Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-16, 06:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim

Zalana przez powódź ul. Batorego w Prudniku, gdzie jest wiele użytkowych lokali usługowych [fot. Jan Poniatyszyn]
Zalana przez powódź ul. Batorego w Prudniku, gdzie jest wiele użytkowych lokali usługowych [fot. Jan Poniatyszyn]
Lubrza. Powódź w powiecie prudnickim [fot. Mariusz Kozaczek]
Lubrza. Powódź w powiecie prudnickim [fot. Mariusz Kozaczek]
Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym przeznaczeniu.
- W trzech z nich była katastrofa budowlana, a zawaliły się z powodu rozmiękczenia gruntu – mówi Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. – Są to sytuacje trudne dla mieszkańców budynków, które idą do rozbiórki. Udało się przy pomocy psychologów przeprowadzić wyprowadzenie pani do mieszkania, które kupiła jej rodzina. Jeden pan został wyprowadzony do domu pomocy społecznej. Natomiast jeden budynek, który się zawalił, był nieużytkowany i tam nie było problemu.

- Robimy też rekontrolę obiektów, które są spękane – dodaje prudnicki inspektor nadzoru budowlanego. – Po powodzi pojawiają się pęknięcia tynków i ścian. Ważne tylko, aby nie były to pęknięcia ścian konstrukcyjnych, zagrażających bezpieczeństwu budynku. Po zimie dojdą jeszcze ruchy związane z zamarzaniem gruntu i podnoszeniem budynków. Taki rzeczywisty obraz dopiero będzie na wiosnę przyszłego roku.

Kontrole popowodziowe w powiecie prudnickim prowadziło 26 osób z inspektoratów nadzoru budowlanego z Opolszczyzny oraz innych województw. W przeglądach uczestniczyli też członkowie Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Marek Ruda
Marek Ruda

Zobacz także

2024-10-02, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Głuchołazy: niesprawny wodociąg komplikuje życie nie tylko w zalanych blokach Nie tylko bloki w zalanej części Głuchołaz mają problem z centralnym ogrzewaniem. Dotyczy to także budynków wielorodzinnych Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej z wyżej położonej części miasta. » więcej 2024-10-02, godz. 15:54, Wiadomości z regionu Przez Branice do Czech nie dojedziemy. Tam trwa sprzątanie Podmyta droga, most łączący gminę z Czechami oraz zalane mieszkania - to rzeczywistość popowodziowa mieszkańców Boboluszek w gminie Branice. Przepływająca w pobliżu Dzierżkowic rzeka Opawa wyrządziła szkody większe niż w 1997… » więcej 2024-10-02, godz. 13:28, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Poprawia się sytuacja w Głuchołazach Poprawia się zaopatrzenie w wodę pitną na terenach dotkniętych powodzią. Jednak w kilku miejscach na Opolszczyźnie wciąż są problemy z jakością wody z miejskich wodociągów. » więcej 2024-10-02, godz. 12:55, Wiadomości z regionu Branice liczą na pomoc po powodzi. "Skala zniszczeń jest ogromna" Gmina Branice to jedno z miejsc na mapie Opolszczyzny, które najmocniej ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi. W sumie około 70 posesji w takich miejscowościach jak Branice-Zamek, Boboluszki czy Dzierżkowice zostało zalanych przez… » więcej 2024-10-02, godz. 10:14, Wiadomości z regionu W październiku powinno udać się przywrócić ogrzewanie głuchołaskich szkół i domu seniora Prawdopodobnie do końca października uda się uruchomić centralne ogrzewanie w budynkach użyteczności publicznej gminy Głuchołazy. » więcej
34353637383940
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »