Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-31, 09:00 Autor: Ewelina Laxy

Studenci z Czech coraz częściej chcą studiować w Nysie

PWSZ w Nysie [fot. Dorota Kłonowska]
PWSZ w Nysie [fot. Dorota Kłonowska]
Nyska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa pozyskuje studentów z Czech. Placówka rozpoczęła współpracę z Jesenikiem. Przedstawiciele nyskiej placówki odwiedzają czeskie szkoły i przedstawiają program nauczania, a uczniowie zza południowej granicy zapoznają się z zasadami rekrutacji i ofertą PWSZ.
Jak mówi Elżbieta Boruch z biura współpracy międzynarodowej uczelni, współpraca układa się bardzo dobrze, a czeska młodzież coraz częściej zwraca się z pytaniami dotyczącymi studiowania w Nysie.

- Są zorganizowane spotkania czeskich kandydatów z wykładowcami, z poszczególnymi instytutami w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Ta współpraca jest realizowana na bieżąco tak, aby czeska młodzież mogla się dowiedzieć czegoś więcej, co możemy im zaoferować. Mieliśmy gości tutaj, u nas, w nyskiej Alma Mater. Przyjechała delegacja uczniów i nauczycieli ze średniej szkoły technicznej z Jesenika - dodaje Boruch.

Współpraca rozpoczęła się z inicjatywy władz Jesenika. Jak zaznacza rektor nyskiej PWSZ, dr Tomasz Drewniak, najbliższe czeskie uczelnie znajdują się w dużej odległości od Jesenika, co powoduje wyludnianie się rejonu miasta partnerskiego.

- Patrząc z perspektywy współpracy naszych regionów, osiedlenie w Nysie, czy pomiędzy Nysą a Jesenikiem, z perspektywy rozwoju regionu jesenickiego jest bardziej korzystne niż osiedlenie się w Pradze czy Ołomuńcu. Absolwent, pierwotnie szkoły średniej w Czechach, później nyskiej uczelni jest aktywny na rynku pracy, a tak samo jest aktywny społecznie w tym regionie, z którego się wywodzi - mówi rektor.

Kolejnym miastem zainteresowanym współpracą z nyską PWSZ jest czeski Krnov.
Elżbieta Boruch
dr Tomasz Drewniak

Wiadomości z regionu

2018-07-21, godz. 22:00 Mieszkańcy Praszki spotkali się z ministrem Jackiem Sasinem Zwalczanie ubóstwa, zwłaszcza wśród dzieci, uszczelnienie systemu podatkowego, działania w celu obniżenia cen paliwa oraz obciążenia dla samorządów - to część ... » więcej 2018-07-21, godz. 20:00 Namysłów chce wspomóc tamtejszy PKS. Od poniedziałku ruszy kilka kursów O problemach namysłowskiego przewoźnika informujemy od kilku dni. PKS na czas wakacji zawiesił wszystkie połączenia autobusowe, ze względu na problemy finanso ... » więcej 2018-07-21, godz. 19:00 Wypadek w Grodkowie. Podczas prac remontowych zginęli ojciec i syn Dwóch mężczyzn - ojciec (44 lata) i jego 15-letni syn oraz kobieta zostali porażeni prądem w Grodkowie. Mężczyźni na prywatnej posesji prowadzili drobne prace ... » więcej 2018-07-21, godz. 18:45 Jacek Sasin spotkał się z mieszkańcami Otmuchowa. "Chcemy słuchać o oczekiwaniach" [ZDJĘCIA, FILM] Jacek Sasin, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spotkał się dziś z mieszkami Otmuchowa. » więcej 2018-07-21, godz. 18:15 Policja podpowiada, jak bezpiecznie spędzić wakacje - Wakacje to dla policjantów czas wytężonej pracy - powiedział w rozmowie „W cztery oczy” asp. Karol Brandys z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w ... » więcej 2018-07-21, godz. 18:00 Dni Przemysłu i Żeglugi w Krapkowicach i Gogolinie. Smocze łodzie i rejs szlakiem industrialnym Zawody żeglarskie, koncerty, pokazy rzemieślnicze i możliwość zwiedzania obiektów przemysłowych - takie atrakcje przygotowali organizatorzy Dni Przemysłu i Że ... » więcej 2018-07-21, godz. 17:30 Pożar w kamienicy przy ulicy Kościuszki w Opolu. Jedna osoba trafiła do szpitala Po godz. 16:00 strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze w mieszkaniu na wysokim parterze. Z lokalu została wyprowadzona jedna osoba. » więcej 2018-07-21, godz. 17:00 Zamiast gotować obiad, wybrali ofertę food trucków Amerykańskie burgery, tajskie curry, belgijskie frytki i inne smakołyki można kosztować na placu przed opolskim amfiteatrem. Zaparkowały tam food trucki serwu ... » więcej 2018-07-21, godz. 16:00 Woda w Ozimku już bez bakterii coli. Jest decyzja sanepidu Woda w Ozimku jest już zdatna do spożycia. Opolski sanepid zezwolił na korzystanie z wody, po sprawdzeniu pobranych wczoraj (20.07) próbek. » więcej 2018-07-21, godz. 14:40 Pożar mieszkania w Kietrzu. Lokatorzy zdołali uciec z budynku Groźny pożar budynku mieszkalnego w Kietrzu. O mocnym zadymieniu strażaków poinformował przed godziną 14:00 jeden z lokatorów. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »