Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji » Czym się różni literatura wygnańcza od emigr…
2023-12-08, 07:58 Autor: Witold Sułek

Czym się różni literatura wygnańcza od emigracyjnej?

Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
W ramach XXI Opolskiego Festiwalu Nauki w Instytucie Nauk o Literaturze Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego odbył się wykład dr hab. Pawła Tańskiego, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt.: "Emigracyjne narracje tożsamościowe w twórczości pisarzy wygnańczych po 1945 roku".
Poruszył w nim, m.in. zagadnienie literatury wygnańczej, przybliżył również postać niezwykle cenionego za granicą pisarza Jerzego Pietrkiewicza. Przyjmując zaproszenie Radia Opole, przybył wraz z prof. Pawłem Marcinkiewiczem z Uniwersytetu Opolskiego, który spotkanie zorganizował. Poruszył nie tylko wyżej wymienione tematy, ale opowiedział o szerszym kontekście zjawiska, jakim jest emigracja i wygnanie w literaturze, zwłaszcza współcześnie.

21 Opolski Festiwal Nauki dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez MNSiW w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”

Zobacz także

2025-01-09, godz. 11:11 Zapiski z domu trzeźwienia Różne są drogi i doświadczenia osób dotkniętych chorobą alkoholową. Bez wątpienia jednak każdy zapis, relacja i osobista opowieść jest bezcenna dla… » więcej 2025-01-07, godz. 15:03 Andrzej Chwalba o swojej nowej książce Czy podczas okupacji istniało życie kulturalne? Czy można było grać w piłkę i słuchać muzyki Chopina? Jak działało polskie państwo podziemne? To jedne… » więcej 2025-01-02, godz. 15:30 Skarby kresowej świątyni Muzeum Kresów w Lubaczowie wspólnie z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" wydało książkę opisującą historię… » więcej 2024-12-17, godz. 12:30 Tik-Tak, Fasolki, a przede wszystkim książki Zapewne, gdyby chcieć znaleźć wspólne cechy w różnorodnej twórczości Ewy Chotomskiej, będzie to wrażliwość i czułość na dziecięce emocje. Nie bez… » więcej 2024-12-10, godz. 15:15 Pasja przekładu Małgorzata Gralińska, autorka przekładów książek z języka niemieckiego (m.in. Sasy Stanisica, Oty Filipa i Jaroslava Rudisa) opowiedziała nam nie tylko… » więcej 2024-12-09, godz. 13:20 Tematy ważne społecznie dla młodych czytelników Nasza gościni, Ola Woldańska-Płocińska zawitała ponownie do Opola z okazji wystawy zatytułowanej "Rezapis", stąd w audycji skupiliśmy się głównie na… » więcej 2024-12-02, godz. 14:40 Wiele znaczeń spójnika "i" w najnowszej książce Adriana Glenia W najnowszej książce Adriana Glenia mamy do czynienia z bardzo różnorodnymi formami. Jest połączeniem poezji, eseju i dziennika podróży. W dużej części… » więcej 2024-11-27, godz. 14:15 Łotewska literatura w Polsce Naszym gościem był tłumacz z języka łotewskiego Daniel Łubiński, który opowiedział nie tylko o dokonanych przez siebie przekładach prozatorskich (w tym… » więcej 2024-11-26, godz. 15:37 "Hulanki & Swawole" Tytuł najnowszego tomu wierszy Tomasza Różyckiego poza konkretnym znaczeniem podsuwa też kilka innych tropów. Spotykają się w tych wierszach więcej niż… » więcej 2024-11-25, godz. 12:50 Im trudniejszy temat, tym bardziej warto pisać Pisząc książki dla młodych czytelników Boguś Janiszewski lubi samemu sobie stawiać wyzwania i szukać odpowiedzi na trudne pytania. A kolejny etap to znaleźć… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »