Radio Opole » Wiadomości z regionu
2025-01-07, 09:58 Autor: Agnieszka Wawer-Krajewska

Wciąż niewiele wiemy o Tragedii Górnośląskiej. Rafał Bartek gościem RO

Rafał Bartek [fot. Radio Opole]
Rafał Bartek [fot. Radio Opole]
Opolski sejmik upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej. Uchwała została przegłosowana przy jednym głosie sprzeciwu i jednym wstrzymującym się, więc nawet radni opozycji po pewnych poprawkach tę uchwałę przyjęli. W ślad za tym zarząd województwa. - Ale wciąż pamięć o tym wydarzeniu jest niewielka - mówił w Porannej Rozmowie Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, a zarazem przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego.
- Wprawdzie coś się wydarzyło w tej kwestii w ostatnich latach. Wydano kilkadziesiąt publikacji. Szczególną rolę odgrywał tu IPN w Katowicach, który przez wiele publikował informacje na ten temat, łącznie z listą deportowanych. My mamy swoje miejsce, jeśli chodzi o Łambinowice, które też dzięki profesorowi Nowakowi naprawdę zostało godnie odnotowane na mapie tych miejsc, gdzie zdarzyła się Tragedia Górnośląska. Ale jest wiele miejsc, choćby powojennych obozów pracy, które takich opracowań się nie doczekały, które w ogóle nie funkcjonują w świadomości społecznej. A wraz z odchodzeniem świadków, znika też pamięć o tych miejscach.

Rafał Bartek wyraził nadzieję, że poprzez inicjatywy związane z obchodami Tragedii Górnośląskiej wiedza na jej temat będzie pogłębiona.

- Wiem, że między innymi burmistrz Ujazdu już organizuje konferencję na ten temat 24 stycznia. Jest wiele oddolnych inicjatyw, chociażby w postaci mszy świętych upamiętniających ofiary tego, co działo się w 1945 r. Taka pierwsza msza święta będzie miała miejsce już w najbliższą sobotę (11.01) o godz. 16.00 w Boguszycach, gdzie jak słuchacze pewnie wiedzą, miała miejsce szczególna tragedia, bo tam pięćdziesiąt procent mieszkańców zostało wymordowanych od razu na początku 1945 r. przez armię sowiecką.

Gość Radia Opole zwracał też uwagę na to, że temat Tragedii Górnośląskiej jest bardzo szeroki, trzeba mówić o nim na różnych płaszczyznach.

- Począwszy od represji - tortur, gwałtów, mordów przez Armię Czerwoną, później właśnie przez system bezpieczeństwa, przez obozy, które były powoływane nie tylko przez NKWD, nie tylko przez urząd bezpieczeństwa, ale też przez inne podmioty, chociażby przez starostwa powiatowe. A ponadto wywózki do Związku Radzieckiego, obozy deportacyjne. Mój ołpa również trafił do takiego obozu, przy czym miał to szczęście, że nie deportowano go dalej do Związku Radzieckiego.

Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych zwracał też uwagę na to, że ważne, by wiedza o Tragedii Górnośląskiej była również uwzględniona w szkolnej postawie programowej.
Rafał Bartek1
Rafał Bartek2
Rafał Bartek3

Wiadomości z regionu

2025-01-08, godz. 20:00 Rockowy koncert i Wielka Milonga Świątecznej Pomocy na start WOŚP-owych wydarzeń w Opolu Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w stolicy regionu jest już gotowy do 33. finału, który będzie podsumowaniem kilkumiesięcznych przygotowań… » więcej 2025-01-08, godz. 20:00 NIK ruszył z trzecią kontrolą w Lasach Państwowych. Do tej pory wykryto wiele nieprawidłowości - Wyniki kontroli wskażą wiele interesujących nieprawidłowości - tak o przeprowadzonych do tej pory dwóch kontrolach w Lasach Państwowych mówią opolscy… » więcej 2025-01-08, godz. 19:18 Pożar domu w Kolonii Gosławickiej. Dwie osoby pod opieką ratowników Trzy zastępy straży pożarnej gaszą pożar budynku jednorodzinnego w Opolu przy ul. Grzybowej. » więcej 2025-01-08, godz. 19:00 Opolski SOR dotkliwie odczuwa brak izby wytrzeźwień w Opolu Każdy pacjent po upojeniu alkoholowym dezorganizuje pracę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Tych na SOR-y trafia więcej po likwidacji izby wytrzeźwień w… » więcej 2025-01-08, godz. 18:40 Busem zamiast pociągiem spalinowym. POLREGIO wprowadza komunikację zastępczą Awarie taboru spalinowego wymusiły na opolskim oddziale POLREGIO wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej zamiast kilku pociągów każdego dnia. Chodzi… » więcej 2025-01-08, godz. 18:00 Niedługi odcinek, ale ważne zadanie. Po powodzi odbudowano rurociąg w Głuchołazach Udało się odbudować rurociąg przy '300 schodkach' i moście kratowym w Głuchołazach. » więcej 2025-01-08, godz. 17:56 Gmina Prudnik nadal się wyludnia. Spada też liczba zawieranych małżeństw Wyhamował spadek liczby mieszkańców w gminie Prudnik. W ubiegłym roku ubyło tam 397 osób. Natomiast w 2023 roku populacja zmniejszyła się o 476 mieszk… » więcej 2025-01-08, godz. 17:04 W podziękowaniu za współpracę. Spotkanie noworoczne u czeskiego konsula w Opolu 'To czysta kurtuazja i podziękowanie za rok współpracy'. Tak o spotkaniu noworocznym w Konsulacie Honorowym Republiki Czeskiej w Opolu mówi konsul dr Artur… » więcej 2025-01-08, godz. 17:00 Na obietnicy wyborczej się skończyło. Do Opola nie powrócą rowery miejskie Ponad 3 lata temu z Opola zniknęły wypożyczalnie rowerów. Zdemontowano stacje rowerowe, a dwukołowce zostały zastąpione elektrycznymi hulajnogami. W tym… » więcej 2025-01-08, godz. 17:00 Pokój rodzinny w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu czeka na rodziców Pokój rodzinny uruchomiono na Oddziale Klinicznym Położnictwa, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. To pierwsze tego typu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »