Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Powstała Rada Naukowa Muzeum bł. Jerzego Popie…
2024-10-30, 11:00 Autor: Gronek Magdalena / PAP

Powstała Rada Naukowa Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki

Błogosławiony męczennik Solidarności Jerzy Popiełuszko na fotografii wykonanej przez SB
Błogosławiony męczennik Solidarności Jerzy Popiełuszko na fotografii wykonanej przez SB
Powstała Rada Naukowa Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki, na której czele stanął prof. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zadaniem będzie m.in. weryfikacja stanu badań dotyczących kultu błogosławionego męczennika - poinformowała archidiecezja warszawska.
Przewodniczący Rady prof. Paweł Skibiński wskazał cztery obszary działań, na których w najbliższych miesiącach skupią się prace nowo powołanego gremium: inspiracja, koordynacja działań, recenzowanie oraz stworzenie przestrzeni do wymiany myśli.
Zwrócił uwagę, że kult bł. ks. Popiełuszki wykracza już daleko poza Polskę i w toczącym się procesie kanonizacyjnym niezbędne jest jego bliższe zbadanie.

W czasie posiedzenia rady, metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę, że obok cudu za wstawiennictwem ks. Popiełuszki do kanonizacji potrzebne jest także udokumentowanie samego kultu błogosławionego męczennika.

W skład Rady Naukowej Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki weszli: prof. Paweł Skibiński z UW, prof. Piotr Mazurkiewicz, prof. Józef Naumowicz, prof. Jan Żaryn, prof. Anna Kozłowska, prof. Alina Rynio, dr hab. Mariusz Krzysztofiński, dr Jarosław Wąsowicz, dr Mateusz Ihnatowicz, dr Witold Bagieński, dr Grzegorz Szczecina, dr Ewa Czaczkowska, dr Milena Kindziuk, Piotr Litka, Jakub Gołębiewski, mec. Andrzej Rogoyski, Katarzyna Jóźwik oraz Paweł Kęska.

Zobacz także

2024-12-03, godz. 08:39 Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki "Z pacynką i w pasiaku". Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia… » więcej 2024-12-02, godz. 14:35 Nagroda Historyczna m.st. Warszawy za książkę o akcji "Wisła" Prof. Grzegorz Motyka otrzymał w niedzielę Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Jury przyznało ją mu za książkę „Akcja »Wisła«… » więcej 2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej 2024-11-15, godz. 16:34 Wałęsa dostał owację już po dwóch słowach. 35 lat od historycznej mowy w Kongresie USA 15 listopada 1989 r. Lech Wałęsa wygłosił mowę w amerykańskim Kongresie. Owację na stojąco dostał już po pierwszych dwóch słowach "My, naród”. Zaczerpnął… » więcej 2024-11-14, godz. 08:53 Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego w Łodzi Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego i jego żony Marii w Łodzi. W zrekonstruowanym lokalu, w którym marszałek i jego żona prowadzili… » więcej 2024-11-13, godz. 19:40 120 lat temu padły strzały na pl. Grzybowskim w Warszawie, był to początek rewolucji 1905 r. w Królestwie Polskim My, jako PPS, uznajemy, że demonstracja z 13 listopada 1904 r. była początkiem rewolucji 1905 r. – powiedział PAP dr Andrzej Ziemski, przewodniczący Komisji… » więcej 2024-11-13, godz. 14:36 Sto lat temu Władysław Reymont otrzymał Nobla za powieść "Chłopi" 13 listopada 1924 roku Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść "Chłopi". Akademicy docenili uniwersalizm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »