Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-09, 07:15 Autor: Witold Wośtak

Będą symulować.. i uczyć. Oryginalne pracownie chce uruchomić opolska PMWSZ

Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Innowacyjne Centrum Symulacji Medycznej dla pielęgniarstwa i położnictwa powstanie w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Inwestycja warta przeszło 4 miliony ma być sfinansowana z pieniędzy zewnętrznych.
Na potrzeby centrum wydzielono już 11 pomieszczeń na piętrze łącznika. Tak zwane "sale wysokiej wierności" zostaną wyposażone w symulatory i fantomy, przy których studenci będą musieli reagować na bieżąco.

- Innowacyjność polega na precyzji procedur - tłumaczy rektor uczelni dr Tomasz Halski. - Załóżmy, że jest prawdziwa akcja porodowa, a studentki są na sali. Dla przykładu, nagle pacjentka dostaje ataku padaczki. Jaka będzie wtedy reakcja prawdziwych położnych i lekarzy? Nakażą wyjście ze względu na ratowanie życia. Jest utrudnione nauczenie się właściwego postępowania w takich momentach. Z kolei symulatory pozwalają na zaprogramowanie każdej sytuacji i można powtarzać je nawet tysiąc razy.

Dr Edyta Kędra, prorektor do spraw dydaktycznych, dodaje, że drugim wariantem symulacji będzie odtwarzanie niektórych sytuacji przez studentów - na swoich kolegach z roku. Zwraca uwagę na wideorejestrację procedur. - Symulacja różnych sytuacji chorobowych daje nam możliwość odtworzenia przebiegu i omówienia. To bardzo cenna opcja, bo wszystko, co dzieje się wokół pacjenta, trwa 5 lub 10 minut. Późniejsza analiza, na spokojnie daje możliwość sprawdzenia siebie i wykonywanych czynności oraz wychwycenia towarzyszących emocji.

Według planów, Innowacyjne Centrum Symulacji Medycznej będzie gotowe przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.
Tomasz Halski
Edyta Kędra

Wiadomości z regionu

2019-01-18, godz. 17:04 Trwa śledztwo w sprawie rektora Politechniki Opolskiej. Policja zabezpieczyła dokument i dysk twardy Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Opolu na polecenie prokuratora pojawili się wczoraj (17.01) na Politechnice Opolskiej. Jak informuje Stanisław Bar ... » więcej 2019-01-18, godz. 17:00 Wyszedł z DPS... bo mu się nie podobało. Szukali go strażacy i policjanci Ponad 50 osób poszukiwało 55-letniego mężczyzny, który wyszedł z Domu Pomocy Społecznej w Leśnicy. Strażacy i policjanci przeczesywali okoliczne lasy i pola. ... » więcej 2019-01-18, godz. 16:52 Płonie stolarnia w Dąbrówce Łubniańskiej Dziewięć zastępów straży pożarnej gasi pożar stolarni w miejscowości Dąbrówka Łubniańska w powiecie opolskim. » więcej 2019-01-18, godz. 16:15 W Byczynie wraca temat pieniędzy na renowację murów. "Sami zajmujemy się rzeczami doraźnymi" Gmina Byczyna kolejny raz będzie walczyć o dofinansowanie na renowację średniowiecznych murów. Były burmistrz Robert Świerczek zapowiadał pozyskanie dotacji, ... » więcej 2019-01-18, godz. 15:49 Oszuści znów w natarciu. Tym razem podają się za funkcjonariuszy CBŚ Po raz kolejny mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla odbierają telefony od oszustów, podających się za policjantów z CBŚ. » więcej 2019-01-18, godz. 15:10 Powiatowi radni PiS w Prudniku uważają, że opozycji należy się większość miejsc w komisji rewizyjnej rady powiatu Rządząca koalicja utrudnia opozycji funkcje kontrolne w powiecie prudnickim. Tak twierdzą radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy są w mniejszości. Chodzi o skł ... » więcej 2019-01-18, godz. 15:00 Kreatywnie, na sportowo i z pełną kulturą – tak zapowiadają się ferie zimowe w Opolu Urząd Miasta wraz z jednostkami miejskimi przygotował program dla dzieci i młodzieży. Ferie zimowe w województwie opolskim rozpoczną się w przyszły (28.01) po ... » więcej 2019-01-18, godz. 14:45 Auto spłonęło na drodze wojewódzkiej 426 Zderzenie z barierą przy drodze spowodowało pożar samochodu osobowego. Do wypadku doszło na drodze wojewódzkiej 426 w Zalesiu Śląskim. » więcej 2019-01-18, godz. 14:21 Opolanie wyruszają do Panamy. Ich cel to 34. Światowe Dni Młodzieży Ponad 250 osób z diecezji opolskiej poleci do Panamy na 34. Światowe Dni Młodzieży. Od spotkania z papieżem Franciszkiem dzieli ich ponad 10 tysięcy kilometró ... » więcej 2019-01-18, godz. 14:15 Uwaga! Będzie ślisko Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dot. możliwości wystąpienia na terenie całego województwa oblodzenia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »