Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-12, 10:21 Autor: Jakub Biel

Trwa zabezpieczanie Morowa przed możliwą powodzią. Strażacy czyścili dno potoku Mora

Czyszczenie potoku Mora [fot. Sołectwo Morów]
Czyszczenie potoku Mora [fot. Sołectwo Morów]
Czyszczenie potoku Mora [fot. Sołectwo Morów]
Czyszczenie potoku Mora [fot. Sołectwo Morów]
Czyszczenie potoku Mora [fot. Sołectwo Morów]
Czyszczenie potoku Mora [fot. Sołectwo Morów]
Mieszkańcy Morowa w gminie Nysa zbroją się i z niepokojem spoglądają na prognozy pogody, niosące ulewne deszcze. Miejscowość od lat jest regularnie zalewana przez przebiegający przez nią potok Mora. Do akcji zadysponowano już m.in. strażaków z OSP Koperniki.
- Mora to zwykle mała niewielka, górska rzeczka, ale po ulewnych deszczach czy na wiosnę po roztopach staje się bardzo groźna. Robimy wszystko, żeby dobrze się przygotować do możliwego niebezpieczeństwa – mówi Artur Pieczarka, sołtys Morowa.

- Strażacy oczyszczali takie newralgiczne miejsce pod mostkiem, gdzie są też betonowe wały przeciwpowodziowe.  Również oczyszczali odpływy z drogi gminnej przy tym murku.

Sołtys wystosował apel do władz powiatu nyskiego i gminy Nysa o konieczności zabezpieczenia posesji znacznie wcześniej

-  Worki z piaskiem przed furtkami i bramami, ogrodzeniami. Poprosiłem również o około 300 metrów rękawów przeciwpowodziowych, które należy ustawić. Nie mamy niestety zbiornika przeciwpowodziowego suchego, gdzie moglibyśmy przetrzymać wody na czas tego silnego wezbrania.

Dodajmy, że ostatni raz lokalna powódź wystąpiła tam w 2020 r., zalewając 11 domów.
Artur Pieczarka
Artur Pieczarka

Zobacz także

2024-09-13, godz. 12:41, Interwencja Radia Opole "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana. Skutki powodzi odczuli w 1997 i 2010 roku. Tym tematem zajęliśmy się dziś… » więcej 2024-09-13, godz. 12:16, Wiadomości z regionu Żołnierze WOT z opolskich batalionów są w gotowości do działania na wypadek powodzi i podtopień Blisko 2,5 tysiąca żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest w gotowości w związku z ryzykiem powodzi w województwach opolskim i śląskim. Mundurowi cały czas monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych… » więcej 2024-09-13, godz. 10:29, Wiadomości z regionu Działania prewencyjne opolskich strażaków w związku z opadami deszczu Układali worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Strażacy z województwa opolskiego przeprowadzili już 14 działań prewencyjnych w związku z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-13, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Przede wszystkim spokój. Strażacy radzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej Słuchanie komunikatów o zagrożeniu w radiu i TV, ewakuacja dzieci i osób starszych w bezpieczne miejsce, ustalenie dróg ewakuacji, naładowanie telefonu komórkowego oraz między innymi zabezpieczenie domu np. workami z piaskiem - to… » więcej
131132133134135136137
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »