Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-16, 17:52 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Goście Niedzielnej Loży Radiowej o zmianach w ustawie o KRS

Niedzielna Loża Radiowa [fot. Paula Hołubowicz]
Niedzielna Loża Radiowa [fot. Paula Hołubowicz]
Prawo i Sprawiedliwość zamierza usprawnić polskie sądownictwo i z tego powodu od kilku dni w Polsce trwa polityczne wrzenie. Czy w Polsce naprawdę miał miejsce zamach na demokrację czy może opozycja totalna i oddane jej media wykorzystują każdy pretekst do straszenia Polaków? O tym dyskutowali goście Niedzielnej Loży Radiowej.
- Opozycja od tego puczu grudniowego szuka wszelkich okazji, jakiegokolwiek pretekstu, do tego, aby rozchwiać państwo – mówi Sławomir Kłosowski (PiS). – Obalić rządzących legalnie, w wyniku wyborów odbytych dwa lata temu, władzę, która tylko realizuje swój program. Mówiliśmy przed wyborami, że zmienimy wymiar sprawiedliwości, z którego niezadowolonych jest 70% ludzi.

- Oburzyłem się na słowa pana Kłosowskiego – mówi Tadeusz Jarmuziewicz (PO). – Ja odczytuję jako wadę obecnego systemu sądowniczego w Polsce to, że są takie kolejki. To jest namacalna rzecz, którą każdy widzi, że procesy trwają latami. W związku z tym ta propozycja nie nosi śladów, jest sterylnie wolna od prób rozwiązania tego problemu.

- Wyjaśnię, w którym miejscu ta zmiana ustawy łamie prawo obecnie obowiązujące – mówi Krzysztof Marciniak (Kukiz’15). – Ja nie mogę orzec, że dany przepis jest sprzeczny z konstytucją. Mogę jedynie ocenić, że niektóre mają niedobry wpływ na polskie sądownictwo, poza tym gwałcą zasady, które są w konstytucji zapisane, jak trójpodział władzy. Problem nie zaczął się tą ustawą o KRS, to jest już tylko kolejny krok w planie PiS-u, który partia realizuje już od samego Trybunału Konstytucyjnego.

- Mówienie o puczu i zmianie władzy, to słowa zbyt daleko idące ale musimy mówić o niepokoju w kraju – mówi Ryszard Galla (MN). – Bo to nie jest tak, że sądy są tylko po to, żeby osądzać złodziei. Tam są podejmowane różne wyroki. Te sądy jako niezawisłe, niezależne, osądzają w wielu sprawach. Mogą w różnych sytuacjach, różnie decydować i dlatego tak bardzo powinniśmy pilnować tego, aby procedury wyboru przedstawicieli do jakichkolwiek władz sądowniczych były jak najbardziej demokratyczne.

- Żadna władza nie ma mandatu do zawłaszczania państwa, do łamania konstytucji – mówi Przemysław Pytlik (Nowoczesna). – Władza sądownicza jest niezawisła i niezależna, i tak powinno zostać. Nie może być tak, że pan Ziobro jako poseł został ministrem sprawiedliwości, potem prokuratorem generalnym. Zawłaszczyliście dzięki temu prokuraturę, teraz zawłaszczacie sądy. Trójpodział władzy na tym nie polega, żeby cała władza sprawiedliwości należała do jednego człowieka, który może sterować począwszy od prokuratorów poprzez sądy na adwokatach czy radcach prawnych skończywszy.

- Te zmiany mogą być bardzo niebezpieczne dla naszej przyszłości – mówi Kamil Goździk (PSL). – Każdy pracownik administracji rządowej czy samorządowej w swojej pracy niejednokrotnie kieruje się linią orzecznictwa Sadu Najwyższego. Czy taki urzędnik nie będzie miał wątpliwości w przyszłości, czy będzie respektował orzecznictwo takiego quasi sądu najwyższego. Życzę państwu więcej odwagi: zlikwidujcie ten sąd najwyższy, polikwidujcie sądy, i będziecie mieli wtedy naprawdę święty spokój.
Ryszard Galla
Kamil Goździk
Tadeusz Jarmuziewicz
Sławomir Kłosowski
Krzysztof Marciniak
Przemysław Pytlik

Wiadomości z regionu

2018-04-25, godz. 21:30 Blisko 150 maturzystów z LO nr 3 w Opolu oficjalnie zakończyło naukę [ZDJĘCIA] W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu uroczyście podsumowano osiągnięcia naukowe, a także działalność opolskich licealistów na rzecz szkoły i regionu. » więcej 2018-04-25, godz. 20:30 Starosta o kłopotach kadrowych oddziału internistycznego szpitala w Kluczborku - Proces jest trudny, zostaliśmy zaskoczeni decyzją zespołu, który zabezpieczał oddział - przyznał w Loży Radiowej starosta kluczborski Piotr Pośpiech, pytany ... » więcej 2018-04-25, godz. 20:00 Na wycieczce do oleskiego lasu można zobaczyć wilka. "Bez prowokacji nie zaatakuje" Wilki pojawiły się w oleskich lasach. Zwierzęta zostały nagrane między innymi przez fotopułapki zawieszone wśród drzew. » więcej 2018-04-25, godz. 19:35 Przebił barierki i zawisł nad Odrą Nietypowa kolizja w Kędzierzynie-Koźlu. Audi zjechało na przeciwległy pas drogi, staranowało barierki mostu nad Odrą i zawisło nad krawędzią. » więcej 2018-04-25, godz. 19:00 Prezydent Opola przekazał 55 tysięcy złotych na Fundusz Wsparcia Policji Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podpisał dziś (25.04) porozumienie z komendantem wojewódzkim policji w Opolu insp. Jarosławem Kaletą. Umowa dotyczyła prz ... » więcej 2018-04-25, godz. 18:30 Protestowali w biurze poselskim Patryka Jakiego. Sąd umorzył śledztwo Sąd Rejonowy w Opolu umorzył postępowanie w sprawie dziewięciu osób, które 30 listopada 2016 roku protestowały przeciwko włączeniu 12 sołectw do granic Opola ... » więcej 2018-04-25, godz. 18:15 Remont 14-kilometrowego opolskiego odcinka autostrady A4 ruszy po majówce Od jutra (26.04) rozpocznie się rozkładanie oznakowania przy drogach, co jeszcze nie spowoduje utrudnień, natomiast od 8 maja będą ustawiane bariery separacyj ... » więcej 2018-04-25, godz. 18:00 Upamiętnili zastrzelonych w Katyniu policjanta i żołnierza. "To są bohaterowie tamtych i dzisiejszych czasów" W Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu odbyły się uroczystości 'Katyń... ocalić od zapomnienia', w czasie których odsłonięto tablice przypominające ... » więcej 2018-04-25, godz. 18:00 Uwaga na fałszywe strony urzędów skarbowych i maile w imieniu Ministerstwa Finansów Opolski Urząd Skarbowy przestrzega przed fałszywą stroną internetową, która oferuje bezpłatny program do wypełnienia PIT. Program sugeruje podatnikowi przekaz ... » więcej 2018-04-25, godz. 17:00 Ukraińska gmina Ostriv nowym partnerem Pawłowiczek Gmina Pawłowiczki ma od kilku dni trzeciego zagranicznego partnera. Do zaprzyjaźnionych samorządów z Niemiec i Czech dołączyła gmina z Ukrainy. Akt partnerstw ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »