Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-12, 18:53 Autor: Witold Wośtak

Uniwersytet Opolski ma trzecią uczelnię partnerską z Chin

Podpisanie umowy partnerskiej [fot. archiwum Uniwersytetu Opolskiego]
Podpisanie umowy partnerskiej [fot. archiwum Uniwersytetu Opolskiego]
Uniwersytet Techniczny Fujian to trzecia azjatycka uczelnia partnerska Uniwersytetu Opolskiego. Współpraca zakłada obustronne wyjazdy studentów i kadry naukowej oraz wspólne inicjatywy naukowo-badawcze, dzięki którym łatwiej będzie zdobyć granty.
Jak mówi dr Stankomir Nicieja z wydziału filologicznego UO, Chińczycy są bardzo zainteresowani kursami języka angielskiego, bo w Polsce są lepsze ceny, porównując do innych europejskich krajów. Zwraca przy tym uwagę, że Chiny mają ogromny potencjał i chęć do współpracy z Polakami.

- Dla nas największą korzyścią jest internacjonalizacja uczelni - dodaje dr Nicieja.

- Stajemy się uczelnią otwartą nie tylko na kraj, ale też na resztę świata. Dla studentów to jest ważne doświadczenie, skoro na uczelni mogą spotkać również ludzi z Chin, siedząc w jednej ławce, wymieniając się doświadczeniami i nawiązując przyjaźnie. Internacjonalizacja to bardzo ważny element edukacji, trudny do zmierzenia, lecz niesłychanie istotny. Żadna uczelnia nie może pozwolić sobie dzisiaj na zamykanie się przed światem.

Dodajmy, że efekty współpracy z chińskimi uczelniami widać również w wakacje. Trwa letnia szkoła języka angielskiego, w której uczestniczy ponad 20 studentów z Państwa Środka. Prowincja Fujian to region partnerski dla województwa opolskiego.
Stankomir Nicieja

Wiadomości z regionu

2018-04-22, godz. 15:30 Kwitną aleje czereśniowe wokół Góry św. Anny Aleje czereśniowe w okolicy Góry św. Anny są w pełni rozkwitu. Nie trzeba jechać do dalekiej Japonii, żeby napawać się ich urokiem. Tylko przy drogach prowadz ... » więcej 2018-04-22, godz. 14:30 Krasiejów pełen turystów. Przyjechali fani caravaningu Ponad 400 uczestników, w tym 140 dzieci - zakończył się Ogólnopolski Zlot Caravaningowy „Krasiejów 2018”. Fani biwakowania, właściciele kamperów i przyczep ke ... » więcej 2018-04-22, godz. 14:30 Jubileuszowa wystawa psów w Zakrzowie [ZDJĘCIA] Od rana w Gminnym Ośrodku Sportu w Zakrzowie królują psie piękności. Odbywa się tam jubileuszowa, 25. Krajowa Wystawa Psów Rasowych. Przyjechali właściciele k ... » więcej 2018-04-22, godz. 13:00 Prudnik: pracownia rehabilitacyjna usprawni pacjentów szpitala Polepsza się sytuacja finansowa szpitala powiatowego w Prudniku. Po raz pierwszy od ponad dekady wynik finansowy jest bliski zbilansowania się. Zasilające go ... » więcej 2018-04-22, godz. 12:00 Czy Opolszczyzna potrzebuje parku narodowego? Samorządowcy mają obawy, naukowcy przekonują, że warto Na Opolszczyźnie miałby powstać park narodowy. To pomysł niektórych naukowców, biologów, ekologów i osób związanych z przyrodą. Pod uwagę brane są tereny Stob ... » więcej 2018-04-22, godz. 12:00 Radio Sygnały świętuje 61. urodziny Najstarsza opolska akademicka rozgłośnia obchodzi 61. urodziny. Radio Sygnały zaczęło nadawać w 1957 roku. Zgodnie z jubileuszową tradycją, tyle ile lat ma st ... » więcej 2018-04-22, godz. 10:30 Opolski plac Mickiewicza potrzebuje rewitalizacji. Zabiega o to rada dzielnicy Z jednej strony strefa dla sportowców, z drugiej dla maluchów - tak widzą nowy plac Adama Mickiewicza w Opolu mieszkańcy dzielnicy Śródmieście. Tamtejsza rada ... » więcej 2018-04-22, godz. 08:45 Zdewastowano boisko w Blachowni. Sprawcą kierowca z rajdowym zacięciem W noc poprzedzającą mecz na szczycie piłkarskiej klasy B, pomiędzy TKKF Blachowianka a LZS Raszowa, murawa boiska w Blachowni została zdewastowana przez amato ... » więcej 2018-04-22, godz. 08:00 Coraz młodsi opolanie trafiają do ośrodka Szansa. To często ofiary przemocy domowej Spada średnia wieku mieszkańców opolskiego ośrodka readaptacji 'Szansa' - tak wynika z analiz pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Powodem jest n ... » więcej 2018-04-21, godz. 22:00 Koncert barokowy, teatr ognia i iluminacja świetlna to kulminacyjny moment Dnia Ochrony Zabytków w Niemodlinie Od czwartku mieszkańcy, jak i przyjezdni mogą zwiedzać zamek w raz z przewodnikiem, a także wziąć udział w warsztatach ceramicznych. Dla najmłodszych przygoto ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »