Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z Krzysztofem Kleszczem i komentarz prof…
2017-11-14, 10:31 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z Krzysztofem Kleszczem i komentarz prof. Marii Kalczyńskiej

Krzysztof Kleszcz o tym, że trzeba dbać o tradycje kresowe
Krzysztof Kleszcz, prezes stowarzyszenia Nasz Grodziec
– Dziś tradycje kresowe trzeba pielęgnować, trzeba o nie dbać. Kiedyś, gdy żyli ludzie pamiętający życie na Kresach, one po prostu były, jak sam wychowywałem się bez świadomości, że mieszkam na Śląsku. Młodzi ludzie z Grodźca i dziś zresztą deklarują, że są po prostu Polakami, nie ma u nich więzi regionalnych, przywiązania do Śląska. Ale dawne tradycje, stroje czy gwara, powoli zanikają, padły ofiarą kultury masowej – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Krzysztof Kleszcz, prezes stowarzyszenia Nasz Grodziec. Ta wieś w gminie Ozimek została w kwietniu 1945 r. zasiedlona przez mieszkańców podlwowskiej Biłki Szlacheckiej (wcześniej wieś opuścili Czesi, którzy przybyli tu, gdy pruski król Fryderyk zaczął inwestować w hutnictwo żelaza). – Wyjeżdżali pod lufami karabinów, przez wiele lat wierzyli, że na Kresy wrócą. Dopiero na początku lat 60., gdy sprowadzili obraz Matki Boskiej Sybiraków, ich były proboszcz, wtedy biskup, Wincenty Urban stwierdził, że zostaną a Grodźcu na stałe – mówi nasz gość.
Prof. Maria Kalczyńska o tym, że Kresowianie dokonali wielu osiągnięć
Prof. Maria Kalczyńska z Politechniki Opolskiej, autorka wielu książek o Kresowianach
– Przywiązanie do wartości, do tożsamości, jest dla ludzi bardzo ważne, dlatego nie dziwi mnie renesans zainteresowania kulturą Kresów, z którym mamy do czynienia od lat 90. Żyjemy w regionie wielokulturowym, to jest ogromna wartość, ale nie oznacza to, że można o swoich korzeniach zapomnieć – mówiła w „Poglądach i osądach” prof. Maria Kalczyńska z Politechniki Opolskiej, autorka wielu książek o Kresowianach, która będzie dziś w Bibliotece Głównej PO o godz. 17:00 promować książkę „Osiągnięcia techniczne, gospodarcze i naukowe Kresowian”, która ukazała się pod jej redakcją. – Książka ma trzy części, opowiada o osiągnięciach na Kresach i tych dokonanych przez Kresowian na Śląsku Opolskim po wojnie. Opowiada też o działalności Kresowian na emigracji – mówi nasz gość.
Posłuchaj rozmowy z Krzysztofem Kleszczem
Posłuchaj rozmowy z prof. Marią Kalczyńską

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »