Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-09, 07:15 Autor: Witold Wośtak

Będą symulować.. i uczyć. Oryginalne pracownie chce uruchomić opolska PMWSZ

Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Innowacyjne Centrum Symulacji Medycznej dla pielęgniarstwa i położnictwa powstanie w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Inwestycja warta przeszło 4 miliony ma być sfinansowana z pieniędzy zewnętrznych.
Na potrzeby centrum wydzielono już 11 pomieszczeń na piętrze łącznika. Tak zwane "sale wysokiej wierności" zostaną wyposażone w symulatory i fantomy, przy których studenci będą musieli reagować na bieżąco.

- Innowacyjność polega na precyzji procedur - tłumaczy rektor uczelni dr Tomasz Halski. - Załóżmy, że jest prawdziwa akcja porodowa, a studentki są na sali. Dla przykładu, nagle pacjentka dostaje ataku padaczki. Jaka będzie wtedy reakcja prawdziwych położnych i lekarzy? Nakażą wyjście ze względu na ratowanie życia. Jest utrudnione nauczenie się właściwego postępowania w takich momentach. Z kolei symulatory pozwalają na zaprogramowanie każdej sytuacji i można powtarzać je nawet tysiąc razy.

Dr Edyta Kędra, prorektor do spraw dydaktycznych, dodaje, że drugim wariantem symulacji będzie odtwarzanie niektórych sytuacji przez studentów - na swoich kolegach z roku. Zwraca uwagę na wideorejestrację procedur. - Symulacja różnych sytuacji chorobowych daje nam możliwość odtworzenia przebiegu i omówienia. To bardzo cenna opcja, bo wszystko, co dzieje się wokół pacjenta, trwa 5 lub 10 minut. Późniejsza analiza, na spokojnie daje możliwość sprawdzenia siebie i wykonywanych czynności oraz wychwycenia towarzyszących emocji.

Według planów, Innowacyjne Centrum Symulacji Medycznej będzie gotowe przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego.
Tomasz Halski
Edyta Kędra

Wiadomości z regionu

2018-08-16, godz. 20:30 Opole: utrudnienia na Wrocławskiej w związku z budową obwodnicy Piastowskiej W piątek (17.08) na ulicy Wrocławskiej w Opolu wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu. W związku z budową obwodnicy Piastowskiej zamknięty zostanie wew ... » więcej 2018-08-16, godz. 20:25 Samochód osobowy potracił w Krapkowicach rowerzystkę Poszkodowana 70-letnia kobieta trafiła Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do opolskiego USK. » więcej 2018-08-16, godz. 20:00 Opolscy pielgrzymi coraz bliżej celu. W piątek ostatni długi odcinek [ZDJĘCIA] Opolscy pielgrzymi będący w drodze na Jasną Górę opuścili już teren województwa i wędrują w stronę Częstochowy. Dziś (16.08) wieczorem zatrzymają się na nocle ... » więcej 2018-08-16, godz. 18:15 Opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego zarejestrowała już 6 komitetów wyborczych Od ogłoszenia terminu wyborów samorządowych we wtorek (14.08) opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego zarejestrowała 6 komitetów wyborczych (stan na 16. ... » więcej 2018-08-16, godz. 17:30 Korfantego w Opolu będzie dłużej zamknięta, czyli do 21 sierpnia Ulica Korfantego w Opolu będzie zamknięta do 21 sierpnia. To kolejne przesunięcie terminu wyłączenia z ruchu jednej z głównych ulic miasta. Powodem utrudnień ... » więcej 2018-08-16, godz. 17:18 Prudnik: policja prowadzi wakacyjne działania profilaktyczne i kontrole Bezpiecznie przebiegają wakacje w powiecie prudnickim. Jak dotąd policja nie odnotowała groźnych zdarzeń będących efektem pozostawienia nieletnich bez opieki. ... » więcej 2018-08-16, godz. 17:00 Renowacja lokomotywy w Opolu, to koszt 200 tysięcy złotych. Miasto czeka na ruch kolei Nadal nie jest znana przyszłość zabytkowej lokomotywy, która stoi przy dworcu głównym w Opolu. Według ekspertyzy, przygotowanej przez zewnętrzną firmę, koszt ... » więcej 2018-08-16, godz. 16:39 Stary gazociąg zostanie wymieniony. Dodatkowa inwestycja przy remoncie ul. Warszawskiej w Głubczycach 200 metrów gazociągu zostanie wymienione przy ul. Warszawskiej w Głubczycach. Usterka sieci została wykryta podczas remontu drogi, a konkretnie wymiany sieci ... » więcej 2018-08-16, godz. 16:00 Dopalacze w pudełku na płytę CD. Służbowy pies wywąchał substancje na poczcie w Opolu Dopalacze schowane w opakowaniu po płycie CD przechwycili w stolicy regionu funkcjonariusze Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego. » więcej 2018-08-16, godz. 14:35 Bułgar podejrzany o śmiertelne potrącenie w Opolu jest ścigany listem gończym Jest list gończy za 37-letnim Bułgarem, który pod koniec maja miał śmiertelnie potrącić 69-letnią kobietę na ulicy Ozimskiej w Opolu. Dwa tygodnie temu (02.08 ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »