Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-23, 07:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: inwestor chce wydać 100 mln złotych na elektrownię. Mieszkańcy planują protest

Dawna elektrociepłownia Froteksu w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dawna elektrociepłownia Froteksu w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dawna elektrociepłownia Froteksu w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dawna elektrociepłownia Froteksu w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Przeciw uruchomieniu elektrowni, w której paliwem będzie słoma, zamierzają protestować mieszkańcy Prudnika. Ma ona powstać na bazie nieczynnej od wielu lat elektrociepłowni dawnego zakładu Frotex. Znajduje się blisko zabudowy mieszkalnej. Burmistrz Prudnika wydał postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji. Na każdym etapie tej procedury osoby, którym przysługuje status strony mogą zgłaszać swoje uwagi. Już teraz pojawiają się głosy mieszkańców sprzeciwiających się powstaniu elektrowni.
- Ta elektrownia to jest za blisko budynków mieszkalnych – uważa Walenty Steć. – Spalanie słomy powoduje wielki dym. To jest poroniony pomysł.

- Jestem mocno zaniepokojona – mówi kobieta, która mieszka nieopodal przyszłej elektrowni. – Nie jest to dobry sygnał dla Prudnika, w którym jest smog i odczuwamy to każdego dnia. Perspektywa tej elektrowni, spalarni słomy, to jest ogromna emisja dymów i pyłów.

Jak zapewniają inwestorzy w prudnickiej elektrowni zastosowane będą nowoczesne, proekologiczne technologie.

- Projekt tego przedsięwzięcia uwzględnia dyrektywy Unii Europejskiej dotyczące zanieczyszczenia środowiska - wyjaśnia Daniel Borsucki z firmy zaangażowanej w spółkę Elektrownia Prudnik. – Dwutlenek węgla przyjmuje się, jako zeroemisyjne, bo jest to energetyka odnawialna. Jeżeli chodzi o tlenek węgla, to jest blisko sześćset razy mniej, niż gdyby spalany był węgiel. Biorąc pod uwagę zanieczyszczenia typu pyłowego, to jest o kilkanaście razy mniej, niż było poprzednio, przy spalaniu węgla w elektrociepłowni.

Modernizacja prudnickiej elektrociepłowni na elektrownię ma kosztować blisko 100 milionów złotych. Według zapewnień inwestorów, mają oni promesę na taki kredyt. Problemem jest uzyskanie warunków środowiskowych dla inwestycji. Dopiero wówczas będą mogli przystąpić do rządowej aukcji, która pozwoli im sprzedawać wytwarzany prąd do sieci energetycznej.
Mieszkańcy Prudnika
Daniel Borsucki

Wiadomości z regionu

2020-05-25, godz. 21:15 Koronawirus uszczuplił miejską kasę w Namysłowie. Gmina szuka oszczędności, bez redukcji zatrudnienia Namysłów mocno odczuje finansowo skutki epidemii koronawirusa. Tylko do końca kwietnia, do budżetu gminy wpłynęło o prawie milion 800 tysięcy złotych mniej, niż… » więcej 2020-05-25, godz. 19:15 Opolszczyzna składa hołd zmarłemu 72 lata temu rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu 72 lata temu, strzałem w tył głowy, zamordowany został rotmistrz Witold Pilecki. Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzem Armii Krajowej oraz więźniem… » więcej 2020-05-25, godz. 19:03 Wyłączone dzwonki, dezynfekcja i zajęcia w mniejszych grupach. Uczniowie klas 1-3 wracają do szkół Najmłodsi uczniowie szkół podstawowych mogą od dziś (25.05) uczestniczyć w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych z elementami dydaktyki. Najpierw jednak każdy musi… » więcej 2020-05-25, godz. 19:00 Raport dnia: 5 nowych przypadków zachorowania na COVID-19 potwierdzono w naszym regionie. Nie ma ofiar śmiertelnych. Jest… Liczba aktualnie zakażonych w naszym województwie wynosi 256 osób. Zmarły 45 osoby. Łącznie od początku pandemii potwierdzono koronawirusa u 599 osób. Ponadto… » więcej 2020-05-25, godz. 18:30 W opolskich urzędach wznowiono bezpośrednią obsługę klientów Mierzenie temperatury ciała, dezynfekcja rąk i wpisanie się na listę - tak teraz wygląda obsługa petentów w większości urzędów na Opolszczyźnie. Bezpośrednią obsługę… » więcej 2020-05-25, godz. 18:00 Zderzenie w Opolu. Jedna osoba została ranna Do zderzenia auta osobowego z busem doszło po godzinie 16, w okolicach kąpieliska Bolko w Opolu. W zdarzeniu uczestniczyły 4 osoby, jedna została ranna. Możliwe… » więcej 2020-05-25, godz. 17:30 Wprowadzili na rynek 72 kilogramy narkotyków. Nowe ustalenia prudnickiej prokuratury ws. zorganizowanej grupy przestęp… Są nowe ustalenia w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która handlowała narkotykami w Prudniku oraz okolicach. Podejrzany o kierowanie tą… » więcej 2020-05-25, godz. 17:00 ŚDS w Ganie znów przyjmuje niepełnosprawnych na zajęcia terapeutyczne. Zmiany w regulaminie Środowiskowy Dom Samopomocy w Ganie (gmina Praszka) wznowił dziś (25.05) działalność, zgodnie z epidemicznymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. » więcej 2020-05-25, godz. 16:15 60 procent firm zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej poddało się koronawirusowi - Około 60 procent członków Izby Rzemieślniczej w Opolu zawiesiła działalność - mówi Tadeusz Staruch, prezes zarządu izby, który podkreśla, że sytuacja wywołana… » więcej 2020-05-25, godz. 15:45 Stracił panowanie nad autem i wylądował w rowie Do zdarzenia drogowego z udziałem auta osobowego doszło po godzinie 14.00 w Opolu, przy ul. Wrocławskiej. Ze wstępnych ustaleń służb wynika, że kierujący osobowym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »