Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 46. rocznica inauguracji pontyfikatu Jana Pawła…
2024-10-22, 09:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

46. rocznica inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II

Spotkanie papieża Jana Pawła II z wiernymi w Gębarzewie pod Gnieznem podczas I pielgrzymki do Polski [fot. NAC]
Spotkanie papieża Jana Pawła II z wiernymi w Gębarzewie pod Gnieznem podczas I pielgrzymki do Polski [fot. NAC]
46 lat temu, 22 października 1978 roku, mszą pontyfikalną na placu św. Piotra w Rzymie papież Jan Paweł II zainaugurował swój pontyfikat. Został wybrany przez konklawe kilka dni wcześniej, 16 października. Jego poprzednikiem był Jan Paweł I, który zmarł po 33 dniach pontyfikatu. Kardynał Karol Wojtyła został pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu, niepochodzącym z Włoch. Na Stolicy Piotrowej zasiadał blisko 27 lat, jego pontyfikat był trzecim, pod względem długości, w dziejach. Zmarł w 2005 roku. Został kanonizowany w 2014.
Podczas inauguracji pontyfikatu Jan Paweł II powiedział znamienne słowa: "Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi". Stały się one przesłaniem jego posługi i nadzieją dla milionów ludzi na świecie. Papież zwrócił się do ludzi szukających Boga, a także do tych, którzy wątpią lub przeczą jego istnieniu. Apelował "aby uwierzyli słowom Piotra, że Chrystus obdarza miłością każdego człowieka, a wiara w Niego nadaje życiu sens". Podczas mszy inauguracyjnej papież przemawiał w kilku językach, między innymi po polsku, litewsku, ukraińsku, czesku i węgiersku. Stało się to tradycją jego pontyfikatu.

Jan Paweł II był też pierwszym papieżem, który nie wsiadł do lektyki i odmówił koronacji, nie przyjmując tiary. Na mszy pontyfikalnej byli obecni między innymi prezydenci i premierzy wielu państw, król Hiszpanii Juan Carlos I, rodziny książęce oraz misje zagraniczne ze 106 krajów i 15 organizacji międzynarodowych. Polskę reprezentowała delegacja z Henrykiem Jabłońskim, przewodniczącym Rady Państwa. Mszę transmitowały stacje radiowe do 15 krajów europejskich, w tym do Polski, a także telewizja - na wszystkie kontynenty. Po zakończonej ceremonii Jan Paweł II ukazał się w oknie swego apartamentu i zapowiedział zebranym, że w każdą niedzielę będzie się z nimi spotykał na wspólnej modlitwie Anioł Pański.

Następnego dnia - 23 października - odbyła się pierwsza audiencja papieska, w której uczestniczyło cztery tysiące Polaków zgromadzonych w auli Pawła VI. Wtedy to Jan Paweł II zwrócił się do kardynała Stefana Wyszyńskiego, podkreślając wielką rolę Prymasa Tysiąclecia w dziejach Kościoła i ojczyzny: "Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, (...) gdyby nie było twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, (...) gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, który jest związany z twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem".

Niedługo po inauguracji pontyfikatu, 25 stycznia 1979 roku, Jan Paweł II wyruszył w pierwszą pielgrzymkę zagraniczną, odwiedzając Dominikanę, Meksyk i Wyspy Bahama. Kilka miesięcy później - w czerwcu - jako pierwszy papież w historii odwiedził Polskę i jednocześnie kraj rządzony przez komunistów.

(więcej)

Charakterystyczną cechą pontyfikatu Jana Pawła II były liczne podróże, z tego powodu został nazwany "papieżem pielgrzymem". Złożył 104 wizyty zagraniczne, odwiedzając 132 kraje. Spotykał się z ludźmi cierpiącymi głód i nędzę materialną, mając na uwadze obszary, gdzie było łamane prawo człowieka do wolności i godnego życia. Przyczynił się do upadku komunizmu, angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu.

Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła katolickiego z muzułmanami. Zasłużył się na rzecz dialogu katolicko-żydowskiego. Jan Paweł II często zajmował stanowisko w sprawie konfliktów politycznych i trudnych problemów społecznych. W 1997 roku zwrócił się do polityków i wojskowych, aby usunęli z arsenałów miny lądowe, które godzą głównie w ludność cywilną. W Irlandii wezwał członków IRA do odrzucenia przemocy, w Wielkiej Brytanii sprzeciwił się wojnie w Zatoce Perskiej, w publicznych wystąpieniach i katechezach apelował o pokój w byłej Jugosławii.

W 2003 roku wezwał światowych przywódców do pokojowego rozwiązania sytuacji w Iraku, wysyłając z misją do Bagdadu kardynała Rogera Etchegaraya. Po atakach terrorystycznych na Stany Zjednoczone 11 września 2001 roku wielokrotnie zwracał się do chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu o wspólne wysiłki na rzecz pokoju, prosząc o modlitwy o pokój i "uwolnienie świata od haniebnej zmory terroryzmu".

Co roku ogłaszał specjalne orędzie na Światowy Dzień Pokoju. Apelował i z determinacją upominał się o prawa człowieka i pokój na świecie. Kwestie te stały się między innymi tematem wystąpień papieża na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w 1979 i 1995 roku. Jan Paweł II bronił wówczas uniwersalności praw człowieka i wezwał Narody Zjednoczone, by podjęły "ryzyko solidarności, a tym samym ryzyko pokoju".

Jan Paweł II ustanowił w 1992 roku Światowy Dzień Chorego, a w 2000 roku Święto Miłosierdzia Bożego, obchodzone w II Niedzielę Wielkanocną. Zwołał 19 spotkań młodzieży z całego świata. Przewodniczył blisko 200 uroczystościom beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym, podczas których wyniósł na ołtarze ponad 1300 Sług Bożych, wśród nich ponad 160 Polaków.

Opublikował ponad sto różnych dokumentów, w tym 14 encyklik. Dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę, odbył też ponad 90 podróży po Włoszech. Spotykał się też z wiernymi na środowych audiencjach ogólnych, podczas których wygłaszał cykle katechez. Do 5 stycznia 2005 roku odbyło się 1166 audiencji, uczestniczyło w nich prawie 18 milionów pielgrzymów z całego świata.

Jan Paweł II zmarł w 9666. dniu pontyfikatu. "Odszedł do domu Ojca" 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37. W ostatnich dniach życia nieustannie towarzyszyli mu wierni z całego świata, śledząc wiadomości dochodzące z Watykanu oraz trwając w modlitwie w jego intencji.

Na mszę pogrzebową w Watykanie wierni przynieśli transparenty z napisem: "Santo subito" - "Święty natychmiast" i te same treści skandowali podczas uroczystości. Następca Jana Pawła II Benedykt XVI przyspieszył rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka. Po kilku latach prac kongregacji kościelnych, zbadaniu tysięcy dokumentów i przesłuchaniu wielu świadków, 1 maja 2011 roku Jan Paweł II został beatyfikowany przez Benedykta XVI. Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła wtedy, że dniem wspomnienia liturgicznego błogosławionego będzie 22 października - data inauguracji pontyfikatu.

27 kwietnia 2014 roku Jan Paweł II został kanonizowany przez papieża Franciszka. W 2005 roku Sejm Rzeczypospolitej ustanowił 16 października Dniem Papieża Jana Pawła II. W październiku jest obchodzony także Dzień Papieski, organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Przypada w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W tym roku, 13 października, był obchodzony XXIV Dzień Papieski pod hasłem "Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia".

Zobacz także

2024-11-10, godz. 09:00 140. rocznica urodzin pisarki Zofii Nałkowskiej 140 lat temu, 10 listopada 1884 roku, urodziła się Zofia Nałkowska, pisarka, publicystka, autorka pamiętników, działaczka społeczna i tłumaczka. Stałe… » więcej 2024-11-10, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 10 listopada » więcej 2024-11-09, godz. 11:00 35 lat temu runął Mur Berliński Równo trzydzieści pięć lat temu runął Mur Berliński, który dzielił mieszkańców obecnej stolicy Niemiec. To był realny koniec komunistycznej NRD, a… » więcej 2024-11-09, godz. 09:00 85. rocznica Sonderaktion Lublin 85 lat temu, 9 listopada 1939 roku, w okupowanej Polsce, na terenach przedwojennego województwa lubelskiego, rozpoczęła się niemiecka operacja Sonderaktion… » więcej 2024-11-09, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 9 listopada » więcej 2024-11-08, godz. 09:00 Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu Z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Muzeum Ziemi Kozielskiej przygotowało tygodniowy program obchodów tego jakże ważnego dla wszystkich… » więcej 2024-11-08, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 8 listopada » więcej 2024-11-07, godz. 09:00 Powstaje replika wozu pancernego dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego Replika wozu pancernego Ehrhardt M17 powstaje dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. „Siłą nowego muzeum i prezentowanej ekspozycji będą oryginalne… » więcej 2024-11-07, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 7 listopada » więcej 2024-11-06, godz. 09:00 85 lat temu podczas Sonderaktion Krakau Niemcy aresztowali profesorów wyższych uczelni 85 lat temu, 6 listopada 1939 roku, podczas Sonderaktion Krakau Niemcy aresztowali 183 osoby, wśród nich profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »