Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji » Czym się różni literatura wygnańcza od emigr…
2023-12-08, 07:58 Autor: Witold Sułek

Czym się różni literatura wygnańcza od emigracyjnej?

Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
Paweł Tański i Paweł Marcinkiewicz [fot. Agnieszka Pietrzyk]
W ramach XXI Opolskiego Festiwalu Nauki w Instytucie Nauk o Literaturze Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego odbył się wykład dr hab. Pawła Tańskiego, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt.: "Emigracyjne narracje tożsamościowe w twórczości pisarzy wygnańczych po 1945 roku".
Poruszył w nim, m.in. zagadnienie literatury wygnańczej, przybliżył również postać niezwykle cenionego za granicą pisarza Jerzego Pietrkiewicza. Przyjmując zaproszenie Radia Opole, przybył wraz z prof. Pawłem Marcinkiewiczem z Uniwersytetu Opolskiego, który spotkanie zorganizował. Poruszył nie tylko wyżej wymienione tematy, ale opowiedział o szerszym kontekście zjawiska, jakim jest emigracja i wygnanie w literaturze, zwłaszcza współcześnie.

21 Opolski Festiwal Nauki dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez MNSiW w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”

Zobacz także

2024-08-29, godz. 10:30 Rozmowa z Jackiem Dehnelem Nasze spotkanie z Jackiem Dehnelem nie skupiło się, jak to zazwyczaj bywa w takich przypadkach, wyłącznie na najnowszej książce, czy wyłącznie na twórczości… » więcej 2024-08-27, godz. 12:15 Brucki, Fryckowski, Jarosz Trzy pokolenia poetyckie i troje autorów (dwóch poetów i jedna poetka), z którymi rozmawiamy o tematach, doświadczeniach i wartościach w poezji przez nich… » więcej 2024-08-22, godz. 12:40 Muzyczna podróż z kamiennego lasu do ogrodu Gościnią audycji jest Maja Laura Jaryczewska. Porozmawiamy i posłuchamy nowych autorskich piosenek, zarówno solo, jak i w duecie z Figgerem. Trudno jednak… » więcej 2024-08-23, godz. 13:33 Poltergeist W rozmowie z Urszulą Honek o jej najnowszej książce poetyckiej, nie tylko posłuchamy intymnej, osobistej opowieści o przyjaźni, miłości i stracie, ale… » więcej 2024-08-19, godz. 17:51 Historia psa imieniem Cujo Tym razem miłośnicy twórczości Stephena Kinga gromadzący się w ramach Dyskusyjnego Klubu Stephena Kinga w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu sięgną… » więcej 2024-08-16, godz. 12:11 Małgorzata Bobak-Końcowa o Nyskiej Nocy Poetów W rozmowie z organizatorką trzeciej edycji Nyskiej Nocy Poetów, nie tylko omówiliśmy program i zaprezentowaliśmy sylwetki zaproszonych poetów i poetek, ale… » więcej 2024-08-13, godz. 14:25 Słownik, który udowadnia, jak fascynujący i bogaty jest język erotyki Jacek Lewinson przez blisko dwie dekady pracował nad angielsko-polskim słownikiem seksualizmów. Sięgając głęboko do literatury, zarówno współczesnej… » więcej 2024-06-28, godz. 14:02 Nieprzewidywalna twórczości Agnieszki Lis Chociaż początki twórczości Agnieszki Lis to głównie powieści obyczajowe, czy romantyczna seria świątecznych opowieści, coraz chętniej i jak podkreśla… » więcej 2024-07-08, godz. 12:41 Ziemianie okiem kosmicznych turystów Nie zawsze kosmici przybywają do nas (czy na inne planety), aby podbijać. Tak jest w przypadku bohaterów komiksu "Bepa i Ziemianin. Tom 1 Misja profesora" Nikoli… » więcej 2024-07-18, godz. 16:00 Siedem grzechów głównych Anny Krystaszek Po raz szósty spotykamy bohaterów serii powieści kryminalnych Anny Krystaszek. Tym razem motywem głównym zostało lenistwo, ale jak dowiecie się z rozmowy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »