Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-16, 17:52 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Goście Niedzielnej Loży Radiowej o zmianach w ustawie o KRS

Niedzielna Loża Radiowa [fot. Paula Hołubowicz]
Niedzielna Loża Radiowa [fot. Paula Hołubowicz]
Prawo i Sprawiedliwość zamierza usprawnić polskie sądownictwo i z tego powodu od kilku dni w Polsce trwa polityczne wrzenie. Czy w Polsce naprawdę miał miejsce zamach na demokrację czy może opozycja totalna i oddane jej media wykorzystują każdy pretekst do straszenia Polaków? O tym dyskutowali goście Niedzielnej Loży Radiowej.
- Opozycja od tego puczu grudniowego szuka wszelkich okazji, jakiegokolwiek pretekstu, do tego, aby rozchwiać państwo – mówi Sławomir Kłosowski (PiS). – Obalić rządzących legalnie, w wyniku wyborów odbytych dwa lata temu, władzę, która tylko realizuje swój program. Mówiliśmy przed wyborami, że zmienimy wymiar sprawiedliwości, z którego niezadowolonych jest 70% ludzi.

- Oburzyłem się na słowa pana Kłosowskiego – mówi Tadeusz Jarmuziewicz (PO). – Ja odczytuję jako wadę obecnego systemu sądowniczego w Polsce to, że są takie kolejki. To jest namacalna rzecz, którą każdy widzi, że procesy trwają latami. W związku z tym ta propozycja nie nosi śladów, jest sterylnie wolna od prób rozwiązania tego problemu.

- Wyjaśnię, w którym miejscu ta zmiana ustawy łamie prawo obecnie obowiązujące – mówi Krzysztof Marciniak (Kukiz’15). – Ja nie mogę orzec, że dany przepis jest sprzeczny z konstytucją. Mogę jedynie ocenić, że niektóre mają niedobry wpływ na polskie sądownictwo, poza tym gwałcą zasady, które są w konstytucji zapisane, jak trójpodział władzy. Problem nie zaczął się tą ustawą o KRS, to jest już tylko kolejny krok w planie PiS-u, który partia realizuje już od samego Trybunału Konstytucyjnego.

- Mówienie o puczu i zmianie władzy, to słowa zbyt daleko idące ale musimy mówić o niepokoju w kraju – mówi Ryszard Galla (MN). – Bo to nie jest tak, że sądy są tylko po to, żeby osądzać złodziei. Tam są podejmowane różne wyroki. Te sądy jako niezawisłe, niezależne, osądzają w wielu sprawach. Mogą w różnych sytuacjach, różnie decydować i dlatego tak bardzo powinniśmy pilnować tego, aby procedury wyboru przedstawicieli do jakichkolwiek władz sądowniczych były jak najbardziej demokratyczne.

- Żadna władza nie ma mandatu do zawłaszczania państwa, do łamania konstytucji – mówi Przemysław Pytlik (Nowoczesna). – Władza sądownicza jest niezawisła i niezależna, i tak powinno zostać. Nie może być tak, że pan Ziobro jako poseł został ministrem sprawiedliwości, potem prokuratorem generalnym. Zawłaszczyliście dzięki temu prokuraturę, teraz zawłaszczacie sądy. Trójpodział władzy na tym nie polega, żeby cała władza sprawiedliwości należała do jednego człowieka, który może sterować począwszy od prokuratorów poprzez sądy na adwokatach czy radcach prawnych skończywszy.

- Te zmiany mogą być bardzo niebezpieczne dla naszej przyszłości – mówi Kamil Goździk (PSL). – Każdy pracownik administracji rządowej czy samorządowej w swojej pracy niejednokrotnie kieruje się linią orzecznictwa Sadu Najwyższego. Czy taki urzędnik nie będzie miał wątpliwości w przyszłości, czy będzie respektował orzecznictwo takiego quasi sądu najwyższego. Życzę państwu więcej odwagi: zlikwidujcie ten sąd najwyższy, polikwidujcie sądy, i będziecie mieli wtedy naprawdę święty spokój.
Ryszard Galla
Kamil Goździk
Tadeusz Jarmuziewicz
Sławomir Kłosowski
Krzysztof Marciniak
Przemysław Pytlik

Wiadomości z regionu

2017-07-28, godz. 20:00 Opolscy policjanci wyróżnieni w konkursie "Policjant, który mi pomógł" Dwóch opolskich funkcjonariuszy policji zostało laureatami konkursu 'Policjant, który mi pomógł'. Wyróżnienie dla st. sierż. Anny Jakimiszyn oraz sierż. Krzys ... » więcej 2017-07-28, godz. 19:00 Elfy, niziołki, krasnoludy i orkowie. Sympatycy uniwersum Tolkiena przyjechali do Turawy. Trwa konwent fantasy Fascynuje ich świat opisywany we 'Władcy Pierścieni' czy 'Hobbicie', więc przyjechali na tak zwany konwent, czyli zlot do lasów wokół Turawy. Od wczoraj (27.0 ... » więcej 2017-07-28, godz. 17:00 Rusza druga edycja wakacyjnej akcji "Łączy nas A4" Już w sobotę (29.07) reporterzy czterech rozgłośni Polskiego Radia położonych wzdłuż autostrady A4 czyli: Radia Opole, Radia Wrocław, Radia Katowice i Radia K ... » więcej 2017-07-28, godz. 15:45 Pomogła parlamentarzystka. Podwyżki obejmą także ratowników medycznych z PCM Pielęgniarki i pielęgniarze Stacji Ratownictwa Medycznego w Prudniku otrzymają podwyżki płac. W ich sprawie skutecznie interweniowała poseł Katarzyna Czochara ... » więcej 2017-07-28, godz. 15:45 W centrum Opola znaleziono zwłoki starszego mężczyzny Zwłoki mężczyzny odnaleziono w pobliżu kościoła parafialnego pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej i Świętego Wojciecha w Opolu. » więcej 2017-07-28, godz. 15:15 Nowe poradnie dla matek i dzieci w szpitalu w Strzelcach Opolskich Poradnia dla kobiet karmiących piersią powstała w szpitalu w Strzelcach Opolskich. Od sierpnia będzie działać również gabinet pediatryczny, w którym przyjmowa ... » więcej 2017-07-28, godz. 14:00 Granice Dużego Opola ostatecznie zatwierdzone W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie rządu w sprawie zmiany granic niektórych gmin w Polsce. Nie zmieniają się granice Opola, co oznacza, że wnioski p ... » więcej 2017-07-28, godz. 13:45 Skazani pomagają sprzątać po trąbie powietrznej W Landzmierzu nadal trwa sprzątanie i usuwanie strat po trąbie powietrznej, która przeszła nad gminami Cisek i Bierawa na początku lipca. Od tygodnia w pracac ... » więcej 2017-07-28, godz. 13:30 Ostatnie godziny na złożenie projektów budżetu obywatelskiego Opola Do poniedziałku (31.07) mieszkańcy Opola mogą składać projekty do budżetu obywatelskiego na 2018 rok. - Można je składać w trzech kategoriach: zadania duże do ... » więcej 2017-07-28, godz. 11:20 Próbował przekupić policjantów, bo nie chciał mandatu za przekroczenie prędkości Dostał mandat za przekroczenie prędkości, ale wolał spróbować przekupstwa. Do takiego zdarzenia doszło w środę (26.07) w Mionowie (powiat prudnicki), kiedy 54 ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »