Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-12-02, 22:00 Autor: Daniel Klimczak

"Klamka zapadła". Część mieszkańców Nysy jest zdeterminowana, by odwołać władze miasta

Urząd Miejski w Nysie [fot. Jarosław Madzia]
Urząd Miejski w Nysie [fot. Jarosław Madzia]
Plakat promujący spotkanie ws. referendum [fot. materiały organizatora]
Plakat promujący spotkanie ws. referendum [fot. materiały organizatora]
12 grudnia ma rozpocząć się zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum odwoławcze władz Nysy. Grupa inicjująca te działania zarzuca burmistrzowi i radzie miejskiej brak dialogu z mieszkańcami oraz bierność w czasie powodzi.
Wcześniej, bo w najbliższy czwartek (05.12), odbędzie się pierwsze otwarte spotkanie poświęcone tej tematyce. W popołudniowej rozmowie Radia Opole jeden z inicjatorów referendum Patryk Cichy zapowiadał, że na tym etapie pomysłodawcy nie wycofają się już ze swoich planów.

- Klamka zapadła, nie ma już od tego odwrotu. Powiedzieliśmy A, należy powiedzieć B. Na pewno nie zejdziemy z tej drogi. Czy my możemy tym ludziom jeszcze zaufać? Mieliśmy czas powodzi. To, co się działo, to po prostu przykro się na to patrzyło. A to, że mogło być normalnie, wystarczyło spojrzeć chociażby na Paczków i to, jak tam zachowywał się gospodarz miasta. U nas był burmistrz, ale gospodarza nie było.

Aby rozpisać referendum w sprawie odwołania burmistrza, inicjatorzy akcji będą musieli zebrać podpisy 10 procent mieszkańców. Aby jednak głosowanie było ważne, do urn musi pójść co najmniej 60 procent spośród liczby osób, które oddały głos w ostatnich wyborach. W przypadku Nysy to ponad 11 800 wyborców. Brak wymaganej frekwencji to główna przyczyna nieważności większości tego typu referendów, dlatego inicjujący je mieszkańcy Nysy zapowiadają aktywną kampanię na rzecz udziału w głosowaniu.

- Chcemy rozmawiać z ludźmi, chcemy spotykać się z ludźmi i wierzę, że przekonamy ich do tematu referendum, do postulatów, które my prezentujemy. Odzew jest bardzo duży z różnych stron, bo nawet dostajemy sygnały od pracowników gminy, od pracowników spółek, którzy oficjalnie nie mogą nas poprzeć, ale po cichu mówią to, że wspierają nas, że przyjdą na referendum. Ja wierzę, że to się po prostu uda.

Przypomnijmy, że referendum odwoławcze może odbyć się nie wcześniej niż 10 miesięcy od wyboru władz gminy. Te odbyły się 7 kwietnia.
Patryk Cichy
Patryk Cichy

Zobacz także

2025-01-05, godz. 11:35, Wiadomości z regionu Głuchołazy: czy to na pewno krypta? "Prace będą musiały być prowadzone na szerszą skalę" Co dalej z tajemniczym i nieznanym dotąd pomieszczeniem w kościele pod wezwaniem świętego Wawrzyńca w Głuchołazach? Przypomnijmy, przed świętami Bożego Narodzenia w świątyni zauważono zapadlisko w posadzce w części prezbite… » więcej 2025-01-04, godz. 09:00, Wiadomości z regionu RZGW kończy inwestycje przeciwpowodziowe i planuje dalsze prace przy rzekach Naprawianie szkód po powodzi nie może czekać na koniec zimy. Z tego założenia wychodzą regionalne zarządy gospodarki wodnej w Gliwicach i Wrocławiu, zabezpieczając wały oraz rzeki w województwie opolskim i planując dalsze prac… » więcej 2025-01-03, godz. 15:48, Wiadomości z regionu Dziesiątki milionów złotych na naprawę wałów i udrażnianie rzek w gminie Głuchołazy Minister finansów przyznał Wodom Polskim 47 milionów złotych na usuwanie skutków powodzi. Lwia część tej puli zostanie wydana w gminie Głuchołazy. » więcej 2025-01-03, godz. 11:34, Wiadomości z regionu Czy powodzianie zdążyli zabezpieczyć domy przed zimą? "Na wszystko musi być czas" Zima przyszła do Bodzanowa wciąż zmagającego się z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Lekki mróz i kilka centymetrów śniegu sprawiły, że w miejscowości nie widać już tak mocno zniszczeń. » więcej 2025-01-03, godz. 08:34, Wiadomości z regionu Terytorialsi dziękują wojewodzie za koordynację działań powodziowych Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Paweł Piątkowski wręczył podziękowania za współpracę i wsparcie żołnierzy 13. ŚBOT w walce z żywiołami natury i w usuwaniu ich skutków. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »