Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-29, 12:20 Autor: Justyna Maćkowiak

Jak Opolszczyzna dba o mniejszości narodowe

Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Rafał Bartek [fot. Paula Hołubowicz]
Książka kucharska wydana przez stowarzyszenie "Nasz Grodziec" [fot. Monika Pawłowska]
Książka kucharska wydana przez stowarzyszenie "Nasz Grodziec" [fot. Monika Pawłowska]
- Zaapelowaliśmy do samorządowców o wspieranie ochrony tożsamości kulturowej - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczo-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim podsumowując sobotni (26.05) 29. zjazd delegatów TSKN w Jemielnicy.
- Ten apel jest zarówno do gmin, gdzie mniejszość jest, ale nie angażuje się politycznie, jak i tych samorządów, które już wspierają mniejszości w jakimś zakresie, na przykład wspierały codzienność w postaci najmu lokali, czy możliwości spotykania się w lokalach, ale nie ogłaszały otwartych konkursów na rzecz podtrzymywania kultury mniejszości. Tymczasem nasze doświadczenia z ostatnich lat pokazują, że te gminy, które zdecydowały się na te otwarte konkursy zgodnie z ustawą o pożytku publicznym i wolontariacie, doprowadziły do nowej jakości, często pojawiały się bardzo ciekawe publikacje, projekty historyczne, wycieczki, rajdy rowerowe - dodaje gość Radia Opole.

Podczas zjazdu rozmawiano także o utworzeniu Centrum Dokumentacji Mniejszości Niemieckiej w Polsce. - Każdego dnia, kiedy odchodzi świadek czasu, to ucieka nam historia tego regionu, również naszego dziedzictwa niemieckiego. Ponadto ani w Polsce, ani w Niemczech, w muzeach nie ma zobrazowanej historii tych, którzy zostali w swoim heimacie. Aby pomysł został zrealizowany, potrzebne są pieniądze, ale także wola polityczna - dodaje Rafał Bartek.

Silną grupę na Opolszczyźnie stanowią także Kresowianie. - Tradycje kresowe są wciąż żywe - powiedział w "Poglądach i osądach" Zdzisław Adamski ze stowarzyszenia "Nasz Grodziec". - Nie zapominamy, my jako członkowie stowarzyszenia "Nasz Grodziec", plus rada sołecka i Caritas kontynuujemy tę tradycję patriotyczną i nie zapominamy o swoich korzeniach. Dbamy o cmentarz w Biłce Szlacheckiej i Biłce Królewskiej, jeździmy tam. Wydaliśmy także dwie książki ("Kuchnia mojej babci", "Śladami naszych przodków"), nasze zespoły nagrały płyty - dodaje. W centrum Grodźca znajduje się pomnik i tablica upamiętniająca osoby, które przyjechały na te tereny w 1945 roku.
Rafał Bartek cz. 1
Rafał Bartek cz. 2
Zdzisław Adamski

Wiadomości z regionu

2019-10-23, godz. 22:13 Saturn i Jowisz na opolskim niebie widziane z 12 piętra "Niechcica" Wypatrywali Saturna i Jowisza przez wielki teleskop znajdujący się na XII piętrze Domu Studenta „Niechcic”. W Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Opolsk ... » więcej 2019-10-23, godz. 20:45 Strażacy spod Grodkowa dostaną do dyspozycji defibrylatory. W zakupie pomogą rząd i gmina 7 jednostek ochotniczej straży pożarnej w gminie Grodków wzbogaci się o defibrylatory. Dzięki pomocy ze strony rządu oraz gminy, sprzęt ratujący życie jeszcze ... » więcej 2019-10-23, godz. 19:30 Przedszkolaki z Opola poszerzały swoją wiedzę o ekologii Jakie siły działają gdy jedziemy na rowerze, czy w jaki sposób można uzyskać energię z wiatru. O tym wszystkim mogły dowiedzieć się opolskie przedszkolaki na ... » więcej 2019-10-23, godz. 19:15 W czasie remontu odkryto studnię z czasów twierdzy Koźle. Będzie atrakcją turystyczną Podczas prac przy przebudowie przystani Szkwał, na wyspie na Odrze w Kędzierzynie-Koźlu, natrafiono na starą studnię. Prawdopodobnie pochodzi z czasów koziels ... » więcej 2019-10-23, godz. 18:00 Zadał jeden cios nożem i zabił Nawet dożywocie grozi 54-latkowi z Kędzierzyna-Koźla, który w sobotę (19.10) wieczorem dźgnął nożem swojego znajomego. Mężczyzna zmarł na skutek gwałtownego k ... » więcej 2019-10-23, godz. 17:30 Nowe struktury i nowy szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Opolu Paweł Kampa został nowym szefem Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Opolu. Stanie on na czele nowej struktury partii, którą zatwierdziła Rada Wojewódzka. Chodzi o ... » więcej 2019-10-23, godz. 17:14 Stypendia i nagrody naukowe Marszałka Województwa Opolskiego rozdane. "Swoimi dokonaniami pokazują, że w naszym małym ... W Filharmonii Opolskiej odbyło się Regionalne Święto Edukacji, podczas którego uhonorowano nauczycieli, uczniów, studentów oraz doktorantów. » więcej 2019-10-23, godz. 16:34 Naczyniówka na razie nie wróci do Nysy. NFZ unieważnił konkurs, bo szpital nie spełniał wymogów Chirurgia naczyniowa nie wróci w tym roku do Nysy. Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia unieważnił konkurs na prowadzenie oddziału. » więcej 2019-10-23, godz. 16:33 Pacjenci z Namysłowa muszą szukać pomocy w Brzegu lub Wołczynie. Apteka, która miała dziś (23.10) pełnić dyżur, został ... Namysłów ma problem z nocnymi dyżurami aptek. Pacjenci, którzy dziś (23.10) będą potrzebowali pomocy farmaceuty, po leki będą musieli udać się do Brzegu lub W ... » więcej 2019-10-23, godz. 16:00 Wcisnął 87-latce bezwartościową paczkę i wyłudził od niej 300 zł Oszuści tym razem działają nie „na wnuczka” czy „na policjanta”, bo coraz więcej seniorów jest świadomych zagrożenia. Policja apeluje o czujność i prosi o prz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »