Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-05, 08:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Terapia i aktywizacja niepełnosprawnych jest społecznie nieuzasadniona?

Byłe warsztaty szkoły zawodowej w Prudniku. Powiat użyczył je na aktywizację niepełnosprawnych spółce Infirmicare [zdj. Jan Poniatyszyn]
Byłe warsztaty szkoły zawodowej w Prudniku. Powiat użyczył je na aktywizację niepełnosprawnych spółce Infirmicare [zdj. Jan Poniatyszyn]
Z przyczyn podatkowych nie dojdzie na razie do powstania w Prudniku Warsztatów Terapii Zawodowej oraz Zakładu Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych. Z inicjatywą wystąpiła miejscowa firma. Jednak zawiesiła związane z tym działania, a powodem jest 12 tysięcy złotych podatku od nieruchomości. Daninę naliczyła jej gmina Prudnik.
- Jesteśmy powiatem szczególnie niedbającym o aktywizację niepełnosprawnych – uważa Aleksander Bugla ze spółki Infirmicare, który zwrócił się do nas z prośbą o interwencję w tej sprawie. – W powiecie jest realnie ponad 4,5 tysiąca osób z orzeczeniami o niepełnosprawności. Podjęliśmy rozmowy i działania z dyrektorem PFRON oraz urzędem marszałkowskim. Starosta przekazał nam budynki po byłych warsztatach szkolnych, które w 80 procentach wymagają rewitalizacji. Przyszła do nas informacja z urzędu gminy, że powinniśmy zapłacić podatek od nieruchomości.

Zamiarem tej firmy jest prowadzenie działalności non profit w zakresie terapii oraz aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych. Dlatego wystąpiła o umorzenie podatku od nieruchomości. Burmistrz zapytał o opinię Komisję Budżetu Rady Miejskiej Prudnika.

- Nie chciałem samodzielnie podejmować decyzji, gdyż firma ta nie zatrudnia i nie prowadzi działalności – wyjaśnia burmistrz Franciszek Fejdych. – Na ten moment komisja rady negatywnie zaopiniowała kwestię umorzenia podatku. Stwierdzono, że możemy wrócić do tematu, kiedy warsztaty terapii zajęciowej zostaną uruchomione. Gmina jest zobowiązana do ściągania podatków, kiedy ktoś posiada nieruchomość. Gdy nie ma sytuacji społecznie uzasadnionych bądź literalnie wymienionych w ustawie o podatkach to podatku się nie umarza.

Firma, która chciała aktywizować niepełnosprawnych złożyła już w prudnickim starostwie pismo o uchylenie umowy użyczenia budynków dawnych warsztatów szkolnych. 12 tysięcy złotych naliczonego jej podatku od nieruchomości to mniej więcej tyle, ile gmina Prudnik wydaje goszcząc u siebie delegacje zagranicznych miast partnerskich.
Aleksander Bugla
Franciszek Fejdych

Wiadomości z regionu

2019-01-23, godz. 23:20 Problematyczne skrzyżowanie w Gąsiorowicach. Mimo znaku stop, dochodzi tam do wypadków Na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Wolności w Gąsiorowicach często dochodzi do potrąceń rowerzystów i kolizji samochodów. I to, mimo tego że oznakowanie w tym re ... » więcej 2019-01-23, godz. 21:43 Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Kluczborku. Nie żyje 33-letni mężczyzna Do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla doszło dzisiaj (23.01) w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w dzielnicy Podwale w Kluczborku. 33-letniego mężcz ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:30 Spór o podwyżki w DPS w Sławięcicach. W sprawę włączył się ministerialny mediator W ubiegłym roku pracownicy trzech jednostek w Kędzierzynie-Koźlu weszli w spór zbiorowy z prowadzącymi je organami. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społe ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:00 Z Komprachcic do Opola autobusem za złotówkę. Mieszkańcy gminy przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać zniżek w rama ... Mieszkańcy Komprachcic przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Władze gminy podpisały w tej sprawie porozumienie z wład ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:30 "Bardzo dobrze, że Polska wykazała inicjatywę w sprawie brexitu". Sławomir Kłosowski dla Radia Opole prosto z Brukseli Do tej pory było tak, że wszystkie 27 państw członkowskich scedowało negocjacje z Wielką Brytanią na Michela Barniera i Donalda Tuska a rozwój sytuacji pokazu ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Miała być kilkumilionowa dotacja, została negatywna rekomendacja. Chodzi o unijny program dotyczący jakości powietrza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przyzna opolskiemu urzędowi marszałkowskiemu 4,5 miliona złotych. Chodzi o projekt związany z monitorowaniem i ochroną ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Opolskie szkoły dostały laptopy dla punktów informacji i kariery 51 szkół zawodowych z Opolszczyzny otrzymało laptopy, które trafią do Szkolnych Punktów Informacji i Kariery (tzw. SzPIK-ów), służących rozwijaniu współpracy ... » więcej 2019-01-23, godz. 18:00 100 mln dotacji na budowę centrum przesiadkowego Opole Wschód zagrożone? Ekolodzy wysłali skargę do Komisji Europejski ... Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych SILESIA wysłało skargę do Komisji Europejskiej o odebranie 100 milionów złotych dotacji przyznanych na budowę centrum ... » więcej 2019-01-23, godz. 17:15 We wrześniu nie będzie mniej szkół podstawowych w gminie Olesno. Powstają za to oddziały przedszkolne Osiem szkół podstawowych nadal będzie funkcjonować w gminie Olesno. Podczas przygotowań do nowego roku szkolnego zapadła decyzja, wedle której samorząd nie zl ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:30 Nielegalne składowisko pod Niemodlinem. WIOŚ: zagrożenia dla środowiska nie stwierdzono. 3 osoby zatrzymane Na tym etapie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu nie stwierdził zagrożenia dla środowiska - chodzi o odkrycie składowiska nielegalnych odpadów ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »