Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-09, 13:20 Autor: Maciej Stępień

Genealodzy znów spotkali się w Brzegu. Tłumy na ogólnopolskiej konferencji

Jolanta Ilnicka ze Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy [fot. Maciej Stępień]
Jolanta Ilnicka ze Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy [fot. Maciej Stępień]
IV. Konferencja Genealogów w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
IV. Konferencja Genealogów w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
IV. Konferencja Genealogów w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
IV. Konferencja Genealogów w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu ruszyła czwarta edycja tej krajowej imprezy. Na konferencji pojawiło się około 200 osób, które będą rozmawiać o nowych formach poszukiwania przodków. Dziś internet, archiwa państwowe, parafie czy rozmowy z najbliższymi to wciąż najpopularniejsze metody na tworzenie drzew genealogicznych.
Jolanta Ilnicka ze Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy mówi, że tegoroczna konferencja będzie różnić się od poprzednich edycji.

- W tym roku wprowadzamy nową rzecz, czyli warsztaty tematyczne. Dla chętnych będą spotkania z odczytywania neogotyku, warsztaty z odczytywania dokumentów repatriacyjnych a także heraldyka. Tym chcemy zainteresować naszych gości. Ponadto szereg ciekawych bloków tematycznych – zachęca Ilnicka.

Maciej Markowski z Warszawy, autor strony internetowej kimonibyli.pl, jest zaskoczony popularnością tego zagadnienia.

- Kiedyś witrynę odwiedzali głównie osoby dojrzałe i seniorzy, a teraz średnia wieku uległa zmianie. To pokazuje, że szukanie przodków jest coraz bardziej na czasie – dodaje. - Dziś moją stronę oglądają osoby w wieku 24-35 lat i jestem tym bardzo zaskoczony. Cieszę się z tego, że poszukiwania przodków są dziś bardzo popularne. Uczę w szkole mojego syna, widzę, że np. piątoklasiści mają dziś większą wiedzę na temat swojej rodziny niż ich rodzice – podkreśla Markowski.

Genealodzy w Brzegu będą rozmawiać i debatować do późnych godzin popołudniowych. Jutro kolejne prelekcje i bloki tematyczne. M.in. uczestnicy konferencji będą rozmawiać o historii siedlisk i wsi, które mogą pomóc w odnajdywaniu przodków.

Radio Opole patronuje temu wydarzeniu.
Jolanta Ilnicka i Maciej Markowski

Wiadomości z regionu

2022-10-06, godz. 20:30 W Brzegu na razie bez smogowego problemu. W poprzednich sezonach mieszkańcy zgłaszali możliwych trucicieli W Brzegu na razie nie ma większych problemów z jakością powietrza. Tamtejsza straż miejska nie odnotowuje też zgłoszeń o możliwym spalaniu w piecach niedozwolonych… » więcej 2022-10-06, godz. 20:00 Z komisariatów znikają oficerowie dyżurni. "Dzięki temu będzie więcej policjantów w terenie" Od początku miesiąca komisariaty w Lewinie Brzeskim i Grodkowie pracują na nowych zasadach. Na miejscu nie ma już dyżurnych, a zgłoszenia od mieszkańców… » więcej 2022-10-06, godz. 19:00 Jest wyrok ws. śmiertelnego pobicia w Nysie. Rodzina zrozpaczona [ZDJĘCIA, FILM] - To jest hańba, a nie wyrok - tak rozstrzygnięcie sądu ws. skatowanego na śmierć Macieja z Nysy skomentowała jego babcia. » więcej 2022-10-06, godz. 18:15 Brzescy radni zastanawiają się, kto płaci za reklamy profilu burmistrza w mediach społecznościowych. "Ani złotówka… Część brzeskich radnych zastanawia aktywność burmistrza w mediach społecznościowych. Samorządowcy pytają między innymi o to, kto płaci za promowanie… » więcej 2022-10-06, godz. 18:00 Zmiany na "krajówkach" w regionie. Inaczej pojedziemy na DK45 koło Praszki i Reńskiej Wsi Zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu zapowiada opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od najbliższego poniedziałku (10.10)… » więcej 2022-10-06, godz. 17:15 30 arów tylko dla czworonogów. Krapkowice mają psi park Krapkowice również mają psi park. Ulokowano go przy ul. Karola Miarki, w pobliżu autostrady A4. Na ogrodzonym, 30-arowym terenie powstała specjalna infrastruktura:… » więcej 2022-10-06, godz. 17:00 "Nam zabrali naszą młodość". 78. rocznica przybycia I transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf… 6 października 1944 roku po kapitulacji Powstania Warszawskiego do obozu jenieckiego w Lamsdorf dotarł pierwszy transport powstańców. Dziś (6.10) w Łambinowicach… » więcej 2022-10-06, godz. 16:15 Kolizje w Opolu. Na Głogowskiej auto dostawcze wjechało w słup, na ulicy 1 Maja wywrócił się motorowerzysta [ZDJ… Do zdarzenia na Głogowskiej doszło rano. Kierujący dostawczym busem schylając się po telefon zjechał z drogi i doprowadził do zderzenia z betonową latarnią… » więcej 2022-10-06, godz. 15:40 Uderzyła w budynek, ale pojechała dalej. Uszkodzony samochód zainteresował kluczborskich policjantów Po pijanemu uderzyła samochodem w budynek, ale nie przeszkodziło jej to w dalszej jeździe. Ta sytuacja miała miejsce we wtorek (04.10) około 22:00 w centrum… » więcej 2022-10-06, godz. 15:15 USK w Opolu chce ruszyć z operacjami onkologicznymi. Na początku zabiegi mają być wykonywane u chorych na nowotwory… Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu poszerza swoją dotychczasową działalność. Jest szansa, że od początku przyszłego roku pacjenci onkologiczni, chorujący… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »