Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-18, 15:42 Autor: Daniel Klimczak

Wody Polskie twierdzą, że dobrze przygotowały Jezioro Nyskie na nadejście wielkiej wody

Podtopienia w Nysie, 15.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Podtopienia w Nysie, 15.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Jezioro Nyskie [fot. Rafał Gawlik]
Jezioro Nyskie [fot. Rafał Gawlik]
Rzeka Nysa Kłodzka w Nysie, widok z Alei Wojska Polskiego [fot. Daniel Klimczak]
Rzeka Nysa Kłodzka w Nysie, widok z Alei Wojska Polskiego [fot. Daniel Klimczak]
Nysa Kłodzka w Nysie, 15.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Nysa Kłodzka w Nysie, 15.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Wody Polskie zaprzeczają, by doszło do nieprawidłowości związanych z przygotowaniem Jeziora Nyskiego na nadejście wielkiej wody. Zdaniem zarządzającej zbiornikiem instytucji, całość odbywała się zgodnie z zasadami funkcjonowania takich obiektów oraz w porozumieniu z lokalnymi władzami.
Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska przekonywała dziś (18.09) w Opolu, że wcześniejsze opróżnienie zbiornika mogłoby zaszkodzić zarówno jemu, jak i miastu.

- Pewnie ten zarzut dotyczy, że za późno spuszczaliśmy [wodę]. To nie jest prawda, myśmy spuszczali, natomiast my musimy spuszczać w odpowiedni sposób, dbając o to, żeby ten spust nie zaszkodził miastu, a po drugie dbając o to, żeby nie uszkodził infrastruktury. Proszę mi wierzyć, to wszystko jest ustalone razem ze starostą nyskim oraz z władzami nyskimi, więc to tak się nie dzieje. Zbiorniki były opróżniane, były przygotowane, miały rezerwę powodziową, natomiast to nie oznaczało, że są puste jak wanna po wypuszczeniu wody, ponieważ aby zachować stateczność, jakąś ilość wody miały, bo tak zostały zaprojektowane - powiedziała.

Obecnie z Jeziora Nyskiego wypływa 400 metrów sześciennych wody na sekundę, czyli tyle, ile przy normalnym poziomie wody. W kulminacyjnym momencie przepływ ten był 2,5 raza większy, co spowodowało między innymi konieczność zamknięcia wszystkich mostów w mieście. Ponadto, po zwiększeniu przepływu, woda wdarła się do centrum miasta.
Joanna Kopczyńska

Zobacz także

2024-09-19, godz. 12:53, Interwencja Radia Opole Kietrz pomaga powodzianom [INTERWENCJA] Kolejny dzień ze specjalnym wydaniem audycji, podczas której relacjonujemy, jak przebiega sytuacja w miejscach doświadczonych przez powódź oraz na bieżąco pośredniczymy we wszelkich zgłaszanych nam w związku z powodzią sprawach… » więcej 2024-09-19, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Nocna walka o wały w Naroku. Wolontariusze ciepłymi posiłkami wspomagali ratowników [FILM] Okoliczni mieszkańcy, strażacy, żołnierze i wolontariusze przez wiele godzin nocnych pracowało nad umocnieniem wałów w miejscowości Narok w powiecie opolskim. Przez kilkanaście godzin ramię w ramię układali worki z piaskiem. Jak… » więcej 2024-09-19, godz. 11:55, Gospodarka Powódź podtopiła 9 oczyszczalni ścieków. Gość Radia Opole o zagrożeniach epidemiologicznych Na Opolszczyźnie nie działa w tej chwili 9 oczyszczalni ścieków. - To, kiedy wznowią pracę, zależy od tego, czy nie działają z powodu odcięcia zasilania, wyłączenia prądu, czy w skutek zalania - tłumaczył dziś (19.09) w Porannej… » więcej 2024-09-19, godz. 11:50, Wiadomości z regionu Powstanie przeprawa tymczasowa w Głuchołazach. "Przygotowujemy teren" Głuchołazy przygotowują się do odbudowy przeprawy przez Białą Głuchołaską. Tę tymczasową, w ciągu remontowanej w mieście DK 40, zabrała powódź. » więcej 2024-09-19, godz. 11:34, Wiadomości z regionu "To jest nasza trzecia powódź". Wielka woda zniszczyła głuchołaskie firmy - Zaczynamy wszystko od nowa - mówią przedsiębiorcy z Głuchołaz, którzy stracili swoje firmy w wyniku powodzi. Wśród nich są właściciele sklepów, restauracji, kwiaciarni, aptek czy biur. Trwa wielkie sprzątanie i szacowanie strat… » więcej
82838485868788
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »