Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-18, 10:47 Autor: Daniel Klimczak

Ponad 200 szkół w regionie nie funkcjonuje. Nie wiadomo, kiedy wrócą do nich uczniowie

Zalana szkoła w Nowym Świętowie [fot. Adam Dubiński]
Zalana szkoła w Nowym Świętowie [fot. Adam Dubiński]
Ponad 200 placówek oświatowych w regionie nie funkcjonuje w normalnym trybie. Szkoły i przedszkola są wyłączane z pracy nie tylko z powodu zalania.
Jak mówi opolski wicekurator oświaty Marek Leśniak, w części placówek zakwaterowano służby walczące z wodą.

- Na wczoraj to jest około 235 placówek, które ucierpiały lub są przeznaczone, w tej grupie jest 17 placówek przeznaczonych na miejsca zakwaterowania służb pomocowych, na gotowanie posiłków dla tych służb.

W samej gminie Lewin Brzeski wyłączonych z pracy zostało 10 placówek.

Woda uszkadza najczęściej piwnice i znajdujące się z nich pomieszczenia gospodarcze, w tym kotłownie, co rodzi obawy związane z nadchodzącą jesienią. W tej sytuacji niezbędne będzie rządowe wsparcie i jak przewiduje Marek Leśniak, to powinno wkrótce dotrzeć do potrzebujących go samorządów.

- To są pieniądze, które trzeba na dzisiaj znaleźć, żeby zabezpieczyć te placówki. Ale też jest ta pomoc ogłoszona przez rząd na remont i wsparcie placówek zalanych, więc myślę, że tutaj to pójdzie druga stroną, ministerstwo edukacji też przeznacza rezerwę na wsparcie placówek edukacyjnych. Będzie ogłoszona kwota, którą będzie dysponowało ministerstwo, więc myślę, że lada moment [to nastąpi].

Na razie nie wiadomo, kiedy zalane szkoły będą mogły wznowić pracę. W miejscowościach, w których opadła woda, obecnie trwa szacowanie strat i porządkowanie pomieszczeń. Oprócz budynków, zniszczeniu uległy także szkolne meble. Poza tym nie wszyscy uczniowie byliby w stanie dotrzeć na zajęcia, dlatego kuratorium zapewnia, że to organy prowadzące będą decydowały, jak długo potrwa przerwa w pracy placówek.

Zdaniem wicekuratora Marka Leśniaka, nie powinno to w znaczący sposób wpłynąć na proces dydaktyczny.

- Nie w takich sytuacjach byliśmy. Pandemia pokazała, że jest konieczność działania na odległość. Tu nie zadziałają komputery, bo nie ma prądu, sprzęt jest zniszczony, więc potrzebne będzie dobre myślenie człowieka.

Dodajmy, że opolski wicekurator oświaty będzie gościem Radia Opole dziś (18.09) po godzinie 18:00.
Marek Leśniak
Marek Leśniak
Marek Leśniak

Zobacz także

2024-09-14, godz. 12:37, Wiadomości z regionu Opawa wystąpiła z koryta. Branice spodziewają się ponad 4 metrów wody O ponad metr przekroczony został stan alarmowy na Opawie. Przed godziną 12:00 wynosił 344 centymetrów. - Według szacunków służb, ma przypłynąć do gminy Branice 1 - 1,5 metra wody - mówi wójt Sebastian Baca. » więcej 2024-09-14, godz. 12:05, Wiadomości z regionu Wody Polskie zwiększają zrzuty ze zbiorników. Sytuacja robi się bardzo poważna Linda Hofman, rzecznik RZGW Wody Polskie w Gliwicach przekazuje, że w Jarnołtówku sytuacja jest bardzo poważna. Zapewnia, że obiekty hydrotechniczne działają zgodnie z planami. » więcej 2024-09-14, godz. 11:49, Wiadomości z regionu Trudna sytuacja w Jarnołtówku i na tamie na Złotym Potoku O kilkadziesiąt centymetrów został przekroczony stan alarmowy na Złotym Potoku. Po godzinie 11:00 wynosił 238 centymetrów. » więcej 2024-09-14, godz. 11:38, Wiadomości z regionu Bardzo trudna sytuacja w powiecie głubczyckim. Możliwa ewakuacja - W gminach Branice i Głubczyce w powiecie głubczyckim sytuacja jest najtrudniejsza - przekazała Radiu Opole starosta głubczycka Anna Kobierska-Mróz. » więcej 2024-09-14, godz. 11:18, Wiadomości z regionu Żołnierze 13. ŚBOT pomagają w walce żywiołem w powiecie nyskim Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej walczą z żywiołem na południu Opolszczyzny w miejscowościach w pobliżu Nysy. Blisko 140 mundurowych ze 171. Batalionu Lekkiej Piechoty z Brzegu zostało alarmowo powołanych do… » więcej
126127128129130131132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »