Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-10, 07:38 Autor: Katarzyna Doros

Chirurgia w Szpitalu Wojewódzkim do "zawieszenia"? "Monitorujemy sytuację w województwie"

Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Po oddziałach wewnętrznych w Kluczborku i Oleśnie pod znakiem zapytana jest sprawa dalszego funkcjonowania oddziału chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Katowickiej w Opolu. Na oddziale wstrzymano przyjęcia planowe. Grafik pracy lekarzy tworzy się na bieżąco. Powodem jest konflikt wokół podwyżek dla medyków. - W związku z tym, że lekarze nie podpisali porozumień płacowych rozważamy czasowe zawieszenie oddziału - mówi wicewojewoda opolski Violetta Porowska.
- Jestem umówiona z panią prezes Ruman-Dzido, by porozmawiać o takiej ewentualności, związanej z czasowym zawieszeniem działalności tego oddziału. Z tego, co dzisiaj wiem, lekarze nie podpisali porozumień płacowych, w związku z powyższym jest taka możliwość, że ten oddział będzie czasowo zawieszony - dodaje.

- Na środę jest zapewniona obsada, ale nie wiem, czy ustalenie to się nie zmieni. Ordynator ma przygotować grafik do 16 stycznia włącznie - mówi Radiu Opole Renata Ruman-Dzido, dyr. Szpitala Wojewódzkiego w Opolu

Lekarze nie zgadzają się na proponowane podwyżki - na poziomie - 5 tysięcy złotych wynagrodzenia zasadniczego. - Dodatkowo, za podpisanie klauzuli opt-out lekarze otrzymaliby 5 tysięcy jednorazowej premii, kolejne 2 tysiące dla lekarzy specjalistów, a także po 200 zł do każdego dyżuru w ramach opt-out - tłumaczy Dzido. - Lekarze chcą co najmniej 6 tysięcy złotych wynagrodzenia zasadniczego i wiadomo, proporcjonalnego wzrostu wszystkich pozostałych elementów wynagrodzenia. No i warunkiem, który stawiają specjaliści, by mogli wrócić do pracy, jest zapewnienie dwuosobowej obsady dyżurowej. Poza naszym oddziałem i oddziałem chirurgii ogólnej i naczyniowej w szpitalu na Witosa, w żadnym innym szpitalu w województwie nie są utrzymywane dwuosobowe obsady dyżurowe na oddziale chirurgii - tłumaczy Dzido.

Wicewojewoda opolski zapewnia, że nie ma sytuacji, żeby dla pacjentów naszego regionu zabrakło wolnych łóżek.

- Codziennie zbieramy meldunki dotyczące tego, ile mamy łóżek zajętych i wolnych, jakie jest obłożenie na terenie województwa opolskiego. Jeżeli chodzi o liczbę wolnych łóżek internistycznych to na dzisiaj (dane z godziny 13:00) w całym województwie mamy ich 71 - mówi Porowska.

Na Opolszczyźnie mamy 720 łóżek internistycznych. Według mapy potrzeb zdrowotnych zapotrzebowanie dla województwa wynosi 640 łóżek. Zdaniem Violetty Porowskiej warto się zastanowić czy wolnych łóżek nie przekształcić w łóżka długoterminowe, paliatywne.

Aktualne dane o sytuacji na poszczególnych oddziałach wewnętrznych i chirurgii ogólnej w województwie można śledzić w specjalnej zakładce na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego.
Violetta Porowska cz.1
Violetta Porowska cz.2
Renata Ruman- Dzido

Wiadomości z regionu

2019-01-16, godz. 07:00 Na grypę chorujemy, ale umiarkowanie Nie ma drastycznego wzrostu zachorowań na grypę i choroby grypopodobne w pierwszej połowie stycznia na Opolszczyźnie. W styczniu ubiegłego roku przez cały mie ... » więcej 2019-01-16, godz. 06:00 Są przypadki odry i żółtaczki pokarmowej na Opolszczyźnie. "Trzeba się szczepić" 8 przypadków odry i 4 tak zwanej żółtaczki pokarmowej stwierdzono ostatnio na Oddziale Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. » więcej 2019-01-15, godz. 21:40 Burmistrz Namysłowa proponuje, by w części miasta pozwolić na legalne picie piwa w plenerze Picie piwa 'pod chmurką' może być wkrótce legalne w części Namysłowa. Włodarz tego miasta chce, by trunek można było bez obaw spożywać nad Widawą. » więcej 2019-01-15, godz. 21:00 Nysa z budżetem na 2019 rok. Burmistrz: "to świetny budżet", opozycja: "martwi nas rosnące zadłużenie miasta" Wydatki na poziomie prawie 289 milionów złotych i deficyt w wysokości 46,5 miliona - tak w skrócie wygląda uchwalony dziś (15.01) budżet Nysy na 2019 rok. » więcej 2019-01-15, godz. 20:00 Centrum Arkadia na razie w marzeniach seniorów. Miasto wciąż szuka pieniędzy na inwestycję Kilku przetargów nie rozstrzygnięto, a kolejnych nie ogłoszono - centrum dla seniorów tzw. Arkadia, na razie pozostanie wizualizacją na papierze. Centrum miał ... » więcej 2019-01-15, godz. 20:00 TOZ apeluje: Domy tymczasowe dla kotów potrzebne od zaraz! 'Potrzebujemy około 15 domów tymczasowych dla porzuconych kotów'- apeluje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Opolu. Zima to najtrudniejszy okres dla wszystk ... » więcej 2019-01-15, godz. 19:00 Prudnik: szpital ma deficyt lekarzy, wolą pracować w większych miastach, gdzie lepiej zarabiają Na dwa tygodnie zawieszono działalność oddziału ginekologiczno - położniczego prudnickiego szpitala. Powodem jest brak odpowiedniej liczby lekarzy. W tym czas ... » więcej 2019-01-15, godz. 19:00 Mistrzostwa Świata w myciu rąk są już na półmetku. Czas wybrać najlepszych Ponad 1000 przedszkolaków, w tym około 20 przedszkoli z samego miasta Opola, wzięło udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pod hasłem 'Mistrzostwa Świat ... » więcej 2019-01-15, godz. 18:30 Kluczborskie starostwo przygotowuje się do reformy oświaty. Będzie dwa razy więcej uczniów Do nowego roku szkolnego i finału reformy oświaty przygotowuje się Starostwo Powiatowe w Kluczborku. » więcej 2019-01-15, godz. 18:00 W Opolu "lodowica" zaskoczyła kierowców Zima zaskoczyła wszystkich, tak było wczoraj na drogach w regionie. W Opolu z powodu gołoledzi ruch został całkowicie sparaliżowany. Władze miasta tłumaczą, ż ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »