Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-12, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Pawłowiczki raczej bezpieczne, gorzej w Bierawie. Samorządowcy o spodziewanych ulewach

Archiwum - Lokalne podtopienia, zdjęcie ilustracyjne [fot. PSP Olesno/oficer prasowy Daniel Kaczmarek]
Archiwum - Lokalne podtopienia, zdjęcie ilustracyjne [fot. PSP Olesno/oficer prasowy Daniel Kaczmarek]
"Od wielu lat powtarzamy, że nasza gmina została opuszczona przez państwo w zakresie ochrony przeciwpowodziowej". Krzysztof Ficoń, wójt gminy Bierawa, podniósł stopień gotowości wobec niepokojących prognoz o kilkudniowych ulewach.
Jak mówi samorządowiec, trudno przewidzieć sytuację w gminie, bo raz większe zagrożenie stanowi Odra, a kolejnym razem problemów przysparza rzeka Bierawka.

- Niestety ostatnio dowiedzieliśmy się o zaniechaniu budowy zbiornika Kotlarnia - zaznacza Ficoń.

- My też akurat co do piasku na bieżąco umiemy reagować, bo na terenie gminy Bierawa są piaskownie. Tu generalnie chodzi o worki z piaskiem, więc to też oczywiście mamy pod kontrolą. Są też plandeki, jeżeli by trzeba było gdzieś zabezpieczyć dachy. Miejmy nadzieję, że skończy się głównie na strachu, ale jesteśmy w gotowości.

W gminie Pawłowiczki nie ma rzek ani dużych potoków. Wójt Jerzy Treffon zachowuje spokój, podkreśla przy tym, że samorząd stara się dbać o dobry stan rowów.

- Od kilku lat obserwujemy duże zmiany struktury pól. Jeżeli zbyt szybko spadnie na nie zbyt duża ilość wody, to powoduje bardzo duże utrudnienia dla mieszkańców. 3-4 miejscowości czasami są nieprzejezdne, ponieważ woda wymieszana z ziemią tworzy błoto, które dostaje się nie tylko na drogi, ale zalewa posesje i piwnice. Wtedy strażacy mają również bardzo dużo pracy.

Przed południem zebrał się kędzierzyńsko-kozielski Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Zarządzono przegląd infrastruktury hydrologicznej, zabezpieczono worki i plandeki oraz zaangażowano strażaków ochotników.
Krzysztof Ficoń
Jerzy Treffon

Zobacz także

2024-09-13, godz. 12:41, Interwencja Radia Opole "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana. Skutki powodzi odczuli w 1997 i 2010 roku. Tym tematem zajęliśmy się dziś… » więcej 2024-09-13, godz. 12:16, Wiadomości z regionu Żołnierze WOT z opolskich batalionów są w gotowości do działania na wypadek powodzi i podtopień Blisko 2,5 tysiąca żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest w gotowości w związku z ryzykiem powodzi w województwach opolskim i śląskim. Mundurowi cały czas monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych… » więcej 2024-09-13, godz. 10:29, Wiadomości z regionu Działania prewencyjne opolskich strażaków w związku z opadami deszczu Układali worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Strażacy z województwa opolskiego przeprowadzili już 14 działań prewencyjnych w związku z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-13, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Przede wszystkim spokój. Strażacy radzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej Słuchanie komunikatów o zagrożeniu w radiu i TV, ewakuacja dzieci i osób starszych w bezpieczne miejsce, ustalenie dróg ewakuacji, naładowanie telefonu komórkowego oraz między innymi zabezpieczenie domu np. workami z piaskiem - to… » więcej
131132133134135136137
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »