Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-16, 17:25 Autor: Witold Wośtak

Krajobraz po dramacie w Głuchołazach. Nawet starsi mieszkańcy nie pamiętają takiej wody [FILMY, ZDJĘCIA]

Zniszczenia w Głuchołazach [fot. Sławomir Mielnik]
Zniszczenia w Głuchołazach [fot. Sławomir Mielnik]
Zniszczenia w Głuchołazach [fot. Sławomir Mielnik]
Zniszczenia w Głuchołazach [fot. Sławomir Mielnik]
Błoto, powyrywana kostka brukowa i zapadnięty samochód w rynku. Nie ma już wody z Białej Głuchołaskiej w centrum Głuchołaz, są za to duże zniszczenia miejskiej infrastruktury.
Mieszkańcy i włodarze są zgodni: odbudowa potrwa latami. Poza tym miasto jest przecięte na dwie części przez rzekę i jedyną możliwością przedostania się jest droga piesza przez niewielki most.

- Krajobraz jest jak po wojnie, nigdy nie było takich zniszczeń, nawet w 1997 roku - mówi dr Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz.

- Nie było takich zniszczeń chyba w całej historii 800 lat Głuchołaz. Jako pierwszy, jeszcze w sobotę rano, został zniszczony park zdrojowy w Głuchołazach. Myśleliśmy, że na tym koniec i reszta miasta obroni się. Niestety 24 godziny później wczesnym rankiem pękł wał przy moście tymczasowym i woda zaczęła wdzierać się do miasta. Ilość tej wody przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.

Mieszkańcy relacjonują, że choć są w Głuchołazach od kilkudziesięciu lat, podobnych scen nie widzieli. - Było tragicznie i jestem strasznie załamany. - Rynek był całkowicie zatopiony - wszystko pływało, woda wlewała się do sklepów i pozalewane były wszystkie piwnice. - Oczywiście, że zaskoczyło mnie zerwanie obu mostów. My jesteśmy w szoku i dopiero będziemy przepracowywać tę traumę. Na razie zaczynamy się trochę ruszać. Tutaj są ogromne potrzeby, musimy mieć jakieś specjalne pieniądze. - Tragedia i brak słów, patrzeć na centrum Głuchołaz. Szkoda mówić, ja tylko współczuję tym ludziom. Na górze - na Osiedlu 1000-lecia - my tego nie odczuwamy, ale ludziom w centrum tylko współczuć, naprawdę.

Przypomnijmy, rwąca rzeka zerwała most tymczasowy i budowaną nową konstrukcję w ciągu drogi krajowej numer 40.

Paweł Szymkowicz
Mieszkańcy Głuchołaz

Zobacz także

2024-09-17, godz. 08:08, Wiadomości z regionu Niewielki przeciek w zbiorniku Racibórz Dolny. Zapełnienie wynosi 78 procent Wody Polskie RZWG w Gliwicach informują, że stwierdzono niewielki wyciek na przedpolu zbiornika Racibórz Dolny. Do godziny 5:00 rano zbiornik przyjął 144 mln m3 wody, co stanowi 78 procent jego pojemności. » więcej 2024-09-17, godz. 07:10, Wiadomości z regionu GDDKiA: wiele odcinków dróg jest zamkniętych. [LISTA UTRUDNIEŃ] Wiele dróg krajowych w woj. opolskim nadal jest zamkniętych. Największe problemy występują na krajowej '40'. Komunikacja jest przerwana po zerwaniu mostu tymczasowego w Głuchołazach. » więcej 2024-09-17, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Urząd wojewódzki chce objąć stanem klęski żywiołowej siedem powiatów Do 7 powiatów województwa opolskiego prawdopodobnie zostanie rozszerzony stan klęski żywiołowej. Taką rekomendację do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wysłał Opolski Urząd Wojewódzki. Po zebraniu wojewódzkiego zespołu… » więcej 2024-09-17, godz. 06:21, Wiadomości z regionu Niemodlin: dużo wody w Ścinawie Niemodlińskiej i Nysie Kłodzkiej [ZDJĘCIA] Trudna sytuacja na rzekach w gminie Niemodlin. Ze względu na bardzo wysoki poziom wód Nysy Kłodzkiej, zamknięte zostały w dniu wczorajszym (16.09) mosty w Kopicach, Głębocku i Lewinie Brzeskim - informuje tamtejszy samorząd. » więcej 2024-09-17, godz. 05:30, Wiadomości z regionu „Strażacy są naszymi bohaterami”. Mieszkańcy Moszczanki chwalą zaangażowanie OSP podczas powodzi Uszkodzona i nieprzejezdna w wielu miejscach droga powiatowa, podtopione pola i posesje, podmyte wały przeciwpowodziowe - to obraz wsi Moszczanka po przejściu fali powodziowej. W trudnych chwilach zagrożenia i rozlewającymi się wodami… » więcej
104105106107108109110
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »