Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-12, 14:55 Autor: Witold Wośtak

Deszczowe chmury nad Opolszczyzną. Kluczborskie samorządy w pełnej gotowości

Lokalne podtopienia, zdjęcie ilustracyjne [fot. Witold Wośtak]
Lokalne podtopienia, zdjęcie ilustracyjne [fot. Witold Wośtak]
Podtopienia w powiecie kluczborskim, archiwum [fot. KP PSP w Kluczborku]
Podtopienia w powiecie kluczborskim, archiwum [fot. KP PSP w Kluczborku]
Przed możliwymi lokalnymi podtopieniami ostrzega mieszkańców kluczborskie starostwo. W południe zebrał się sztab kryzysowy.
Jak mówi Artur Nowak, członek Zarządu Powiatu Kluczborskiego, problemem może być rzeka Stobrawa, ale i mniejsze potoki typu Kujakowicki. - Patrzymy z niepokojem, ale i spokojem, bo dobrze przygotowaliśmy zarządzanie kryzysowe - zapewnia.

- Worki mamy zawsze przygotowane, ale przypadek lub nie, planujemy niebawem zorganizować ćwiczenia na zalewie kluczborskim i z tej okazji od dłuższego czasu gromadzimy worki. Oby one nie przydały się, ale mamy to wszystko sprawdzone i mamy opracowane procedury, jak zachowywać się w takich sytuacjach kryzysowych.

Choć przez gminę Wołczyn nie płyną większe rzeki, burmistrz Jan Leszek Wiącek ocenia, że nie ma teraz samorządu bez obaw. - U nas też zdarzały się lokalne podtopienia i wszyscy muszą być w gotowości - dodaje.

- My jesteśmy zabezpieczeni oczywiście w te niezbędne rzeczy jak piasek, worki. Zawsze na największej wysokości zadania stają nasi ochotnicy strażacy, którzy bez wyjątku są dyspozycyjni poprzez wypompowywanie wody czy nawet zabezpieczanie tych miejsc workami i innymi sposobami. Oni sprawiają, że mieszkańcy mogą czuć się bezpieczniej, ale to nie znaczy, że nie mamy czego obawiać się.

Przypomnijmy, według prognoz, do niedzieli na Opolszczyźnie może spaść nawet ponad 300 litrów wody na metr kwadratowy.
Artur Nowak
Jan Leszek Wiącek

Zobacz także

2024-09-13, godz. 12:41, Interwencja Radia Opole "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana. Skutki powodzi odczuli w 1997 i 2010 roku. Tym tematem zajęliśmy się dziś… » więcej 2024-09-13, godz. 12:16, Wiadomości z regionu Żołnierze WOT z opolskich batalionów są w gotowości do działania na wypadek powodzi i podtopień Blisko 2,5 tysiąca żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest w gotowości w związku z ryzykiem powodzi w województwach opolskim i śląskim. Mundurowi cały czas monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych… » więcej 2024-09-13, godz. 10:29, Wiadomości z regionu Działania prewencyjne opolskich strażaków w związku z opadami deszczu Układali worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Strażacy z województwa opolskiego przeprowadzili już 14 działań prewencyjnych w związku z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-13, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Przede wszystkim spokój. Strażacy radzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej Słuchanie komunikatów o zagrożeniu w radiu i TV, ewakuacja dzieci i osób starszych w bezpieczne miejsce, ustalenie dróg ewakuacji, naładowanie telefonu komórkowego oraz między innymi zabezpieczenie domu np. workami z piaskiem - to… » więcej
131132133134135136137
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »