Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-16, 17:25 Autor: Witold Wośtak

Krajobraz po dramacie w Głuchołazach. Nawet starsi mieszkańcy nie pamiętają takiej wody [FILMY, ZDJĘCIA]

Zniszczenia w Głuchołazach [fot. Sławomir Mielnik]
Zniszczenia w Głuchołazach [fot. Sławomir Mielnik]
Zniszczenia w Głuchołazach [fot. Sławomir Mielnik]
Zniszczenia w Głuchołazach [fot. Sławomir Mielnik]
Błoto, powyrywana kostka brukowa i zapadnięty samochód w rynku. Nie ma już wody z Białej Głuchołaskiej w centrum Głuchołaz, są za to duże zniszczenia miejskiej infrastruktury.
Mieszkańcy i włodarze są zgodni: odbudowa potrwa latami. Poza tym miasto jest przecięte na dwie części przez rzekę i jedyną możliwością przedostania się jest droga piesza przez niewielki most.

- Krajobraz jest jak po wojnie, nigdy nie było takich zniszczeń, nawet w 1997 roku - mówi dr Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz.

- Nie było takich zniszczeń chyba w całej historii 800 lat Głuchołaz. Jako pierwszy, jeszcze w sobotę rano, został zniszczony park zdrojowy w Głuchołazach. Myśleliśmy, że na tym koniec i reszta miasta obroni się. Niestety 24 godziny później wczesnym rankiem pękł wał przy moście tymczasowym i woda zaczęła wdzierać się do miasta. Ilość tej wody przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.

Mieszkańcy relacjonują, że choć są w Głuchołazach od kilkudziesięciu lat, podobnych scen nie widzieli. - Było tragicznie i jestem strasznie załamany. - Rynek był całkowicie zatopiony - wszystko pływało, woda wlewała się do sklepów i pozalewane były wszystkie piwnice. - Oczywiście, że zaskoczyło mnie zerwanie obu mostów. My jesteśmy w szoku i dopiero będziemy przepracowywać tę traumę. Na razie zaczynamy się trochę ruszać. Tutaj są ogromne potrzeby, musimy mieć jakieś specjalne pieniądze. - Tragedia i brak słów, patrzeć na centrum Głuchołaz. Szkoda mówić, ja tylko współczuję tym ludziom. Na górze - na Osiedlu 1000-lecia - my tego nie odczuwamy, ale ludziom w centrum tylko współczuć, naprawdę.

Przypomnijmy, rwąca rzeka zerwała most tymczasowy i budowaną nową konstrukcję w ciągu drogi krajowej numer 40.

Paweł Szymkowicz
Mieszkańcy Głuchołaz

Zobacz także

2024-11-13, godz. 12:58, Wiadomości z regionu Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego znalazł nową siedzibę. To wciąż tymczasowe rozwiązanie Rodzinny Dom Dziecka z Lewina Brzeskiego znalazł nową, choć nadal tymczasową siedzibę. Na czas remontu dotychczasowego domu państwu Cimerman udało się wynająć obiekt, który spełnia potrzeby małżeństwa i 14-osobowej grupy po… » więcej 2024-11-11, godz. 10:35, Wiadomości z regionu Wielka woda nie dotarła do Mosznej, ale zamek i tak odwiedziło mniej gości Mniejszy ruch turystyczny niż w ubiegłym roku notuje zamek w Mosznej. Choć powódź nie dotknęła bezpośrednio pałacu, wielka woda z połowy września odcisnęła piętno na okazałej rezydencji. » więcej 2024-11-09, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Zdążyli przed zimą. Nowe kotły już ogrzewają szkołę podstawową w Nowym Świętowie [ZDJĘCIA] We wszystkich trzech budynkach Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Nowym Świętowie w gminie Głuchołazy jest już ciepło. To za sprawą uruchomienia nowych kotłów centralnego ogrzewania w kotłowniach budynku przedszkolnego… » więcej 2024-11-09, godz. 11:00, Gospodarka Rolniku! Nie czekaj ze składaniem wniosków do ARiMR o pomoc za straty w uprawach po powodzi Blisko 400 osób złożyło dotąd wnioski do opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wypłatę rekompensat za straty w uprawach w wyniku powodzi. O wsparcie z ARiMR można się starać do 15 listopada. » więcej 2024-11-09, godz. 09:15, Gospodarka "To pozwoli na podstawowe zabezpieczenie mieszkańców". 40 mln złotych na usuwanie szkód powodziowych Duży zastrzyk pieniędzy trafi do województwa opolskiego na usunięcie szkód powodziowych. Prace będą prowadzone w różnych miejscach rzeki rozpoczynając od ujścia do zbiornika Nysa. » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »