Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-09, 07:15 Autor: Witold Wośtak

Będą symulować.. i uczyć. Oryginalne pracownie chce uruchomić opolska PMWSZ

Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Innowacyjne Centrum Symulacji Medycznej dla pielęgniarstwa i położnictwa powstanie w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Inwestycja warta przeszło 4 miliony ma być sfinansowana z pieniędzy zewnętrznych.
Na potrzeby centrum wydzielono już 11 pomieszczeń na piętrze łącznika. Tak zwane "sale wysokiej wierności" zostaną wyposażone w symulatory i fantomy, przy których studenci będą musieli reagować na bieżąco.

- Innowacyjność polega na precyzji procedur - tłumaczy rektor uczelni dr Tomasz Halski. - Załóżmy, że jest prawdziwa akcja porodowa, a studentki są na sali. Dla przykładu, nagle pacjentka dostaje ataku padaczki. Jaka będzie wtedy reakcja prawdziwych położnych i lekarzy? Nakażą wyjście ze względu na ratowanie życia. Jest utrudnione nauczenie się właściwego postępowania w takich momentach. Z kolei symulatory pozwalają na zaprogramowanie każdej sytuacji i można powtarzać je nawet tysiąc razy.

Dr Edyta Kędra, prorektor do spraw dydaktycznych, dodaje, że drugim wariantem symulacji będzie odtwarzanie niektórych sytuacji przez studentów - na swoich kolegach z roku. Zwraca uwagę na wideorejestrację procedur. - Symulacja różnych sytuacji chorobowych daje nam możliwość odtworzenia przebiegu i omówienia. To bardzo cenna opcja, bo wszystko, co dzieje się wokół pacjenta, trwa 5 lub 10 minut. Późniejsza analiza, na spokojnie daje możliwość sprawdzenia siebie i wykonywanych czynności oraz wychwycenia towarzyszących emocji.

Według planów, Innowacyjne Centrum Symulacji Medycznej będzie gotowe przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.
Tomasz Halski
Edyta Kędra

Wiadomości z regionu

2018-10-19, godz. 23:00 Opolskie pielęgniarki i położne świętowały 20-lecie związków zawodowych Pielęgniarki i położne z Opolszczyzny świętowały 20-lecie istnienia ogólnopolskiego związku zawodowego w regionie. Jubileusz był okazją do podziękowań i wspom ... » więcej 2018-10-19, godz. 23:00 Tauron wspomoże brzeską szkołę zawodową. Powstanie specjalna klasa patronacka Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu podpisał specjalną umowę z Tauronem. Państwowa spółka będzie wspierać finansowo placówkę, a brzeska młodzież będzie mogł ... » więcej 2018-10-19, godz. 22:30 Sad dla mieszkańców. W Wawelnie posadzą drzewa starego typu Owoce dla mieszkańców Wawelna - w miejscowości powstanie ogólnodostępny sad. Na nieużytku rolnym zostaną posadzone drzewa i rośliny miododajne, zamontowane bę ... » więcej 2018-10-19, godz. 21:00 Na ulice Nysy znów wyjedzie elektryczny autobus. Na jednym ładowaniu będzie mógł przejechać do 160 kilometrów Kolejny autobus o napędzie elektrycznym trafił na testy do nyskiego MZK. Za kilka lat po ulicach miasta mają kursować co najmniej cztery takie pojazdy. » więcej 2018-10-19, godz. 21:00 Violetta Porowska przewiduje, że będzie w drugiej turze. PiS apeluje o udział w wyborach Na kilka godzin przed zakończeniem kampanii wyborczej kandydatka na prezydenta Opola Violetta Porowska mówi o tym, że podczas spotkań z mieszkańcami osobiście ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:45 Powojenne niewybuchy odkryte w kamienicy przy ul. 1 Maja w Opolu Brzescy saperzy zostali wezwani na interwencję do Opola. W jednej z kamienic w śródmieściu odkryto bowiem granaty prawdopodobnie z czasów drugiej wojny świato ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:30 Biznesowe Oskary rozdane. Najlepsze przedsiębiorstwa wyróżnione na Gali Biznesu Izba Gospodarcza 'Śląsk' i Opolskie Centrum Rozwoju i Gospodarki po raz szesnasty uhonorowały przedsiębiorców Biznesowymi Oscarami. Statuetki 'Firma Roku 2017 ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:30 Tłumy na wykładzie motywacyjnym Łukasza Jakóbiaka. W Opolu podsumowano Ogólnopolski Tydzień Kariery Wykład motywacyjny youtubera Łukasza Jakóbiaka przyciągnął ponad 300 uczniów szkół średnich i gimnazjów na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Opol ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:00 Opolski Alarm Smogowy zarzuca prezydentowi Opola brak działań na rzecz polepszenia jakości powietrza - Od 10 dni w Opolu utrzymuje się przekroczenie dopuszczalnego stężenia średniodobowego PM10 - informują działacze Opolskiego Alarmu Smogowego. Zarzucają m.in ... » więcej 2018-10-19, godz. 19:00 Bezpieczeństwo mieszkańców i walka z bezrobociem. Wojciech Stachoń zapowiada ściągnięcie do Pakosławic inwestora Wodociąg i kanalizacja we wszystkich miejscowościach w gminie, nowe chodniki i remonty dróg, a także sprowadzenie zagranicznego inwestora mogącego zatrudnić n ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »