Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-13, 20:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Pamięć o ukraińskim ludobójstwie ciągle jest żywa w gminie Prudnik

Niemysłowice. Wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Puźnik zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów [zdj. Gmina Prudnik]
Niemysłowice. Wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Puźnik zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów [zdj. Gmina Prudnik]
Puźniki po napadzie UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
Puźniki po napadzie UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
Ludobójstwo mieszkańców Puźnik na Kresach upamiętniono w Niemysłowicach, w gminie Prudnik. 13 lutego 1945 roku ukraińscy nacjonaliści napadli na tę polską wieś pod Buczaczem w województwie tarnopolskim. Dzisiaj tej miejscowości nie ma na mapach. Jej mieszkańców przesiedlono m.in. do Niemysłowic pod Prudnikiem.
- Banderowcy zaatakowali naszą wieś ok. czwartej nad ranem - wspomina Władysława Krowicka, była mieszkanka Puźnik. - Szli i palili. Dużo domów było krytych słomą. Co oni tam namordowali. U Borkowskich w rowie leżała kupa ludzi. Całe rodziny poszły. Przeszło sto osób u nas zamordowali. Matko Boska, nawet wieszali polskie kobiety na elektrycznych słupach.

75 rocznicę zbrodni w Puźnikach upamiętniły władze Prudnika.

- Na cmentarzu w Niemysłowicach oddaliśmy hołd bestialsko zabitym na Kresach - mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Jest tam pomnik upamiętniający ten mord. Część pozostałych przy życiu mieszkańców Puźnik została po wojnie osiedlona właśnie w Niemysłowicach. Tam ta pamięć o kresowym rodowodzie jest kultywowana.

- Mieszkańcy wracają do tych wspomnień, a wydarzenia te przypomina pomnik - mówiła Małgorzata Szewczuk ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Niemysłowice - „Bukowy Las”. - W lipcu będziemy się starali bardziej uroczyście obchodzić rocznicę rzezi wołyńskiej. W organizację tych uroczystości zaangażuje się wraz z parafią nasze stowarzyszenie.

Masakry polskich cywilów w Puźnikach dokonał kureń UPA pod dowództwem Petro Chamczuka „Bystrego”. Pomnik temu zbrodniarzowi wojennemu postawili współcześni Ukraińcy w Czortkowie, w obwodzie tarnopolskim. W Polsce 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
Władysława Krowicka
Jarosław Szóstka
Małgorzat Szewczuk

Wiadomości z regionu

2020-02-27, godz. 23:30 Prudnik: pożar pustostanu. W środku - kilkanaście opon. Brak osób poszkodowanych, trwa dogaszanie [AKTUALIZACJA] Trwa dogaszanie pożaru w Prudniku. Doszło do niego na niezamieszkałej posesji przy ul. Nyskiej. W stodole zapaliły się składowane tam opony. Straż pożarna otrzymała… » więcej 2020-02-27, godz. 21:30 Mężczyzna objęty kwarantanną domową. Wrócił z regionu, gdzie pojawił się koronawirus Mieszkaniec powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego został objęty dwutygodniową kwarantanną domową. Mężczyzna wrócił do Polski z delegacji. Był w rejonie, w którym… » więcej 2020-02-27, godz. 21:00 Spacer, festiwal pamięci, rajd i test wiedzy. Opolski IPN przybliży historię Żołnierzy Wyklętych na wiele sposobów Spacer śladami miejsc kaźni i I Opolski Festiwal Pamięci 'Zawołać po imieniu' - to kolejne z wydarzeń organizowanych przez opolską delegaturę Instytutu Pamięci… » więcej 2020-02-27, godz. 20:00 Radni przegłosowali zmiany w budżecie obywatelskim Opola. Zyskają placówki oświatowe, stracą jednostki OSP Zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola na 2021 rok. Podczas dzisiejszej (27.02) sesji zdecydowali o tym radni. » więcej 2020-02-27, godz. 19:30 Świadomy maturzysta to bezpieczny pacjent. W opolskich szkołach ruszyły "Lekcje z NFZ" Opowiadają o zasadach poruszania się w obszarze opieki zdrowotnej, ubezpieczeniu zdrowotnym czy e-usługach. Pracownicy opolskiego oddziału NFZ przekonują, że świadomy… » więcej 2020-02-27, godz. 19:30 Dzieci z Izbicka będą miały przedszkole z... salą gimnastyczną Była podstawówka w Izbicku zostanie przedszkolem. Budynek musi być gruntownie przebudowany, prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Po zakończeniu prac więcej… » więcej 2020-02-27, godz. 18:15 Za tydzień w Opolu odbędzie się Wielkie Ślizganie 'Pomagaj z nami - bądźmy bohaterami' - tak brzmi tegoroczne motto Wielkiego Ślizgania na lodowisku Toropol. Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej organizuje… » więcej 2020-02-27, godz. 17:45 Czy będzie remont linii kolejowej z Opola do Tarnowskich Gór? Radni przyjęli stosowny apel Apel w sprawie rewitalizacji linii kolejowej między Opolem a Tarnowskimi Górami oraz przywrócenia na niej ruchu przyjęła jednogłośnie Rada Miasta Opola. » więcej 2020-02-27, godz. 17:15 Kierowcy zatrzymani za przekroczony czas pracy. Jeden z nich jechał na karcie swojego szefa Używał karty kierowcy należącej do szefa przedsiębiorstwa. Inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w… » więcej 2020-02-27, godz. 17:15 Czy w Kędzierzynie-Koźlu powstaną kolejne warsztaty dla niepełnosprawnych? Kolejki do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kędzierzynie-Koźlu są tak duże, że władze powiatu myślą o stworzeniu kolejnej placówki, w której terapeuci mogą zapewnić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »