Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-16, 17:52 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Goście Niedzielnej Loży Radiowej o zmianach w ustawie o KRS

Niedzielna Loża Radiowa [fot. Paula Hołubowicz]
Niedzielna Loża Radiowa [fot. Paula Hołubowicz]
Prawo i Sprawiedliwość zamierza usprawnić polskie sądownictwo i z tego powodu od kilku dni w Polsce trwa polityczne wrzenie. Czy w Polsce naprawdę miał miejsce zamach na demokrację czy może opozycja totalna i oddane jej media wykorzystują każdy pretekst do straszenia Polaków? O tym dyskutowali goście Niedzielnej Loży Radiowej.
- Opozycja od tego puczu grudniowego szuka wszelkich okazji, jakiegokolwiek pretekstu, do tego, aby rozchwiać państwo – mówi Sławomir Kłosowski (PiS). – Obalić rządzących legalnie, w wyniku wyborów odbytych dwa lata temu, władzę, która tylko realizuje swój program. Mówiliśmy przed wyborami, że zmienimy wymiar sprawiedliwości, z którego niezadowolonych jest 70% ludzi.

- Oburzyłem się na słowa pana Kłosowskiego – mówi Tadeusz Jarmuziewicz (PO). – Ja odczytuję jako wadę obecnego systemu sądowniczego w Polsce to, że są takie kolejki. To jest namacalna rzecz, którą każdy widzi, że procesy trwają latami. W związku z tym ta propozycja nie nosi śladów, jest sterylnie wolna od prób rozwiązania tego problemu.

- Wyjaśnię, w którym miejscu ta zmiana ustawy łamie prawo obecnie obowiązujące – mówi Krzysztof Marciniak (Kukiz’15). – Ja nie mogę orzec, że dany przepis jest sprzeczny z konstytucją. Mogę jedynie ocenić, że niektóre mają niedobry wpływ na polskie sądownictwo, poza tym gwałcą zasady, które są w konstytucji zapisane, jak trójpodział władzy. Problem nie zaczął się tą ustawą o KRS, to jest już tylko kolejny krok w planie PiS-u, który partia realizuje już od samego Trybunału Konstytucyjnego.

- Mówienie o puczu i zmianie władzy, to słowa zbyt daleko idące ale musimy mówić o niepokoju w kraju – mówi Ryszard Galla (MN). – Bo to nie jest tak, że sądy są tylko po to, żeby osądzać złodziei. Tam są podejmowane różne wyroki. Te sądy jako niezawisłe, niezależne, osądzają w wielu sprawach. Mogą w różnych sytuacjach, różnie decydować i dlatego tak bardzo powinniśmy pilnować tego, aby procedury wyboru przedstawicieli do jakichkolwiek władz sądowniczych były jak najbardziej demokratyczne.

- Żadna władza nie ma mandatu do zawłaszczania państwa, do łamania konstytucji – mówi Przemysław Pytlik (Nowoczesna). – Władza sądownicza jest niezawisła i niezależna, i tak powinno zostać. Nie może być tak, że pan Ziobro jako poseł został ministrem sprawiedliwości, potem prokuratorem generalnym. Zawłaszczyliście dzięki temu prokuraturę, teraz zawłaszczacie sądy. Trójpodział władzy na tym nie polega, żeby cała władza sprawiedliwości należała do jednego człowieka, który może sterować począwszy od prokuratorów poprzez sądy na adwokatach czy radcach prawnych skończywszy.

- Te zmiany mogą być bardzo niebezpieczne dla naszej przyszłości – mówi Kamil Goździk (PSL). – Każdy pracownik administracji rządowej czy samorządowej w swojej pracy niejednokrotnie kieruje się linią orzecznictwa Sadu Najwyższego. Czy taki urzędnik nie będzie miał wątpliwości w przyszłości, czy będzie respektował orzecznictwo takiego quasi sądu najwyższego. Życzę państwu więcej odwagi: zlikwidujcie ten sąd najwyższy, polikwidujcie sądy, i będziecie mieli wtedy naprawdę święty spokój.
Ryszard Galla
Kamil Goździk
Tadeusz Jarmuziewicz
Sławomir Kłosowski
Krzysztof Marciniak
Przemysław Pytlik

Wiadomości z regionu

2017-11-18, godz. 11:00 Powstanie Komisja Odrzańska, która wesprze rozwój żeglugi na Odrze Zapowiedź utworzenia tej komisji ogłoszono podczas międzynarodowej konferencji na rzecz Odry, która odbyła się w czwartek (16.11) we Wrocławiu. » więcej 2017-11-18, godz. 10:30 Znikają przejazdy kolejowe, które nie zostały przejęte przez gminy Rozebrane przez PKP przejazdy kolejowe bulwersują mieszkańców i samorządowców na południu Opolszczyzny. Komplikuje to dojazd m.in. do pól rolników. Takie prze ... » więcej 2017-11-18, godz. 09:27 Nyscy studenci uczą się migać. By wyjść naprzeciw głuchoniemym Studenci podyplomowych studiów pedagogicznych Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Nysie uczą się podstaw języka migowego. Migać uczą się również słuch ... » więcej 2017-11-18, godz. 09:24 Nagrodzili opolskich organizatorów EDD. Podsumowanie 25. edycji Ponad 300 wydarzeń w województwie, a w samym Opolu 60 - w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano (17.11) Europejskie Dni Dziedzictwa. » więcej 2017-11-18, godz. 08:00 Strażacy OSP dostali nowe wozy: "To historyczny moment" [ZDJĘCIA] Szybszy wyjazd do akcji ratunkowych, nowe wyposażenie i sprzęt na światowym poziomie - strażacy ochotnicy otrzymali 15 nowych samochodów. Pojazdy trafiły do z ... » więcej 2017-11-18, godz. 05:00 Nie zabrakło profilaktyki na stawach karpiowych podczas konferencji rybackiej w Niemodlinie Profilaktyka na stawach karpiowych była jednym z tematów Jesiennej Konferencji Rybackiej 'Akwakultura 2017 - stan obecny i perspektywy' w Niemodlinie. » więcej 2017-11-18, godz. 00:12 Autostrada była zablokowana między węzłem Brzeg a węzłem Opole Zachód Na 215 kilometrze doszło do zderzenia 4 samochodów osobowych, trzy osoby zostały ranne. Zablokowana była jezdnia w kierunku Katowic » więcej 2017-11-17, godz. 21:41 Duża część Opola bez prądu Na skutek awarii w sieci energetycznej występują przerwy w dostawie energii. » więcej 2017-11-17, godz. 20:39 Uroczysta gala Europejskich Dni Dziedzictwa 2017. Laureaci z całej Polski [GALERIA] Około 240 tys. ludzi odwiedziło ponad 2300 miejsc wydarzeń i miejsc kulturalnych w całej Polsce - taki jest bilans tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. ... » więcej 2017-11-17, godz. 20:00 Nie dostanie 25 tysięcy za wypadek w trakcie Dni Ziemi Strzeleckiej 25 tysięcy złotych domagała się od gminy Strzelce Opolskie kobieta, na którą spadł konar drzewa w czasie ubiegłorocznych Dni Ziemi Strzeleckiej. Dzisiaj Sąd R ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »