Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-18, 20:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W Polsce może się odbyć europejskie jamboree skautowe

W Polsce może się odbyć europejskie jamboree skautowe [fot. Konrad Kmieć]
W Polsce może się odbyć europejskie jamboree skautowe [fot. Konrad Kmieć]
Skauci z prawie 30 europejskich krajów zwrócili się do Związku Harcerstwa Polskiego z prośbą o organizację Eurojam – europejskiego jamboree, czyli zlotu skautów i harcerzy. W oficjalnym piśmie przekazanym dzisiaj (18.08) władzom ZHP w trakcie światowej konferencji, która odbywa się w Baku, w Azerbejdżanie, wyrażają uznanie dla przygotowanej przez Polaków propozycji. I choć delegaci na konferencję zadecydowali, że światowe jamboree skautowe w 2023 roku odbędzie się w Korei, to szkoda by było, aby tak wartościowa impreza ominęła nasz kraj - przekonują.
- Ze strony Europy mieliśmy bardzo silne poparcie dla naszych działań i wsparcie po przegranej w głosowaniu – mówi Karol Gzyl, komisarz zagraniczny ZHP.

– Organizacje skautowe z całej Europy w ciągu poprzednich dwóch dni podchodziły do nas z pytaniami o to, czy możliwe jest, by w Polsce odbyło się europejskie jamboree skautowe. Ta impreza poprzedni raz odbyła się w 2005 roku w Wielkiej Brytanii. Na pewno potrzebujemy teraz czasu by wrócić do Polski i przedyskutować sprawę z naszymi partnerami z rządu, z samorządu Gdańska.

Przedstawiciele prawie 30 krajów oraz władze europejskiego regionu skautowego podpisały się pod listem do ZHP w sprawie organizacji zlotu Eurojam.

- Jamboree światowe nie będzie w Polsce ale cieszymy się z polskimi i europejskimi braćmi na myśl o europejskim jamboree w Polsce, a ten pomysł popierają wszystkie europejskie kraje - mówi Richard Lezo ze Słowacji.

Zlot skautowy Eurojam mógłby się odbyć w 2020 lub 2022 roku w Gdańsku. Udział w nim mogłoby wziąć ok. 30 tysięcy skautów i harcerzy. W tym samym miejscu za rok odbędzie się zlot narodowy Związku Harcerstwa Polskiego.
Karol Gzyl
Richard Lezo

Wiadomości z regionu

2019-01-18, godz. 19:45 Przedstawiciele Kościołów modlą się o jedność Chrześcijan Rozpoczął się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Wydarzenie inauguruje msza z homilią ekumeniczną w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Op ... » więcej 2019-01-18, godz. 19:30 Problem z kartą wędkarską, czyli po co potrzebne zaświadczenie, skoro ważniejsza jest karta [INTERWENCJA] Wędkarze, którzy zdali egzamin na kartę przed końcem stycznia 1997 roku muszą wymienić ten dokument na nowy. Według ministerstwa rolnictwa aby to zrobić należ ... » więcej 2019-01-18, godz. 18:09 Powiatowi radni PiS w Prudniku uważają, że opozycji należy się większość miejsc w komisji rewizyjnej rady powiatu Rządząca koalicja utrudnia opozycji funkcje kontrolne w powiecie prudnickim. Tak twierdzą radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy są w mniejszości. Chodzi o skł ... » więcej 2019-01-18, godz. 18:00 Seniorzy z Reńskiej Wsi mają wreszcie swój dom dziennego pobytu Seniorzy z Reńskiej Wsi od dzisiaj (18.01) oficjalnie mogą korzystać z domu dziennego pobytu, który powstał w dawnych salkach katechetycznych. Dzięki rządowej ... » więcej 2019-01-18, godz. 17:04 Trwa śledztwo w sprawie rektora Politechniki Opolskiej. Policja zabezpieczyła dokument i dysk twardy Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Opolu na polecenie prokuratora pojawili się wczoraj (17.01) na Politechnice Opolskiej. Jak informuje Stanisław Bar ... » więcej 2019-01-18, godz. 17:00 Wyszedł z DPS... bo mu się nie podobało. Szukali go strażacy i policjanci Ponad 50 osób poszukiwało 55-letniego mężczyzny, który wyszedł z Domu Pomocy Społecznej w Leśnicy. Strażacy i policjanci przeczesywali okoliczne lasy i pola. ... » więcej 2019-01-18, godz. 16:52 Płonie stolarnia w Dąbrówce Łubniańskiej Dziewięć zastępów straży pożarnej gasi pożar stolarni w miejscowości Dąbrówka Łubniańska w powiecie opolskim. » więcej 2019-01-18, godz. 16:15 W Byczynie wraca temat pieniędzy na renowację murów. "Sami zajmujemy się rzeczami doraźnymi" Gmina Byczyna kolejny raz będzie walczyć o dofinansowanie na renowację średniowiecznych murów. Były burmistrz Robert Świerczek zapowiadał pozyskanie dotacji, ... » więcej 2019-01-18, godz. 15:49 Oszuści znów w natarciu. Tym razem podają się za funkcjonariuszy CBŚ Po raz kolejny mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla odbierają telefony od oszustów, podających się za policjantów z CBŚ. » więcej 2019-01-18, godz. 15:00 Kreatywnie, na sportowo i z pełną kulturą – tak zapowiadają się ferie zimowe w Opolu Urząd Miasta wraz z jednostkami miejskimi przygotował program dla dzieci i młodzieży. Ferie zimowe w województwie opolskim rozpoczną się w przyszły (28.01) po ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »