Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-10, 07:38 Autor: Katarzyna Doros

Chirurgia w Szpitalu Wojewódzkim do "zawieszenia"? "Monitorujemy sytuację w województwie"

Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Po oddziałach wewnętrznych w Kluczborku i Oleśnie pod znakiem zapytana jest sprawa dalszego funkcjonowania oddziału chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Katowickiej w Opolu. Na oddziale wstrzymano przyjęcia planowe. Grafik pracy lekarzy tworzy się na bieżąco. Powodem jest konflikt wokół podwyżek dla medyków. - W związku z tym, że lekarze nie podpisali porozumień płacowych rozważamy czasowe zawieszenie oddziału - mówi wicewojewoda opolski Violetta Porowska.
- Jestem umówiona z panią prezes Ruman-Dzido, by porozmawiać o takiej ewentualności, związanej z czasowym zawieszeniem działalności tego oddziału. Z tego, co dzisiaj wiem, lekarze nie podpisali porozumień płacowych, w związku z powyższym jest taka możliwość, że ten oddział będzie czasowo zawieszony - dodaje.

- Na środę jest zapewniona obsada, ale nie wiem, czy ustalenie to się nie zmieni. Ordynator ma przygotować grafik do 16 stycznia włącznie - mówi Radiu Opole Renata Ruman-Dzido, dyr. Szpitala Wojewódzkiego w Opolu

Lekarze nie zgadzają się na proponowane podwyżki - na poziomie - 5 tysięcy złotych wynagrodzenia zasadniczego. - Dodatkowo, za podpisanie klauzuli opt-out lekarze otrzymaliby 5 tysięcy jednorazowej premii, kolejne 2 tysiące dla lekarzy specjalistów, a także po 200 zł do każdego dyżuru w ramach opt-out - tłumaczy Dzido. - Lekarze chcą co najmniej 6 tysięcy złotych wynagrodzenia zasadniczego i wiadomo, proporcjonalnego wzrostu wszystkich pozostałych elementów wynagrodzenia. No i warunkiem, który stawiają specjaliści, by mogli wrócić do pracy, jest zapewnienie dwuosobowej obsady dyżurowej. Poza naszym oddziałem i oddziałem chirurgii ogólnej i naczyniowej w szpitalu na Witosa, w żadnym innym szpitalu w województwie nie są utrzymywane dwuosobowe obsady dyżurowe na oddziale chirurgii - tłumaczy Dzido.

Wicewojewoda opolski zapewnia, że nie ma sytuacji, żeby dla pacjentów naszego regionu zabrakło wolnych łóżek.

- Codziennie zbieramy meldunki dotyczące tego, ile mamy łóżek zajętych i wolnych, jakie jest obłożenie na terenie województwa opolskiego. Jeżeli chodzi o liczbę wolnych łóżek internistycznych to na dzisiaj (dane z godziny 13:00) w całym województwie mamy ich 71 - mówi Porowska.

Na Opolszczyźnie mamy 720 łóżek internistycznych. Według mapy potrzeb zdrowotnych zapotrzebowanie dla województwa wynosi 640 łóżek. Zdaniem Violetty Porowskiej warto się zastanowić czy wolnych łóżek nie przekształcić w łóżka długoterminowe, paliatywne.

Aktualne dane o sytuacji na poszczególnych oddziałach wewnętrznych i chirurgii ogólnej w województwie można śledzić w specjalnej zakładce na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego.
Violetta Porowska cz.1
Violetta Porowska cz.2
Renata Ruman- Dzido

Wiadomości z regionu

2018-01-16, godz. 16:30 Więzienny teatr wystąpił dla małych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Królewna Śnieżka, wilk i czerwony kapturek odwiedziły dzieci oddziału pediatrycznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Skazane z więziennej grupy ... » więcej 2018-01-16, godz. 15:15 Skarżą się na brzydki zapach w dworcowej poczekalni. Problem z bezdomnymi w Opolu - Poczekalnia na Dworcu Głównym w Opolu stała się noclegownią dla bezdomnych - alarmują podróżni. Pasażerowie skarżą się na powtarzający się problem poczekaln ... » więcej 2018-01-16, godz. 14:00 Rafał Starczyk poszukiwany listem gończym. Opolanin nie stawił się do więzienia Opolska policja poszukuje Rafała Starczyka. Mężczyzna jest poszukiwany do odbycia kary więzienia między innymi za kradzieże. Poszukiwany decyzją sądu został s ... » więcej 2018-01-16, godz. 12:45 Powstała wirtualna prognoza zanieczyszczeń powietrza w Opolu W internecie i za pomocą aplikacji sprawdzisz stan zanieczyszczenia powietrza w Opolu. Urząd miasta uruchomił wirtualną trzydniową prognozę jakości powietrza. ... » więcej 2018-01-16, godz. 12:00 Są rządowe pieniądze na remont opolskiej katedry i zabytkowego kościoła w Lubrzy 180 tys. zł rządowej dotacji otrzymała parafia w Lubrzy na remont zabytkowego kościoła z renesansową wieżą. - Nasza świątynia została wybudowana pod koniec XV ... » więcej 2018-01-16, godz. 12:00 Przemycali ludzi z krajów arabskich. Jest akt oskarżenia wobec członków międzynarodowej grupy przestępczej Grupa przestępcza zajmująca się nielegalną migracją cudzoziemców z krajów arabskich rozbita. Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Opolu i Ru ... » więcej 2018-01-16, godz. 11:20 Zarzuty podwójnego zabójstwa oraz spowodowania pożaru usłyszał mieszkaniec Prudnika Co najmniej 12 lat więzienie grozi podejrzanemu w sprawie śmierci dwóch kobiet w wyniku grudniowego pożaru kamienicy socjalnej w Prudniku. Przełomowe dla tego ... » więcej 2018-01-16, godz. 09:14 Uwaga kierowcy! Trudne warunki na opolskich drogach Od rana na drogach województwa opolskiego panowały trudne warunki jazdy. Przyczyną padający śnieg i ujemna temperatura. » więcej 2018-01-16, godz. 09:00 Starostwo w Kluczborku daje lekarzom mieszkanie i 70 zł na godzinę. Chętnych na razie brak W piątek (19.01) mija termin czasowego zawieszenia działania oddziału wewnętrznego w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku. Trwają poszukiwania lekarzy spec ... » więcej 2018-01-16, godz. 07:00 Odstraszacz może uratować ryby w Jeziorze Otmuchowskim. Opolski okręg PZW dołoży do kupna sprzętu Opolski Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego deklaruje, że dopłaci do kupna odstraszaczy na Jeziorze Otmuchowskim. Przypomnijmy, już dwukrotnie doszło tam do ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »