Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-31, 09:00 Autor: Ewelina Laxy

Studenci z Czech coraz częściej chcą studiować w Nysie

PWSZ w Nysie [fot. Dorota Kłonowska]
PWSZ w Nysie [fot. Dorota Kłonowska]
Nyska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa pozyskuje studentów z Czech. Placówka rozpoczęła współpracę z Jesenikiem. Przedstawiciele nyskiej placówki odwiedzają czeskie szkoły i przedstawiają program nauczania, a uczniowie zza południowej granicy zapoznają się z zasadami rekrutacji i ofertą PWSZ.
Jak mówi Elżbieta Boruch z biura współpracy międzynarodowej uczelni, współpraca układa się bardzo dobrze, a czeska młodzież coraz częściej zwraca się z pytaniami dotyczącymi studiowania w Nysie.

- Są zorganizowane spotkania czeskich kandydatów z wykładowcami, z poszczególnymi instytutami w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Ta współpraca jest realizowana na bieżąco tak, aby czeska młodzież mogla się dowiedzieć czegoś więcej, co możemy im zaoferować. Mieliśmy gości tutaj, u nas, w nyskiej Alma Mater. Przyjechała delegacja uczniów i nauczycieli ze średniej szkoły technicznej z Jesenika - dodaje Boruch.

Współpraca rozpoczęła się z inicjatywy władz Jesenika. Jak zaznacza rektor nyskiej PWSZ, dr Tomasz Drewniak, najbliższe czeskie uczelnie znajdują się w dużej odległości od Jesenika, co powoduje wyludnianie się rejonu miasta partnerskiego.

- Patrząc z perspektywy współpracy naszych regionów, osiedlenie w Nysie, czy pomiędzy Nysą a Jesenikiem, z perspektywy rozwoju regionu jesenickiego jest bardziej korzystne niż osiedlenie się w Pradze czy Ołomuńcu. Absolwent, pierwotnie szkoły średniej w Czechach, później nyskiej uczelni jest aktywny na rynku pracy, a tak samo jest aktywny społecznie w tym regionie, z którego się wywodzi - mówi rektor.

Kolejnym miastem zainteresowanym współpracą z nyską PWSZ jest czeski Krnov.
Elżbieta Boruch
dr Tomasz Drewniak

Wiadomości z regionu

2018-04-22, godz. 10:30 Opolski plac Mickiewicza potrzebuje rewitalizacji. Zabiega o to rada dzielnicy Z jednej strony strefa dla sportowców, z drugiej dla maluchów - tak widzą nowy plac Adama Mickiewicza w Opolu mieszkańcy dzielnicy Śródmieście. Tamtejsza rada ... » więcej 2018-04-22, godz. 08:45 Zdewastowano boisko w Blachowni. Sprawcą kierowca z rajdowym zacięciem W noc poprzedzającą mecz na szczycie piłkarskiej klasy B, pomiędzy TKKF Blachowianka a LZS Raszowa, murawa boiska w Blachowni została zdewastowana przez amato ... » więcej 2018-04-22, godz. 08:00 Coraz młodsi opolanie trafiają do ośrodka Szansa. To często ofiary przemocy domowej Spada średnia wieku mieszkańców opolskiego ośrodka readaptacji 'Szansa' - tak wynika z analiz pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Powodem jest n ... » więcej 2018-04-21, godz. 22:00 Koncert barokowy, teatr ognia i iluminacja świetlna to kulminacyjny moment Dnia Ochrony Zabytków w Niemodlinie Od czwartku mieszkańcy, jak i przyjezdni mogą zwiedzać zamek w raz z przewodnikiem, a także wziąć udział w warsztatach ceramicznych. Dla najmłodszych przygoto ... » więcej 2018-04-21, godz. 22:00 Ostatni raz ćwiczą choreografię. Finał Miss i Mistera Opolszczyzny 2018 coraz bliżej Finalistki i finaliści konkursu Miss i Mistera Opolszczyzny 2018 biorą udział w ostatnich zajęciach, podczas których uczą się układów choreograficznych. » więcej 2018-04-21, godz. 21:00 Opolanie na jarmarku i pchlim targu. Trwa II Święto Wojciechowe [ZDJĘCIA] Jarmark i pchli targ - m.in. na to składa się tegoroczne Święto Wojciechowe. Na Małym Rynku pojawiło się dziś (21.04) ponad 70 wystawców z kraju i zza granicy ... » więcej 2018-04-21, godz. 20:00 Od 28 kwietnia pociągiem dojedziemy do Kłodzka Po dziesięciu latach przerwy opolski oddział Przewozów Regionalnych uruchamia połączenie z Nysy do Kłodzka, przez Otmuchów i Paczków. Działanie ma charakter p ... » więcej 2018-04-21, godz. 18:00 W śródmieściu Opola brakuje ławek i koszy. Rada dzielnicy chce to zmienić 35 tysięcy złotych na uzupełnienie tzw. małej infrastruktury chce przeznaczyć ze swojego budżetu rada dzielnicy Śródmieście w Opolu. Chodzi o zakup ławek, kos ... » więcej 2018-04-21, godz. 17:00 Dodaje urody i chroni przed złym słowem. Opolanie częstują się wodą ze studni św. Wojciecha Ten jeden raz w roku na Wzgórzu Uniwersyteckim można spróbować wody, która - jak głosi legenda - ma właściwości lecznicze. » więcej 2018-04-21, godz. 15:45 Birety poszybowały w górę. Ponad 50 dzieci ukończyło II Akademię Małego Poligloty na UO Już po raz drugi Uniwersytet Opolski otworzył swoje drzwi przed małymi adeptami nauki. Dzieci w wieku od 9 do 12 lat od listopada wzięły udział w ośmiu spotka ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »