Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-17, 11:00 Autor: Krzysztof Rapp

Stanisław Potoniec o prognozach hydrologicznych i stanie klęski żywiołowej

Stanisław Potoniec [fot. Radio Opole]
Stanisław Potoniec [fot. Radio Opole]
- Fala wezbraniowa już przechodzi przez Opole, woda w Odrze może pójść jeszcze o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt centymetrów w górę - mówił dziś (17.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Stanisław Potoniec, zastępca dyr. Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Nasz gość zastrzegł, że realne poziomy wód mogą się różnić od tych prognozowanych, ale to normalne w takich dynamicznych sytuacjach.
- Woda może przekroczyć te prognozowane poziomy. Mimo tego, że te szacunki są wyliczane, to niekiedy się nie sprawdzają. Szacunki możemy zrobić do 10 - 15 cm. Natomiast nie możemy oszacować tych małych rzeczek, dopływów, potoków, które zasilają te duże rzeki. To zależy, ile spadnie deszczu i ile wody spłynie z gór - tłumaczy Stanisław Potoniec.

Pytaliśmy też co oznacza wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Przypomnijmy, rząd wprowadził stan klęski żywiołowej w powiatach: głubczyckim, nyskim i prudnickim oraz gminie Strzeleczki w powiecie krapkowickim. Stan ten został dziś (17.09) rozszerzony na kolejne powiaty: opolski, krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski i brzeski.

- Dla mieszkańców tych regionów oznacza to, że został wprowadzony tryb nakazowy. Ewakuacja już nie jest dobrowolna. Jest na takiej zasadzie, że jeśli ja, przykładowo powiedziałbym panu, że ma się pan ewakuować, to pan się musi ewakuować. Łącznie z tym, że mogę zastosować jakieś środki przymusu - wyjaśnia gość Radia Opole.

Jak tłumaczy zastępca dyr. Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, stan klęski żywiołowej umożliwia też szybsze i sprawniejsze udzielanie pomocy poszkodowanym.
Stanisław Potoniec cz.1
Stanisław Potoniec cz.2

Zobacz także

2024-09-17, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna" Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stan klęski ma obowiązywać przez 30 dni. W województwie… » więcej 2024-09-17, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Opolskie: stan klęski żywiołowej rozszerzony o kolejne powiaty Stan klęski żywiołowej na Opolszczyźnie został rozszerzony o kolejne powiaty: opolski, krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski i brzeski. Początkowo obejmował powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie… » więcej 2024-09-17, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Ewakuacja w Brzegu. Trwa walka o oczyszczalnię ścieków Ogłaszamy ewakuację mieszkańców obszaru zagrożonego zalaniem - informują władze miasta. Zakończyło się popołudniowe posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Burmistrzowie przyjęli sprawozdanie od pracowników biur, straży… » więcej 2024-09-17, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Ewakuacja mieszkańców Lewina Brzeskiego. Wylała Nysa Kłodzka Burmistrz Lewina Brzeskiego informuje, że w związku z przelewaniem się wody na wałach przeciwpowodziowych w miejscowości Lewin Brzeski na wysokości Orlika, uprasza się do samoewakuacji mieszkańców z ulic al. Wojska Polskiego, Mickiewicza… » więcej 2024-09-17, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów paczkowskiego ZOL-u. Brakuje personelu 35 pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie będzie ewakuowanych do innych placówek. Jak przekazał Radiu Opole Artur Kamiński, dyrektor Szpitala Powiatowego w Nysie, w paczkowskim ZOL-u znajduje się łącznie 80 pacjentów… » więcej
9596979899100101
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »