Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-14, 10:30 Autor: Justyna MaćkowiakJacek Rudnik

Będą rozmawiać o osiągnięciach technicznych, gospodarczych i naukowych Kresowian

Maria Kalczyńska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maria Kalczyńska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Kleszcz ze Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" © (fot. Katarzyna Zawadzka)
Krzysztof Kleszcz ze Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" © (fot. Katarzyna Zawadzka)
Dziś (14.11) spotkanie promujące nową publikację, która powstała pod redakcją prof. Marii Kalczyńskiej - "Osiągnięcia techniczne, gospodarcze i naukowe Kresowian". - To kolejna książka, która powstała przy współpracy z Politechniką Opolską - powiedziała w "Poglądach i osądach" prof. Kalczyńska.
- Książka składa się z trzech części. W pierwszej jest mowa o bogactwie Kresów, historii, poszukiwaniach i odkryciu np. gazu ziemnego w Daszawie w powiecie stryjskim. W drugiej części chcieliśmy powiedzieć o osiągnięciach technicznych, ale w kontekście naukowym pracowników Politechniki Opolskiej. W trzeciej natomiast pokazujemy losy Kresowiaków, którzy osiedlali się na emigracji.

Spotkanie promocyjne dziś o godzinie 17:00 w Bibliotece Głównej Politechniki Opolskiej.

- Organizujemy życie na wsi, w ramach różnych przedsięwzięć nie brakuje zajęć zarówno dla dzieci, jak i osób starszych - przypomniał natomiast w porannej rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Kleszcz, prezes stowarzyszenia Nasz Grodziec. - Dużą część naszej działalności stanowi ochrona dziedzictwa kulturowego przywiezionego przez naszych przodków na Śląsk z Kresów Wschodnich. Historia nowego Grodźca rozpoczęła się w kwietniu 1945 roku, kiedy transport osób wypędzonych spod Lwowa, głównie z Biłki Szlacheckiej, Barszczowic i Jeziernej koło Tarnopola, dotarł na te tereny. Przypomnę, że wysiedlenie samej Biłki i części Jasłowic odbywało się pod lufami karabinów sowieckich. Znaleźli się tutaj w Opolu na stacji, odszukali opuszczoną miejscowość dotychczas zamieszkałą przez Czechów. Z opowieści wiem, że nie było żadnej świadomości, chęci, potrzeby, przypuszczeń, że tutaj zostaną na dłuższy czas - powiedział gość Radia Opole.

Dawni mieszkańcy Biłki Szlacheckiej uznali nowe miejsce zamieszkania za swoje dopiero w latach 70. XX wieku. Mimo pogodzenia się z utratą małej ojczyzny, potomkowie biłczan kultywują zwyczaje kresowe przywiezione przez rodziców i dziadków na Górny Śląsk.

- Przed wojną mieszkali też w Grodźcu Polacy - dodał Krzysztof Kleszcz. - Natomiast na Opolszczyźnie mamy więcej miejscowości zasiedlonych przez ludność kresową np. Wójcice w powiecie nyskim czy Gościęcin pod Koźlem.

Kresowy charakter Grodźca, w opinii prezesa stowarzyszenia, utrzymywał się do lat 80. Później - z racji zmniejszania się liczby najstarszych mieszkańców i postępującej komercjalizacji naszego życia - stopniowo zaczął słabnąć.
Maria Kalczyńska
Krzysztof Kleszcz cz. 1
Krzysztof Kleszcz cz. 3

Wiadomości z regionu

2017-11-22, godz. 15:15 Potrzebne są "fioletowe domy" - apel fundacji Fioletowy Pies Fundacja Fioletowy Pies w Opolu szuka wolontariuszy oraz osób, które chciałby założyć 'fioletowy dom'. Są to miejsca tymczasowej adopcji dla czworonogów. Do o ... » więcej 2017-11-22, godz. 14:00 Na stawku Zamkowym powstaje sztuczna ślizgawka. W tym roku kilka udogodnień Rozpoczął się montaż sztucznego lodowiska, które po raz drugi powstanie na stawku przy Barlickiego w Opolu. Na miejscu są już przygotowane worki z piaskiem i ... » więcej 2017-11-22, godz. 14:00 Konsorcjum dwóch firm wykona zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu. Ma być gotowy za dwa lata Zakończono przetarg na dokończenie budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Wygrały polska firma BUDIMEX S.A, która jest liderem i jej his ... » więcej 2017-11-22, godz. 14:00 Jechał pijany i nie miał uprawnień. Wcześniej poszukiwała go policja 2 promile alkoholu we krwi miał 46-letni kierowca volkswagena, którego w niedzielę (19.11) zatrzymała brzeska drogówka. » więcej 2017-11-22, godz. 13:00 Burza w sprawie śmieci trwa. Nyscy radni PiS zwołali konferencję Mieszkańcy nie powinni ponosić dodatkowych opłat za wywóz odpadów, a gminy nie powinny rozmawiać poprzez media. To konkluzja konferencji prasowej, którą zorga ... » więcej 2017-11-22, godz. 12:30 Politechnika Opolska najlepsza w Polsce. Uczelnia docenia młodych naukowców i wspiera doktorantów Politechnika Opolska zwyciężyła w konkursie PRODOK na najbardziej prodoktorancką uczelnię w naszym kraju. » więcej 2017-11-22, godz. 11:30 Elektrycznym, tylko dokąd? Czy Opole jest gotowe na samochody elektryczne? [FILM] Na polskich i opolskich drogach pojawia się coraz więcej samochodów hybrydowych i całkowicie elektrycznych. Tych drugich jest zdecydowanie mniej, bo ogranicze ... » więcej 2017-11-22, godz. 10:30 W Opolu odbędzie się konferencja dotycząca 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Opole od jutra będzie gospodarzem ważnej ogólnopolskiej imprezy naukowej - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery Oczy' historyk Marek Białokur z Uniwersyte ... » więcej 2017-11-22, godz. 10:06 Para oszustów sprzedawała magnez jako tabletki na przerwanie ciąży Prawie 600 osób zostało oszukanych przez parę z Namysłowa. 22 letnia kobieta i 31 letni mężczyzna za pośrednictwem internetu sprzedawali tabletki na przerwani ... » więcej 2017-11-22, godz. 09:30 Marszałek Andrzej Buła: Rezygnujemy z budowy, będziemy remontować - Nie będziemy budować nowej siedziby urzędu marszałkowskiego - tak mówi Radiu Opole marszałek regionu Andrzej Buła. Po tym jak wojewoda wypowiedział umowę na ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »