Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-23, 19:00 Autor: Jacek Rudnik

Decyzja w sprawie nowych "opolskich" Pomników Historii zapadnie w pierwszym półroczu

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Bartosz Skaldawski [fot. Marcin Skomudek]
Bartosz Skaldawski [fot. Marcin Skomudek]
- Nasza opinia jest pozytywna, uważamy, że oba obiekty spełniają kryteria, ale trzeba pamiętać jak wygląda cała procedura - przypomniał w Loży Radiowej Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa pytany o szanse na uzyskanie przez zabytkowy kościół św. Anny w Oleśnie oraz Zamek Piastów Śląskich w Brzegu statusu Pomnika Historii. Pomniki Historii są ustanawiane od 1994 r. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 81 zabytkom w Polsce.
- Wniosek do Prezydenta RP o uznanie obiektów za Pomniki Historii przygotowuje i składa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego po pozytywnym zaopiniowaniu takiego wniosku przez Radę Ochrony Zabytków - przypomniał w Loży Radiowej Bartosz Skaldawski.

- Nasza pozytywna rekomendacja oczywiście nie przesądza o tym, że te dwa wnioski zostaną złożone i szybko uzyskają taki tytuł - dodał gość Radia Opole.

Do listopada prezydent Andrzej Duda powinien zaopiniować 100 takich wniosków na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na liście jest jeszcze 6 wolnych miejsc - przypomniał dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Przed tygodniem Muzeum Piastów Śląskich wizytowała kilkunastoosobowa grupa przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa oceniając cały kompleks zamkowy i wszystkie zachowane tam kilkusetletnie elementy architektoniczne. Pierwszy etap przygotowań został zakończony. Resort kultury pozytywnie ocenił kandydaturę brzeskiego zabytku.

W ciągu najbliższych tygodni cała dokumentacja trafi do prezydenta, a decyzja co do ewentualnego przyznania zamkowi w Brzegu lub kościołowi św. Anny w Oleśnie statusu pomnika historii ma zapaść jeszcze w pierwszym półroczu.

Z każdym rokiem lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do tego grona mogą dołączać obiekty architektoniczne, kulturowe, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego ale także parki, ogrody oraz cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych i stanowiska archeologiczne.
Bartosz Skaldawski

Wiadomości z regionu

2020-09-20, godz. 15:25 Mnóstwo rowerzystów na starcie I Opolskiego Rajdu Rowerowego. Nowy most im. Joachima Halupczoka oficjalnie otwarty [… I Opolski Rajd Rowery towarzyszył otwarciu kładki pieszo-rowerowej nad kanałem Ulgi w Opolu. Nowa przeprawa z Zaodrza na wyspę Bolko od dziś (20.09) nosi… » więcej 2020-09-20, godz. 14:45 Opole: ruszają kolejne remonty chodników, będzie zmiana organizacji ruchu przy dworcu Opole Wschodnie MZD w Opolu informuje, że w poniedziałek (21.09) rozpocznie się remont chodników wzdłuż ulicy 1 Maja na odcinku od Plebiscytowej do Rejtana. Prace będą… » więcej 2020-09-20, godz. 13:39 Ponad 100 zakażeń koronawirusem w DPS w Jędrzejowie. Zachorowało 87 podopiecznych i 24 pracowników Do ponad 100 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Jak informują służby powiatu w piątek (18.09)… » więcej 2020-09-20, godz. 12:00 Uwaga na "internetowego wnuczka". Ofiarami oszustów padają osoby korzystające z portali społecznościowych i bankowości… Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych stracili w tym roku mieszkańcy regionu, oszukani metodą na 'internetowego wnuczka'. Ofiarami przestępców padają… » więcej 2020-09-20, godz. 11:15 Rowerzyści przejechali szlakiem kwietnych dywanów. Tradycja ma szansę dostać się na światową listę UNESCO Rajd rowerowy trasą kwietnych dywanów układanych w święto Bożego Ciała w powiecie strzeleckim zainaugurował starania mieszkańców o wpis tradycji na listę… » więcej 2020-09-20, godz. 11:00 Prezes Izby Rolniczej w Opolu o "piątce dla zwierząt" - branże mięsne i futerkowa są ze sobą ściśle powiązane - Rozpatrujemy sprawę zwierząt futerkowych jako całość życia rolniczego i dlatego jesteśmy przeciwni tej ustawie - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy'… » więcej 2020-09-20, godz. 10:51 MZ: 910 nowych zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim rekord - 84 zachorowania na COVID-19 [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 910 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim odnotowano aż 84 zachorowania na COVID-19. To rekord… » więcej 2020-09-20, godz. 10:00 Zaczynało się od marzeń o autonomicznym ośrodku, teraz TVP3 Opole obchodzi 15-lecie W styczniu 2005 roku, po nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, powstał autonomiczny Oddział Terenowy TVP w Opolu. 15 lat później TVP3 Opole to dziesiątki… » więcej 2020-09-20, godz. 10:00 Trwa termomodernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim Trwa termomodernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim. To kolejny etap prac, po remoncie dachu i sali kinowej. Oprócz nowej elewacji wymieniane… » więcej 2020-09-20, godz. 09:00 Instytucje kulturalne oraz organizacje pozarządowe mogą już zgłaszać kandydatów do nagrody za kulturalne osiągn… Do 30 września opolski ratusz czeka na zgłoszenia kandydatów do nagród Opola dla działaczy kulturalnych. W tym roku, ze względu na pandemię, wiele działań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***