Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-16, 17:52 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Goście Niedzielnej Loży Radiowej o zmianach w ustawie o KRS

Niedzielna Loża Radiowa [fot. Paula Hołubowicz]
Niedzielna Loża Radiowa [fot. Paula Hołubowicz]
Prawo i Sprawiedliwość zamierza usprawnić polskie sądownictwo i z tego powodu od kilku dni w Polsce trwa polityczne wrzenie. Czy w Polsce naprawdę miał miejsce zamach na demokrację czy może opozycja totalna i oddane jej media wykorzystują każdy pretekst do straszenia Polaków? O tym dyskutowali goście Niedzielnej Loży Radiowej.
- Opozycja od tego puczu grudniowego szuka wszelkich okazji, jakiegokolwiek pretekstu, do tego, aby rozchwiać państwo – mówi Sławomir Kłosowski (PiS). – Obalić rządzących legalnie, w wyniku wyborów odbytych dwa lata temu, władzę, która tylko realizuje swój program. Mówiliśmy przed wyborami, że zmienimy wymiar sprawiedliwości, z którego niezadowolonych jest 70% ludzi.

- Oburzyłem się na słowa pana Kłosowskiego – mówi Tadeusz Jarmuziewicz (PO). – Ja odczytuję jako wadę obecnego systemu sądowniczego w Polsce to, że są takie kolejki. To jest namacalna rzecz, którą każdy widzi, że procesy trwają latami. W związku z tym ta propozycja nie nosi śladów, jest sterylnie wolna od prób rozwiązania tego problemu.

- Wyjaśnię, w którym miejscu ta zmiana ustawy łamie prawo obecnie obowiązujące – mówi Krzysztof Marciniak (Kukiz’15). – Ja nie mogę orzec, że dany przepis jest sprzeczny z konstytucją. Mogę jedynie ocenić, że niektóre mają niedobry wpływ na polskie sądownictwo, poza tym gwałcą zasady, które są w konstytucji zapisane, jak trójpodział władzy. Problem nie zaczął się tą ustawą o KRS, to jest już tylko kolejny krok w planie PiS-u, który partia realizuje już od samego Trybunału Konstytucyjnego.

- Mówienie o puczu i zmianie władzy, to słowa zbyt daleko idące ale musimy mówić o niepokoju w kraju – mówi Ryszard Galla (MN). – Bo to nie jest tak, że sądy są tylko po to, żeby osądzać złodziei. Tam są podejmowane różne wyroki. Te sądy jako niezawisłe, niezależne, osądzają w wielu sprawach. Mogą w różnych sytuacjach, różnie decydować i dlatego tak bardzo powinniśmy pilnować tego, aby procedury wyboru przedstawicieli do jakichkolwiek władz sądowniczych były jak najbardziej demokratyczne.

- Żadna władza nie ma mandatu do zawłaszczania państwa, do łamania konstytucji – mówi Przemysław Pytlik (Nowoczesna). – Władza sądownicza jest niezawisła i niezależna, i tak powinno zostać. Nie może być tak, że pan Ziobro jako poseł został ministrem sprawiedliwości, potem prokuratorem generalnym. Zawłaszczyliście dzięki temu prokuraturę, teraz zawłaszczacie sądy. Trójpodział władzy na tym nie polega, żeby cała władza sprawiedliwości należała do jednego człowieka, który może sterować począwszy od prokuratorów poprzez sądy na adwokatach czy radcach prawnych skończywszy.

- Te zmiany mogą być bardzo niebezpieczne dla naszej przyszłości – mówi Kamil Goździk (PSL). – Każdy pracownik administracji rządowej czy samorządowej w swojej pracy niejednokrotnie kieruje się linią orzecznictwa Sadu Najwyższego. Czy taki urzędnik nie będzie miał wątpliwości w przyszłości, czy będzie respektował orzecznictwo takiego quasi sądu najwyższego. Życzę państwu więcej odwagi: zlikwidujcie ten sąd najwyższy, polikwidujcie sądy, i będziecie mieli wtedy naprawdę święty spokój.
Ryszard Galla
Kamil Goździk
Tadeusz Jarmuziewicz
Sławomir Kłosowski
Krzysztof Marciniak
Przemysław Pytlik

Wiadomości z regionu

2018-01-23, godz. 21:00 Opolanin Grzegorz Pukas weźmie udział w "Rejsie Niepodległości" dookoła świata - Staram się działać na różnych polach aktywnie jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne, związane z historią Polski i patriotyzmem - powiedział w Loży Radiowej G ... » więcej 2018-01-23, godz. 20:30 Spór o program Mieszkanie Plus w Kędzierzynie-Koźlu. Senator kontra prezydent - Kędzierzyn-Koźle nie za bardzo chce współpracować z państwem polskim w ramach projektów, które państwo przeznacza na rozwój społeczeństwa - uważa senator Pi ... » więcej 2018-01-23, godz. 20:15 Szukają społecznika i organizacji roku 2017 z Opola Chcą uhonorować społeczników i organizacje pozarządowe z Opola. Do 15 lutego można zgłaszać nominacje do konkursu im. Jana Całki. Centrum Dialogu Obywatelskie ... » więcej 2018-01-23, godz. 19:00 Decyzja w sprawie nowych "opolskich" Pomników Historii zapadnie w pierwszym półroczu - Nasza opinia jest pozytywna, uważamy, że oba obiekty spełniają kryteria, ale trzeba pamiętać jak wygląda cała procedura - przypomniał w Loży Radiowej Bartos ... » więcej 2018-01-23, godz. 18:30 Czy w Kędzierzynie-Koźlu powstaną strefy aktywności? OSA - to nazwa nowego rządowego projektu. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki na terenie całego kraju może powstać nawet 3000 ogólnodostęp ... » więcej 2018-01-23, godz. 17:45 Prudnik: spada liczba nauczycieli korzystających z urlopów na podreperowanie zdrowia Mniej nauczycieli z gminy Prudnik idzie na urlopy dla poratowania zdrowia. Mogą one trwać nawet rok i są przywilejem gwarantowanym przez Kartę Nauczyciela. W ... » więcej 2018-01-23, godz. 17:15 Kolejni repatrianci zamieszkają w Nysie Nysa przyjmie kolejnych repatriantów. W lutym do miasta ma przyjechać 4-osobowa rodzina z Kazachstanu. Gmina zapewni im nie tylko mieszkanie, ale również prac ... » więcej 2018-01-23, godz. 16:45 60% zysków w prywatne ręce. Dyskusja wokół umowy na prowadzenie strefy płatnego parkowania w Nysie trwa Strefa płatnego parkowania przynosi Nysie za mało dochodów? Obecna umowa zakłada, że do budżetu gminy trafia 40% zysków z jej prowadzenia. 60% pobiera firma, ... » więcej 2018-01-23, godz. 16:30 Emerytura nie musi być nudna - udowadniają seniorzy z Dąbrowy Warsztaty plastyczne, teatralne i kabaretowe - to najnowsza propozycja dla seniorów z Dąbrowy. W gminie rozpoczął działalność klub seniora. Na zajęcia zapisał ... » więcej 2018-01-23, godz. 15:09 Wypadek na DK 42. Jedna osoba została poszkodowana Osobowa toyota uderzyła w drzewo na DK 42. Do zdarzenia doszło na odcinku Wołczyn - Smardy Dolne w powiecie kluczborskim. Jedna osoba została poszkodowana i p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »