Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-05, 20:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

W Brzegu powstanie filia nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

W Brzegu powstanie filia nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej [fot. Wiktoria Palarczyk]
W Brzegu powstanie filia nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej [fot. Wiktoria Palarczyk]
Nyska PWSZ podpisała dziś (05.04) porozumienie z przedstawicielami powiatu brzeskiego. Od nowego roku akademickiego, czyli od października studenci będą mogli się kształcić na kierunku pielęgniarstwo w Brzeskim Centrum Medycznym.
- Zawsze staramy się wychodzić naprzeciw zapotrzebowaniom lokalnego rynku pracy - podkreśla Przemysław Malinowski, rektor nyskiej uczelni. - Rozpoczynamy z kształceniem praktycznym w Brzeskim Centrum Medycznym w postaci praktyk zawodowych. W przyszłym roku akademickim chcemy uruchomić pełny cykl kształcenia na kierunku pielęgniarstwo w Brzegu. Szacujemy, że program obejmie około 40 studentów, tyle jest przygotowanych miejsc do odbycia praktyk zawodowych w brzeskim szpitalu - dodaje Malinowski.

- Chcemy stworzyć takie warunki, żeby dać odpowiedź na swoje pytanie, czy się nadaje do zawodu pielęgniarki, pielęgniarza, czy nie. Chcielibyśmy przygotować studentów tak, żeby bez żadnego strachu przystąpili do wykonywania tego specyficznego i odpowiedzialnego zawodu - mówi Krzysztof Konik, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego.

W tamtejszej placówce brakuje ponad 20 pielęgniarek i pielęgniarzy. Stworzenie filii nyskiej uczelni da możliwość uzupełniania składu personelu medycznego.

Maciej Stefański, starosta powiatu brzeskiego zaznacza, że zachowanie tradycji jest bardzo ważne. - Kilkadziesiąt lat na tym terenie funkcjonowało liceum medyczne. Chcemy do tego wrócić. Jednak tym razem nie będzie to szkoła średnia, tylko wyższa. Uważam, że nie ma co tworzyć wyższych szkół w każdy mieście, wystarczy skorzystać z prestiżu szkoły w Nysie i utworzyć filię w Brzegu. To chyba rozwiązuje pewien problem. Mamy braki w zawodzie pielęgniarskim i jeżeli będzie kształcili przyszłych pielęgniarzy czy pielęgniarki to przynajmniej zostanie ich jakieś 30% na naszym terenie. To będzie duży sukces - dodaje Stefański.

Zajęcia teoretyczne na razie będą się odbywać w murach nyskiej PWSZ, a praktyki w Brzeskim Centrum Medycznym. Stworzenie miejsca, w którym w przyszłości będzie mieścił się oddział dla studentów jest zadaniem starostwa. Rekrutacja na nowy rok akademicki ruszy na początku czerwca.
dr inż. Przemysław Malinowski, Krzysztof Konik
Maciej Stefański

Wiadomości z regionu

2019-01-21, godz. 22:00 Wandale grasują w Brzegu. O pomoc w ich zatrzymaniu apelują policja i straż miejska Powyrywane znaki, przewrócone śmietniki, zniszczone tablice informacyjne - do takich powtarzających się aktów wandalizmu dochodzi ostatnio w Brzegu. » więcej 2019-01-21, godz. 21:00 Miał być nowy dom, jest konflikt o zadatek. Sąd pomoże w rozwiązaniu sprawy Pan Michał, marzył o kupnie domu za blisko 300 tysięcy złotych w Walidrogach koło Opola, podpisał umowę przedwstępną i wpłacił zadatek. Bank kredytu nie przyz ... » więcej 2019-01-21, godz. 21:00 Ubezpieczajmy dzieci! - apeluje NFZ Nawet 25 tysięcy dzieci w naszym województwie nie jest zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego. » więcej 2019-01-21, godz. 20:00 Opolski ratusz rozważa zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola Powstała koncepcja, aby przenieść zadania mikro do tzw. inicjatywy lokalnej. Ten pomysł był omawiany dziś (21.01) na debacie w Miejskiej Bibliotece Publicznej ... » więcej 2019-01-21, godz. 19:54 Kolejna ofiara zimy na Opolszczyźnie Kolejna ofiara ujemnych temperatur w naszym regionie. Około godziny 15 w Oleśnie przy ulicy Mostowej przechodnie zauważyli w wodzie przymarznięte ciało mężczy ... » więcej 2019-01-21, godz. 17:00 Wnuki życzą spokoju i zdrowia. W Filharmonii Opolskiej obchodzono Opolskie Święto Babci i Dziadka To u nich znajdziemy przytulny kąt, pyszny posiłek, dobrą radę i wiele miłości oraz wyrozumiałości. Dziś i jutro babcie i dziadkowie mają swoje święto. To cza ... » więcej 2019-01-21, godz. 16:15 Rośnie liczba chorych na odrę w regionie. Pediatria USK w Opolu trzyma w rezerwie kilkanaście łóżek Od początku roku na Opolszczyźnie odnotowano 10 przypadków zachorowań na odrę - to o dwa więcej niż w całym 2018 r. Chorzy w większości trafili do Szpitala Wo ... » więcej 2019-01-21, godz. 16:00 Bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek Brzegu Z bezpłatnych badań mammograficznych mogą skorzystać mieszkanki Brzegu. Zaproszenie jest kierowane do pań w wieku 50-69 lat. » więcej 2019-01-21, godz. 15:15 Prudnik: chciał być burmistrzem, stanie przed sądem za nieprawidłowości związane z listami poparcia dla swoich kandyda ... Za złamanie prawa w związku z wyborami samorządowymi odpowie Wojciech B., który chciał kandydować na burmistrza Prudnik. Zarzuca mu się m.in. przestępstwo prz ... » więcej 2019-01-21, godz. 14:04 Gmina sfinansuje działalność szkoły dla tylko jednej klasy Po spotkaniu z rodzicami uczniów władze gminy Reńska Wieś podjęły decyzję w sprawie przenosin klasy ze szkoły w Komornie do placówki w Koźlu. Z powodu małego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »