Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-10, 07:38 Autor: Katarzyna Doros

Chirurgia w Szpitalu Wojewódzkim do "zawieszenia"? "Monitorujemy sytuację w województwie"

Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Po oddziałach wewnętrznych w Kluczborku i Oleśnie pod znakiem zapytana jest sprawa dalszego funkcjonowania oddziału chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Katowickiej w Opolu. Na oddziale wstrzymano przyjęcia planowe. Grafik pracy lekarzy tworzy się na bieżąco. Powodem jest konflikt wokół podwyżek dla medyków. - W związku z tym, że lekarze nie podpisali porozumień płacowych rozważamy czasowe zawieszenie oddziału - mówi wicewojewoda opolski Violetta Porowska.
- Jestem umówiona z panią prezes Ruman-Dzido, by porozmawiać o takiej ewentualności, związanej z czasowym zawieszeniem działalności tego oddziału. Z tego, co dzisiaj wiem, lekarze nie podpisali porozumień płacowych, w związku z powyższym jest taka możliwość, że ten oddział będzie czasowo zawieszony - dodaje.

- Na środę jest zapewniona obsada, ale nie wiem, czy ustalenie to się nie zmieni. Ordynator ma przygotować grafik do 16 stycznia włącznie - mówi Radiu Opole Renata Ruman-Dzido, dyr. Szpitala Wojewódzkiego w Opolu

Lekarze nie zgadzają się na proponowane podwyżki - na poziomie - 5 tysięcy złotych wynagrodzenia zasadniczego. - Dodatkowo, za podpisanie klauzuli opt-out lekarze otrzymaliby 5 tysięcy jednorazowej premii, kolejne 2 tysiące dla lekarzy specjalistów, a także po 200 zł do każdego dyżuru w ramach opt-out - tłumaczy Dzido. - Lekarze chcą co najmniej 6 tysięcy złotych wynagrodzenia zasadniczego i wiadomo, proporcjonalnego wzrostu wszystkich pozostałych elementów wynagrodzenia. No i warunkiem, który stawiają specjaliści, by mogli wrócić do pracy, jest zapewnienie dwuosobowej obsady dyżurowej. Poza naszym oddziałem i oddziałem chirurgii ogólnej i naczyniowej w szpitalu na Witosa, w żadnym innym szpitalu w województwie nie są utrzymywane dwuosobowe obsady dyżurowe na oddziale chirurgii - tłumaczy Dzido.

Wicewojewoda opolski zapewnia, że nie ma sytuacji, żeby dla pacjentów naszego regionu zabrakło wolnych łóżek.

- Codziennie zbieramy meldunki dotyczące tego, ile mamy łóżek zajętych i wolnych, jakie jest obłożenie na terenie województwa opolskiego. Jeżeli chodzi o liczbę wolnych łóżek internistycznych to na dzisiaj (dane z godziny 13:00) w całym województwie mamy ich 71 - mówi Porowska.

Na Opolszczyźnie mamy 720 łóżek internistycznych. Według mapy potrzeb zdrowotnych zapotrzebowanie dla województwa wynosi 640 łóżek. Zdaniem Violetty Porowskiej warto się zastanowić czy wolnych łóżek nie przekształcić w łóżka długoterminowe, paliatywne.

Aktualne dane o sytuacji na poszczególnych oddziałach wewnętrznych i chirurgii ogólnej w województwie można śledzić w specjalnej zakładce na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego.
Violetta Porowska cz.1
Violetta Porowska cz.2
Renata Ruman- Dzido

Wiadomości z regionu

2018-10-17, godz. 21:30 "Doświadczenie jest po mojej stronie". Marcin Ociepa odpowiada Zbigniewowi Kubalańcy - Personalne wycieczki są tylko potwierdzeniem bezsilności polityków Platformy Obywatelskiej - tak Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologi ... » więcej 2018-10-17, godz. 20:00 Pielęgniarka nyskiego szpitala miała dwa promile alkoholu w organizmie 2 promile alkoholu miała w organizmie pielęgniarka z oddziału noworodkowego Szpitala Powiatowego w Nysie. Jak powiedział nam dyrektor placówki Norbert Krajczy ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:30 Brzeg doczeka się obwodnicy wraz z nowym mostem. Jest program inwestycyjny Wczoraj w Ministerstwie Infrastruktury uzgodniono program inwestycyjny na rozpoczęcie prac przygotowawczych dotyczących budowy obwodnicy Brzegu, w ciągu drogi ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:15 KWW Mniejszość Niemiecka wygrała w sądzie z KWW Macieja Sonika. Chodzi o kolportaż ulotek wyborczych Na materiałach wyborczych Norberta Walczyka, kandydata KWW Macieja Sonika do Rady Miasta Krapkowice, znalazły się nazwiska kandydatów Mniejszości Niemieckiej ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:00 Nauczyciele z Kędzierzyn-Koźla nagrodzeni z okazji Dnia Edukacji Narodowej Za swoje osiągnięcia na polu kształcenia 28 nauczycieli odebrało nagrody od prezydent miasta Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej. » więcej 2018-10-17, godz. 18:45 Prokurator zaskarżył wyrok ws. banerów antyaborcyjnych. Sąd Okręgowych odrzucił zażalenie Sąd Okręgowy w Opolu odrzucił zażalenie prokuratury na decyzję sądu rejonowego, który 27 czerwca skazał działaczy fundacji pro-life za antyaborcyjne banery pr ... » więcej 2018-10-17, godz. 18:30 Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli w Łambinowicach 30 nieśmiertelników nieznanej armii Historycy pracujący na terenie dawnego majątku Scharfenbergów w gminie Łambinowice natrafili na 30 przedmiotów przypominających nieśmiertelniki. Specjaliści B ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:37 Nowy rok akademicki w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu pod znakiem fuzji z UO? Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zainaugurowała oficjalnie nowy rok akademicki. Rekrutacja w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła o ponad 7%. ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:30 Marcin Ociepa poparł kandydatów w Kluczborku Podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Marcin Ociepa udzielił poparcia kluczborskim kandydatom Prawa i Sprawiedliwości do rady m ... » więcej 2018-10-17, godz. 16:45 Barbara Kamińska chce utworzenia parku kulturowego ze szklaną ekspozycją w Opolu Ekspozycja pod szkłem prezentująca piastowską osadę, czyli park kulturowy, który stałby się atrakcją turystyczną Opola - to propozycja Barbary Kamińskiej, kan ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »