Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-10, 07:38 Autor: Katarzyna Doros

Chirurgia w Szpitalu Wojewódzkim do "zawieszenia"? "Monitorujemy sytuację w województwie"

Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Po oddziałach wewnętrznych w Kluczborku i Oleśnie pod znakiem zapytana jest sprawa dalszego funkcjonowania oddziału chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Katowickiej w Opolu. Na oddziale wstrzymano przyjęcia planowe. Grafik pracy lekarzy tworzy się na bieżąco. Powodem jest konflikt wokół podwyżek dla medyków. - W związku z tym, że lekarze nie podpisali porozumień płacowych rozważamy czasowe zawieszenie oddziału - mówi wicewojewoda opolski Violetta Porowska.
- Jestem umówiona z panią prezes Ruman-Dzido, by porozmawiać o takiej ewentualności, związanej z czasowym zawieszeniem działalności tego oddziału. Z tego, co dzisiaj wiem, lekarze nie podpisali porozumień płacowych, w związku z powyższym jest taka możliwość, że ten oddział będzie czasowo zawieszony - dodaje.

- Na środę jest zapewniona obsada, ale nie wiem, czy ustalenie to się nie zmieni. Ordynator ma przygotować grafik do 16 stycznia włącznie - mówi Radiu Opole Renata Ruman-Dzido, dyr. Szpitala Wojewódzkiego w Opolu

Lekarze nie zgadzają się na proponowane podwyżki - na poziomie - 5 tysięcy złotych wynagrodzenia zasadniczego. - Dodatkowo, za podpisanie klauzuli opt-out lekarze otrzymaliby 5 tysięcy jednorazowej premii, kolejne 2 tysiące dla lekarzy specjalistów, a także po 200 zł do każdego dyżuru w ramach opt-out - tłumaczy Dzido. - Lekarze chcą co najmniej 6 tysięcy złotych wynagrodzenia zasadniczego i wiadomo, proporcjonalnego wzrostu wszystkich pozostałych elementów wynagrodzenia. No i warunkiem, który stawiają specjaliści, by mogli wrócić do pracy, jest zapewnienie dwuosobowej obsady dyżurowej. Poza naszym oddziałem i oddziałem chirurgii ogólnej i naczyniowej w szpitalu na Witosa, w żadnym innym szpitalu w województwie nie są utrzymywane dwuosobowe obsady dyżurowe na oddziale chirurgii - tłumaczy Dzido.

Wicewojewoda opolski zapewnia, że nie ma sytuacji, żeby dla pacjentów naszego regionu zabrakło wolnych łóżek.

- Codziennie zbieramy meldunki dotyczące tego, ile mamy łóżek zajętych i wolnych, jakie jest obłożenie na terenie województwa opolskiego. Jeżeli chodzi o liczbę wolnych łóżek internistycznych to na dzisiaj (dane z godziny 13:00) w całym województwie mamy ich 71 - mówi Porowska.

Na Opolszczyźnie mamy 720 łóżek internistycznych. Według mapy potrzeb zdrowotnych zapotrzebowanie dla województwa wynosi 640 łóżek. Zdaniem Violetty Porowskiej warto się zastanowić czy wolnych łóżek nie przekształcić w łóżka długoterminowe, paliatywne.

Aktualne dane o sytuacji na poszczególnych oddziałach wewnętrznych i chirurgii ogólnej w województwie można śledzić w specjalnej zakładce na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego.
Violetta Porowska cz.1
Violetta Porowska cz.2
Renata Ruman- Dzido

Wiadomości z regionu

2018-06-18, godz. 20:00 Nie będzie sporu sądowego z RIO. Dwie sesje nadzwyczajne w opolskim ratuszu Zalecenia Regionalnej Izby Obrachunkowej przyjęte przez opolskich rajców. Sprawa dotyczy przegłosowania przez radnych przekazania pieniędzy z puli opłat za ze ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:45 Opolska policja otwiera swoje drzwi. Będzie można zwiedzić strzelnicę oraz... gabinet komendanta Dzisiaj (19.06) w Komendzie Wojewódzkiej Policji będzie można zwiedzić strzelnicę, a także poznać pracę funkcjonariuszy poszczególnych działów. W programie Dn ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:00 Opolska WSB stawia na rozwój osobisty. Bezpłatne warsztaty, nie tylko dla studentów „Zbuduj swoją markę osobistą” - to hasło kolejnych bezpłatnych warsztatów realizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w Opolu. Rozwinąć swoje umiejętności mogą ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:45 Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów 13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdó ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:30 Miliony złotych potrzebne na ratowanie opolskiej katedry Ponad podziałami opolscy parlamentarzyści będą próbowali lobbować w celu zdobycia pieniędzy na ratowanie katedry w Opolu. » więcej 2018-06-18, godz. 17:15 Wielki odlot wojownika. Karol Stadnik leci do USA Wojownik leci do USA. Karol Stadnik wylatuje dzisiaj (18.06) na operację do Stanów Zjednoczonych. Chłopiec, który cierpi na zespół Baelsa, w lipcu zostanie po ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Debatowali o sytuacji Polski na mapie Europy i świata. Czy jesteśmy bezpieczni? 'Możliwe scenariusze dla Polski w Europie oraz na świecie' to tytuł konferencji połączonej z debatą na Uniwersytecie Opolskim. Prelegenci mówili w Collegium C ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Studenci wspierają podopiecznych opolskiego Domu Dziecka. Rusza zbiórka pościeli i przyborów szkolnych Studenci Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu nawet podczas gorącego okresu sesji egzaminacyjnej nie zapominają o swoich małych sąsiadach z Pasi ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Remont drogi 408 pod znakiem zapytania. Problemem są pieniądze Jeszcze przed wakacjami miał być rozstrzygnięty przetarg na kolejny etap remontu drogi wojewódzkiej 408 na odcinku Bierawa - Korzonek. Prace miały rozpocząć s ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Coraz więcej rozwodów i coraz mniej ślubów na Opolszczyźnie 1600 rozwodów odnotowano w ubiegłym roku na Opolszczyźnie. Z raportu Urzędu Statystycznego w Opolu dowiadujemy się, że to liczba o prawie 180 większa niż w 20 ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »