy dużo rzeczy skorygować w swoim myśleniu i postępowaniu - mówi pułkownik Głowacki. - Dużo też musimy zapomnieć, jeśli chodzi o indywidualnych ludzi, ale nie wolno nam zapomnieć zasadniczej rzeczy, a mianowicie tego ludobójstwa, które jest czymś, co przyniosło cierpienie i wstyd - dodaje.

Na uroczystościach obecna była także major Wanda Nowak, prezes opolskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - Temat rzezi wołyńskiej długo był przemilczany i zakłamywany - mówiła. - Czas najwyższy, aby ta sprawa ujrzała światło dzienne i dzisiaj po raz pierwszy taka uroczystość została zorganizowana i to jest naprawdę czas najwyższy, aby złożyć hołd tym ludziom, którzy polegli, dlatego, że byli Polakami - dodaje.

Jak budować dziś relacje polsko-ukraińskie? - Z wielką godnością - odpowiada wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

- Pan pułkownik Głowacki, który dzisiaj był z nami i jutro obchodzi 95 urodziny, a przeszedł cały szlak Andersa i był świadkiem tych wydarzeń, potrafił dzisiaj z wielką godnością dokonać analizy tych okropności, których był świadkiem i o których słyszał - mówi Porowska. - Jednocześnie, mimo tych doświadczeń, umiał powiedzieć - musimy stanąć na przeciwko siebie i sobie to wszystko wyjaśnić, bo inaczej się nie da. My jesteśmy już w przyszłości, to było 75 lat temu i nie możemy kolejnych 75 lat budować na fałszerstwie, kłamstwie, bo nie będzie autentycznych relacji między nami. Miedzy Polską a Ukrainą - dodaje.

Uroczystości w Opolu rozpoczęła msza święta w Kościele oo. Franciszkanów. Później uczestnicy w asyście pocztów sztandarowych przeszli na rynek, gdzie pod tablicami ku pamięci żołnierzy AK na opolskim ratuszu złożyli kwiaty. Organizatorem obchodów był Opolski Urząd Wojewódzki, a Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Pułkownik Edward Głowacki
Wanda Nowak
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2024-04-25, godz. 20:30 Uczniowie z całej Polski rywalizowali w finale olimpiady dla elektryków 21 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju przyjechało do Opola na finał olimpiady 'Euroelektra'. To konkurs organizowany od 25 lat przez Stowarzyszenie… » więcej 2024-04-25, godz. 19:50 Kasztany dawno zakwitły. Za prawie dwa tygodnie ruszają egzaminy maturalne 147 uczniów czwartych klas Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu, tegorocznych maturzystów, odebrało świadectwa ukończenia szkoły. Uroczystość… » więcej 2024-04-25, godz. 17:40 Po wypadku, udarze, rehabilitacji. Opole uruchamia opiekę krótkoterminową Opole rusza z programem opieki krótkoterminowej dla osób potrzebujących. Będzie pierwszym w województwie opolskim, i 5 w kraju samorządem, który będzie… » więcej 2024-04-25, godz. 17:00 Głogówek chce być przyjazny dla osób niepełnosprawnych Niepełnosprawni uczniowie z trzech powiatów będą mieli bezpieczny i komfortowy przewóz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku. Gmina kupi… » więcej 2024-04-25, godz. 16:00 Zakład Aktywności Zawodowej przy Fundacji DOM działa już 20 lat Od 20 lat przekazują wsparcie w postaci szkoleń, praktyk i staży. Obecnie pracuje tam 60 osób z umiarkowanym lub znaczącym stopniem niepełnosprawności… » więcej 2024-04-25, godz. 15:46 Z fotela wiceburmistrza na... burmistrza. Krzysztof Reinert nowym włodarzem Gogolina Krzysztof Reinert, aktualny wiceburmistrz Gogolina, już za kilka dni będzie rządził w gminie. W wyborach samorządowych pokonał dwóch kontrkandydatów, potrzebna… » więcej 2024-04-25, godz. 15:41 Modernizacja koksowni w Zdzieszowicach na półmetku. Inwestycja warta 165 mln zł 165 mln zł kosztują prace modernizacyjne w zakładach koksowniczych ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach. Do nowo wybudowanego 90-metrowego komina, który zastąpił… » więcej 2024-04-25, godz. 14:30 "Tu się nie da przejść". Pacjenci mają problem z dotarciem do przychodni w Opolu [INTERWENCJA] - Piesi muszą tu wykonać slalom - skarży się mieszkanka Opola na drogę do przychodni 'Centrum' przy ulicy Kościuszki. Od kilku lat jest tam parking dla samochodów… » więcej 2024-04-25, godz. 14:05 To już jest koniec... Radni Opola zebrali się po raz ostatni w tej kadencji Dla 8 radnych Opola to była ostatnia okazja, by zabrać głos podczas dyskusji i zagłosować. Dziś (25.04) radni ósmej kadencji spotkali się po raz ostatni… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 "Słowem malowane - o rodzinie opowieści". Osoby z niepełnosprawnością recytowały poezję Zwykle występują tu gwiazdy muzyki. Dziś (25.04) sceną Narodowego Centrum Polskiej Piosenki zawładnęli uczniowie szkół specjalnych z całego województwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »