Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-09, 13:20 Autor: Maciej Stępień

Genealodzy znów spotkali się w Brzegu. Tłumy na ogólnopolskiej konferencji

Jolanta Ilnicka ze Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy [fot. Maciej Stępień]
Jolanta Ilnicka ze Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy [fot. Maciej Stępień]
IV. Konferencja Genealogów w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
IV. Konferencja Genealogów w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
IV. Konferencja Genealogów w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
IV. Konferencja Genealogów w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu ruszyła czwarta edycja tej krajowej imprezy. Na konferencji pojawiło się około 200 osób, które będą rozmawiać o nowych formach poszukiwania przodków. Dziś internet, archiwa państwowe, parafie czy rozmowy z najbliższymi to wciąż najpopularniejsze metody na tworzenie drzew genealogicznych.
Jolanta Ilnicka ze Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy mówi, że tegoroczna konferencja będzie różnić się od poprzednich edycji.

- W tym roku wprowadzamy nową rzecz, czyli warsztaty tematyczne. Dla chętnych będą spotkania z odczytywania neogotyku, warsztaty z odczytywania dokumentów repatriacyjnych a także heraldyka. Tym chcemy zainteresować naszych gości. Ponadto szereg ciekawych bloków tematycznych – zachęca Ilnicka.

Maciej Markowski z Warszawy, autor strony internetowej kimonibyli.pl, jest zaskoczony popularnością tego zagadnienia.

- Kiedyś witrynę odwiedzali głównie osoby dojrzałe i seniorzy, a teraz średnia wieku uległa zmianie. To pokazuje, że szukanie przodków jest coraz bardziej na czasie – dodaje. - Dziś moją stronę oglądają osoby w wieku 24-35 lat i jestem tym bardzo zaskoczony. Cieszę się z tego, że poszukiwania przodków są dziś bardzo popularne. Uczę w szkole mojego syna, widzę, że np. piątoklasiści mają dziś większą wiedzę na temat swojej rodziny niż ich rodzice – podkreśla Markowski.

Genealodzy w Brzegu będą rozmawiać i debatować do późnych godzin popołudniowych. Jutro kolejne prelekcje i bloki tematyczne. M.in. uczestnicy konferencji będą rozmawiać o historii siedlisk i wsi, które mogą pomóc w odnajdywaniu przodków.

Radio Opole patronuje temu wydarzeniu.
Jolanta Ilnicka i Maciej Markowski

Wiadomości z regionu

2021-04-21, godz. 16:30 Jest porozumienie! W Korfantowie rusza oddział rehabilitacji pacjentów "pocovidowych" Od dzisiaj (21.04) szpital w Korfantowie będzie rehabilitował pacjentów, którzy przeszli COVID-19. To ustalenia wojewody opolskiego, marszałka regionu, prezesa… » więcej 2021-04-21, godz. 16:30 Prezydent Andrzej Duda 2 maja odwiedzi Górę św. Anny. To część obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śl… Prezydent Andrzej Duda przyjedzie 2 maja na Górę św. Anny. Weźmie udział w uroczystościach związanych z setną rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego… » więcej 2021-04-21, godz. 15:42 Opolskie w gronie województw z największą liczbą zakażeń. Obostrzenia zostają Na Opolszczyźnie a także w woj. śląskim, dolnośląskim, łódzkim, wielkopolskim nie będzie luzowania obostrzeń epidemicznych. Taką informację przekazał… » więcej 2021-04-21, godz. 15:30 Była zakonnica zeznawała w procesie opolskiego "Tulipana" W opolskim sądzie okręgowym trwa proces Piotr K., czyli opolskiego 'Tulipana', który miał oszukać ponad 100 osób na prawie 2 miliony złotych. Sprawa wyszła… » więcej 2021-04-21, godz. 14:43 "Mieszkańcy mają prawo, by złożyć hołd polskim patriotom”. Konferencja prasowa Violetty Porowskiej przed pomnikiem… Wraca temat napisu na tablicy, która miała zawisnąć na pomniku przy placu Wolności w Głogówku. Przypomnijmy, radni między innymi Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2021-04-21, godz. 14:15 1% podatku zostaw na Opolszczyźnie Do końca kwietnia należy rozliczyć się z fiskusem. Warto przekazać 1% podatku na organizacje pożytku publicznego, zwłaszcza te, które działają na terenie… » więcej 2021-04-21, godz. 13:44 Akcja SOK na opolskim dworcu PKP. Funkcjonariusze zatrzymali matkę z poszukiwanym dzieckiem Na dworcu głównym PKP w Opolu funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei zatrzymali kobietę, która sprawiała wrażanie osoby będącej pod wpływem środków… » więcej 2021-04-21, godz. 13:38 Każdy mieszkaniec Opolszczyzny otrzyma 4 maski ochronne! Akcję dystrybucji koordynuje wojewoda opolski 3,5 miliona maseczek ochronnych trafi do mieszkańców naszego regionu. Statystycznie - na jednego Opolanina przypadają 4 sztuki. Transport rozpoczął się dzisiaj… » więcej 2021-04-21, godz. 13:15 Do punktu szczepień w opolskim Toropolu przywieziono 2 tysiące dawek. "Udało się zachować ciągłość szczepień" Punkt szczepień powszechnych na opolskim Toropolu otrzymał kolejne dawki szczepionek. W południe dostarczonych zostało 2 tysiące dawek Moderny. Dzisiaj (21.04)… » więcej 2021-04-21, godz. 13:00 Szykuje się długie zamknięcie głównego przejazdu kolejowego w Zdzieszowicach Od dawna mieszkańcy Zdzieszowic prosili o remont głównego przejazdu w ich mieście. Nierówne płyty między torami powodują, że nie tylko rowerzyści mają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »