Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-13, 20:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Pamięć o ukraińskim ludobójstwie ciągle jest żywa w gminie Prudnik

Niemysłowice. Wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Puźnik zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów [zdj. Gmina Prudnik]
Niemysłowice. Wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Puźnik zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów [zdj. Gmina Prudnik]
Puźniki po napadzie UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
Puźniki po napadzie UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
Ludobójstwo mieszkańców Puźnik na Kresach upamiętniono w Niemysłowicach, w gminie Prudnik. 13 lutego 1945 roku ukraińscy nacjonaliści napadli na tę polską wieś pod Buczaczem w województwie tarnopolskim. Dzisiaj tej miejscowości nie ma na mapach. Jej mieszkańców przesiedlono m.in. do Niemysłowic pod Prudnikiem.
- Banderowcy zaatakowali naszą wieś ok. czwartej nad ranem - wspomina Władysława Krowicka, była mieszkanka Puźnik. - Szli i palili. Dużo domów było krytych słomą. Co oni tam namordowali. U Borkowskich w rowie leżała kupa ludzi. Całe rodziny poszły. Przeszło sto osób u nas zamordowali. Matko Boska, nawet wieszali polskie kobiety na elektrycznych słupach.

75 rocznicę zbrodni w Puźnikach upamiętniły władze Prudnika.

- Na cmentarzu w Niemysłowicach oddaliśmy hołd bestialsko zabitym na Kresach - mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Jest tam pomnik upamiętniający ten mord. Część pozostałych przy życiu mieszkańców Puźnik została po wojnie osiedlona właśnie w Niemysłowicach. Tam ta pamięć o kresowym rodowodzie jest kultywowana.

- Mieszkańcy wracają do tych wspomnień, a wydarzenia te przypomina pomnik - mówiła Małgorzata Szewczuk ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Niemysłowice - „Bukowy Las”. - W lipcu będziemy się starali bardziej uroczyście obchodzić rocznicę rzezi wołyńskiej. W organizację tych uroczystości zaangażuje się wraz z parafią nasze stowarzyszenie.

Masakry polskich cywilów w Puźnikach dokonał kureń UPA pod dowództwem Petro Chamczuka „Bystrego”. Pomnik temu zbrodniarzowi wojennemu postawili współcześni Ukraińcy w Czortkowie, w obwodzie tarnopolskim. W Polsce 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
Władysława Krowicka
Jarosław Szóstka
Małgorzat Szewczuk

Wiadomości z regionu

2020-08-12, godz. 07:00 Opole sądzi się z przedsiębiorcą o usunięcie drewnianego ogródka na ulicy Koraszewskiego Restauracja 'Złota Nić' w Opolu nie funkcjonuje od dwóch lat, ale jej drewniany ogródek nadal zajmuje chodnik i część ulicy Koraszewskiego. W ratuszy słyszymy… » więcej 2020-08-12, godz. 06:45 Niebezpieczne odpady składowane w Skarbimierzu opuszczą poradzieckie lotnisko. Ich właściciel zobowiązał się do… Odpady odnalezione w Skarbimierzu mają wkrótce zniknąć z terenu poradzieckiego lotniska. Na takie działanie zobowiązały się władze firmy, do której należą… » więcej 2020-08-11, godz. 21:30 Nie wszystkie powiaty wywiążą się na czas z ustawowego obowiązku dotyczącego domów dziecka Do końca tego roku powiaty mają czas, aby dostosować do przepisów liczbę podopiecznych w domach dziecka. Wówczas mija okres przejściowy. Od stycznia 2012… » więcej 2020-08-11, godz. 21:15 Raport dnia: 20 zakażeń w regionie, chore jest m.in. 2-miesięczne dziecko. Koronawirusa potwierdzono u pracownika ratusza… 20 nowych zakażeń koronawirusem i 11 przypadków ozdrowień potwierdzono dziś (11.08) na Opolszczyźnie. W regionie patogen z Chin wykryto dotąd u 1343 mieszkańców… » więcej 2020-08-11, godz. 19:23 Pielęgniarka z DPS w Strzelcach Opolskich zakażona koronawirusem. Część pracowników kwarantannę odbywa w placówce… COVID-19 potwierdzono u jednej z pielęgniarek Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich. Kobieta przechodziła badania przesiewowe w szpitalu w Toszku, gdzie… » więcej 2020-08-11, godz. 18:15 Pracownik ochrony opolskiego ratusza zakażony koronawirusem. "Jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem" Jeden z pracowników firmy ochroniarskiej w opolskim ratuszu - zakażony koronawirusem. Badania na obecność COVID-19 zlecono już wszystkim osobom, które mogły… » więcej 2020-08-11, godz. 17:53 Blisko 27% opolskich maturzystów nie zdało egzaminu dojrzałości Nieco ponad 73% opolskich maturzystów zdało egzamin dojrzałości. To wynik zbliżony do średniej krajowej (74%), ale niższy o około 7 punktów procentowych… » więcej 2020-08-11, godz. 15:21 Kolejny kierowca na podwójnym gazie wpadł w ręce policji. Tym razem zahaczył ciężarówką o słup i stanął w poprzek… Kompletnie pijanego kierowcę ciężarówki zatrzymali wczoraj (10.08) wieczorem kędzierzyńsko-kozielscy policjanci. » więcej 2020-08-11, godz. 14:07 Śmigłowiec LPR lądował na osiedlu Dambonia w Opolu. Brakowało karetek Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przyleciał po młodego mężczyznę, który zasłabł w pasażu handlowym na osiedlu Dambonia w Opolu. W tym czasie… » więcej 2020-08-11, godz. 12:51 Koronawirus na oddziale pediatrycznym kluczborskiego szpitala. Przyjęcia i wypisy wstrzymane do 19 sierpnia Przypadki koronawirusa potwierdzono na oddziale pediatrycznym Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***