Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-27, 10:00 Autor: Jacek Rudnik (oprac. BW)

Opolskie trzecim regionem w kraju, który będzie walczyć ze smogiem

Smog w Opolu [fot. Marzena Śmierciak]
Smog w Opolu [fot. Marzena Śmierciak]
- Pewien etap pracy mamy już za sobą, po małopolskim i śląskim będziemy najprawdopodobniej trzecim regionem, w którym takie regulacje zostaną przyjęte - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek Antoni Konopka pytany o przygotowania do przyjęcia przez sejmik tzw. uchwały antysmogowej, do czego ma dojść we wrześniu.
Są jeszcze prowadzone pewne konsultacje z samorządami. - Zamierzamy wysłać projekt tej uchwały do samorządów. We wrześniu zaplanowane są dwie sesje sejmiku. Będziemy stawać na głowie, żeby zająć się tym tematem 5 września, ale być może z przyczyn proceduralnych będzie to następna sesja - wyjaśnił wicemarszałek.

Jego zdaniem konsekwencje ograniczeń dotyczących możliwości stosowania konkretnych kotłów oraz paliw o jednoznacznie określonej kaloryczności odczują przede wszystkim mieszkańcy mniejszych miejscowości, właściciele starych domów, w których od lat funkcjonują tradycyjne piece węglowe.

- Staram się być adwokatem mieszkańców obszarów wiejskich. Mieszkam w małej miejscowości i utożsamiam się z nimi. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, żeby stwierdzić, że najmocniej ta uchwała będzie oddziaływać na mieszkańców tych obszarów - dodał Konopka.

Samorząd regionu liczył też, że w poprzedniej kadencji rządu pewne wytyczne dotyczące np. zakazu obrotu paliwami niespełniającymi określonych parametrów zostaną przyjęte odgórnie. Były też apele samorządu regionu, konwentu marszałków, żeby przyjąć działania, których efektem będzie lepsza dostępność do nowoczesnych kotłów, żeby zwiększyć możliwość ich zakupu.

Dziś nasze samorządy nie mają już budżetów na programy pomocowe ułatwiające zakup takich nowoczesnych, spełniających kryteria ekologiczne, pieców. Kolejny problem to przyjęcie okresu przejściowego, w którym byłby czas na wymianę kotłów, których według danych GUS może funkcjonować w opolskich gospodarstwach około 100 tysięcy. W opinii marszałka nadzieję na dofinansowania daje nowy unijny budżet. Trzeba szukać szans w różnych transzach, a przyjęcie przez sejmik uchwały, której zapisy będą niemożliwe do wyegzekwowania, nie poprawi sytuacji z czystością powietrza.
Antoni Konopka cz. 1
Antoni Konopka cz. 2

Wiadomości z regionu

2019-08-17, godz. 22:09 Z recyklingiem i segregacją za pan brat. Piknik w Opolu był kolejną okazją do edukacji proekologicznej Dobiegł końca kolejny piknik ekologiczny w Opolu. Na finał - o 20:45 - wystąpił Michał Szpak z zespołem. » więcej 2019-08-17, godz. 20:08 Gmina Głuchołazy tętni życiem podczas wakacji. Do wyboru park, tężnia, Muszla Leśna, Pokrzywna i Jarnołtówek Dużą popularnością wśród turystów cieszy się w te wakacje gmina Głuchołazy. Samorząd przeznaczył dodatkowe 100 tysięcy złotych na organizację weekendowych i ś ... » więcej 2019-08-17, godz. 18:41 O tajnikach zielarstwa na Zamku Książęcym w Niemodlinie. "Ziół jest mnóstwo i nie zaszkodziła im nawet susza" Pod znakiem ziół mija sobota na niemodlińskim Zamku Książęcym. Zainteresowani mogą spróbować ziołowej herbaty, dowiedzieć się wielu ciekawostek z zakresu ziel ... » więcej 2019-08-17, godz. 18:00 Pseudokibice staranowali radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Policja nie dopuściła do eskalacji awantur Ustawka pseudokibiców i staranowany radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Około 13:00 na moście nieopodal stadionu Kuźniczka doszło do konfrontacji kilkudziesięciu c ... » więcej 2019-08-17, godz. 16:18 Plenerowe Radio Opole w Strzelcach Opolskich. Mażoretki, dziewczęcy futbol i paraolimpiady [ZDJĘCIA] Ekipa Radia Opole w ten weekend zajechała na strzelecki rynek, aby porozmawiać z samorządowcami i mieszkańcami tego regionu. Stamtąd były transmitowane nasze ... » więcej 2019-08-17, godz. 16:15 Opolscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę [ZDJĘCIA] W jasnogórskim sanktuarium trwa właśnie msza święta, w której uczestniczy ponad trzy tysiące pielgrzymów z diecezji opolskiej. Przewodniczy jej ordynariusz An ... » więcej 2019-08-17, godz. 15:54 Wojewódzki Dzień Działkowca w Głuchołazach. Ogródki działkowe coraz popularniejsze Amatorzy ogródków działkowych świętowali dziś (17.08) w głuchołaskiej Muszli Leśnej. Zorganizowano tam wojewódzkie obchody z okazji Dnia Działkowca. » więcej 2019-08-17, godz. 15:54 Historyczny survival we Włodzieninie. Rozrywka dla całych rodzin W Parku Historii we Włodzieninie ruszyła kolejna edycja Historycznego Rajdu na pograniczu polsko-czeskim. Dla osób lubiących przygodę, aktywny wypoczynek i hi ... » więcej 2019-08-17, godz. 14:45 Pożar samochodu na autostradzie A4 Samochód osobowy nagle stanął w płomieniach. Strażacy około godzinę gasili pożar » więcej 2019-08-17, godz. 13:12 Wypadek w Dobrodzieniu na DK 46. Kolejny w Dąbrowicy Rano (17.08) doszło do zderzenia dwóch samochodów w Dobrodzieniu na DK 46, w powiecie oleskim. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »