Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-27, 10:00 Autor: Jacek Rudnik (oprac. BW)

Opolskie trzecim regionem w kraju, który będzie walczyć ze smogiem

Smog w Opolu [fot. Marzena Śmierciak]
Smog w Opolu [fot. Marzena Śmierciak]
- Pewien etap pracy mamy już za sobą, po małopolskim i śląskim będziemy najprawdopodobniej trzecim regionem, w którym takie regulacje zostaną przyjęte - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek Antoni Konopka pytany o przygotowania do przyjęcia przez sejmik tzw. uchwały antysmogowej, do czego ma dojść we wrześniu.
Są jeszcze prowadzone pewne konsultacje z samorządami. - Zamierzamy wysłać projekt tej uchwały do samorządów. We wrześniu zaplanowane są dwie sesje sejmiku. Będziemy stawać na głowie, żeby zająć się tym tematem 5 września, ale być może z przyczyn proceduralnych będzie to następna sesja - wyjaśnił wicemarszałek.

Jego zdaniem konsekwencje ograniczeń dotyczących możliwości stosowania konkretnych kotłów oraz paliw o jednoznacznie określonej kaloryczności odczują przede wszystkim mieszkańcy mniejszych miejscowości, właściciele starych domów, w których od lat funkcjonują tradycyjne piece węglowe.

- Staram się być adwokatem mieszkańców obszarów wiejskich. Mieszkam w małej miejscowości i utożsamiam się z nimi. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, żeby stwierdzić, że najmocniej ta uchwała będzie oddziaływać na mieszkańców tych obszarów - dodał Konopka.

Samorząd regionu liczył też, że w poprzedniej kadencji rządu pewne wytyczne dotyczące np. zakazu obrotu paliwami niespełniającymi określonych parametrów zostaną przyjęte odgórnie. Były też apele samorządu regionu, konwentu marszałków, żeby przyjąć działania, których efektem będzie lepsza dostępność do nowoczesnych kotłów, żeby zwiększyć możliwość ich zakupu.

Dziś nasze samorządy nie mają już budżetów na programy pomocowe ułatwiające zakup takich nowoczesnych, spełniających kryteria ekologiczne, pieców. Kolejny problem to przyjęcie okresu przejściowego, w którym byłby czas na wymianę kotłów, których według danych GUS może funkcjonować w opolskich gospodarstwach około 100 tysięcy. W opinii marszałka nadzieję na dofinansowania daje nowy unijny budżet. Trzeba szukać szans w różnych transzach, a przyjęcie przez sejmik uchwały, której zapisy będą niemożliwe do wyegzekwowania, nie poprawi sytuacji z czystością powietrza.
Antoni Konopka cz. 1
Antoni Konopka cz. 2

Wiadomości z regionu

2020-07-12, godz. 22:50 WYBORY 2020. "Wyniki exit poll niczego nie przesądzają. Wszystko jest jeszcze możliwe". Politycy KO komentują sondażowe… 49,6 procent - tyle według sondażowych wyników uzyskał Rafał Trzaskowski, kandydat z ramienia Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Oznacza to, że prawdopodobnie… » więcej 2020-07-12, godz. 22:45 WYBORY 2020: Radość w opolskim sztabie PiS. "Wyrównana walka, ale jednoznaczne zwycięstwo prezydenta Andrzeja Dudy" [FILM… - Wynik ponad 50% oznacza wielką wyrównaną walkę, ale jednoznaczne zwycięstwo prezydenta Andrzeja Dudy - tak poseł Violetta Porowska, szefowa opolskich struktur… » więcej 2020-07-12, godz. 21:04 WYBORY 2020. Według sondażowych wyników w drugiej turze zwyciężył Andrzej Duda! Prezydent Andrzej Duda, według sondażu exit poll, w drugiej turze wyborów prezydenckich otrzymał 50,4 procent głosów. Jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski otrzymał… » więcej 2020-07-12, godz. 20:00 WYBORY 2020. Siedem incydentów naruszenia ciszy wyborczej, m.in. niszczenie banerów i klejenie nowych ulotek wyborczych Do siedmiu wzrosła liczba incydentów związanych z naruszeniem ciszy wyborczej na Opolszczyźnie. Większość z nich dotyczy niszczenia banerów kandydatów. » więcej 2020-07-12, godz. 19:45 Chroniony storczyk dobrze się u nas czuje i jest go coraz więcej Buławnik wielkokwiatowy to dziko rosnący storczyk, jeden z trzech objętych w Polsce ochroną. Roślina upodobała sobie zbocza Góry św. Anny. Pracownicy parku krajobrazowego… » więcej 2020-07-12, godz. 19:15 Interwencja na Jeziorze Turawskim. Wywróciła się żaglówka Niebezpieczna sytuacja na Jeziorze Turawskim. W godzinach popołudniowych wywróciła się tam żaglówka z czterem osobami na pokładzie. Na szczęście nikt nie został… » więcej 2020-07-12, godz. 19:00 Potrzeba 2,5 mln zł na ratunek ciężko chorego 3-letniego Kubusia z Poborszowa Grupa wolontariuszy Super My z Kędzierzyna-Koźla rozpoczęła akcję zbiórki pieniędzy na leczenie ciężko chorego 3-letniego Kubusia z Poborszowa. Chłopczyk potrzebuje… » więcej 2020-07-12, godz. 18:45 PKW: o godzinie 17.00 frekwencja na Opolszczyźnie wyniosła 46,20%. Jest wyższa o 4 punkty procentowe niż w I turze 46,20 procent - tyle wyniosła frekwencja o godzinie 17.00 w województwie opolskim. Najniższą odnotowano w gminie Kolonowskie - ponad 35 procent, a najwyższą w… » więcej 2020-07-12, godz. 18:15 Opole: pozostało jeszcze kilka godzin, aby wziąć udział w Wirtualnych Podbiegach 2020 Do pokonania jest 5 kilometrów biegiem lub marszem w miejscu dowolnie wybranym. W stolicy regionu do północy trwają Wirtualne Podbiegi 2020. Zgłosiło się ponad… » więcej 2020-07-12, godz. 17:45 Raport dnia: 6 nowych przypadków COVID-19 na Opolszczyźnie i 2 ozdrowieńców Na Opolszczyźnie potwierdzono dzisiaj (12.07) sześć przypadków zakażeń koronawirusem, a dwie osoby z COVID-19 powróciły do zdrowia. W codziennym komunikacie Ministerstwo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »