Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Co trzymamy w piwnicach i czego absolutnie nie można…
2024-11-28, 14:10 Autor: Dawid Rajwa /oprac. AL

Co trzymamy w piwnicach i czego absolutnie nie można tam przechowywać? [INTERWENCJA]

Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Gromadzimy rzeczy, gdzie je przechowywać? I czy piwnica to dobre miejsce? W przypadku niektórych można by długo wymieniać, bo często są to miejsca wręcz zawalone rzeczami. Zdarza się, że są to śmieci, ale i przedmioty łatwopalne, np. motocykle z paliwem w środku. Jeden ze słuchaczy zwraca uwagę, że to niebezpieczne i stwarza zagrożenie potencjalnego pożaru i pyta, czy w ogóle rzeczy łatwopalne można przechowywać w piwnicach. Postanowiliśmy tematowi przyjrzeć się bliżej w magazynie interwencyjnym.
Telefon
Czy jest prawnie regulowane to, czego nie można przechowywać w piwnicach, Dawid Rajwa zapytał Małgorzatę Hejduk, zastępczynię prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych Opolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej “Przyszłość”.

- Tak w naszej spółdzielni jest regulamin porządku domowego, użytkowania lokali części wspólnych nieruchomości i w jednym z paragrafów jest mowa właśnie o tym, że użytkownikom lokali mieszkalnych zabrania się przechowywania w piwnicach na balkonach i loggiach materiałów cuchnących i łatwopalnych. Więc w piwnicach zabrania się przechowywania takich rzeczy - mówi Małgorzata Hejduk.

- Taki katalog tych materiałów łatwopalnych został umieszczony dla naszych mieszkańców w ogłoszeniach, które były wywieszane na klatkach schodowych i należą do nich między innymi właśnie butle gazowe, na przykład turystyczne, ciecze palne, takie jak benzyna, rozpuszczalniki, alkohole, nafta. No i materiały wybuchowe, wyroby techniczne, jak fajerwerki, już nie mówiąc o jakichś pociskach, granatach, niewybuchach - mówi zastępczyni prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych OSM “Przyszłość”.

- Idealnie byłoby, gdyby tego w piwnicach nie było, natomiast życie niesie różne scenariusze, różne niespodzianki - zauważa Małgorzata Hejduk.
Z Małgorzatą Hejduk rozmawia Dawid Rajwa
Naszym gościem był też Tomasz Mrożek z Kancelarii Obsługi Nieruchomości "Westa", którego zapytaliśmy, czy są jakieś wytyczne, jeśli chodzi o lokale, które są przez kancelarię zarządzane.

- Przede wszystkim wszystkich rzeczy, które w jakiś sposób mogą stwarzać zagrożenie ze względu na łatwopalność, jakieś substancje żrące, wybuchowe. Często chowamy sobie fajerwerki, a tego absolutnie robić nie wolno. To regulują nie tylko przepisy wewnętrzne wspólnot właśnie regulaminy korzystania z takich pomieszczeń, natomiast też przepisy ogólne przeciwpożarowe. Do tego dochodzi Kodeks wykroczeń, który jakby daje możliwość ukarania osoby przechowywujące właśnie te przedmioty łatwopalne, które stwarzają zagrożenie mandatami od 20 zł do bodajże 5000 nawet - mówi Tomasz Mrożek.

- Donosy się nie zdarzają, żeby sąsiad na sąsiada wskazywał, to są bardzo sporadyczne rzeczy. Bardziej ten temat zostaje przemilczany. Większość osób, które celowo czy świadomie przechowuje takie rzeczy, których nie można, robi wszystko, żeby ktoś tego nie zauważył - mówi nasz gość.

W nowym budownictwie jest zaleta taka, że instalowane są drzwi przeciwpożarowe i ten pożar, nawet gdyby miał nastąpić, to ma ograniczone możliwości rozprzestrzeniania się w budynku.

- Przetrzymujemy mnóstwo rzeczy na klatkach schodowych. Rowery, wózki, szafeczki na buty, jakieś właśnie rzeczy, które nam się w domu nie mieszczą. Nawet kwiatki, żeby ładniej nam to otoczenie wyglądało są niedozwolone do trzymania na klatce schodowej - mówi nasz gość.
Z Tomaszem Mrożkiem rozmawia Dawid Rajwa
Młodszą aspirant Adrianę Malinę z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej zapytaliśmy z kolei, jak gromadzenie rzeczy w piwnicach wygląda z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Czy straż pożarna dokonuje jakiś przeglądów pomieszczeń piwnicznych, przynajmniej korytarzy piwnicznych, czy są jakieś regulacje z tym związane? Czy to jest wymagane prawem?

- Straż pożarna kontroluje miejsca ogólnodostępne, drogi ewakuacji. Taki obowiązek kontroli jest na nas nałożony. W ostatnim czasie szczególny nacisk kładziemy również na kontrolę pomieszczeń piwnicznych. Chcemy uniknąć zdarzeń, w wyniku których może dojść do sytuacji niebezpiecznej. Nie chcemy, żeby później przy akcjach ratowniczo-gaśniczych coś nas zaskoczyło - mówi mł. asp. Adriana Malina.

Czy są jakieś możliwości związane z tym, żeby ograniczyć taką możliwość wybuchu pożaru, a jak już miałoby się zdarzyć, to żeby ogień się nie rozprzestrzeniał?

- Przede wszystkim należy przestrzegać przepisów przeciwpożarowych. Tutaj jest bardzo wyszczególnione kwestie, czego nie możemy tak naprawdę przechowywać w pomieszczeniach piwnicznych, a także na strychach czy poddaszach. Przede wszystkim nie możemy tam umieszczać materiałów pożarowo-niebezpiecznych. Wszelkie gazy palne, ciecze palne, na przykład benzyna, propan butan, rozpuszczalniki, acetylen, a także inne substancje, których sposób przechowywania może powodować powstanie pożaru. Nie możemy tam też przechowywać na przykład materiałów pirotechnicznych, czyli fajerwerków - podkreśla strażniczka.

Straż pożarna nawet może nałożyć mandat, jeżeli zauważy naruszanie tych przepisów.
Z mł. asp. Adrianą Maliną rozmawia Dawid Rajwa (1)
Straż pożarna potwierdza, że przyjmowane są zgłoszenia, zarówno telefoniczne, jak i pisemne. Dotyczą one zarówno pomieszczeń piwnicznych, jak i ciągów komunikacyjnych, dróg ewakuacji, więc korytarzy i klatek schodowych. Takie zgłoszenie jest przyjmowane i straż po uprzednim zawiadomieniu robi kontrolę.

- Nasze czynności tak naprawdę zależą od tego, jak zachowa się właściciel, czy on od razu to przy nas usunie, czy jednak się opiera... To jest skomplikowany proces - zauważa mł. asp. Adriana Malina.
Z mł. asp. Adrianą Maliną rozmawia Dawid Rajwa (2)
Cały magazyn interwencyjny jest do posłuchania poniżej. Tematem zajął się Dawid Rajwa.
12

Zobacz także

2024-11-27, godz. 14:50 Rolnicy walczą o dostęp do drogi krajowej 46. Są przeciwni ograniczeniom ruchu ciągników [INTERWENCJA] Rolnicy z Pakosławic protestują przeciw wykluczeniu ich transportu z drogi krajowej nr 46, która jest w trakcie rozbudowy. Podkreślają, że zablokowanie przejazdu… » więcej 2024-11-26, godz. 15:45 "Chcemy tej kobiecie pomóc, ale sami nie damy rady, bo skąd znaleźć teraz taki piec?" [INTERWENCJA] Temat to smutny, ale być może jest szansa, by został zwieńczony pozytywnym finałem. Zgłosiła go nam Patrycja Stachura, wiceprezes opolskiego oddziału Fundacji… » więcej 2024-11-25, godz. 18:10 "To jest trucizna. Jesteśmy stanowczo przeciwni truciu nas i przyrody" - mówią protestujący mieszkańcy Ligoty Dolnej… Protest przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych zorganizowali w piątek (22.11) mieszkańcy Ligoty Dolnej obok Kluczborka. Inwestor kupił działkę w strefie… » więcej 2024-11-22, godz. 19:19 Dramatyczne warunki życia 92-letniej mieszkanki Burgrabic. Działamy, by to zmienić [INTERWENCJA] Trudno uwierzyć, że można tak mieszkać. Okazuje się, że trudne warunki to codzienność 92-letniej mieszkanki Burgrabic, która mieszka w miejscu urągającym… » więcej 2024-11-21, godz. 15:30 Konflikt zatrudnienia lekarza, czyli kuriozum goni kuriozum [INTERWENCJA] Lekarz, który powinien być w przychodni, bo jest tam zatrudniony na etacie w ramach kontraktu rezydenckiego, jest w pracy nieobecny. Okazuje się, że jest zatrudniony… » więcej 2024-11-20, godz. 15:10 "Jest to niedopuszczalne" - mł. asp. Ewelina Karpińska o wsiadaniu za kierownicą po alkoholu [INTERWENCJA] Pięciu pijanych kierowców wpadło w ręce policjantów z Kluczborka, Wołczyna i Byczyny podczas minionego weekendu. Duży w tym udział czujnych mieszkańców… » więcej 2024-11-19, godz. 15:07 Pomoc niepełnosprawnym powodzianom - wnioski można składać jeszcze tylko do 2 grudnia. Nasz gość zwraca uwagę, że… Rober Laszuk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” w Lewinie Brzeskim poprosił Radio Opole o nagłośnienie faktu… » więcej 2024-11-15, godz. 17:10 "Gdyby przed tym zabiegiem, ktoś powiedział mi, że w XXI w. eutanazja zwierzęcia może wyglądać w taki sposób, to… Niemal każdy, kto ma zwierzę liczy się z tym, że kiedyś nadejdzie moment rozstania. Bywają takie sytuacje, że ten moment pożegnania jest wymuszony przez… » więcej 2024-11-14, godz. 15:39 Oddziały wewnętrzne pełne pacjentów. Co jest powodem i czy można temu zaradzić? [INTERWENCJA] Brakuje miejsc na większości oddziałów wewnętrznych w opolskich szpitalach. Pacjenci, którzy z SOR-ów są kierowani do przyjęcia na internę, muszą liczyć… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »