Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-01-17, 10:03 Autor: Marzena Śmierciak

Zespół mediacyjny ma wypracować kompromis ws. nowego Opola. Komentarze gości RO

Spotkanie przeciwników powiększenia Opola z ministrem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem [fot. Marcin Skomudek]
Spotkanie przeciwników powiększenia Opola z ministrem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem [fot. Marcin Skomudek]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Leja [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Leja [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Strony doszły do punktu, w którym sprawy wracają na poziom regionu. Jest wola kompromisu - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, pytany o efekty wczorajszego (16.01) spotkania w MSWiA w sprawie powiększenia Opola.
Przypomnijmy, w poniedziałek (16.01) w stołecznym Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" o zmianie granic Opola i sporze wokół tego rozporządzenia rozmawiali: minister Mariusz Błaszczak, Sebastian Chwałek, podsekretarz stanu w MSWiA, przedstawiciele protestujących z gm. Dobrzeń Wielki, wójt Henryk Wróbel oraz prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, a także ordynariusz opolski, biskup Andrzej Czaja. Spotkanie to było warunkiem przerwania głodówki w Dobrzeniu Wielkim.

Zgodnie z ustaleniami, do piątku zostanie powołana grupa mediacyjna. Wypracowane przez nią ustalenia ma prezentować wyłącznie mediator.

- Jest cisza mediacyjna i dla dobra samych mediacji powinniśmy mówić jak najmniej. Jesteśmy w takim punkcie po tych miesiącach sporu, w którym rzeczywiście profesjonalna mediacja wydaje się być dobrym pomysłem na to, by znaleźć rozwiązanie - powiedział na naszej antenie Arkadiusz Wiśniewski.

- Ma powstać zespół mediacyjny, w którym mam również mieć swojego przedstawiciela, będzie również reprezentant rządu, wojewoda, reprezentanci protestujących. I będziemy pracować nad kompromisem. Strony wyraziły wolę kompromisu wczoraj - mówił Wiśniewski.

W opinii prezydenta Opola, bardzo dobry pomysł poszerzenia granic stolicy regionu, który sprawdził się w Rzeszowie, przerodził się niepotrzebnie w bitwę polityczną, w którą wmieszali się przypadkowi politycy, co niestety szkodzi całej sprawie.

- Istota problemu leży w konieczności wzmocnienia stolicy regionu, poradzenia sobie z depopulacją oraz zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej - powtórzył na naszej antenie prezydent.

- To zasługa głodujących, że doszło do mediacji - powiedział w "Poglądach i osądach" Marek Leja, wójt Dąbrowy.

- Mimo wsparcia naszych mieszkańców, szczególnie Sławic, Wrzosek, którzy bardzo często pojawiali się w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu (red. gdzie przez przeszło 2 tygodnie była prowadzona głodówka), nikt z moich mieszkańców na tak drastyczny sposób, czyli głodowy się nie zdecydował. Stąd my nie mamy prawa żądać od tych ludzi, by występowali w imieniu wszystkich czterech gmin - tłumaczył wójt Dąbrowy.

Marek Leja - jak powiedział w porannym komentarzu - nie pogodził się ze stratą sołectw dwóch sołectw: Sławic i Wrzosek oraz części Karczowa na rzecz Opola. Jak dodał, 2 stycznia, czyli dzień po formalnym poszerzeniu granic, w jego gminie nie zmieniło się nic, jeśli chodzi o majątek.

- Wygląda na to, że wszystkie te świetlice, remizy, sieci wodno-kanalizacyjne są ciągle nasze. To dzięki naszej dobrej woli - tych trzech wójtów i burmistrz - tak naprawdę ciągle jest tam życie, tzn. my staramy się umowami użyczać miastu do wykorzystania te budynki, tak by straż miała swoje miejsce i mogła jechać do pożarów, żeby dzieci w Sławicach mogły chodzić do szkoły. Przecież ta szkoła jest ciągle gminy, czyli my ją teraz użyczamy miastu Opole instytucji, która się nazywa szkoła bodajże nr 33 w Opolu w budynku Sławic - tłumaczył wójt Dąbrowy.

Opole, przypomnijmy, zostało od stycznia powiększone o 12 sołectw z 4 sąsiednich gmin.
Arkadiusz Wiśniewski cz.1
Arkadiusz Wiśniewski cz.2
Marek Leja cz.1
Marek Leja cz.2

Wiadomości z regionu

2019-02-19, godz. 22:15 Głuchołazy: szpital inwestuje w rozwój rehabilitacji wirtualnej. Jako jeden z pierwszych na świecie Diagnostykę, leczenie i rehabilitację mają na wyższym poziomie. Taki jest efekt modernizacji i doposażenia Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach. Na ... » więcej 2019-02-19, godz. 21:30 PiS przedstawiło kandydatów do Europarlamentu. Anna Zalewska "jedynką" w okręgu opolskim i dolnośląskim Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów startujących z pierwszych dwóch miejsc w swoich okręgach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W okręgu obejm ... » więcej 2019-02-19, godz. 21:30 Będzie objazd na DW 901 w okolicy Dobrodzienia. Chodzi o zamknięcie odcinka w Bzinicy Starej Niemal 50 kilometrów będzie mieć objazd z Bzinicy Starej do Dobrodzienia. Przypomnijmy, jutro (20.02) po południu zamknięty zostanie pięciokilometrowy odcinek ... » więcej 2019-02-19, godz. 21:28 Wypadek na DK 46 w Grodźcu. Dwie osoby są ranne Po godzinie 20:00 na ul. Częstochowskiej zderzyły się honda jazz i dacia dokker. Według wstępnych informacji dwie osoby zostały poszkodowane. » więcej 2019-02-19, godz. 20:00 Brzeżanie źle segregują odpady. Samorząd apeluje o baczne przyglądanie się temu, co ląduje w śmietniku W oficjalnym komunikacie Urzędu Miejskiego w Brzegu czytamy, że mieszkańcy w styczniu wyprodukowali blisko 900 ton odpadów. Z kolei śmieci segregowanych czyst ... » więcej 2019-02-19, godz. 18:15 Opieka nad owczarkiem Dino była właściwa? Sąd w Kluczborku utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa Sąd Rejonowy w Kluczborku utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie owczarka Dino. Zażalenie złożyło Towarzystwo Opieki nad Zwierzęta ... » więcej 2019-02-19, godz. 18:15 Uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Opolu pamiętają o swoim patronie Urodził się dokładnie 546 lat temu. Mikołaj Kopernik polski astronom, matematyk, lekarz i ekonomista, autor przełomowego dzieła „O obrotach sfer niebieskich” ... » więcej 2019-02-19, godz. 17:15 Nowa kaplica w szpitalu MSWiA w Głuchołazach Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach ma nową kaplicę. Miejsce do modlitwy znajduje się teraz w piwnicy obiektu. » więcej 2019-02-19, godz. 16:45 Specjalny zespół pracuje nad zapobieganiem pedofilii i nadużyciami w diecezji opolskiej W połowie lutego w diecezji opolskiej powstał zespół przygotowujący program prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. » więcej 2019-02-19, godz. 16:15 "Truje nas technologiczny trup". Wraca problem ze spalarnią odpadów medycznych w Opolu. Jest petycja do marszałka Mieszkańcy dzielnicy Kolonia Gosławicka w Opolu domagają się likwidacji spalarni odpadów medycznych. Spalarnia znajduje się w pobliżu Uniwersyteckiego Szpital ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »