Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-24, 22:30 Autor: Krzysztof Rapp

Pogoda ma wpływ na stężenie benzenu w Kędzierzynie-Koźlu

Wskazania urządzenia pomiarowego [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wskazania urządzenia pomiarowego [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krzysztof Gaworski [fot. Paula Hołubowicz]
Krzysztof Gaworski [fot. Paula Hołubowicz]
- Stężenie pyłu wzrasta w określonych warunkach pogodowych. Benzen, czy każda inna substancja w powietrzu, są związane z ciśnieniem, ze zjawiskami inwersyjnymi, jak również z kierunkiem i prędkością wiatru - powiedział dziś (24.04) w Loży Radiowej Krzysztof Gaworski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska.
Przypomnijmy, na początku tygodnia informowaliśmy o skokowych wzrostach poziomu benzenu, jakie zarejestrowały urządzenia pomiarowe w Kędzierzynie-Koźlu.
- Urządzenia którymi dysponujemy są na tyle czułe i profesjonalne, działające w takiej metodyce, żeby również te elementy pogodowe były odczytywane. I one są odczytywane i należy na to zwracać uwagę. Ale jak wykazują wyniki pomiarów za rok ubiegły norma jest dotrzymana - mówi gość Radia Opole.

Jak podkreślał Krzysztof Gaworski na terenie Kędzierzyna-Koźla występuje przemysł chemiczny, który jest związany z produkcją węglowodorów. I tam siłą rzeczy to stężenie benzenu jest większe. Jak dodał, oczywiście każda substancja normowana w jakimś stopniu jest szkodliwa.
- To nie jest tak, że dla wojewódzkiego inspektoratu czy dla władz województwa sprawa benzenu jest zakończona. Ona trwa dotąd, dopóki benzen będzie w technologii zakładów, które tam są. Nadzór jest i będzie permanentnie prowadzony, bo taki jest nasz obowiązek - dodaje Gaworski.

- Co do normy - czy jest ona prawidłowa, czy nie - decyzje nie należą do wojewódzkiego inspektora - tłumaczył nasz gość.
Jak dodał, sprawca smogu, czyli pył jest normowany w dwóch kategoriach średniorocznej i średniodobowej.
Krzysztof Gaworski
Krzysztof Gaworski

Wiadomości z regionu

2019-08-20, godz. 17:00 Moszna: miał być ból brzucha, urodziła się dziewczynka Niecodzienne narodziny w Mosznej w powiecie krapkowickim. Ratownicy z tamtejszego szpitala zostali wezwani do pacjentki z bólem brzucha. Na miejscu okazało si ... » więcej 2019-08-20, godz. 16:30 Opolscy logistycy z kolejnym nowatorskim pomysłem ruszą na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach Wymyślili już m.in. uniwersalne ładowarki, z których korzysta cała polska armia, a teraz z kolejnymi pomysłami ruszają na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obron ... » więcej 2019-08-20, godz. 16:00 Trwają matury poprawkowe. To ostatnia w tym roku szansa na świadectwo dojrzałości. Odwiedziliśmy ZSZ nr 4 w Opolu Maturzyści rozpoczęli ustne i pisemne egzaminy poprawkowe. Do egzaminu mogli przystąpić uczniowie, którzy podczas majowej matury nie zaliczyli jednego egzamin ... » więcej 2019-08-20, godz. 15:45 Szczury na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Biegają nawet wśród ludzi [Interwencja] Na osiedlu Armii Krajowej w Opolu zadomowiły się szczury - alarmują mieszkańcy. Gryzonie aktywne są nie tylko w piwnicach, ale również przy klatkach schodowyc ... » więcej 2019-08-20, godz. 13:30 IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi burzami z gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla czterech województw. W kolejnych siedmiu występują o ... » więcej 2019-08-20, godz. 13:30 Wybory nowego rektora Politechniki Opolskiej odbędą się we wrześniu We wrześniu odbędą się wybory uzupełniające rektora Politechniki Opolskiej - wynika z opublikowanego na stronie uczelni terminarza wyborów. Według dokumentu, ... » więcej 2019-08-20, godz. 13:04 Kolejarze modernizują przejazdy na linii z Brzegu do Nysy. Są utrudnienia dla kierowców i zmiany dla pasażerów PKP Ruszyły (19.08) prace na linii kolejowej nr 288 z Brzegu do Nysy. Dzięki pieniądzom z ogólnopolskiego programu przejazdowego, zmodernizowanych zostanie 5 prze ... » więcej 2019-08-20, godz. 12:30 "Postaramy się powalczyć o więcej niż jedno miejsce w parlamencie". Paweł Kampa z SLD o wyborczych planach - Takie słowa publicznie nie powinny padać - powiedział w 'Poglądach i Osądach' Paweł Kampa. » więcej 2019-08-20, godz. 12:00 Wybory parlamentarne: Janusz Kowalski o trudnej sytuacji Opolszczyzny. "Debata powinna być poświęcona ważnym tematom" - Jestem członkiem rady programowej PiS, startuję z poparciem ministra Zbigniewa Ziobry i Patryka Jakiego - wyjaśniał w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole J ... » więcej 2019-08-20, godz. 10:51 Prawo i Sprawiedliwość inauguruje kampanię wyborczą w powiatach. Mobilny billboard wyjechał w trasę Nowy mobilny billboard Prawa i Sprawiedliwości wyjechał w teren. Pierwszym punktem na jego trasie jest powiat krapkowicki. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »