Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-31, 09:00 Autor: Ewelina Laxy

Studenci z Czech coraz częściej chcą studiować w Nysie

PWSZ w Nysie [fot. Dorota Kłonowska]
PWSZ w Nysie [fot. Dorota Kłonowska]
Nyska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa pozyskuje studentów z Czech. Placówka rozpoczęła współpracę z Jesenikiem. Przedstawiciele nyskiej placówki odwiedzają czeskie szkoły i przedstawiają program nauczania, a uczniowie zza południowej granicy zapoznają się z zasadami rekrutacji i ofertą PWSZ.
Jak mówi Elżbieta Boruch z biura współpracy międzynarodowej uczelni, współpraca układa się bardzo dobrze, a czeska młodzież coraz częściej zwraca się z pytaniami dotyczącymi studiowania w Nysie.

- Są zorganizowane spotkania czeskich kandydatów z wykładowcami, z poszczególnymi instytutami w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Ta współpraca jest realizowana na bieżąco tak, aby czeska młodzież mogla się dowiedzieć czegoś więcej, co możemy im zaoferować. Mieliśmy gości tutaj, u nas, w nyskiej Alma Mater. Przyjechała delegacja uczniów i nauczycieli ze średniej szkoły technicznej z Jesenika - dodaje Boruch.

Współpraca rozpoczęła się z inicjatywy władz Jesenika. Jak zaznacza rektor nyskiej PWSZ, dr Tomasz Drewniak, najbliższe czeskie uczelnie znajdują się w dużej odległości od Jesenika, co powoduje wyludnianie się rejonu miasta partnerskiego.

- Patrząc z perspektywy współpracy naszych regionów, osiedlenie w Nysie, czy pomiędzy Nysą a Jesenikiem, z perspektywy rozwoju regionu jesenickiego jest bardziej korzystne niż osiedlenie się w Pradze czy Ołomuńcu. Absolwent, pierwotnie szkoły średniej w Czechach, później nyskiej uczelni jest aktywny na rynku pracy, a tak samo jest aktywny społecznie w tym regionie, z którego się wywodzi - mówi rektor.

Kolejnym miastem zainteresowanym współpracą z nyską PWSZ jest czeski Krnov.
Elżbieta Boruch
dr Tomasz Drewniak

Wiadomości z regionu

2018-09-26, godz. 04:00 Trzy samochody zderzyły się na ul. Wrocławskiej w Opolu Do wypadku doszło wieczorem w okolicach Muzeum Wsi Opolskiej. Poszkodowane zostały trzy osoby. » więcej 2018-09-26, godz. 03:30 W Strobicach powstanie przejście dla pieszych. Nie trzeba będzie czekać kilka minut, by dojść na przystanek Mieszkańcy Strobic w powiecie nyskim kilka dni temu na godzinę zablokowali ruch na przebiegającej przez wioskę drodze krajowej nr 46. » więcej 2018-09-25, godz. 21:30 Wojewody z marszałkiem spór o drogi. Kto dał więcej? Wojewoda opolski podsumował, ile kilometrów dróg wybudowano i ile pieniędzy z budżetu państwa wydano na ten cel w ciągu ostatnich dwóch lat. » więcej 2018-09-25, godz. 21:00 Minął wyznaczony przez sąd termin powrotu 7-letniej Yasmin do Włoch. Dziewczynka nadal pozostaje z matką 7-letnia Yasmin nadal pozostaje z matką, mimo że w poniedziałek (24.09) minął wyznaczony przez sąd termin powrotu dziewczynki do Włoch. » więcej 2018-09-25, godz. 20:30 W Opolu uczczono 27. rocznicę odzyskania niepodległości Ukrainy 24 sierpnia 1991 roku Ukraina przyjęła Akt Niepodległości. W grudniu tego roku obywatele Ukrainy w referendum opowiedzieli się za niepodległością kraju. Dziś ... » więcej 2018-09-25, godz. 19:20 Prudnicka lokalizacja inwestycji wygrała z Ostrawą. Zdecydowały warunki stworzone przez polski rząd i dogodne położenie 100 mln złotych to wartość inwestycji, którą zamierza w Prudniku zrealizować czeska firma z branży budowlanej. Przedsięwzięcie to jest efektem dwumiesięcznych ... » więcej 2018-09-25, godz. 19:15 Dla seniora - dom kultury, dla studenta - hala sportowa. Planowana inwestycja przy Oleskiej w Opolu Przy Oleskiej w Opolu ma powstać Dom Kultury Seniora i nowa hala sportowa. Według projektów przedstawionych przez prezydenta miasta i rektora Uniwersytetu Opo ... » więcej 2018-09-25, godz. 19:00 Usiłował zabić dłutem, grozi mu nawet dożywocie. Jego ofiara żyje tylko dzięki szybkiej pomocy Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu nadzoruje śledztwo przeciwko 66-letniemu mężczyźnie, któremu zarzuca się usiłowanie zabójstwa. Wobec mężczyzny zasto ... » więcej 2018-09-25, godz. 18:30 Kukiz 15 przedstawił liderów list wyborczych w powiecie nyskim. "Nie będziemy prowadzić bójki personalnej" Ruch Kukiz 15 przedstawił podczas dzisiejszej (25.09) konferencji prasowej w Nysie miejscowych liderów list do sejmiku województwa oraz rady powiatu. » więcej 2018-09-25, godz. 18:00 Mniejszość Niemiecka chwali się na billboardach pracą wykonaną w ostatniej kadencji 'Znamy się na dobrej robocie nie od dziś' to tytuł kampanii Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszości Niemieckiej. Akcja to 12 billboardów ustawionych przy ruc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »