Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-18, 20:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W Polsce może się odbyć europejskie jamboree skautowe

W Polsce może się odbyć europejskie jamboree skautowe [fot. Konrad Kmieć]
W Polsce może się odbyć europejskie jamboree skautowe [fot. Konrad Kmieć]
Skauci z prawie 30 europejskich krajów zwrócili się do Związku Harcerstwa Polskiego z prośbą o organizację Eurojam – europejskiego jamboree, czyli zlotu skautów i harcerzy. W oficjalnym piśmie przekazanym dzisiaj (18.08) władzom ZHP w trakcie światowej konferencji, która odbywa się w Baku, w Azerbejdżanie, wyrażają uznanie dla przygotowanej przez Polaków propozycji. I choć delegaci na konferencję zadecydowali, że światowe jamboree skautowe w 2023 roku odbędzie się w Korei, to szkoda by było, aby tak wartościowa impreza ominęła nasz kraj - przekonują.
- Ze strony Europy mieliśmy bardzo silne poparcie dla naszych działań i wsparcie po przegranej w głosowaniu – mówi Karol Gzyl, komisarz zagraniczny ZHP.

– Organizacje skautowe z całej Europy w ciągu poprzednich dwóch dni podchodziły do nas z pytaniami o to, czy możliwe jest, by w Polsce odbyło się europejskie jamboree skautowe. Ta impreza poprzedni raz odbyła się w 2005 roku w Wielkiej Brytanii. Na pewno potrzebujemy teraz czasu by wrócić do Polski i przedyskutować sprawę z naszymi partnerami z rządu, z samorządu Gdańska.

Przedstawiciele prawie 30 krajów oraz władze europejskiego regionu skautowego podpisały się pod listem do ZHP w sprawie organizacji zlotu Eurojam.

- Jamboree światowe nie będzie w Polsce ale cieszymy się z polskimi i europejskimi braćmi na myśl o europejskim jamboree w Polsce, a ten pomysł popierają wszystkie europejskie kraje - mówi Richard Lezo ze Słowacji.

Zlot skautowy Eurojam mógłby się odbyć w 2020 lub 2022 roku w Gdańsku. Udział w nim mogłoby wziąć ok. 30 tysięcy skautów i harcerzy. W tym samym miejscu za rok odbędzie się zlot narodowy Związku Harcerstwa Polskiego.
Karol Gzyl
Richard Lezo

Wiadomości z regionu

2019-11-20, godz. 16:15 Nietrzeźwy policjant zgłosił się na służbę w Lewinie Brzeskim. Dwaj inni funkcjonariusze z Brzegu gorzej się poczuli Policjant z komisariatu w Lewinie Brzeskim zawieszony w czynnościach służbowych. Ponadto brzeski komendant powiatowy wszczął wobec niego postępowanie dyscyplinarne… » więcej 2019-11-20, godz. 15:30 Proces byłej dyrektorki biblioteki w Gogolinie jeszcze trochę potrwa. Sąd ponownie zbada sprawę 11 lat od zgłoszenia przestępstwa, 6 lat procesu, 1138 zarzutów i końca nie widać. Sprawa Marioli K., byłej dyrektorki biblioteki w Gogolinie zostanie ponownie… » więcej 2019-11-20, godz. 15:00 "Dzieci prawa mają i je dobrze znają". W Opolu przedszkolaki świętowały Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka Dzisiaj (20.11) w całym kraju obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, a także 30 rocznicę uchwalenia konwencji o prawach dziecka. Przedszkolaki w Opolu podczas… » więcej 2019-11-20, godz. 14:30 Sprawca wypadku na budowie drogi pod Nysą usłyszy wkrótce prokuratorskie zarzuty. Śledczy czekają aż wytrzeźwieje [AKT… Kierowca pojazdu, który uderzył w ładowarkę na budowie drogi pod Nysą najpóźniej jutro (21.11) usłyszy prokuratorskie zarzuty. Mężczyzna będąc nietrzeźwy doprowadził… » więcej 2019-11-20, godz. 14:00 Policjanci sprawdzają poziom spalin. Trwa akcja "Smog" 'Kopciuchy' zanieczyszczające nasze powietrze to nie tylko piece, ale również samochody. Choć stan techniczny pojazdów poprawia się, to jednak nadal po polskich… » więcej 2019-11-20, godz. 13:30 Samorządowcy z Opolszczyzny uczą się, jak w ciekawy sposób segregować odpady Edukacja ekologiczna w gminach z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi - to hasło przewodnie regionalnej konferencji dla pracowników samorządowych. Uczestnicy… » więcej 2019-11-20, godz. 13:00 Głuchołazy: prace na gminnym dworcu kolejowym muszą jeszcze trochę potrwać O kilka miesięcy opóźni się zakończenie przebudowy dworca kolejowego w Głuchołazach. Przyczyną są biurokratyczne wymogi. Inwestycja ta realizowana jest w systemie… » więcej 2019-11-20, godz. 12:30 Prokuratura wyjaśnia okoliczności wypadku w mieszkaniu przy Fieldorfa w Opolu Prokuratura wykluczyła udział osób trzecich w związku ze znalezionym - na osiedlu Armii Krajowej w Opolu - mężczyzną z raną postrzałową. Nieprzytomnego 31-latka… » więcej 2019-11-20, godz. 12:15 Kto zgubił rower i pieniądze? Zguby czekają na właścicieli na komendzie policji - Szukamy właściciela kluczyka od zapięcia rowerowego - wartościowy rower oddamy gratis - takie ogłoszenie zmieścili w internecie policjanci z Krapkowic. Mundurowi… » więcej 2019-11-20, godz. 11:19 Sprawcę fałszywych alarmów kryminalni powiązali z podpaleniami oraz oszustwami metodą "na policjanta" Podpalenia, fałszywe alarmy i oszustwa zarzuca się 27-letniemu mieszkańcowi Głogówka. Mężczyzna przyznał się do winy. Grozi mu do ośmiu lat więzienia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »