Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-05, 20:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

W Brzegu powstanie filia nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

W Brzegu powstanie filia nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej [fot. Wiktoria Palarczyk]
W Brzegu powstanie filia nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej [fot. Wiktoria Palarczyk]
Nyska PWSZ podpisała dziś (05.04) porozumienie z przedstawicielami powiatu brzeskiego. Od nowego roku akademickiego, czyli od października studenci będą mogli się kształcić na kierunku pielęgniarstwo w Brzeskim Centrum Medycznym.
- Zawsze staramy się wychodzić naprzeciw zapotrzebowaniom lokalnego rynku pracy - podkreśla Przemysław Malinowski, rektor nyskiej uczelni. - Rozpoczynamy z kształceniem praktycznym w Brzeskim Centrum Medycznym w postaci praktyk zawodowych. W przyszłym roku akademickim chcemy uruchomić pełny cykl kształcenia na kierunku pielęgniarstwo w Brzegu. Szacujemy, że program obejmie około 40 studentów, tyle jest przygotowanych miejsc do odbycia praktyk zawodowych w brzeskim szpitalu - dodaje Malinowski.

- Chcemy stworzyć takie warunki, żeby dać odpowiedź na swoje pytanie, czy się nadaje do zawodu pielęgniarki, pielęgniarza, czy nie. Chcielibyśmy przygotować studentów tak, żeby bez żadnego strachu przystąpili do wykonywania tego specyficznego i odpowiedzialnego zawodu - mówi Krzysztof Konik, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego.

W tamtejszej placówce brakuje ponad 20 pielęgniarek i pielęgniarzy. Stworzenie filii nyskiej uczelni da możliwość uzupełniania składu personelu medycznego.

Maciej Stefański, starosta powiatu brzeskiego zaznacza, że zachowanie tradycji jest bardzo ważne. - Kilkadziesiąt lat na tym terenie funkcjonowało liceum medyczne. Chcemy do tego wrócić. Jednak tym razem nie będzie to szkoła średnia, tylko wyższa. Uważam, że nie ma co tworzyć wyższych szkół w każdy mieście, wystarczy skorzystać z prestiżu szkoły w Nysie i utworzyć filię w Brzegu. To chyba rozwiązuje pewien problem. Mamy braki w zawodzie pielęgniarskim i jeżeli będzie kształcili przyszłych pielęgniarzy czy pielęgniarki to przynajmniej zostanie ich jakieś 30% na naszym terenie. To będzie duży sukces - dodaje Stefański.

Zajęcia teoretyczne na razie będą się odbywać w murach nyskiej PWSZ, a praktyki w Brzeskim Centrum Medycznym. Stworzenie miejsca, w którym w przyszłości będzie mieścił się oddział dla studentów jest zadaniem starostwa. Rekrutacja na nowy rok akademicki ruszy na początku czerwca.
dr inż. Przemysław Malinowski, Krzysztof Konik
Maciej Stefański

Wiadomości z regionu

2018-06-18, godz. 22:20 Wypadek w Opolu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 18-latki Na skrzyżowaniu ulic Jagiellonów i Mieszka Pierwszego zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej 2018-06-18, godz. 20:00 Nie będzie sporu sądowego z RIO. Dwie sesje nadzwyczajne w opolskim ratuszu Zalecenia Regionalnej Izby Obrachunkowej przyjęte przez opolskich rajców. Sprawa dotyczy przegłosowania przez radnych przekazania pieniędzy z puli opłat za ze ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:45 Opolska policja otwiera swoje drzwi. Będzie można zwiedzić strzelnicę oraz... gabinet komendanta Dzisiaj (19.06) w Komendzie Wojewódzkiej Policji będzie można zwiedzić strzelnicę, a także poznać pracę funkcjonariuszy poszczególnych działów. W programie Dn ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:00 Opolska WSB stawia na rozwój osobisty. Bezpłatne warsztaty, nie tylko dla studentów „Zbuduj swoją markę osobistą” - to hasło kolejnych bezpłatnych warsztatów realizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w Opolu. Rozwinąć swoje umiejętności mogą ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:45 Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów 13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdó ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:30 Miliony złotych potrzebne na ratowanie opolskiej katedry Ponad podziałami opolscy parlamentarzyści będą próbowali lobbować w celu zdobycia pieniędzy na ratowanie katedry w Opolu. » więcej 2018-06-18, godz. 17:15 Wielki odlot wojownika. Karol Stadnik leci do USA Wojownik leci do USA. Karol Stadnik wylatuje dzisiaj (18.06) na operację do Stanów Zjednoczonych. Chłopiec, który cierpi na zespół Baelsa, w lipcu zostanie po ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Debatowali o sytuacji Polski na mapie Europy i świata. Czy jesteśmy bezpieczni? 'Możliwe scenariusze dla Polski w Europie oraz na świecie' to tytuł konferencji połączonej z debatą na Uniwersytecie Opolskim. Prelegenci mówili w Collegium C ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Studenci wspierają podopiecznych opolskiego Domu Dziecka. Rusza zbiórka pościeli i przyborów szkolnych Studenci Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu nawet podczas gorącego okresu sesji egzaminacyjnej nie zapominają o swoich małych sąsiadach z Pasi ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Remont drogi 408 pod znakiem zapytania. Problemem są pieniądze Jeszcze przed wakacjami miał być rozstrzygnięty przetarg na kolejny etap remontu drogi wojewódzkiej 408 na odcinku Bierawa - Korzonek. Prace miały rozpocząć s ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »