Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-31, 09:00 Autor: Ewelina Laxy

Studenci z Czech coraz częściej chcą studiować w Nysie

PWSZ w Nysie [fot. Dorota Kłonowska]
PWSZ w Nysie [fot. Dorota Kłonowska]
Nyska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa pozyskuje studentów z Czech. Placówka rozpoczęła współpracę z Jesenikiem. Przedstawiciele nyskiej placówki odwiedzają czeskie szkoły i przedstawiają program nauczania, a uczniowie zza południowej granicy zapoznają się z zasadami rekrutacji i ofertą PWSZ.
Jak mówi Elżbieta Boruch z biura współpracy międzynarodowej uczelni, współpraca układa się bardzo dobrze, a czeska młodzież coraz częściej zwraca się z pytaniami dotyczącymi studiowania w Nysie.

- Są zorganizowane spotkania czeskich kandydatów z wykładowcami, z poszczególnymi instytutami w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Ta współpraca jest realizowana na bieżąco tak, aby czeska młodzież mogla się dowiedzieć czegoś więcej, co możemy im zaoferować. Mieliśmy gości tutaj, u nas, w nyskiej Alma Mater. Przyjechała delegacja uczniów i nauczycieli ze średniej szkoły technicznej z Jesenika - dodaje Boruch.

Współpraca rozpoczęła się z inicjatywy władz Jesenika. Jak zaznacza rektor nyskiej PWSZ, dr Tomasz Drewniak, najbliższe czeskie uczelnie znajdują się w dużej odległości od Jesenika, co powoduje wyludnianie się rejonu miasta partnerskiego.

- Patrząc z perspektywy współpracy naszych regionów, osiedlenie w Nysie, czy pomiędzy Nysą a Jesenikiem, z perspektywy rozwoju regionu jesenickiego jest bardziej korzystne niż osiedlenie się w Pradze czy Ołomuńcu. Absolwent, pierwotnie szkoły średniej w Czechach, później nyskiej uczelni jest aktywny na rynku pracy, a tak samo jest aktywny społecznie w tym regionie, z którego się wywodzi - mówi rektor.

Kolejnym miastem zainteresowanym współpracą z nyską PWSZ jest czeski Krnov.
Elżbieta Boruch
dr Tomasz Drewniak

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:30 Opóźnienie zakończenia budowy drogi przez Zalesie Śląskie. Nowy termin - koniec roku W miniony czwartek drogowcy powinni zakończyć prace przy przebudowie drogi powiatowej łączącej Zalesie Śląskie z osiedlem Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczas ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:30 Sąsiadujące szpitale zorganizowały wspólne spotkanie opłatkowe. Kiedyś było inaczej Wspólną mszę świętą i spotkanie opłatkowe zorganizował przed południem Szpital Wojewódzki w Opolu z Opolskim Centrum Onkologii. Lecznice znajdują się w bezpoś ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Nauczyciele i uczniowie nyskiego "Plastyka" chcą pomóc w leczeniu Karoliny. Szkoła zorganizuje kiermasz dzieł sztuki Obrazy, rzeźby czy bożonarodzeniowe ozdoby wykonane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, będzie można nabyć podczas charytatywnego kiermaszu, który jutro ... » więcej 2018-12-16, godz. 13:00 Będzie gotowe w przyszłym roku. W Walidrogach na drodze krajowej powstanie rondo. Inwestycję planowano już w 2010 roku Tę inwestycję planowano od kilku lat. W Walidrogach na skrzyżowaniu drogi krajowej 94 z powiatową w kierunku Ozimka i Tarnowa Opolskiego powstanie rondo. Inwe ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:45 Morsy Borów Niemodlińskich zorganizowały zbiórkę prezentów dla dzieci Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji Lokalna Paczka, zorganizowanej rano na basenie w Lipnie przez grupę Morsy Borów Niemodlińskich. Nie chodziło jedynie ... » więcej 2018-12-16, godz. 10:30 Ma być bezpiecznie i nowocześnie. W Głubczycach planują budowę żłobka Głubczyce chcą wybudować nowy żłobek. Obecny przy ul. Wałowej funkcjonuje na piętrze, w jednym budynku wraz z przedszkolem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »