Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-09, 17:01 Autor: Witold Wośtak

Ryszard Kowalczyk współpracował z SB, ale informował o tym konspirację

Ryszard Kowalczyk [fot. Witold Wośtak]
Ryszard Kowalczyk [fot. Witold Wośtak]
Ryszard Kowalczyk był zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa w latach 1981-1989. Ustalił to Zbigniew Bereszyński, opolski historyk i działacz dawnej opozycji, na podstawie ujawnionego w 2017 roku zbioru zastrzeżonego IPN. Czy sprawa jest jednoznaczna?
Starszy z braci Kowalczyków miał działać pod pseudonimem "Seep" w sieci agenturalnej na szczeblu centralnym. Został zwerbowany w połowie 1981 roku, kiedy siedział w więzieniu w Barczewie. Według Bereszyńskiego, w 2006 roku Ryszard Kowalczyk chciał przyznać się do współpracy z SB, ale finalnie wycofał się.

- Ja wiedziałem od dawna, ale nie miałem dowodów - przekonuje Bereszyński. - Wśród materiałów opolskiej Służby Bezpieczeństwa zachował się wyciąg z informacji tajnego współpracownika o pseudonimie Seep z października 1985 roku. Według mojej wiedzy, tam była bardzo szczegółowa i rzetelna relacja z działań opozycyjnych Wiesława Uklei. Zawarto w niej dokładną charakterystykę jego stosunków rodzinnych, towarzyskich i koleżeńskich oraz jego postawy.

Z kolei Wiesław Ukleja, znany działacz niepodległościowego podziemia, na temat którego miał donosić Kowalczyk, wiedział o całej sprawie od samego Kowalczyka.

- Kiedy Ryszard Kowalczyk opuścił mury więzienia, podjął formę współpracy i sam mówił mi, że bezpieka próbuje zdobyć informacje na mój temat. Jak natomiast twierdził, nie mówił im niczego konkretnego. Ludzie decydujący o ruchach w konspiracji doskonale wiedzieli o podpisaniu jego współpracy, jak zresztą twierdził, pozornej.

Przypomnijmy, bracia Ryszard i Jerzy Kowalczykowie w 1971 roku wysadzili aulę opolskiej WSP w przeddzień uroczystości odznaczenia funkcjonariuszy tłumiących szczecińskie protesty z grudnia 1970 roku. Wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w 1972 roku Ryszard Kowalczyk został skazany na 25 lat pozbawienia wolności, jego brat Jerzy usłyszał wyrok kary śmierci. Obaj wyszli na wolność w latach 80. 

Dwa lata temu ich imieniem nazwano salę w urzędzie wojewódzkim. Od stycznia tego roku, w ramach dekomunizacji ulic, dawna trasa Obrońców Stalingradu w Opolu nosi imię Jerzego i Ryszarda Kowalczyków. Zdecydował o tym wojewoda opolski, bo samorząd stolicy województwa nie podjął sprawy w przewidzianym terminie.

Ryszard Kowalczyk zmarł w październiku zeszłego roku. Miał 80 lat.

Do sprawy będziemy wracać.
Zbigniew Bereszyński
Wiesław Ukleja

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 12:15 Strzelce Opolskie: Bajeczne melodie w wykonaniu najmłodszych Ponad dwustu małych artystów zaprezentuje się dzisiaj (22.10) na scenie Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich. Od przedszkolaków po uczniów klas ... » więcej 2019-10-22, godz. 12:00 Kędzierzyn-Koźle: policyjny pies wywąchał, gdzie ukrył się złodziej-włamywacz Furia - czworonożna funkcjonariuszka policji z Kędzierzyna-Koźla, wytropiła złodzieja - włamywacza. Dzięki jej nosowi, 37-latek usłyszał 12 zarzutów i trafił ... » więcej 2019-10-22, godz. 10:45 Poranni goście Radia Opole. "Trudno zmierzyć efektywność turystycznej promocji, ale Opole jest lubiane za granicą" - Kontrola dotyczyła nie tylko działań stricte promocyjnych, ale także innych aspektów takich jak kadry, księgowość czy finanse - powiedział w rozmowie ' W cz ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:45 20-latek oskarżony o zgwałcenie 17-latki stanął przed sądem W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczyna się proces Bogdana R. Prokuratura zarzuca mu, że w połowie maja w czasie imprezy w lesie, w centrum Kędzierzyna-Koźla, najpier ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:15 Sąd skazał 29-latka, który rzucał koktajlami Mołotowa. Więzienie i naprawa wyrządzonych szkód 29-letni Damian O., który w lutym obrzucił jeden z bloków w Kędzierzynie-Koźlu koktajlem Mołotowa, został skazany. Sąd uznał, że mężczyzna planował podpalenie ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 "Blisko" - nowa miejska aplikacja w Kędzierzynie-Koźlu. Łatwa w obsłudze i darmowa Najważniejsze informacje o wydarzeniach w mieście, ostrzeżenia pogodowe, alerty o awariach sieci wodociągowych czy komunikaty policji mogą znaleźć mieszkańcy ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 Noc z benzenem w Kędzierzynie-Koźlu Od wczorajszego (21.10) wieczoru nieco podwyższony jest poziom benzenu w powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu. Stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Ś ... » więcej 2019-10-22, godz. 07:58 Opole: nie chciał potrącić sarny i wjechał do rowu Do tego zdarzenia doszło około godziny 5.30 na ulicy Strzeleckiej w Opolu, na wysokości 'Niedźwiednika'. » więcej 2019-10-22, godz. 07:00 Pierwsi goście korzystają już z psiego placu zabaw w Nysie. Wkrótce pojawią się kolejne atrakcje Mieszkańcy Nysy mogą już korzystać z wybiegu dla psów zlokalizowanego w parku przy ulicy Mickiewicza. Wkrótce w psiej ekostrefie pojawią się także urządzenia ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:30 Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty na UO Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty prowadzonej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem hasło przewodnie to 'Języki o ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »