Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-05, 13:00 Autor: Bogusław Kalisz

Obcokrajowcy na opolskim rynku pracy. Dla PIP problemem jest bariera językowa, ale i mentalna

[fot. Łukasz Nawara]
[fot. Łukasz Nawara]
1,5 miliona obcokrajowców, najczęściej Ukraińców pojawiło się na rynku pracy. Uzupełniają lukę wśród polskich pracowników. Także w tej grupie pracowników zdarzają się wypadki przy pracy.
- Problemy dla inspekcji pracy to bariera językowa, czy sposoby podejścia do wykonywania pracy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Arkadiusz Kapuścik, Okręgowy Inspektor Pracy w Opolu.

- Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że przepisy dotyczące prawa pracy oraz bezpieczeństwa higieny pracy są równe zarówno dla obywateli polskich jak i obcokrajowców. Tutaj chociażby sama kwestia szkolenia jak i postrzegania bezpieczeństwa pracy przy barierze językowej może tworzyć konkretne problemy - mówi Kapuścik.

- Obcokrajowcy są świadomymi pracownikami i coraz częściej rejestrują się w ZUS, pracują na umowy, wiążą swoja przyszłość z Polską - dodaje Kapuścik.

- Chcieliby pracować w sposób legalny, jednocześnie korzystają z umów międzynarodowych i z tego, że docelowo być może Ukraina będzie honorowała cały ten okres pracy, który tutaj wykonują - dodaje.

- Polska stała się atrakcyjnym rynkiem pracy. Nisza na rynku zatrudnienia jest wypełniana przez różne nacje - dodał gość Radia Opole.

Obywatele Ukrainy często pracują również w opolskich gospodarstwach rolnych. I ta działka gospodarki nie jest wolna od wypadków, także tych śmiertelnych.

- Ponad 50 procent wypadków w rolnictwie związanych jest z upadkami - poinformował w "Poglądach i osądach" Lech Waloszczyk, dyrektor opolskiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

- Różnego rodzaju upadkami a więc upadkami z wozu, z traktora, ale też upadkami na nierównościach terenu, gdzieś wewnątrz jakiś obiektów. Zdarzają się upadki z drabiny, ze schodów - to jest dosyć szeroki temat - mówi Waloszczyk.

Dodajmy, że właśnie rusza XVI edycja konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne".
Arkadiusz Kapuścik
Arkadiusz Kapuścik
Lech Waloszczyk

Wiadomości z regionu

2019-10-17, godz. 06:39 Śmiertelny wypadek na DK 39 Kilka minut po godzinie 4:00 w Łukowicach Brzeskich zderzyły się dwa samochody ciężarowe i osobowy. » więcej 2019-10-16, godz. 21:25 Potrącenie rowerzysty na ulicy Ozimskiej w Opolu Do tego zdarzenia doszło dzisiaj (16.10) wieczorem na ulicy Ozimskiej tuż za wiaduktem. » więcej 2019-10-16, godz. 21:25 Ministerstwo chce przełamać impas przy reaktywacji portu w Koźlu. "Włączamy się w ten proces" Ministerstwo żeglugi włączy się w sprawę rozwoju portu w Koźlu. Minister Marek Gróbarczyk zadeklarował, że gdy tylko będą gotowe dokumenty związane z powstani ... » więcej 2019-10-16, godz. 18:00 Ucieczka więźnia podczas badania w szpitalu klinicznym w Opolu. Skazany wyskoczył przez okno Do zdarzenia doszło po godzinie 12 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Jak poinformował ppor. Dawid Makowski, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śle ... » więcej 2019-10-16, godz. 17:30 Uszkodzenia nie są poważne, ale rozległe. Znamy bilans strat po wypadku na przejeździe kolejowym pod Brzegiem Uszkodzenie podwozia i poszycia pociągu to bilans wczorajszego (15.10) wypadku z udziałem składu Przewozów Regionalnych pod Brzegiem. Przypomnijmy, 76-letni k ... » więcej 2019-10-16, godz. 16:55 Wypadek i kolizja na opolskich "krajówkach" [AKTUALIZACJA] Trzy samochody osobowe zderzyły się na drodze krajowej nr 46 z Nysy do Kłodzka. Natomiast na DK 11 między Kluczborkiem a Kępnem doszło do wypadku z udziałem p ... » więcej 2019-10-16, godz. 16:00 Powyborcze rozliczenia: Sąd Apelacyjny we Wrocławiu umorzył postępowanie Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił postanowienie Sądu Okręgowego z dnia 11 października i jednocześnie umorzył postępowanie pomiędzy Komitetem Wyborczym Praw ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:50 "Nagradzamy tych, którzy chcą pracować i uważają, że to jest pasja". Wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej Dziś (16.10) w Namysłowskim Ośrodku Kultury za swoją pracę, zarówno edukacyjną, jak i wychowawczą nauczyciele, a także inni pracownicy oświaty zostali uhonoro ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:00 Ruszają kolejne prace w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Modernizację przejdą dwa oddziały Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rozpoczyna modernizację dwóch oddziałów - chirurgii urazowo-ortopedycznej i chorób wewnętrznych. Z utrudnieniami perso ... » więcej 2019-10-16, godz. 13:55 Próbowali ukraść wiertarki i uciec policji Złodzieje próbowali wynieść drogie wiertarki z marketu budowlanego. Nie dość, że ich nie wynieśli, to nie udało im się daleko uciec. Teraz staną przed sądem. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »