Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-09, 07:15 Autor: Witold Wośtak

Będą symulować.. i uczyć. Oryginalne pracownie chce uruchomić opolska PMWSZ

Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Innowacyjne Centrum Symulacji Medycznej dla pielęgniarstwa i położnictwa powstanie w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Inwestycja warta przeszło 4 miliony ma być sfinansowana z pieniędzy zewnętrznych.
Na potrzeby centrum wydzielono już 11 pomieszczeń na piętrze łącznika. Tak zwane "sale wysokiej wierności" zostaną wyposażone w symulatory i fantomy, przy których studenci będą musieli reagować na bieżąco.

- Innowacyjność polega na precyzji procedur - tłumaczy rektor uczelni dr Tomasz Halski. - Załóżmy, że jest prawdziwa akcja porodowa, a studentki są na sali. Dla przykładu, nagle pacjentka dostaje ataku padaczki. Jaka będzie wtedy reakcja prawdziwych położnych i lekarzy? Nakażą wyjście ze względu na ratowanie życia. Jest utrudnione nauczenie się właściwego postępowania w takich momentach. Z kolei symulatory pozwalają na zaprogramowanie każdej sytuacji i można powtarzać je nawet tysiąc razy.

Dr Edyta Kędra, prorektor do spraw dydaktycznych, dodaje, że drugim wariantem symulacji będzie odtwarzanie niektórych sytuacji przez studentów - na swoich kolegach z roku. Zwraca uwagę na wideorejestrację procedur. - Symulacja różnych sytuacji chorobowych daje nam możliwość odtworzenia przebiegu i omówienia. To bardzo cenna opcja, bo wszystko, co dzieje się wokół pacjenta, trwa 5 lub 10 minut. Późniejsza analiza, na spokojnie daje możliwość sprawdzenia siebie i wykonywanych czynności oraz wychwycenia towarzyszących emocji.

Według planów, Innowacyjne Centrum Symulacji Medycznej będzie gotowe przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.
Tomasz Halski
Edyta Kędra

Wiadomości z regionu

2018-02-23, godz. 19:00 Burmistrz Brzegu: inicjatywa w sprawie referendum już legalna 19 lutego do Urzędu Miasta w Brzegu wpłynął ponowny wniosek od grupy mieszkańców, która chce zorganizować w mieście referendum w sprawie budowy nowego zakładu ... » więcej 2018-02-23, godz. 19:00 Adrianna Zwierzewicz najlepsza w konkursie "Wybieram wybory" na Opolszczyźnie Adrianna Zwierzewicz została laureatką w konkursie 'Wybieram wybory' zorganizowanym przez Państwową Komisję Wyborczą. Uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr 2 ... » więcej 2018-02-23, godz. 18:37 Komendant straży ze Strzelec Opolskich przechodzi na emeryturę Po 30 latach w straży pożarnej na emeryturę przechodzi starszy brygadier Wojciech Lisowski, komendant powiatowy ze Strzelec Opolskich. Dzisiaj odbyło się ofic ... » więcej 2018-02-23, godz. 18:01 Ponad 4 godziny wyciągano wywrotkę, która wpadła do wyrobiska żwirowni w Kobylicach Od kilku godzin strażacy i pracownicy żwirowni w Kobylicach próbują wyciągnąć z wody wywrotkę. Samochód dzisiaj rano zsunął się z wału i wpadł do wody. Kierow ... » więcej 2018-02-23, godz. 18:00 80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków. Wielka uroczystość w Opolu 5. marca w Opolu odbędą się opolskie uroczystości 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Część ogólnopolska odbędzie się 4. marca we Wrocławi ... » więcej 2018-02-23, godz. 17:52 Miał blisko 4 promile, wjechał autem do rowu 36-letni mieszkaniec gminy Kolonowskie jest posiadaczem tegorocznego niechlubnego rekordu - przy policyjnym badaniu alkomat pokazał, że mężczyzna miał prawie ... » więcej 2018-02-23, godz. 17:00 Niebezpieczne popołudnie na opolskich drogach Dwie osoby zostały ranne w popołudniowych zdarzeniach, do których doszło w Pisarzowicach i Dąbrowie Niemodlińskiej. » więcej 2018-02-23, godz. 16:30 Fala krytyki i hejtu. Poszukujący krowy-uciekinierki obrażani w internecie Chcieli pomóc zwierzęciu, teraz są obrażani i 'hejtowani'. Weterynarze, którzy brali udział w poszukiwaniach nyskiej krowy-uciekinierki spotkali się z falą ni ... » więcej 2018-02-23, godz. 15:01 W Ozimku odkryto niewybuchy. Na miejscu są już saperzy W Ozimku, w pobliżu torów kolejowych znaleziono pociski artyleryjskie, które mogą pochodzić z okresu II wojny światowej. Niewybuchy odkryto podczas remontu na ... » więcej 2018-02-23, godz. 15:01 Wypadek na terenie żwirowni. Wywrotka stoczyła się do wody. Kierowca nie żyje Wywrotka stoczyła się do wody, kierowca poniósł śmierć. Do tego wypadku doszło w żwirowni w Kobylicach pod Kędzierzynem-Koźlem. Świadek zdarzenia zadzwonił po ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »