Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji » Czym się różni literatura wygnańcza od emigr…
2023-12-08, 07:58 Autor: Witold Sułek

Czym się różni literatura wygnańcza od emigracyjnej?

Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
W ramach XXI Opolskiego Festiwalu Nauki w Instytucie Nauk o Literaturze Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego odbył się wykład dr hab. Pawła Tańskiego, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt.: "Emigracyjne narracje tożsamościowe w twórczości pisarzy wygnańczych po 1945 roku".
Poruszył w nim, m.in. zagadnienie literatury wygnańczej, przybliżył również postać niezwykle cenionego za granicą pisarza Jerzego Pietrkiewicza. Przyjmując zaproszenie Radia Opole, przybył wraz z prof. Pawłem Marcinkiewiczem z Uniwersytetu Opolskiego, który spotkanie zorganizował. Poruszył nie tylko wyżej wymienione tematy, ale opowiedział o szerszym kontekście zjawiska, jakim jest emigracja i wygnanie w literaturze, zwłaszcza współcześnie.

21 Opolski Festiwal Nauki dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez MNSiW w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”

Zobacz także

2024-11-21, godz. 13:02 Opowiadania na każdą porę roku Oryginalny tytuł zbioru opowiadań Stephena Kinga, który zaprezentuje Kuba Branicki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, to "Cztery pory roku". zawiera… » więcej 2024-11-18, godz. 13:20 Wombat, Mona Mysia i mnóstwo "psyjaciół" Pasja podróżowania i poznawania nowych miejsc i ludzi, oraz zamiłowanie do sztuki i starych komputerów. Te wszystkie rzeczy robi Marcin Kozioł prywatnie… » więcej 2024-11-18, godz. 10:37 Syfon po raz 26. w Brzegu Wprawdzie to nadal poezja jest najważniejszą częścią brzeskiego festiwalu literackiego i to za nią otrzymuje się Syfony i Laur Scheffera, jednak z roku… » więcej 2024-11-12, godz. 14:50 Żyć w spektrum autyzmu - co to znaczy? O tym Jacek Hołub, autor książki "Wszystko mam bardziej" Jacek Hołub w swoich literackich reportażach podejmuje trudne tematy niepełnosprawności, przemocy domowej, czy jak w najnowszej, zatytułowanej "Wszystko mam… » więcej 2024-11-05, godz. 13:53 Jak ze zwyczajnej kobiety można zrobić czarownicę? "Pamięci wszystkich spalonych, ściętych, powieszonych, utopionych i wygnanych. Skalanych mianem służebnicy diabła. Czarownic. Osądzonych i skazanych. Kobiet… » więcej 2024-10-30, godz. 13:40 "Lavondyss" Holdstocka Ponad rok trwały prace i starania Wojtka Mieczysławskiego z wydawnictwa Terminus - Wydawnictwo Fantastyczne i Kosmiczna Galanteria nad wydaniem kolejnej książki… » więcej 2024-10-28, godz. 15:45 Z Katarzyną Rygiel o tygrysie, sztuce i magii Nasza gościni, Katarzyna Rygiel wydała w tym roku dwie różne, ale mające cechy wspólne, książki. Pierwsza to "Po prostu magia", a druga "Porozmawiajmy… » więcej 2024-10-24, godz. 12:40 Na tropie zamkowego ducha Większość ludzi na słowo nietoperz od razu przywodzi na myśl Gacka - oczywiście słusznie, ale co z Mopkiem? To właśnie jego wybrała na bohatera swojej… » więcej 2024-10-14, godz. 12:30 Trujące tęczowe wampiry, czyli rozmowa o ptakach "Sensacyjne życie ptaków. Pierzaste wampiry, tęczowe albatrosy i trujące przepiórki" - już patrząc na sam tytuł książki Adama Zbyryta, możemy domyślać… » więcej 2024-10-11, godz. 14:25 O Litwie Chociaż Dominik Wilczewski zatytułował swoją książkę "Litwa po litewsku" to nie omija ona, siłą rzeczy, wątków polskich i białoruskich. Decyduje tu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »