Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji » Czym się różni literatura wygnańcza od emigr…
2023-12-08, 07:58 Autor: Witold Sułek

Czym się różni literatura wygnańcza od emigracyjnej?

Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
W ramach XXI Opolskiego Festiwalu Nauki w Instytucie Nauk o Literaturze Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego odbył się wykład dr hab. Pawła Tańskiego, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt.: "Emigracyjne narracje tożsamościowe w twórczości pisarzy wygnańczych po 1945 roku".
Poruszył w nim, m.in. zagadnienie literatury wygnańczej, przybliżył również postać niezwykle cenionego za granicą pisarza Jerzego Pietrkiewicza. Przyjmując zaproszenie Radia Opole, przybył wraz z prof. Pawłem Marcinkiewiczem z Uniwersytetu Opolskiego, który spotkanie zorganizował. Poruszył nie tylko wyżej wymienione tematy, ale opowiedział o szerszym kontekście zjawiska, jakim jest emigracja i wygnanie w literaturze, zwłaszcza współcześnie.

Zobacz także

2024-05-07, godz. 12:12 Dr Anna Gnot o twórczość Oty Filipa Na zaproszenie Uniwersytetu Opolskiego w ramach XXI Opolskiego Festiwalu Nauki gościła z wykładem dr Anna Gnot, badaczka twórczości Oty Filipa. Literaturoznawczyni… » więcej 2024-05-06, godz. 08:37 Rozmowa o misiu do kochania i fisharmonii. Posłuchaj rozmowy z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim W rozmowie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim próbujemy nie tylko opowiedzieć o jego dwóch, pozornie różnych książkach, czyli 'Fisharmonii. Snówpowiązałce"… » więcej 2024-05-06, godz. 08:34 Czy cyrograf to po prostu umowa? Bohater "komornika dusz", gdyby nie sporych rozmiarów rogi, byłby po prostu eleganckim urzędnikiem-urzędniczką, egzekwującym treść umowy. Mamy przecież… » więcej 2024-04-29, godz. 13:55 Tajemnicza i złowroga zielona butelka Choroba alkoholowa nigdy nie skupia się wyłącznie na osobie uzależnionej, ale zawsze dotyka całej rodziny. Najtrudniej wytłumaczyć to dzieciom, a taką… » więcej 2024-04-24, godz. 14:00 Królik po islandzku. Posłuchaj rozmowy z Grzegorzem Kasdepke Gościem audycji jest Grzegorz Kasdepke, autor znany głównie z książek dla młodych czytelników (i o nowej przygodzie detektywa Pozytywki również wspomnimy)… » więcej 2024-04-22, godz. 09:59 Yellowface Jak działa rynek wydawniczy? Do jakich czynów i metod mogą posunąć się specjaliści od promocji, a także sami autorzy, czy autorki? O tym przeczytamy w… » więcej 2024-04-17, godz. 17:30 Karolek, abecadło oraz ni pies, ni wydra Gościnią audycji jest Katarzyna Domańska z wydawnictwa Dwie Siostry, która tym razem zaprezentowała kilka nowych i bardzo różnych książek. Rozmawialiśmy… » więcej 2024-04-15, godz. 14:27 King jako Bachman. Spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Stephena Kinga już w czwartek Tyma razem, jak przyznaje prowadzący Dyskusyjny Klub Stephena Kinga Kuba Branicki, wybór padł na książkę, którą autor wycofał z rynku. Wyjaśnimy okoliczności… » więcej 2024-04-12, godz. 09:56 Nowości Stowarzyszenia Żywych Poetów "Koło wojny" Jaryny Czornohuz w przekładzie Anety Kamińskiej i dwa tomy własnych wierszy Kamińskiej zatytułowane "Pokój z widokiem na wojnę" to najszerzej… » więcej 2024-04-11, godz. 11:51 Wiersze z Czerwonego lasu Chociaż twórczość prozatorska i poetycka naszej gościni jest, jak zaznacza w rozmowie, zupełnie różnym doświadczeniem, poszukaliśmy jednak cech wspólnych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »