Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-09, 19:20 Autor: Joanna Matlak

Debata z udziałem ekspertów o trudnej historii Opola

Debata publiczna na Rynku w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Debata publiczna na Rynku w Opolu [fot. Joanna Matlak]
"Osiem wieków Opola - co zrobić z tym dziedzictwem?" - spotkanie pod takim tytułem zakończyło się na opolskim rynku.
W publicznej debacie prowadzonej przez dziennikarkę Radia Opole Justynę Dziedzic wzięli udział: prof. Michał Lis, Urszula Zajączkowska, dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego, a także Iwona Solisz, była wojewódzka konserwator zabytków i obecna konserwator Elżbieta Molak.

- Aby ten krajobraz dziedzictwa mógł lepiej wyglądać, należałoby wprowadzić więcej ładu w przestrzeń publiczną - podkreśla Elżbieta Molak. - Uporządkować kwestie reklam, mebli miejskich, kolorystyk, przeprowadzić kompleksowe badania wszystkich niedoinwestowanych i niewyremontowanych dotąd obiektów. Myśl, że bardzo ważne są też nawierzchnie, czyli to po czym chodzimy - mówi Molak.

Spotkanie na opolskim rynku odbyło się w ramach trwającej 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Relacji z debaty będzie można posłuchać w najbliższy poniedziałek w audycji Rewiry Kultury.
Elżbieta Molak

Wiadomości z regionu

2018-07-19, godz. 13:15 Będą pieniądze na remont zabytkowego kościoła i baszty w Strzelcach Opolskich Rok temu urzędnicy ze Strzelec Opolskich i proboszcz parafii św. Wawrzyńca dowiedzieli się, że dostaną dofinansowanie do remontu drewnianego kościoła cmentarn ... » więcej 2018-07-19, godz. 12:00 Nie tylko osoby niepełnosprawne skorzystają z programu Dostępność Plus Ponad 23 miliardy złotych z różnych źródeł będzie dostępnych przez 8 lat w ramach programu Dostępność Plus. - Program, przyjęty przez rząd 17 lipca, zakłada f ... » więcej 2018-07-19, godz. 11:27 Pijany kierowca wiózł dziecko. Policjantom tłumaczył, że... piwo to nie alkohol Choć był pijany, a sąd już wcześniej zabrał mu prawo jazdy, 52-latek znów po alkoholu wsiadł za kierownicę. W podróż zabrał 12-letnie dziecko. Mężczyzna zosta ... » więcej 2018-07-19, godz. 10:45 Co trzeci „orlik” nie nadaje się do użytkowania. Boiska wielofunkcyjne niszczeją, a nie wszyscy decydują się na ich na ... Jak wynika z raportu warszawskiej Akademii Piłkarskiej „EsKadra” oraz firmy TakeTask, 33% wszystkich „orlików” powinna zostać zamknięta ze względu na zły stan ... » więcej 2018-07-19, godz. 10:40 Zawadzkie: był oddział żłobkowy, będzie - przedszkolny Uruchomienie żłobka w Zawadzkiem spowodowało roszady w oddziałach przedszkolnych. Remontowany obecnie jest budynek, w którym do tej pory działał oddział żłobk ... » więcej 2018-07-19, godz. 09:00 14. Master Truck Show rusza w piątek Prawdziwe święto czeka wielbicieli motoryzacji i ciężarówek w najbliższy weekend. Przed nami 14 edycja Master Truck, czyli zlot najpiękniejszych ciężarówek tu ... » więcej 2018-07-19, godz. 07:00 Centrum przesiadkowe w Głuchołazach coraz bliżej. "Jesteśmy na etapie przetargu" Głuchołazy po kilkunastu latach doczekają się centrum przesiadkowego. To kolejne zadanie w ramach programu rewitalizacji miasta. Dworzec Głuchołazy Miasto od ... » więcej 2018-07-18, godz. 20:15 Woda z ujęcia przy ulicy Częstochowskiej w Ozimku jest niezdatna do picia i kąpieli Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu po pobraniu próbek cieczy stwierdził, że przekroczyła ona parametry mikrobiologiczne. Woda z ujęcia przy ulicy ... » więcej 2018-07-18, godz. 19:30 Prudnik: budżet obywatelski czeka na propozycje wnioskodawców Mieszkańcy gminy Prudnik mogą zdecydować, na co wydać pieniądze z Budżetu Obywatelskiego 2019. Do końca lipca można składać wnioski zawierające pomysły przeds ... » więcej 2018-07-18, godz. 19:30 Stawy i aleja lipowa w Izbicku mają wypięknieć Mieszkańcy Izbicka nie mają zielonego terenu rekreacyjnego w swojej miejscowości. Zabytkowy park i pałac są w rękach prywatnych. Zabytkowa aleja lipowa od daw ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »