Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-15, 07:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Rośnie wiedza kobiet na temat ciąży. Niebawem mija rok od rozpoczęcia projektu Rodzimy w Opolskim

[fot. Marzena Śmierciak]
[fot. Marzena Śmierciak]
Rośnie świadomość i wiedza kobiet na temat ciąży i tego w jaki sposób wspomagać rozwój dziecka już od samego początku. W maju mija rok od rozpoczęcia projektu Rodzimy w Opolskim. Objęto nim prawie 500 matek i ponad 1000 dzieci.
Kobiety w ciąży i te po porodzie, od kilkunastu miesięcy uczęszczają na spotkania, które pomagają im i wskazują drogę, w tym najważniejszym dla nich momencie.

- Mamy nadzieję, że liczby uczestników projektu będą stale rosły, tak jak wiedza i świadomość przyszłych, ale i obecnych już mam - mówi Ewa Janiuk, położna, kierownik Zdrowej Rodziny.

- To, co jest charakterystyczne, to nieporównywalnie więcej chętnych mam do tego, żeby przyjść z dziećmi, już po urodzeniu. Jakoś trudniej ruszyć się w kierunku zdobycia wiedzy i zatroszczenia się o te swoje maleństwa na tym najwcześniejszym etapie, czyli wtedy kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży. Kobiety mogą od razu skontaktować się z położnymi i one, jak przewodnik w górach, poprowadzą je przez świat możliwości i przepisów - dodaje Janiuk.

Rehabilitacja, pogłębiona diagnostyka, wskazówki dotyczące prawidłowego żywienia, czy dodatkowe badania prenatalne, to tylko kilka z wielu działań z jakich skorzystały już kobiety w ciąży, jak i mamy. Projekt Rodzimy w Opolskim potrwa do maja 2019 roku. Udział w nim jest bezpłatny i można do niego przystąpić w dowolnym momencie, czyli na każdym etapie ciąży i do momentu, kiedy dziecko ukończy drugi rok życia.
Ewa Janiuk

Wiadomości z regionu

2018-12-12, godz. 00:15 Europoseł Sławomir Kłosowski o sytuacji po strzelaninie w Strasburgu Według najnowszych danych zginęły 4 osoby. Wcześniej informowano też o 11 rannych. (Stan na 11.12 godzina 23:00) » więcej 2018-12-11, godz. 22:00 Coraz więcej bielików nad opolskim niebem. Rośnie liczba par tych dostojnych drapieżników - Odbudowaliśmy w Polsce i w całej Europie populację bielika i z tego należy się cieszyć - przekonuje Marek Stajszczyk, przyrodnik i ornitolog. To efekt restr ... » więcej 2018-12-11, godz. 21:00 Obniżka pensji Sabiny Nowosielskiej, mimo że radni zgodzili się na... maksymalną stawkę Radni miejscy z Kędzierzyna-Koźla jednogłośnie uchwalili, że prezydent Sabina Nowosielska będzie zarabiała maksymalną możliwą kwotę, czyli 10 940 zł. To jedna ... » więcej 2018-12-11, godz. 20:30 Mimo zmiany burmistrzów przygraniczne miasta będą rozwijać dotychczasowe kontakty Współpraca w zakresie kultury, przedsiębiorczości oraz dzielenie się doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem samorządów lokalnych. W tych obszarach prowa ... » więcej 2018-12-11, godz. 20:00 Poszukiwany kandydat do kierowania ośrodkiem w Zakrzowie W gminnym ośrodku sportu i rekreacji w Zakrzowie znów jest bezkrólewie. Dotychczasowy szef tej jednostki został wójtem Reńskiej Wsi i na razie nie znaleziono ... » więcej 2018-12-11, godz. 19:30 Obcokrajowiec i polska rodzina razem przy wigilijnym stole - można się zgłaszać do "Wigilii bez granic" Chcą polepszać kontakty między Polakami a cudzoziemcami - Instytut Myśli Schumana rozpoczął akcję „Wigilia bez granic”, której celem jest zaaranżowanie spotka ... » więcej 2018-12-11, godz. 19:00 Handel w niedzielę w regionie. PIP odnotowała 27 przypadków złamania prawa 27 przypadków naruszenia prawa w kwestii handlu w niedzielę w naszym regionie odnotowali od marca pracownicy opolskiej Państwowej Inspekcji Pracy. Przeprowadz ... » więcej 2018-12-11, godz. 18:55 Kolizje na obwodnicach Opola i Czarnowąsów. Uwaga na drogach ślisko! Na obwodnicy Opola w kierunku Wrocławia doszło do zderzenia trzech samochodów: ciężarówki, samochodu dostawczego i osobowego. Na miejscu wprowadzono ruch waha ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:15 Komunikacyjny chaos na Górze św. Anny. "Niektórzy kierowcy nawet tam utknęli" Kierowcy jadący na Górę św. Anny utknęli w połowie drogi do bazyliki i domu pielgrzyma. Mimo informacji na tablicach objazdowych, że da się tam dojechać, drog ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:15 Stwierdzenie zgonu może trwać kilka godzin. W tym czasie policjanci pilnują ciała zamiast patrolować ulice Czy policja jest w stanie strzec bezpieczeństwa, gdy jeden patrol zamiast pełnić normalną służbę, pilnuje ciała zmarłej osoby? O to pytają mieszkańcy Głuchoła ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »