Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-01-17, 10:03 Autor: Marzena Śmierciak

Zespół mediacyjny ma wypracować kompromis ws. nowego Opola. Komentarze gości RO

Spotkanie przeciwników powiększenia Opola z ministrem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem [fot. Marcin Skomudek]
Spotkanie przeciwników powiększenia Opola z ministrem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem [fot. Marcin Skomudek]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Arkadiusz Wiśniewski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Leja [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Leja [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Strony doszły do punktu, w którym sprawy wracają na poziom regionu. Jest wola kompromisu - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, pytany o efekty wczorajszego (16.01) spotkania w MSWiA w sprawie powiększenia Opola.
Przypomnijmy, w poniedziałek (16.01) w stołecznym Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" o zmianie granic Opola i sporze wokół tego rozporządzenia rozmawiali: minister Mariusz Błaszczak, Sebastian Chwałek, podsekretarz stanu w MSWiA, przedstawiciele protestujących z gm. Dobrzeń Wielki, wójt Henryk Wróbel oraz prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, a także ordynariusz opolski, biskup Andrzej Czaja. Spotkanie to było warunkiem przerwania głodówki w Dobrzeniu Wielkim.

Zgodnie z ustaleniami, do piątku zostanie powołana grupa mediacyjna. Wypracowane przez nią ustalenia ma prezentować wyłącznie mediator.

- Jest cisza mediacyjna i dla dobra samych mediacji powinniśmy mówić jak najmniej. Jesteśmy w takim punkcie po tych miesiącach sporu, w którym rzeczywiście profesjonalna mediacja wydaje się być dobrym pomysłem na to, by znaleźć rozwiązanie - powiedział na naszej antenie Arkadiusz Wiśniewski.

- Ma powstać zespół mediacyjny, w którym mam również mieć swojego przedstawiciela, będzie również reprezentant rządu, wojewoda, reprezentanci protestujących. I będziemy pracować nad kompromisem. Strony wyraziły wolę kompromisu wczoraj - mówił Wiśniewski.

W opinii prezydenta Opola, bardzo dobry pomysł poszerzenia granic stolicy regionu, który sprawdził się w Rzeszowie, przerodził się niepotrzebnie w bitwę polityczną, w którą wmieszali się przypadkowi politycy, co niestety szkodzi całej sprawie.

- Istota problemu leży w konieczności wzmocnienia stolicy regionu, poradzenia sobie z depopulacją oraz zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej - powtórzył na naszej antenie prezydent.

- To zasługa głodujących, że doszło do mediacji - powiedział w "Poglądach i osądach" Marek Leja, wójt Dąbrowy.

- Mimo wsparcia naszych mieszkańców, szczególnie Sławic, Wrzosek, którzy bardzo często pojawiali się w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu (red. gdzie przez przeszło 2 tygodnie była prowadzona głodówka), nikt z moich mieszkańców na tak drastyczny sposób, czyli głodowy się nie zdecydował. Stąd my nie mamy prawa żądać od tych ludzi, by występowali w imieniu wszystkich czterech gmin - tłumaczył wójt Dąbrowy.

Marek Leja - jak powiedział w porannym komentarzu - nie pogodził się ze stratą sołectw dwóch sołectw: Sławic i Wrzosek oraz części Karczowa na rzecz Opola. Jak dodał, 2 stycznia, czyli dzień po formalnym poszerzeniu granic, w jego gminie nie zmieniło się nic, jeśli chodzi o majątek.

- Wygląda na to, że wszystkie te świetlice, remizy, sieci wodno-kanalizacyjne są ciągle nasze. To dzięki naszej dobrej woli - tych trzech wójtów i burmistrz - tak naprawdę ciągle jest tam życie, tzn. my staramy się umowami użyczać miastu do wykorzystania te budynki, tak by straż miała swoje miejsce i mogła jechać do pożarów, żeby dzieci w Sławicach mogły chodzić do szkoły. Przecież ta szkoła jest ciągle gminy, czyli my ją teraz użyczamy miastu Opole instytucji, która się nazywa szkoła bodajże nr 33 w Opolu w budynku Sławic - tłumaczył wójt Dąbrowy.

Opole, przypomnijmy, zostało od stycznia powiększone o 12 sołectw z 4 sąsiednich gmin.
Arkadiusz Wiśniewski cz.1
Arkadiusz Wiśniewski cz.2
Marek Leja cz.1
Marek Leja cz.2

Wiadomości z regionu

2019-12-14, godz. 19:45 Szopka Bożonarodzeniowa w Opolu-Szczepanowicach w tym roku bez zwierząt W Opolu-Szczepanowicach trwa budowa największej szopki bożonarodzeniowej na Opolszczyźnie. W stajence będzie można dostrzec wiele osób związanych z Opolem, a także… » więcej 2019-12-14, godz. 18:00 Kluczborski magistrat podsumował kolejny rok dotowania wymiany pieców. Tym razem współfinansowano 86 inwestycji 86 dotacji na wymianę starych pieców na ekologiczne udzielił w tym roku kluczborski urząd miejski. Wpłynęło co prawda 99 wniosków, ale 13 z nich nie spełniało… » więcej 2019-12-14, godz. 17:30 Dąbrowa zainwestowała w tereny zielone. Nowe oblicze zyskały parki w Niewodnikach oraz Skarbiszowie W gminie Dąbrowa zakończyły się prace związane z rewitalizacją parków. Nowe oblicze zyskały tereny w Skarbiszowie i Niewodnikach. » więcej 2019-12-14, godz. 17:00 Bierawa zaprasza na świąteczny kiermasz, żeby wspomóc pogorzelców W najbliższą niedzielę (15.12) w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Bierawie odbędzie się charytatywny kiermasz bożonarodzeniowych. Dochód z kiermaszu przeznaczony… » więcej 2019-12-14, godz. 16:07 Trudne warunki jazdy. Dachowanie auta na rondzie w Opolu Dachowanie samochodu osobowego na rondzie im. Szczakiela w Opolu. To wylot ze stolicy województwa DK 94 w kierunku Strzelec Opolskich. Pojazdem podróżowała matka… » więcej 2019-12-14, godz. 15:45 "Każdy znajdzie coś dla siebie'. Na opolskim rynku trwają warsztaty robienia świątecznych ozdób Wianki, kule ze słomy, czy piankowe bombki. To wszystko można wykonać własnoręcznie na opolskim rynku podczas trwających tam warsztatów przygotowywania ozdób świątecznych… » więcej 2019-12-14, godz. 15:15 Fani RPG i planszówek spotkali się w Opolu W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu trwają Dni Grania w gry RPG i planszówki. Głównym celem imprezy jest popularyzowanie gier fabularnych i planszowych… » więcej 2019-12-14, godz. 15:00 Bez pośpiechu, z dużą wyobraźnią i sprawnym samochodem. Policja przypomina, jak jeździć w okresie przedświątecznym Opolska policja apeluje do kierowców o jazdę bez pośpiechu w okresie przedświątecznym. Przed startem w dłuższą trasę należy sprawdzić stan samochodu. » więcej 2019-12-14, godz. 14:00 Kierowca auta osobowego staranował ogrodzenie w podopolskich Chróścicach Do groźnie wyglądającej kolizji doszło dzisiaj (14.12) w Chróścicach w gminie Dobrzeń Wielki. Kierowca niewielkiego volkswagena, na drodze wojewódzkiej nr 457… » więcej 2019-12-14, godz. 13:00 Opolskie parafie rozpoczęły wydawanie zaproszeń na wigilię dla samotnych i bezdomnych W dwudziestu opolskich parafiach oraz siedzibie Caritas można już odbierać bezpłatne zaproszenia na 27. Opolską Wigilię dla Samotnych i Bezdomnych, która odbędzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »