Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-10, 07:38 Autor: Katarzyna Doros

Chirurgia w Szpitalu Wojewódzkim do "zawieszenia"? "Monitorujemy sytuację w województwie"

Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Szpital Wojewódzki w Opolu © (fot. Małgorzata Lis-Skupińska/AFRO)
Po oddziałach wewnętrznych w Kluczborku i Oleśnie pod znakiem zapytana jest sprawa dalszego funkcjonowania oddziału chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Katowickiej w Opolu. Na oddziale wstrzymano przyjęcia planowe. Grafik pracy lekarzy tworzy się na bieżąco. Powodem jest konflikt wokół podwyżek dla medyków. - W związku z tym, że lekarze nie podpisali porozumień płacowych rozważamy czasowe zawieszenie oddziału - mówi wicewojewoda opolski Violetta Porowska.
- Jestem umówiona z panią prezes Ruman-Dzido, by porozmawiać o takiej ewentualności, związanej z czasowym zawieszeniem działalności tego oddziału. Z tego, co dzisiaj wiem, lekarze nie podpisali porozumień płacowych, w związku z powyższym jest taka możliwość, że ten oddział będzie czasowo zawieszony - dodaje.

- Na środę jest zapewniona obsada, ale nie wiem, czy ustalenie to się nie zmieni. Ordynator ma przygotować grafik do 16 stycznia włącznie - mówi Radiu Opole Renata Ruman-Dzido, dyr. Szpitala Wojewódzkiego w Opolu

Lekarze nie zgadzają się na proponowane podwyżki - na poziomie - 5 tysięcy złotych wynagrodzenia zasadniczego. - Dodatkowo, za podpisanie klauzuli opt-out lekarze otrzymaliby 5 tysięcy jednorazowej premii, kolejne 2 tysiące dla lekarzy specjalistów, a także po 200 zł do każdego dyżuru w ramach opt-out - tłumaczy Dzido. - Lekarze chcą co najmniej 6 tysięcy złotych wynagrodzenia zasadniczego i wiadomo, proporcjonalnego wzrostu wszystkich pozostałych elementów wynagrodzenia. No i warunkiem, który stawiają specjaliści, by mogli wrócić do pracy, jest zapewnienie dwuosobowej obsady dyżurowej. Poza naszym oddziałem i oddziałem chirurgii ogólnej i naczyniowej w szpitalu na Witosa, w żadnym innym szpitalu w województwie nie są utrzymywane dwuosobowe obsady dyżurowe na oddziale chirurgii - tłumaczy Dzido.

Wicewojewoda opolski zapewnia, że nie ma sytuacji, żeby dla pacjentów naszego regionu zabrakło wolnych łóżek.

- Codziennie zbieramy meldunki dotyczące tego, ile mamy łóżek zajętych i wolnych, jakie jest obłożenie na terenie województwa opolskiego. Jeżeli chodzi o liczbę wolnych łóżek internistycznych to na dzisiaj (dane z godziny 13:00) w całym województwie mamy ich 71 - mówi Porowska.

Na Opolszczyźnie mamy 720 łóżek internistycznych. Według mapy potrzeb zdrowotnych zapotrzebowanie dla województwa wynosi 640 łóżek. Zdaniem Violetty Porowskiej warto się zastanowić czy wolnych łóżek nie przekształcić w łóżka długoterminowe, paliatywne.

Aktualne dane o sytuacji na poszczególnych oddziałach wewnętrznych i chirurgii ogólnej w województwie można śledzić w specjalnej zakładce na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego.
Violetta Porowska cz.1
Violetta Porowska cz.2
Renata Ruman- Dzido

Wiadomości z regionu

2018-03-22, godz. 08:00 Budują długo oczekiwany zbiornik "Jaworek" w gminie Rudniki. Finał w połowie 2019 roku Trwa budowa zbiornika 'Jaworek' w Cieciułowie. Akwen o wielkości trzech hektarów nie będzie pełnić funkcji retencyjnej czy przeciwpowodziowej. Jego cel to odt ... » więcej 2018-03-22, godz. 07:00 Fundacja "Razem" chce odwołania burmistrza i rady miejskiej Kluczborka Dbanie o interesy nacji żydowskiej i odsuwanie społeczeństwa słowiańskiego na margines. Takie zarzuty burmistrzowi Kluczborka, Jarosławowi Kielarowi oraz radz ... » więcej 2018-03-21, godz. 22:30 Pracowników szukają na Zachodzie ogłaszając się w tamtejszej prasie W powiecie strzeleckim brakuje rąk do pracy. Co prawda bezrobocie utrzymuje się na poziomie ok. 5%, ale w pośredniaku zarejestrowane są już głównie te osoby, ... » więcej 2018-03-21, godz. 22:00 Prezydent Opola: nie mam obowiązku pokazywania listów intencyjnych - To nie radni są od ustalania moich kompetencji - tak prezydent komentuje wniosek klubu RdO. Przypomnijmy, jeśli uchwała RdO przejdzie, to prezydent będzie m ... » więcej 2018-03-21, godz. 21:31 Prokuratura powinna wyjaśnić, kto zabił Przewdzinga - uważają mieszkańcy i władze Zdzieszowic Mieszkańcy i władze gminy Zdzieszowice są zbulwersowani tym, że prokuratura zamyka śledztwo w sprawie śmierci Dietera Przewdzinga. Po czterech latach od morde ... » więcej 2018-03-21, godz. 21:30 Chcą ograniczyć kompetencje prezydenta. "Straciliśmy zaufanie" Radni klubu Razem dla Opola chcą ograniczenia kompetencji prezydenta. Chodzi o zasady nabywania i zbywania nieruchomości. Przypomnijmy, rok temu rada miasta n ... » więcej 2018-03-21, godz. 21:15 Rozpoczęła się III Opolska Wiosna Psychologiczna. Na początek projekcja filmowa i burzliwa dyskusja Koło Naukowe Studentów Psychologii Uniwersytetu Opolskiego już po raz kolejny zorganizowało kilkudniową konferencję, tym razem pod hasłem 'Piękna i Bestia. Cz ... » więcej 2018-03-21, godz. 20:10 Pościg funkcjonariuszy CBŚP za handlarzami narkotyków. Gangsterzy próbowali przejechać policjanta Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji chcieli zatrzymać dwóch handlarzy narkotyków, którzy jechali drogą krajową 45 od strony Krapkowic w kierun ... » więcej 2018-03-21, godz. 20:00 Miłośnicy dwóch kółek zainaugurowali sezon 2018. Życzyli sobie dobrej pogody, taniego paliwa i kultury na drodze Po raz 13. w Zespole Szkół Mechanicznych odbył się Piknik Motocyklowy. Na boisko szkolne zjechali się kierowcy junaków, simsonów, ale także większych maszyn j ... » więcej 2018-03-21, godz. 20:00 Sprawcy ataku na Turków usłyszeli wyroki. Zrobili to na tle rasistowskim, ale wykazali skruchę Czterej mężczyźni: Kevin S., Krzysztof Ż., Dominik F. i Dawid M. w grudniu 2016 roku dokonali napaści na sześciu studentów narodowości tureckiej. Sąd Okręgowy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »