Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-25, 09:24 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Nie zapominajcie o gminie Głuchołazy". Dramatyczny apel podczas sztabu kryzysowego z udziałem premiera

Sztab z udziałem premiera
Sztab z udziałem premiera
Sprzątanie po powodzi w Głuchołazach [fot. Jarosław Madzia]
Sprzątanie po powodzi w Głuchołazach [fot. Jarosław Madzia]
Sprzątanie po powodzi w Głuchołazach [fot. Jarosław Madzia]
Sprzątanie po powodzi w Głuchołazach [fot. Jarosław Madzia]
Sprzątanie po powodzi w Głuchołazach [fot. Jarosław Madzia]
Sprzątanie po powodzi w Głuchołazach [fot. Jarosław Madzia]
Zdecydowanie najtrudniejsza sytuacja w województwie opolskim - jak raportowali na sztabie kryzysowym z udziałem premiera przedstawiciele MSWiA w terenie jest obecnie w Głuchołazach. Z miasta do uczestników sztabu wybrzmiał mocny przekaz.
Sytuację bieżącą, ale przede wszystkim zagrożenia i obawy przedstawił st. bryg. Arkadiusz Kuśmierski, pełnomocnik MSWiA w Głuchołazach. Woda do wodociągów dalej dostarczana jest sztucznie, cysternami, w gminie zalegają śmieci. Są ogromne utrudnienia komunikacyjne. Na odcinku 20 km Biała Głuchołaska nie ma wałów przeciwpowodziowych.

- Wszystkie te działania, które są podejmowane, są to działania doraźne. I trzeba mieć świadomość, że są one obarczone dużym ryzykiem wystąpienia ponownego tych samych problemów. Taki apel z siedzącym tu obok burmistrzem Głuchołaz, żeby nie zapominać o tej gminie, bo ta gmina sobie z tymi zniszczeniami nie poradzi. Te zniszczenia są nie tylko w mieście ale i we wsiach, wzdłuż Białej Głuchołaskiej. Tam są zniszczone drogi, mosty i patrząc na całą sytuację na tę chwilę - mamy 10 dzień po powodzi, a my dalej nie uporaliśmy się z wywozem śmieci - dodaje.

Równolegle Kuśmierski zaapelował do mieszkańców o zrozumienie i cierpliwość.

- Ograniczyliśmy do minimum jazdę na sygnałach, też stoimy w korkach. Proszę pamiętać, że jeśli nie jedziemy do wskazanego miejsca, to znaczy, że jesteśmy tam, gdzie jest jeszcze gorzej. Pamiętajcie o tym! - mówił.

- Będą tam ciężkie prace inżynieryjne. Ale w ciągu najbliższych 2-3 tygodni jakiegoś wielkiego postępu nie będzie. Tam będziemy koncentrować swoje działania - tak prace w Głuchołazach opisywał gen. Krzysztof Stańczyk, dowódca WOT.

Monika Jurek, wojewoda opolski przekazała, że sytuacja hydrologiczna w województwie poprawia się. W Głuchołazach jest już ustalona nowa koncepcja drogi przez tereny leśne, w okolicach ośrodka Skowronek. Prace przy organizacji mostu tymczasowego dla miasta nabierają tempa.

- Most składany, będzie podejmowana próba organizacji przeprawy mostowej przez rzekę Biała Głuchołaska, która pozwoli m.in. na wywóz śmieci z części zdrojowej miasta przy ośrodku Skowronek - mówiła Monika Jurek.

W kolejnej gminie zalanej przez powódź - Lewinie Brzeskim - nie udało się uruchomić oczyszczalni ścieków, dziś (25.09) podjęta będzie kolejna próba. Dodatkowo wczoraj pod Wronowem jeden z wałów został - delikatnie - jak przekazał bryg. Dariusz Kulawinek, pełnomocnik MSWiA w gminie - przerwany i doszło do ponownego wylewania się wody na wieś, ale sytuacja została opanowana. Rusza akcja dezynfekcji.

- Dezynfekcyjne zespoły zadaniowe Wojska Polskiego będą w pierwszej kolejności działały w obiektach użyteczności publicznej, potem zakłady pracy, obiekty zamieszkania zbiorowego, zabudowa jednorodzinna i w końcu miejsca rekreacji ogólnodostępne - mówi bryg. Dariusz Kulawinek, pełnomocnik MSWiA w Lewinie Brzeskim.

Na 11.00 zaplanowano spotkanie specjalne z udziałem m.in. wojewody, przedstawicieli GDDKIA i przedstawicieli instytutu naprawy dróg. Cel to opracowanie mapy drogowej dla regionu - czyli planu pilnych napraw.

- Spotkanie, które się dziś odbędzie ma w maksymalny sposób wykorzystać siły inżynierów oraz skoordynować działania wszystkich zarządców dróg. Nie tylko GDDKiA, ale i dróg wojewódzkich. Tak, by jak najszybciej przywrócić pełną zdolność komunikacyjną i transportową wszystkich odcinków dróg, nie tylko tych najważniejszych - mówi minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Prezes Wód Polskich przekazała, że Zbiornik Racibórz jest zapełniony w 10% procentach i gotowy w każdej chwili do nowych zadań. Odpływ wody utrzymywany jest na poziomie 3 cm na godzinę.
Dariusz Kulawinek
Monika Jurek
Krzysztof Stańczyk
Dariusz Klimczak
Arkadiusz Kuśmierski

Zobacz także

2024-09-23, godz. 07:30, Gospodarka "200 ton papieru do wyrzucenia". Paczkowskie firmy zaczynają liczyć straty Przedsiębiorcy z Paczkowa zaczynają szacowanie strat. Podczas powodzi ucierpiała między innymi firma znajdująca się przy ulicy Kolejowej, która na rynku istnieje od 28 lat. » więcej 2024-09-22, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Pomoc psychologiczna dla powodzian [ADRESY i TELEFONY] Resort Zdrowia opublikował zestawienie, gdzie powodzianie potrzebujący pomocy psychologicznej mogą kierować się po wsparcie i pomoc. » więcej 2024-09-22, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Paczków pyta o popowodziowy stan zbiorników. Straty w gminie idą w duże miliony Wstępnie szkody w infrastrukturze samorząd Paczkowa wylicza na 120-140 mln złotych, ale zastrzega, że ostateczne z dużym prawdopodobieństwem będą wyższe. Na miejscu pracują zespoły inspektorów budowlanych. Ci oceniają m.in. czy… » więcej 2024-09-22, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Zbiórka Caritas dla powodzian trwa. "Teraz idziemy w materiały i narzędzia" - Opolskie zawsze jest na podium reakcji na ludzką krzywdę - przekazał w Radiu Opole Artur Wilpert z Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2024-09-22, godz. 17:36, Wiadomości z regionu Kto chce i może - działa! Wolontariusze z całego kraju odpowiedzieli na apel z Lewina Brzeskiego Ludzie z całej Polski zjechali do Lewina Brzeskiego, żeby pomagać powodzianom. Do miasta cały czas przyjeżdżają transporty z darami: z żywnością i potrzebnymi artykułami higienicznymi. Jest też sporo wolontariuszy, którzy słoneczny… » więcej
54555657585960
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »