Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-14, 10:30 Autor: Justyna MaćkowiakJacek Rudnik

Będą rozmawiać o osiągnięciach technicznych, gospodarczych i naukowych Kresowian

Maria Kalczyńska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maria Kalczyńska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Kleszcz ze Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" © (fot. Katarzyna Zawadzka)
Krzysztof Kleszcz ze Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" © (fot. Katarzyna Zawadzka)
Dziś (14.11) spotkanie promujące nową publikację, która powstała pod redakcją prof. Marii Kalczyńskiej - "Osiągnięcia techniczne, gospodarcze i naukowe Kresowian". - To kolejna książka, która powstała przy współpracy z Politechniką Opolską - powiedziała w "Poglądach i osądach" prof. Kalczyńska.
- Książka składa się z trzech części. W pierwszej jest mowa o bogactwie Kresów, historii, poszukiwaniach i odkryciu np. gazu ziemnego w Daszawie w powiecie stryjskim. W drugiej części chcieliśmy powiedzieć o osiągnięciach technicznych, ale w kontekście naukowym pracowników Politechniki Opolskiej. W trzeciej natomiast pokazujemy losy Kresowiaków, którzy osiedlali się na emigracji.

Spotkanie promocyjne dziś o godzinie 17:00 w Bibliotece Głównej Politechniki Opolskiej.

- Organizujemy życie na wsi, w ramach różnych przedsięwzięć nie brakuje zajęć zarówno dla dzieci, jak i osób starszych - przypomniał natomiast w porannej rozmowie "W cztery oczy" Krzysztof Kleszcz, prezes stowarzyszenia Nasz Grodziec. - Dużą część naszej działalności stanowi ochrona dziedzictwa kulturowego przywiezionego przez naszych przodków na Śląsk z Kresów Wschodnich. Historia nowego Grodźca rozpoczęła się w kwietniu 1945 roku, kiedy transport osób wypędzonych spod Lwowa, głównie z Biłki Szlacheckiej, Barszczowic i Jeziernej koło Tarnopola, dotarł na te tereny. Przypomnę, że wysiedlenie samej Biłki i części Jasłowic odbywało się pod lufami karabinów sowieckich. Znaleźli się tutaj w Opolu na stacji, odszukali opuszczoną miejscowość dotychczas zamieszkałą przez Czechów. Z opowieści wiem, że nie było żadnej świadomości, chęci, potrzeby, przypuszczeń, że tutaj zostaną na dłuższy czas - powiedział gość Radia Opole.

Dawni mieszkańcy Biłki Szlacheckiej uznali nowe miejsce zamieszkania za swoje dopiero w latach 70. XX wieku. Mimo pogodzenia się z utratą małej ojczyzny, potomkowie biłczan kultywują zwyczaje kresowe przywiezione przez rodziców i dziadków na Górny Śląsk.

- Przed wojną mieszkali też w Grodźcu Polacy - dodał Krzysztof Kleszcz. - Natomiast na Opolszczyźnie mamy więcej miejscowości zasiedlonych przez ludność kresową np. Wójcice w powiecie nyskim czy Gościęcin pod Koźlem.

Kresowy charakter Grodźca, w opinii prezesa stowarzyszenia, utrzymywał się do lat 80. Później - z racji zmniejszania się liczby najstarszych mieszkańców i postępującej komercjalizacji naszego życia - stopniowo zaczął słabnąć.
Maria Kalczyńska
Krzysztof Kleszcz cz. 1
Krzysztof Kleszcz cz. 3

Wiadomości z regionu

2018-06-21, godz. 06:00 35 lat temu Jan Paweł II odwiedził Górę św. Anny. W naszym programie wracamy do tego wyjątkowego wydarzenia 21 czerwca 1983 roku spotkało się z papieżem na Górze św. Anny około miliona pielgrzymów. Okoliczne drogi były zablokowane, na stację kolejową w Leśnicy i Zdz ... » więcej 2018-06-21, godz. 06:00 Przemycał i handlował narkotykami. Wpadł ze swoją partnerką Policjanci z Namysłowa zatrzymali 26-letniego mężczyznę i o pięć lat młodszą kobietę, którzy podejrzani są o posiadanie, handlowanie i przemycanie narkotyków ... » więcej 2018-06-20, godz. 23:00 Opolskie Orły docenione. Za nami gala pełna nagród Za nami Gala Opolskich Orłów. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych otrzymali nagrody za osiągnięcia naukowe. Są to finaliści i lau ... » więcej 2018-06-20, godz. 22:00 Szerszenie zagrażają mieszkańcom Konradowej? Tym razem skończyło się na strachu Do Radia Opole zgłosiła się słuchaczka z Konradowej w powiecie nyskim, która twierdzi, że na posesji jej sąsiada zadomowiły się szerszenie. Kobieta uważa, że ... » więcej 2018-06-20, godz. 20:50 Cecylia Gonet czwarty raz wybrana liderką NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego wybrał władze na kolejne 4 lata. Walne Zebranie Delegatów odbywa się na Górze św. Anny Na czele związku po ... » więcej 2018-06-20, godz. 20:30 Pożegnanie Sabine Haake na corocznym grillu w opolskim konsulacie RFN [ZDJĘCIA] Kilkuset gości pojawiło się dziś (20.06) w ogrodzie przy opolskim konsulacie Republiki Federalnej Niemiec. Od wielu lat politycy, działacze samorządowi i prze ... » więcej 2018-06-20, godz. 19:00 Gmina Olesno zaprosiła pierwszą ósemkę repatriantów. Jest dotacja wojewody na adaptację mieszkań Dwa mieszkania przy ulicy Labora w Oleśnie zostaną wyremontowane dla repatriantów dzięki współpracy magistratu i Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W oleskim ur ... » więcej 2018-06-20, godz. 19:00 Kosmos nie ma przed nimi tajemnic. Studenci Wirtualnej Akademii Astronomii odebrali dyplomy Młodzi astronomowie z regionu zakończyli kolejny rok nauki w Wirtualnej Akademii Astronomii działającej przy Uniwersytecie Opolskim. Za pierwsze trzy lata ast ... » więcej 2018-06-20, godz. 18:30 Martwe zwierzęta obok żywych. Właściciel: wcale nie jest tak tragicznie. Ciąg dalszy interwencji TOZ-u Martwe zwierzęta obok żywych. Konie, drób stłoczone w brudnych, dusznych pomieszczeniach. W takich warunkach przechowywanych jest około 600 zwierząt w miejsco ... » więcej 2018-06-20, godz. 18:00 Głogówek: gmina zwiększy ofertę dla seniorów Na potrzeby seniorów adaptowana będzie część zdegradowanego budynku niedokończonego szpitala w Głogówku. Nowe pomieszczenia zwiększą ofertę tamtejszego domu d ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »