Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-09, 20:00 Autor: Jakub Biel

Powódź w Prudniku: straty w infrastrukturze powiatowej sięgają 25 mln złotych

Powódź w Moszczance w gminie Prudnik. Kładka nad Złotym Potokiem [fot. Moszczanka24.pl]
Powódź w Moszczance w gminie Prudnik. Kładka nad Złotym Potokiem [fot. Moszczanka24.pl]
Festiwal Czekolady na opolskim rynku [fot. Adam Dubiński]
Festiwal Czekolady na opolskim rynku [fot. Adam Dubiński]
Wrześniowa powódź obeszła się dość łagodnie z powiatową infrastrukturą – tak szacowanie strat ocenia starosta powiatu prudnickiego. Nie oznacza to jednak, że ich nie ma. Powódź najbardziej dotknęła drogi i mosty, takie jak trakt między Łąką Prudnicką a Moszczanką wraz z tamtejszym mostem czy przeprawa w Trzebinie.
- Jeśli chodzi o infrastrukturę powiatową, to szacowanie strat mamy praktycznie zakończone. Nie są one jakieś bardzo duże. Myślę, że jakieś 20-25 milionów złotych. Jeśli o czymś zapomnieliśmy, to więcej nie powinno przekroczyć - mówi Radosław Roszkowski, starosta prudnicki.

Odbudowa drogi łączącej Łąkę Prudnicka i Moszczankę może wynieść około 9 milionów złotych, natomiast naprawa mostu w Trzebinie to szacowany koszt około 5 mln złotych. Warto dodać, że ucierpiał również Dom Dziecka w Mochowie.

Starosta prudnicki wyraził nadzieję, że wsparcie państwa będzie konkretne, a naprawa szkód w ramach programu „Odbudowa Plus” spowoduje, że w razie wystąpienia w przyszłości podobnych kataklizmów, naprawiona infrastruktura będzie odpowiednio zabezpieczona.
Radosław Roszkowski

Zobacz także

2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie. » więcej
41424344454647
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »