Radio Opole » Salon naukowy » Posłuchaj audycji: » 'Dużo się będzie działo, dużo się będzie działo…
2024-12-27, 13:30 Autor: Kacper Śnigórski, oprac. AL

"Dużo się będzie działo, dużo się będzie działo i oczywiście jest wiele niewiadomych" - politolog dr Błażej Choroś o polityce w nowym roku

Błażej Choroś [fot. Radio Opole]
Błażej Choroś [fot. Radio Opole]
W związku z tym, że mamy koniec roku, to już teraz próbujemy dokonać pewnego podsumowania, ale także zacząć zastanawiać się, co się wydarzy w światowej, ale też w polskiej polityce w nowym roku oraz jaki może mieć na to wpływ czat GPT. Rozmawialiśmy o tym wszystkim z doktorem Błażejem Chorosiem, politologiem z Uniwersytetu Opolskiego.
- Dużo się będzie działo, dużo się będzie działo i oczywiście jest wiele niewiadomych, począwszy od tego wymiaru politycznego, choć myślę, że poziom zmian będzie trochę mniejszy, niż się większość osób spodziewa, jeżeli chodzi o takie główne wektory polityki amerykańskiej. Z punktu widzenia polityki zagranicznej, takich kolosalnych zmian chyba nie będzie - przewiduje politolog.

- Jeżeli chodzi o obszar technologiczny, to tutaj faktycznie sporo zmian, możliwości, które nowa technologia przynosi nas czeka, więc myślę, że tak jak ten rok kończący się był pełen zaskoczeń, tak następny pewnie będzie miał ich jeszcze więcej na tym polu - przewiduje dr Błażej Choroś. - Od momentu premiery czata GPT zaczynamy widzieć pewne rzeczy, takie spektakularne również.

- Wojna na Ukrainie, myślę, to jest ten czynnik, który zdecydowanie zmienił trochę nasze patrzenie na politykę międzynarodową, bo o ile same konflikty toczyły się już wcześniej i w tej chwili obok Ukrainy też toczą się w wielu innych miejscach na świecie, to tutaj faktycznie ta wojna toczy się tuż za naszymi drzwiami i to oczywiście zmienia perspektywę, zmienia myślenie o własnym bezpieczeństwie, zmienia myślenie o przyszłości i stąd też na pewno takie poczucie, że dużo się dzieje, że kiedyś było spokojnie, teraz jest niespokojnie, bo faktycznie jest niespokojnie... - mówi dr Choroś.

- Wśród wielu konfliktów na świecie, które śledziłem, ten konflikt jest jednak pod wieloma względami bardzo wyjątkowy, niestety. Dotyczy całego świata, to tak naprawdę zanegowanie powojennego porządku światowego - mówi politolog - Jeżeli sobie pomyślimy, że podstawową zasadą na jakiej opierał się dzisiaj porządek międzynarodowy nie jest zasada siły, tylko zasada prawa międzynarodowego i że umów należy dotrzymywać. To zostało zupełnie przez Rosję złamane.

Zobacz także

2024-12-31, godz. 13:57 Nowoczesna neurofizjoterapia potrafi postawić człowieka na nogi Zaledwie kilkadziesiąt minut terapii wystarczyło, żeby poruszający się o lasce chorujący na stwardnienie rozsiane mężczyzna nie tylko zaczął chodzić… » więcej 2024-12-10, godz. 12:12 Logistyka - na czym polega trudność w nauczaniu tej wiedzy? Gościem Salonu Naukowego Radia Opole był dr inż. Adam Busławski z Uniwersytetu WSB Merito w Opolu. Rozmawialiśmy m.in. o automatyzacji i robotyzacji procesów… » więcej 2024-12-03, godz. 10:10 "Być może wszechświat jest pełen życia, ale my sobie z tym życiem nie porozmawiamy" - dr Grzegorz Oloś Czy jesteśmy sami we wszechświecie? Jeżeli poza naszą planetą jest życie, to w jakiej formie? Na te m.in. zagadnienia rozmawialiśmy z drem Grzegorzem Olosiem… » więcej 2024-11-25, godz. 22:45 "Fizjoterapeuta widzi zależności w połączeniach wewnętrznych narządów" - dr Aleksandra Skomudek Gościem Salonu Naukowego Radia Opole była dr Aleksandra Skomudek - fizjoterapeutka. Rozmawialiśmy o fizjoterapii, która bardzo mocno zmieniła swoją definicje… » więcej 2024-11-20, godz. 09:04 „To zdecydowanie są powijaki” – Tomasz Turba o aktualnej współpracy człowieka ze sztuczną inteligencją Gorący temat - sztuczna inteligencja. Co nam może dać i jak możemy z niej skorzystać? Czy powinniśmy się bać IA? Czy nasze miejsca pracy są zagrożone… » więcej 2024-11-05, godz. 12:52 Harris czy Trump? Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych okiem politologa 5 listopada w Stanach Zjednoczonych odbywają się wybory prezydenckie. Głosowanie przebiega tam jednak inaczej niż w Polsce. Z europejskiego punktu widzenia… » więcej 2024-10-29, godz. 09:50 "Mediacja to bardzo dobry sposób rozwiązywania konfliktów, o ile w nią uwierzymy" - dr Ewa Kosowska-Korniak Gościem Salonu Naukowego była dr Ewa Kosowska-Korniak. Z mediatorką rozmawialiśmy o tym szybszym, tańszym i skuteczniejszym sposobie rozwiązywania konfliktów… » więcej 2024-10-21, godz. 08:12 "Cyberbezpieczeństwo to dyscyplina, która w Polsce rozwija się imponująco" - Marcin Szymanek z UO W CWK odbędzie się konferencja na temat cyberbezpieczeństwa. Jakie ataki są teraz najpopularniejsze? Jak możemy ich uniknąć? Na te pytanie w Salonie Naukowym… » więcej 2024-07-15, godz. 23:00 Jak zadbać o skórę w upały? Pytamy Monikę Rusztowicz z Wydziału Nauk o Zdrowiu UO Czynników drażniących skórę podczas wakacji jest mnóstwo. To przede wszystkim słońce, ale także słona woda po kąpielach w morzu i duża suchość powietrza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »