Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-05, 20:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

W Brzegu powstanie filia nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

W Brzegu powstanie filia nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej [fot. Wiktoria Palarczyk]
W Brzegu powstanie filia nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej [fot. Wiktoria Palarczyk]
Nyska PWSZ podpisała dziś (05.04) porozumienie z przedstawicielami powiatu brzeskiego. Od nowego roku akademickiego, czyli od października studenci będą mogli się kształcić na kierunku pielęgniarstwo w Brzeskim Centrum Medycznym.
- Zawsze staramy się wychodzić naprzeciw zapotrzebowaniom lokalnego rynku pracy - podkreśla Przemysław Malinowski, rektor nyskiej uczelni. - Rozpoczynamy z kształceniem praktycznym w Brzeskim Centrum Medycznym w postaci praktyk zawodowych. W przyszłym roku akademickim chcemy uruchomić pełny cykl kształcenia na kierunku pielęgniarstwo w Brzegu. Szacujemy, że program obejmie około 40 studentów, tyle jest przygotowanych miejsc do odbycia praktyk zawodowych w brzeskim szpitalu - dodaje Malinowski.

- Chcemy stworzyć takie warunki, żeby dać odpowiedź na swoje pytanie, czy się nadaje do zawodu pielęgniarki, pielęgniarza, czy nie. Chcielibyśmy przygotować studentów tak, żeby bez żadnego strachu przystąpili do wykonywania tego specyficznego i odpowiedzialnego zawodu - mówi Krzysztof Konik, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego.

W tamtejszej placówce brakuje ponad 20 pielęgniarek i pielęgniarzy. Stworzenie filii nyskiej uczelni da możliwość uzupełniania składu personelu medycznego.

Maciej Stefański, starosta powiatu brzeskiego zaznacza, że zachowanie tradycji jest bardzo ważne. - Kilkadziesiąt lat na tym terenie funkcjonowało liceum medyczne. Chcemy do tego wrócić. Jednak tym razem nie będzie to szkoła średnia, tylko wyższa. Uważam, że nie ma co tworzyć wyższych szkół w każdy mieście, wystarczy skorzystać z prestiżu szkoły w Nysie i utworzyć filię w Brzegu. To chyba rozwiązuje pewien problem. Mamy braki w zawodzie pielęgniarskim i jeżeli będzie kształcili przyszłych pielęgniarzy czy pielęgniarki to przynajmniej zostanie ich jakieś 30% na naszym terenie. To będzie duży sukces - dodaje Stefański.

Zajęcia teoretyczne na razie będą się odbywać w murach nyskiej PWSZ, a praktyki w Brzeskim Centrum Medycznym. Stworzenie miejsca, w którym w przyszłości będzie mieścił się oddział dla studentów jest zadaniem starostwa. Rekrutacja na nowy rok akademicki ruszy na początku czerwca.
dr inż. Przemysław Malinowski, Krzysztof Konik
Maciej Stefański

Wiadomości z regionu

2018-10-16, godz. 22:30 Mediatorzy bezpłatnie dyżurują dla opolan. Trwa Tydzień Mediacji 18 października przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji, którego celem jest popularyzacja mediacji, jako najlepszej metody rozwiązywania sporów. W ramach trwaj ... » więcej 2018-10-16, godz. 22:00 Mieszkańcy Opola podzielili budżet obywatelski. Ponownie zwyciężyły ścieżki rowerowe Ścieżki rowerowe w centrum miasta za pół miliona złotych i zakup pojazdu dla OSP w Szczepanowicach za 950 tysięcy złotych, to zwycięskie projekty w ramach ogó ... » więcej 2018-10-16, godz. 21:30 Nyscy radni podsumowali kończącą się kadencję. Najdłuższa sesja trwała trzy dni 865 uchwał przyjęli w mijającej kadencji nyscy radni miejscy. Najkrótsze spośród 57 posiedzeń trwało kwadrans, a na najdłuższe trzeba było poświęcić aż trzy d ... » więcej 2018-10-16, godz. 21:30 Jacek Niesłuchowski też nie chce budowy nowego więzienia. Kandydat na burmistrza Brzegu przedstawił możliwe scenariusze - Zamiast ściągać do miasta 1500 przestępców, wolę sprowadzić inwestorów, którzy dadzą pracę dla brzeżan - zadeklarował dziś (16.10) na konferencji prasowej k ... » więcej 2018-10-16, godz. 20:30 "Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej". Opolscy wojskowi spotkają się z mieszkańcami Ruszyła kampania rekrutacyjna Ministerstwa Obrony Narodowej pod hasłem 'Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej', która ma pokazać, że bycie żołnierzem zawodowym to ... » więcej 2018-10-16, godz. 20:00 Radio Opole wyróżnione za realizację projektów w ramach programu INTERREG Rozgłośnia Radia Opole została wyróżniona przez marszałka województwa za realizację projektów współfinansowanych z funduszy europejskich. Dziś (16.10) na uroc ... » więcej 2018-10-16, godz. 20:00 Radni sejmiku są optymistami. PO: utrzymamy stan posiadania. PiS: zdobędziemy kilkanaście mandatów Wszystkie ugrupowania w sejmiku województwa opolskiego liczą na dobry wynik wyborach samorządowych. Na kilka dni przed pójściem do urn członkowie klubu PiS, o ... » więcej 2018-10-16, godz. 19:30 Europa pół wieku po roku 1968. Debata trzech narodów w stolicy regionu O stosunkach międzynarodowych, o wnioskach i lekcjach wyciągniętych ze skutków rewolt '68 roku rozmawiają przedstawiciele trzech narodów. Polacy, Czesi i Niem ... » więcej 2018-10-16, godz. 19:00 Ile kierowca może zapłacić za badanie? W Kędzierzynie-Koźlu są pobierane dodatkowe opłaty Czy Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kędzierzynie-Koźlu bezprawnie pobiera opłaty za badania dla kierowców? Takiego zdania są przedstawiciele Fundacji Pand ... » więcej 2018-10-16, godz. 18:30 Koalicja Obywatelska zaprezentowała program dla Nysy. Wśród propozycji budowa hali targowej i mieszkań Budowa hali targowej, uzbrojenie strefy ekonomicznej Radzikowice-Goświnowice oraz nowe mieszkania to część propozycji wyborczych nyskiej Koalicji Obywatelskie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »