Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-05, 20:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

W Brzegu powstanie filia nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

W Brzegu powstanie filia nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej [fot. Wiktoria Palarczyk]
W Brzegu powstanie filia nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej [fot. Wiktoria Palarczyk]
Nyska PWSZ podpisała dziś (05.04) porozumienie z przedstawicielami powiatu brzeskiego. Od nowego roku akademickiego, czyli od października studenci będą mogli się kształcić na kierunku pielęgniarstwo w Brzeskim Centrum Medycznym.
- Zawsze staramy się wychodzić naprzeciw zapotrzebowaniom lokalnego rynku pracy - podkreśla Przemysław Malinowski, rektor nyskiej uczelni. - Rozpoczynamy z kształceniem praktycznym w Brzeskim Centrum Medycznym w postaci praktyk zawodowych. W przyszłym roku akademickim chcemy uruchomić pełny cykl kształcenia na kierunku pielęgniarstwo w Brzegu. Szacujemy, że program obejmie około 40 studentów, tyle jest przygotowanych miejsc do odbycia praktyk zawodowych w brzeskim szpitalu - dodaje Malinowski.

- Chcemy stworzyć takie warunki, żeby dać odpowiedź na swoje pytanie, czy się nadaje do zawodu pielęgniarki, pielęgniarza, czy nie. Chcielibyśmy przygotować studentów tak, żeby bez żadnego strachu przystąpili do wykonywania tego specyficznego i odpowiedzialnego zawodu - mówi Krzysztof Konik, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego.

W tamtejszej placówce brakuje ponad 20 pielęgniarek i pielęgniarzy. Stworzenie filii nyskiej uczelni da możliwość uzupełniania składu personelu medycznego.

Maciej Stefański, starosta powiatu brzeskiego zaznacza, że zachowanie tradycji jest bardzo ważne. - Kilkadziesiąt lat na tym terenie funkcjonowało liceum medyczne. Chcemy do tego wrócić. Jednak tym razem nie będzie to szkoła średnia, tylko wyższa. Uważam, że nie ma co tworzyć wyższych szkół w każdy mieście, wystarczy skorzystać z prestiżu szkoły w Nysie i utworzyć filię w Brzegu. To chyba rozwiązuje pewien problem. Mamy braki w zawodzie pielęgniarskim i jeżeli będzie kształcili przyszłych pielęgniarzy czy pielęgniarki to przynajmniej zostanie ich jakieś 30% na naszym terenie. To będzie duży sukces - dodaje Stefański.

Zajęcia teoretyczne na razie będą się odbywać w murach nyskiej PWSZ, a praktyki w Brzeskim Centrum Medycznym. Stworzenie miejsca, w którym w przyszłości będzie mieścił się oddział dla studentów jest zadaniem starostwa. Rekrutacja na nowy rok akademicki ruszy na początku czerwca.
dr inż. Przemysław Malinowski, Krzysztof Konik
Maciej Stefański

Wiadomości z regionu

2018-08-21, godz. 20:00 Partia Razem ma swoje biuro w Opolu Opolski okręg partii Razem ogłasza kandydatów do rady miasta i otwiera pierwsze biuro w Opolu. W uroczystym otwarciu wzięła udział członkini Zarządu Krajowego ... » więcej 2018-08-21, godz. 18:30 Kukiz '15 i zwolennicy połączenia Brzegu ze Skarbimierzem podejdą wspólnie do wyborów w obu gminach Kukiz '15 stworzy w gminach Brzeg i Skarbimierz wspólne listy wyborcze z działaczami lobbującymi za połączeniem obu gmin. » więcej 2018-08-21, godz. 18:00 Molestowali trójkę dzieci. Grozi im do 15 lat więzienia Nawet 15 lat więzienia grozi 40-letniej Izabeli S. i 38-letniemu Jarosławowi W., którzy w latach 2013-2016, w powiecie krapkowickim, mieli wykorzystywać seksu ... » więcej 2018-08-21, godz. 17:40 Wypadek w Elektrowni Opole Podczas rozbudowy Elektrowni Opole jeden z pracowników został ciężko ranny i trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Jak mówi nam Ireneusz So ... » więcej 2018-08-21, godz. 17:30 To niepoważne. Arkadiusz Wiśniewski o zamianie Ożoga na Kamińską Zamianę kandydata na prezydenta Opola z Kazimierza Ożoga na Barbarę Kamińską prezydent Arkadiusz Wiśniewski uważa za niepoważną. Dzisiaj oficjalnie Kazimierz ... » więcej 2018-08-21, godz. 15:37 Prawo i Sprawiedliwość prezentuje "Dobry Program dla Opolszczyzny" Prawo i Sprawiedliwość startuje z kampanią wyborczą i przedstawia pięć punktów programu samorządowego dla regionu, wśród nich nowy węzeł autostradowy, mosty n ... » więcej 2018-08-21, godz. 15:30 Radny miejski Marcin Gambiec powalczy o fotel prezydenta Opola 'Opole jest dla wszystkich. Łączy nas Opole' - miejski radny Marcin Gambiec będzie ubiegał się o fotel prezydenta stolicy regionu. Dzisiaj (21.08) została ogł ... » więcej 2018-08-21, godz. 15:27 Gogoliński ośrodek zdrowia ma programy dla cukrzyków i pacjentów wymagających opieki pielęgniarskiej w domu Dwa nowe programy prowadzi Gminny Ośrodek Zdrowia w Gogolinie. Chodzi o pielęgniarki środowiskowo-rodzinne oraz cukrzyków. » więcej 2018-08-21, godz. 14:02 Barbara Kamińska nowym kandydatem PO, Nowoczesnej, PSL i Unii Pracy na prezydenta Opola Barbara Kamińska nową kandydatką PO, Nowoczesnej, PSL i Unii Pracy na prezydenta Opola. To oznacza, że o fotel prezydenta miasta nie będzie się ubiegał Kazimi ... » więcej 2018-08-21, godz. 13:15 PO-Nowoczesna zmienia kandydata na prezydenta Opola. Porowska: "To absolutna kompromitacja i blamaż" - Absolutna kompromitacja i absolutny blamaż. Od razu widać, że jedna z największych partii w Opolu jest do wyborów samorządowych po prostu nieprzygotowana - ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »