Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-14, 10:30 Autor: Justyna MaćkowiakJacek Rudnik

Będą rozmawiać o osiągnięciach technicznych, gospodarczych i naukowych Kresowian

Maria Kalczyńska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maria Kalczyńska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Kleszcz ze Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" © (fot. Katarzyna Zawadzka)
Krzysztof Kleszcz ze Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" © (fot. Katarzyna Zawadzka)
Dziś (14.11) spotkanie promujące nową publikację, która powstała pod redakcją prof. Marii Kalczyńskiej - "Osiągnięcia techniczne, gospodarcze i naukowe Kresowian". - To kolejna książka, która powstała przy współpracy z Politechniką Opolską - powiedziała w "Poglądach i osądach" prof. Kalczyńska.
- Książka składa się z trzech części. W pierwszej jest mowa o bogactwie Kresów, historii, poszukiwaniach i odkryciu np. gazu ziemnego w Daszawie w powiecie stryjskim. W drugiej części chcieliśmy powiedzieć o osiągnięciach technicznych, ale w kontekście naukowym pracowników Politechniki Opolskiej. W trzeciej natomiast pokazujemy losy Kresowiaków, którzy osiedlali się na emigracji.

Spotkanie promocyjne dziś o godzinie 17:00 w Bibliotece Głównej Politechniki Opolskiej.

- Organizujemy życie na wsi, w ramach różnych przedsięwzięć nie brakuje zajęć zarówno dla dzieci, jak i osób starszych - przypomniał natomiast w porannej rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Kleszcz, prezes stowarzyszenia Nasz Grodziec. - Dużą część naszej działalności stanowi ochrona dziedzictwa kulturowego przywiezionego przez naszych przodków na Śląsk z Kresów Wschodnich. Historia nowego Grodźca rozpoczęła się w kwietniu 1945 roku, kiedy transport osób wypędzonych spod Lwowa, głównie z Biłki Szlacheckiej, Barszczowic i Jeziernej koło Tarnopola, dotarł na te tereny. Przypomnę, że wysiedlenie samej Biłki i części Jasłowic odbywało się pod lufami karabinów sowieckich. Znaleźli się tutaj w Opolu na stacji, odszukali opuszczoną miejscowość dotychczas zamieszkałą przez Czechów. Z opowieści wiem, że nie było żadnej świadomości, chęci, potrzeby, przypuszczeń, że tutaj zostaną na dłuższy czas - powiedział gość Radia Opole.

Dawni mieszkańcy Biłki Szlacheckiej uznali nowe miejsce zamieszkania za swoje dopiero w latach 70. XX wieku. Mimo pogodzenia się z utratą małej ojczyzny, potomkowie biłczan kultywują zwyczaje kresowe przywiezione przez rodziców i dziadków na Górny Śląsk.

- Przed wojną mieszkali też w Grodźcu Polacy - dodał Krzysztof Kleszcz. - Natomiast na Opolszczyźnie mamy więcej miejscowości zasiedlonych przez ludność kresową np. Wójcice w powiecie nyskim czy Gościęcin pod Koźlem.

Kresowy charakter Grodźca, w opinii prezesa stowarzyszenia, utrzymywał się do lat 80. Później - z racji zmniejszania się liczby najstarszych mieszkańców i postępującej komercjalizacji naszego życia - stopniowo zaczął słabnąć.
Maria Kalczyńska
Krzysztof Kleszcz cz. 1
Krzysztof Kleszcz cz. 3

Wiadomości z regionu

2018-02-24, godz. 20:00 Polacy zapisują się na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Będą też grupy z Opolszczyzny Trwają zapisy uczestników na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Panamie. Swój udział potwierdziło ponad 1000 młodych osób z Polski. Do ... » więcej 2018-02-24, godz. 18:00 Samorządowa Loża Radiowa: Czy zamiana gruntów w Opolu to dobry pomysł? O zamianie gruntów, proponowanej przez opolski ratusz, rozmawiali goście dzisiejszej Samorządowej Loży Radiowej. Za tereny w Opolu Grudzicach, ratusz odstąpi ... » więcej 2018-02-24, godz. 17:00 Poduszki berlińskie lekarstwem na piratów drogowych. Taki pomysł mają mieszkańcy opolskich Krzanowic Drogowe poduszki berlińskie mają ostudzić fantazję piratów, którzy przemierzając opolskie Krzanowice za nic mają ograniczenia obowiązujące w terenie zabudowan ... » więcej 2018-02-24, godz. 16:00 Brzeg: konflikt między miastem, a BCM. Po stronie szpitala znów stanęło SKO Od 2014 roku władze Brzeskiego Centrum Medycznego domagają się umorzenia zaległego podatku od nieruchomości ze względu na słabą kondycję finansową lecznicy or ... » więcej 2018-02-24, godz. 16:00 W Brzegu sprawdzisz jakość powietrza. W mieście zamontowano specjalne sensory 10 czujników do mierzenia jakości powietrza zostało zamontowanych w różnych częściach Brzegu. Kilka z nich pojawiło się w centrum i przy głównych ulicach, a n ... » więcej 2018-02-24, godz. 15:00 Brzeski pomnik „hydraulika” doczeka się rozbiórki, ale dopiero w przyszłym roku Pół miliona złotych może kosztować usunięcie monumentu ku czci żołnierzy Armii Czerwonej u zbiegu ulic Oławskiej i Wrocławskiej w Brzegu. To wstępne szacunki ... » więcej 2018-02-24, godz. 15:00 Strażacy zebrali dary dla Kresowian Ponad tonę darów - ubrań, żywności, ale też sprzętów dla dzieci typu wózki czy foteliki samochodowe, zebrali strażacy z OSP Grodzisko. Druhowie zaangażowali s ... » więcej 2018-02-24, godz. 14:00 Groźna choroba coraz częściej atakuje psy i koty Coraz większa liczba psów i kotów choruje na parwowirozę. Niepokojące dane napływają z gabinetów weterynaryjnych powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Nie ma of ... » więcej 2018-02-24, godz. 14:00 Dwóch pijanych kierowców zatrzymali policjanci na terenie powiatu kluczborskiego Jeden z pijanych kierowców jechał przez Kluczbork zygzakiem, drugi - wjechał do rowu przy drodze krajowej numer 45. » więcej 2018-02-24, godz. 13:00 Uciekł z miejsca wypadku, jest poszukiwany przez policję Policja poszukuje sprawcy nocnego wypadku, do którego doszło na skrzyżowaniu ulic Sosnkowskiego i Pużaka w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »