Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2024-11-12, 01:00 Autor: IAR/K.Sowińska/dok.

Kartka z kalendarza

12 listopada - Światowy Dzień Zapalenia Płuc, nazywany też Światowym Dniem Pneumonii lub Światowym Dniem Walki z Pneumonią. Ustanowiony przez Światową Koalicję przeciwko Zapaleniu Płuc u Dzieci - Global Coalition Against Child Pneumonia.

12 listopada - Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych.

12 listopada - Światowy Dzień Ergonomii.
1454 - Kazimierz Jagiellończyk wydał w Nieszawie przywilej dzielnicowy dla Wielkopolski. Tak zwane "statuty nieszawskie" uzależniały ważne decyzje państwowe od zgody sejmików szlacheckich. Najważniejsze było postanowienie redakcji wielkopolskiej, iż król nie może ustanawiać nowych praw, zwoływać pospolitego ruszenia i nakładać podatków nadzwyczajnych bez odwołania się do sejmików ziemskich. Postanowienie to pominięto w tekście dla Małopolski i Rusi. 570. rocznica

1596 - W Krakowie odbył się pogrzeb królowej Polski Anny Jagiellonki. Była ostatnim z Jagiellonów na tronie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Poślubiła Stefana Batorego, który z racji małżeństwa stał się królem Polski. Równocześnie ona także została koronowana na króla Polski i miała prawo do używania tego tytułu, choć przez młodszego o 10 lat męża została odsunięta od polityki państwowej. Była mecenasem kultury i nauki, przekazała znaczny legat na rzecz Akademii Krakowskiej. Związana była z Warszawą, dbała o wygląd miasta i jego przywileje. Ukończyła budowę pierwszego stałego mostu na Wiśle. Urządziła także dwór w Ujazdowie i rozbudowała otaczające go ogrody. Po śmierci męża, w 1586 roku, doprowadziła do wyboru na króla Polski Zygmunta III Wazy, swojego siostrzeńca. Urodziła się 18 października 1523 roku.

1623 - W Witebsku zamordowany został przez przeciwników unii Kościoła prawosławnego z Kościołem katolickim Jozafat Kuncewicz, unicki arcybiskup połocki, bazylianin. W 1642 roku papież Urban VIII beatyfikował Józefa Kuncewicza, finalizując rozpoczęty już po roku od zabójstwa biskupa proces. 225 lat później Pius IX ogłosił go świętym w całym Kościele katolickim, pierwszym w historii wywodzącym się z Kościoła unickiego. W zgodnej opinii większości historyków zabójstwo Jozafata Kuncewicza miało znaczący wpływ na dalszy szybki rozwój unii brzeskiej. Jozafat Kuncewicz jest patronem Rus. Urodził się około 1580 roku.

1648 - Powstanie Chmielnickiego: po przyjęciu okupu wojska kozackie odstąpiły do oblężenia Zamościa.

1738 - W Warszawie zmarł arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski Teodor Andrzej Potocki. Wraz z Józefem Potockim był jednym z przywódców magnackiej opozycji przeciwko Augustowi II. W 1733 roku podpisał elekcję Stanisława Leszczyńskiego. W 1734 wzięty do niewoli przez Rosjan, nie chcąc uznać narzuconego Augusta III, był więziony przez siedem miesięcy w Elblągu i Toruniu. Został zwolniony dopiero w 1735 roku, gdy zwierzchność tę uznał. W 1732 odznaczony Orderem Orła Białego. Urodził się 13 lutego 1664 roku.

1833 - Urodził się Aleksander Borodin, rosyjski chemik i kompozytor. Znany głównie, jako twórca symfonii, kwartetów smyczkowych, pieśni, utworów kameralnych, autor opery "Kniaź Igor", obrazu symfonicznego "W stepach Azji Środkowej". Zmarł 27 lutego 1887 roku.

1840 - Urodził się Auguste Rodin, francuski rzeźbiarz, łączący elementy impresjonizmu, symbolizmu i sztuki starożytnej. Auguste Rodin jest nazywany "współczesnym Michałem Aniołem", on sam określał się, jako "spadkobierca gotyku". Do jego najbardziej znanych dzieł należą: "Myśliciel”, "Brama piekieł” i "Mieszczanie z Calais”. Jego twórczość wywarła ogromny wpływ na rozwój rzeźby XX wieku, stając się symbolem nowatorskich poszukiwań w sztuce. Zmarł 17 listopada 1917 roku.

1842 - Urodził się John William Strutt, angielski fizyk, który opracował metodę pomiaru wielkości cząsteczek niektórych związków. Za odkrycie argonu i badania nad gęstością najważniejszych gazów otrzymał w 1904 roku Nagrodę Nobla. Na jego cześć nazwane zostały kratery na Marsie i Księżycu. Zmarł 30 czerwca 1919 roku.

1842 - Urodziła się Franciszka Siedliska, zakonnica, założycielka zgromadzenia nazaretanek, beatyfikowana przez Jana Pawła II w 1989 roku. Zakonnicą została w wieku 28 lat. Najpierw, jako tercjarka franciszkańska, potem, jako twórczyni i organizatorka nowego zgromadzenia zakonnego Najświętszej Rodziny z Nazaretu - nazaretanek w 1873 roku. Przyjęła imię zakonne Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Zgromadzenie podjęło pracę w szkołach, sierocińcach, ochronkach, internatach w Polsce i za granicą. Zmarła 21 listopada 1902 roku.

1847 - Brytyjczyk James Young Simpson po raz pierwszy użył do znieczulenia chloroformu.

1866 - Urodził się Sun Jat-sen, chiński działacz polityczny, rewolucjonista, pierwszy prezydent Republiki Chińskiej w 1911 roku, założyciel partii Kuomintang. Uznawany za twórcę nowoczesnych i demokratycznych Chin. Teoretyk chińskiego socjalizmu. Sun opracował filozofię polityczną znaną, jako Trzy zasady ludowe - nacjonalizm, demokracja i rząd ludowy - socjalizm. Zmarł 12 marca 1925 roku.

1875 - Zmarł Franciszek Lanci, polski architekt pochodzenia włoskiego. Do jego najbardziej znanych prac należą rozbudowa i przebudowa Wilanowa, przebudowa pałacu w Falentach, dom Józefa Ignacego Kraszewskiego przy ulicy Mokotowskiej, willa Marii Jankowskiej na rogu Alei Ujazdowskich i Pięknej. Zaprojektował również skrzydła pałacu w Wilanowie, pałaców Potockich w Krzeszowicach i Międzyrzeczu Podlaskim, a także wspólnie z rzeźbiarzem Paolo Filippim sarkofag Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Urodził się w 1799 roku.

1881 - Urodził się Ulrich von Hassell, niemiecki dyplomata w czasie II wojny światowej. Należał do niemieckiego antyhitlerowskiego ruchu oporu. Za domniemany udział w zamachu na Adolfa Hitlera został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 8 września 1944 roku.

1891 - Urodził się Władysław Bortnowski, generał. Był dowódcą Grupy Operacyjnej "Śląsk", która w 1938 roku zajęła Zaolzie, oraz dowódcą Armii "Pomorze", podczas wojny obronnej 1939 roku. Po wyzwoleniu z niemieckiej niewoli przebywał na emigracji. Działał w wielu organizacjach polonijnych. W 1947 był jednym z współzałożycieli Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Zmarł 21 listopada 1966 roku w USA.

1892 - Urodził się Stefan Mierzwa, ekonomista, profesor Harvard University, działacz polonijny w Stanach Zjednoczonych, popularyzator historii, w 1925 roku założyciel i prezes Fundacji Kościuszkowskiej przez 45 lat. Zmarł 16 stycznia 1971 roku w USA.

1898 - Urodził się Leopold Okulicki "Niedźwiadek”, generał, cichociemny, współorganizator Służby Zwycięstwa Polsce. Walczył w wojnie polsko - bolszewickiej, za odwagę na froncie został odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari wręczonym mu przez Józefa Piłsudskiego. Ostatni dowódca Armii Krajowej, który w styczniu 1945 roku wydał rozkaz jej rozwiązania. W wyniku prowokacji NKWD aresztowany razem z 15 innymi przywódcami AK i Państwa Podziemnego. 27 marca 1945 roku został skazany w "Procesie Szesnastu" na 10 lat więzienia. Zmarł w radzieckim więzieniu Butyrki, 24 grudnia 1946 roku. Symboliczna mogiła Leopolda Okulickiego znajduje się na cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Rosyjski sąd zrehabilitował generała w 1990 roku.

1898 - Urodził się Henryk Sucharski, major, dowódca obrony Westerplatte podczas wojny obronnej 1939 roku. Do 1945 przebywał w niewoli niemieckiej. Za "osobistą odwagę w obliczu wroga i wykazanie inicjatywy w dowodzeniu w bitwie pod Połonicą-Bogdanówką", podczas wojny polsko-bolszewickiej, został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari. Zmarł w Neapolu, 30 sierpnia 1946 roku. Jego prochy sprowadzono do kraju 1 września 1971 roku i złożono na Westerplatte.

1901 - Urodził się Juliusz Gardan, scenarzysta filmowy i reżyser. Twórca popularnych przedwojennych obrazów: "Serce na ulicy”, "Trędowata”, "Wrzos”, "Pani minister tańczy”, "Czy Lucyna to dziewczyna”, "Doktor Murek”. We wrześniu 1939 roku dokumentował na taśmie filmowej obronę Warszawy. Zmarł 29 grudnia 1944 roku w Aszchabadzie (ZSRR, obecnie Turkmenistan).

1902 - Urodził się Jan Marcin Szancer, grafik, scenograf, malarz, ilustrator do ponad 200 książek, między innymi: "Pinokio" Collodiego, "Baśnie" Andersena, "Podróże Pana Kleksa" Brzechwy, "Pana Tadeusza" Mickiewicza i "Trylogii" Sienkiewicza. Do tworzenia ilustracji wykorzystywał przede wszystkim węgiel, akwarele, tusz, ołówek i pióro. Kierownik artystyczny pisma "Świerszczyk" od początki jego istnienia. Jan Szancer pisał też bajki i felietony. Zmarł 21 marca 1973 roku.

1905 - Urodził się Arthur Hedley, brytyjski muzykolog i kolekcjoner, znawca i badacz twórczości Fryderyka Chopina, twórca wielu pozycji biograficznych, krytycznych i analitycznych o kompozytorze i jego twórczości, jeden z największych specjalistów w dziedzinie autografów chopinowskich. Aby poznać bliżej kulturę polską, przez kilka lat mieszkał w Polsce, nauczył się też języka polskiego. Zmarł 8 listopada 1969 roku.

1908 - Urodził się Zbigniew Jasiński, dziennikarz, poeta-marynista, uczestnik wojny obronnej Polski w 1939 roku, podporucznik, pracownik radiostacji Armii Krajowej "Błyskawica”. Przygotowywał sprawozdania i reportaże z frontu walki oraz utwory poetyckie oddające przeżycia i nastroje powstańców. Zasłynął wierszem "Żądamy amunicji". Po powstaniu trafił do oflagu, a po jego wyzwoleniu pozostał na Zachodzie. Służył w brytyjskiej marynarce handlowej, a od 1952 zamieszkał w Australii. Publikował w polskich czasopismach emigracyjnych, należał do Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. W latach 30. XX wieku współpracował z Polskim Radiem. Zmarł 5 lutego 1984 roku.

1912 - Na Lodowcu Szelfowym Rossa na Antarktydzie znaleziono zamrożone ciała Roberta Falcona Scotta i pozostałych członków jego wyprawy na biegun południowy. Wyprawa wyruszyła 1 listopada 1911, a na biegun dotarła 17 stycznia 1912 roku, cztery tygodnie po Amundsenie. Podczas powrotu do bazy, z powodu bardzo trudnych warunków pogodowych, uczestnicy wyprawy zamarzli. Jako ostatni, zmarł prawdopodobnie, pod koniec marca 1912 roku, Robert Scott.

1916 - Urodził się Jerzy Harald, kompozytor, pianista, skrzypek, dyrygent. Twórca muzyki do filmów: "Skarb", "Kapelusz Pana Anatola", "Nikodem Dyzma". Utwory skomponowane przez Jerzego Haralda można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak: Maria Koterbska, Jerzy Połomski czy Irena Santor. Zmarł 18 sierpnia 1965 roku. Z okazji setnej rocznicy urodzin kompozytora w 2016 roku Studio Koncertowe Polskiego Radia Katowice otrzymało imię Jerzego Haralda.

1916 - Zmarł Percival Lowell, amerykański przedsiębiorca, pisarz, matematyk, astronom-amator przekonany o istnieniu kanałów na Marsie. Ufundował obserwatorium astronomiczne Lowell Observatory w stanie Arizona. Jego nazwiskiem nazwano krater na Księżycu i na Marsie. Urodził się 13 marca 1855 roku.

1918 - Wojna polsko-ukraińska: zakończyły się walki o Przemyśl. Straty po stronie polskiej i ukraińskiej były podobne, wyniosły po około 10 zabitych i 50 rannych.

1920 - Urodził się Wiktor Kadłubowski, leśnik i entomolog, nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu. Zajmował się naukowo ochroną drzew przed szkodnikami, poprzez wykorzystaniem ich naturalnych wrogów. Był związany z Wydziałem Ogrodniczym, do 1987 roku kierował Katedrą Entomologii. Był zaangażowany w prace Komitetu Ochrony Roślin Polskiej Akademii Nauk. Autor licznych prac - wydał 75 publikacji naukowych, dwa podręczniki. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego i Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Zmarł 13 maja 2010 roku.

1920 - Zginął tragicznie w wypadku tramwajowym Bronisław Sroka, oficer, radiotelegrafista, inżynier elektryk, który nocą z 18 na 19 listopada 1918 roku poinformował świat o powstaniu niepodległej Polski. Wysłał do Francji i Stanów Zjednoczonych depesze notyfikujące powstanie niezależnego państwa polskiego. Absolwent Szkoły Inżynieryjnej Wojskowej w Petersburgu i Akademii Elektrotechnicznej w Paryżu. Po wybuchu I wojny światowej przystąpił do I Korpusu Polskiego generała Dowbora-Muśnickiego. Dowodził Oddziałem Radiotelegraficznym wchodzącym w skład I Pułku Inżynieryjnego imienia Tadeusza Kościuszki. Po likwidacji I Korpusu został dowódcą Centralnej Stacji Radiotelegrafii na Cytadeli w Warszawie. W 1919 roku został szefem radiotelegrafii frontu południowo-zachodniego, przyczyniając się do złamania szyfrów radiowych Armii Czerwonej. Urodził się 18 sierpnia 1896.

1922 - Urodził się Tadeusz Borowski, prozaik, poeta i publicysta. Był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W zbiorach opowiadań "Byliśmy w Oświęcimiu", "Kamienny świat" i "Pożegnanie z Marią" ukazał rozpad wartości humanistycznych i deprawacji człowieka w niemieckim systemie masowej zagłady. Czesław Miłosz sportretował go w książce "Zniewolony umysł". Zmarł śmiercią samobójczą, 3 lipca 1951 roku. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

1923 - Urodził się Aleksy Antkiewicz, pierwszy polski medalista olimpijski w boksie, nazywany "Bombardierem z Wybrzeża”. Na igrzyskach w Londynie w 1948 roku zdobył brązowy medal, był wicemistrzem olimpijskim z Helsinek z 1952 i mistrzem Europy z 1953. Wystąpił 13 razy w reprezentacji Polski, wygrywając sześć walk i siedem przegrywając. W swojej karierze stoczył 250 walk, 215 wygrał, osiem zremisował, a 27 przegrał. W 1948 roku został laureatem Plebiscytu "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca Polski. Po zakończeniu kariery pięściarskiej został trenerem. Zmarł 3 kwietnia 2005 roku.

1924 - Urodziła się Alina Bolechowska, śpiewaczka operowa, obdarzona sopranem, pedagog. W latach 1948-1966 była solistką Opery Warszawskiej, od 1972 roku prowadziła klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Warszawie, od 1978 była konsultantką wokalną Teatru Wielkiego. Jej uczennicą była między innymi Ewa Podleś. Zmarła 16 października 2002 roku. 100. rocznica

1925 - Zmarł Roman Statkowski, kompozytor i pedagog, profesor Konserwatorium Warszawskiego. Współzałożyciel "Kwartalnika Muzycznego”, autor oper "Maria” i "Filenis”, a także pieśni, dzieł symfonicznych, utworów fortepianowych i skrzypcowych. Jego uczniami byli Wiktor Jung, jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, oraz Bolesław Szabelski, twórca śląskiej szkoły kompozytorów. Urodził się 24 grudnia 1859 roku.

1929 - Urodziła się Grace Kelly, amerykańska aktorka, księżna Monaco od 1956 roku, żona księcia Rainiera III. Zagrała w filmach: "Złodziej w hotelu", "W samo południe", "Okno na podwórze", "M jak morderstwo”. Otrzymała Oscara w 1955 roku, za rolę w obrazie "Dziewczyna z prowincji”. Zginęła w wyniku wypadku samochodowym, 14 września 1982 roku. W maju 2014 podczas festiwalu filmowego w Cannes odbyła się premiera filmu "Grace, księżna Monako", w reżyserii Oliviera Dahana. 95. rocznica

1933 - Ruch Chorzów zdobył pierwszy tytuł piłkarskiego mistrza Polski. Klub został założony w kwietniu 1920 roku w Bismarkhucie. Jest to jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów w historii. Jest 14-krotnym mistrzem Polski, sześciokrotnym wicemistrz Polski oraz trzykrotnym zdobywcą Pucharu Polski. W tabeli wszechczasów Ekstraklasy zajmuje czwarte miejsce.

1934 - Urodziła się Joanna Olczak-Roniker, pisarka i scenarzystka, współzałożycielka kabaretu "Piwnica pod Baranami", autorka monografii kabaretu i biografii jego twórcy Piotra Skrzyneckiego. Za książkę "W ogrodzie pamięci”, opowiadającą o dziejach własnej rodziny, otrzymała w 2002 roku Nagrodę Literacką Nike. 90. rocznica 1935 - Urodziła się Ludmiła Gurczenko, radziecka aktorka filmowa i estradowa. Zagrała w ponad 70 obrazach, w tym: "Noc karnawałowa”, "Syberiada”, "Być kobietą”, "Dworzec dla dwojga”, "Pięć wieczorów”, "Magistrala”. Wydała również kilka albumów z rosyjskimi pieśniami ludowymi. W 2003 wydała wspomnienia "Lusia, stop!" Zmarła 30 marca 2011 roku.

1936 - Zmarł Stefan Grabiński, pisarz, przedstawiciel nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej, klasyk noweli fantastycznej, określany mianem "polskiego Poe” i "polskiego Lovecrafta". Autor nowel: "Na wzgórzu”, "Demon ruchu”, "Szalony pątnik”, a także powieści: "Cień Bafometa”, "Salamandra”, "Klasztor i morze”. Niedoceniony za życia, renesans twórczości Stefan Grabińskiego w Polsce nastąpił dopiero po II wojnie światowej, przede wszystkim dzięki staraniom historyka literatury Artura Hutnikiewicza, autora monografii "Twórczość literacka Stefana Grabińskiego: 1877-1936" i redaktora trzytomowych "Utworów wybranych" pisarza. Stefan Grabiński urodził się 26 lutego 1887 roku.

1937 - Zmarł Zbigniew Uniłowski, pisarz, członek grupy poetyckiej "Kwadryga". W opowiadaniach podejmował między innymi problemy psychopatologiczne, znane z twórczości Edgara Allana Poego czy Stefana Grabińskiego. Pierwszą powieścią Zbigniewa Uniłowskiego był "Wspólny pokój". Została oparta na motywach autobiograficznych, zawierała również wiele odniesień do postaci ówczesnego życia literackiego. Naturalizm, niekorzystne przedstawienie literatów, a także diagnoza ówczesnej literatury, jako bezwartościowej i zakłamanej, spowodowały, że książka wywołała skandal. Zbigniew Uniłowski urodził się 1 maja 1909 roku.

1939 - Urodziła się Krystyna Królówna, aktorka, związana z teatrami imienia - Słowackiego w Krakowie i Polskim w Warszawie. Popularność przyniosła jej rola Hanki Borynowej, żony Antka, w filmie Jana Rybkowskiego "Chłopi" według powieści Władysława Reymonta, pod tym samym tytułem. Zmarła 6 lipca 2022 roku. 85. rocznica

1942 - W nocy z 12 na 13 listopada stoczona została pierwsza amerykańsko-japońska bitwa morska w rejonie Guadalcanal na Pacyfiku. Podczas bitwy Japończycy stracili pancernik i dwa niszczyciele, Amerykanie - dwa krążowniki lekkie i cztery niszczyciele, ponadto uszkodzone zostały oba krążowniki ciężkie. Amerykanie ponieśli też większe straty w ludziach - zginęło prawie 1,5 tysiąca osób, a po stronie japońskiej - według różnych danych, od 550 do 800. Walki w tym rejonie zakończyły 8 lutego 1943. Były początkiem amerykańskiej kontrofensywy lądowej w trwającej od dziewięciu miesięcy wojnie z Japonią.

1942 - II wojna światowa w Afryce: wojska alianckie zdobyły Tobruk. Walki trwały wiele miesięcy, a wzięła w nich udział między innymi polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich, pod dowództwem generała brygady Stanisława Kopańskiego.

1943 - W Warszawie Niemcy rozstrzelali około 300 więźniów z Pawiaka. Wśród zamordowanych był Andrzej Trzebiński, poeta, dramaturg, publicysta, redaktor naczelny konspiracyjnego miesięcznika "Sztuka i Naród".

1946 - Wykonano wyrok na Bolesławie Panku, rolniku, oskarżonym o zamach na Bolesława Ściborka, działacza PSL. Bolesław Panek został oskarżony o to, że 5 grudnia 1945 w Łodzi wraz z innym mężczyzną "dopuścił się zamachu" na zastępcę sekretarza naczelnego Polskiego Stronnictwa Ludowego i posła KRN Bolesława Ściborka, zwolennika demokratycznego kursu PSL. Oskarżonym zarzucano również udział w nielegalnym związku "Orsza". W sfingowanym procesie obaj rzekomi zamachowcy zostali skazani na kary śmierci i straceni tego samego dnia. Sprawa zabójstwa Ściborka przez wiele lat nie została ostatecznie wyjaśniona, choć uważano, że mord ten był zemstą władz bezpieczeństwa za przejście Ściborka, byłego członka Rady Naczelnej "odrodzonego", prokomunistycznego SL, do PSL Stanisława Mikołajczyka. Dopiero pod koniec lat 90. do morderstwa przyznał się jeden z funkcjonariuszy łódzkiego UB. Ustalono także, iż grupę "Orsza" założyły władze bezpieczeństwa w Skierniewicach w celu zamordowania Ściborka, wówczas nauczyciela w tym mieście. Dokładne miejsce pochówku Bolesława Panka jest nieznane. Mogiła symboliczna znajduje się na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie w Kwaterze "na Łączce". Bolesław Panek urodził się 13 maja 1923 roku.

1947 - Urodziła się Annika Idström, fińska pisarka, tłumaczka. Autorka powieści: "Mój kochany ojciec", "Mój brat Sebastian", "Naturalne pożywienie". W Polsce znana dzięki "Listom do Trynidadu", powieści o przeżyciach fińskiego urzędnika na wakacjach w Izraelu. Zmarła 20 września 2011 roku.

1947 - Urodził się Zbigniew Łapiński, pianista, kompozytor i akompaniator. Występował najchętniej z repertuarem z kręgu piosenki poetyckiej, aktorskiej i kabaretowej. Tworzył trio z Jackiem Kaczmarskim i Przemysławem Gintrowskim. Był kompozytorem takich piosenek do tekstów Jacka Kaczmarskiego, jak: "Czerwony autobus”, "Dylemat”, "Samosierra” czy "Wigilia na Syberii". Jako akompaniator i kompozytor miał udział w powstaniu programów: "Mury", "Raj", "Muzeum" i "Wojna postu z karnawałem". Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 2 kwietnia 2018 roku.

1948 - Biskup lubelski Stefan Wyszyński został arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, a tym samym Prymasem Polski. Był wówczas najmłodszym biskupem w Polsce, zastąpił zmarłego 22 października kardynała Augusta Hlonda. Internowany od września 1953 roku do października 1956. Zmarł 28 maja 1981. W 1994 roku, pośmiertnie, został odznaczony Orderem Orła Białego. W maju 1989 z inicjatywy papieża Jana Pawła II rozpoczął się proces beatyfikacyjny Stefana Wyszyńskiego. W grudniu 2017 dekret o heroiczności jego cnót podpisał papież Franciszek. Od tego momentu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu przysługiwał tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Beatyfikacja odbyła się 12 września 2021 w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Stefan Wyszyński nazywany jest "Prymasem Tysiąclecia".

1948 - W Tokio Międzynarodowy Trybunał Wojskowy dla Dalekiego Wschodu wydał wyroki w procesie japońskich zbrodniarzy wojennych. O zbrodnie przeciwko pokojowi oskarżono 25 politycznych i wojskowych przywódców Japonii. Siedmiu skazano na karę śmierci, a 16 na karę dożywotniego więzienia. Układ pokojowy z 8 września 1951 roku zobowiązywał Japonię do uznania za obowiązujące wyroku Międzynarodowego Trybunału Wojskowego dla Dalekiego Wschodu oraz wyroków innych sądów wydanych w podobnych sprawach. 1954 - Zmarł Dziga Wiertow, właściwie Denis Kauffman, rosyjski scenarzysta i reżyser filmowy, twórca idei kroniki filmowej, jeden z najwybitniejszych dokumentalistów w dziejach kina. Autor obrazów: "Rocznica rewolucji”, "Szósta część świata”, "Entuzjazm”. W latach 30. XX wieku jego obraz "Trzy pieśni o Leninie” został zatrzymany przez Stalina za zbytnią gloryfikację postaci Lenina. Po utracie możliwości niezależnego tworzenia reżyser zajął się montażem kronik filmowych. Urodził się 2 stycznia 1896 roku, w Białymstoku. 70. rocznica

1960 - Urodził się Andrzej Nowak, historyk, publicysta, sowietolog, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się historią i myślą polityczną Europy Wschodniej XIX-XX wieku. Jest autorem licznych prac naukowych, między innymi: "Polacy, Rosjanie i biesy. Studia i szkice historyczne z XIX i XX wieku”, "Powrót do Polski”, "Historie politycznych tradycji”. Od 2016 roku zasiada w Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. 11 listopada 2019 prezydent Andrzej Duda odznaczył Andrzeja Nowaka Orderem Orła Białego "w uznaniu za wybitne działania na polu historii, za propagowanie wartości patriotycznych oraz monumentalne Dzieje Polski".

1961 - Urodziła się Nadia Comăneci, rumuńska gimnastyczka, zdobywczyni pięciu złotych medali olimpijskich, dwukrotna mistrzyni świata, dziewięciokrotna mistrzyni Europy. Jest pierwszą w historii igrzysk olimpijskich sportsmenką, której występ sędziowie ocenili, jako bezbłędny. W 1984 roku zakończyła karierę sportową. W 1989 roku, przed upadkiem Muru Berlińskiego, opuściła Rumunię i w Stanach Zjednoczonych poprosiła o azyl. W 1996 roku wyszła za mąż za Amerykanina Barta Connera, mistrza olimpijskiego w ćwiczeniach na poręczach z 1984 roku. Oboje są komentatorami najważniejszych imprez gimnastycznych.

1962 - Premiera filmu przygodowego "O dwóch takich, co ukradli Księżyc" w reżyserii Jana Batorego na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego pod tym samym tytułem. Główne role zagrali: Lech i Jarosław Kaczyński oraz Ludwik Benoit. Muzykę do filmu napisał Adam Walaciński, autor ilustracji muzycznej także do serialu telewizyjnego "Czterej pancerni i pies" oraz filmu Jerzego Kawalerowicza "Faraon".

1966 - Urodził się Andrzej Majewski, reżyser, scenarzysta, pisarz, publicysta i artysta fotografik. Autor zbiorów: "Aforyzmy i sentencje, które potrząsną światem, albo i nie”, "Aforyzmy, czyli za przeproszeniem Magnum in Parvo”, "Aforyzmy na wszystkie okazje", a także wierszowanego poradnika dla dzieci "102 rady dla dzieci mądrych, grzecznych i krnąbrnych”. Społecznik, organizator konkursów i imprez dla młodzieży oraz ekonomicznych programów edukacyjnych. Odznaczony odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

1966 - Zmarł Vytautas Zalakevicius, litewski reżyser teatralny, scenarzysta filmowy, uznawany za ojca kina litewskiego, autor obrazów "Opowieść nieznanego człowieka”, "Centaury”. Urodził się 14 kwietnia 1930 roku.

1973 - W Montrealu zmarł generał Wacław Stachiewicz, oficer Legionów Polskich, od 1935 roku szef Sztabu Głównego Wojska Polskiego, podczas wojny obronnej w 1939 szef Sztabu Naczelnego Wodza. Po wojnie, w grudniu 1946 został zdemobilizowany. W grudniu 1948 roku przeniósł się do Kanady, do Montrealu, gdzie poświęcił się pracy pisarskiej i badawczej nad polskimi przygotowaniami do II wojny światowej. Urodził się 19 listopada 1894 roku.

1976 - Zmarł Feliks Ścibałło, kolekcjoner broni. Posiadał jedną z najbardziej wartościowych prywatnych kolekcji militariów w Polsce. Zyskał wysoką pozycję pośród polskich kolekcjonerów ze względu na rozległą wiedzę w zakresie bronioznawstwa. Na jego kolekcję składały się: rynsztunek husarski, szable polskie z XVII-XIX wieku, broń sieczna z Europy Zachodniej, polskie umundurowanie i odznaki wojskowe z XIX wieku, broń palna i osprzęt jeździecki, pamiątki z powstania listopadowego i styczniowego. Kolekcjoner posiadał również pokaźną bibliotekę zawierającą książki o dawnej wojskowości. Wiele z wymienionych okazów znalazło się w zbiorach Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Zamku Królewskiego na Wawelu. Urodził się 20 maja 1903 roku.

1978 - Zmarł Tadeusz Fijewski, aktor znany z charakterystycznych ról teatralnych i filmowych. Debiutował w "Chorym z urojenia”, grał też między innymi w "Czekając na Godota" oraz w filmach: "Lalka", "Chłopi", "Kapelusz pana Anatola”, "Pierwszy dzień wolności”, "Wiosna panie sierżancie" oraz w serialu "Czterej pancerni i pies". Wystąpił łącznie w ponad 50 filmach. Występował w radiowej powieści "Matysiakowie" oraz w radiowym "Teatrze Eterek" Jeremiego Przybory w roli Mundzia, syna wdowy Eufemii, granej przez Irenę Kwiatkowską. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku był więziony w obozach jenieckich na terenie III Rzeszy. Urodził się 14 lipca 1911 roku.

1978 - Urodził się Abradab, właściwie Marcin Marten, raper, autor tekstów i producent muzyczny, znany przede wszystkim z występów w zespole Kaliber 44. Prowadzi również solową działalność artystyczną. Trzykrotny laureat nagrody Fryderyka. Współpracował z takimi wykonawcami jak O.S.T.R., Rahim, L.U.C., Piotr Banach, Gutek, Tede, DJ 600V, Wojciech Waglewski, czy Happysad.

1980 - Urodził się Ryan Gosling, kanadyjski aktor, reżyser, scenarzysta i muzyk. W 2007 roku został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor za rolę Dana Dunne'a w filmie "Szkolny chwyt". Dziesięć lat później otrzymał drugą nominację do Oscara za rolę Sebastiana Wildera w musicalu "La La Land". Wystąpił też w obrazach: "Odmienne stany moralności”, "Fanatyk”, "Drive", "Idy marcowe", "Drugie oblicze", "Tylko Bóg wybacza", "Nice Guys. Równi goście".

1981 - Zmarł Tadeusz Waczkowski, aktor teatrów warszawskich - Powszechnego i Narodowego, występował w filmach: "Zezowate szczęście”, "Bicz boży”, "Miejsce dla jednego”, "Koniec naszego świata”. Był żołnierzem pułku Armii Krajowej "Baszta", aresztowany w 1941 roku był więźniem Pawiaka, Oświęcimia i Neuengamme. Urodził się 11 grudnia 1919 roku.

1981 - W Gdańsku zwodowany został żaglowiec szkolny, trzymasztowa fregata "Dar Młodzieży". Zastąpił na morzu "emeryta", żaglowiec "Dar Pomorza". 4 lipca 1982 roku na nowym statku szkoleniowym Akademii Morskiej w Gdyni uroczyście podniesiono polską banderę. Matka chrzestną "Daru Młodzieży" została żona wieloletniego komendanta "Daru Pomorza" kapitana Kazimierza Jurkiewicza - Helena. W ciągu 20 lat "Dar Młodzieży" odbył 125 rejsów. W tym czasie przebył przeszło 388 tysięcy mil morskich i zawinął do 357 portów na całym świecie. Fregata służyła przede wszystkim szkoleniu studentów. Praktykę na pokładzie "Daru Młodzieży" odbyło ponad 12 tysięcy przyszłych marynarzy. W 2010 - Roku Chopinowskim - "Darem Młodzieży” popłynęła cała Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach.

1982 - Zmarł Jan Ciszewski, dziennikarz, sprawozdawca sportowy oraz komentator radiowy i telewizyjny. Propagator piłki nożnej, hokeja na lodzie i sportu żużlowego. Był komentatorem igrzysk olimpijskich w 1972, 1976 i 1980 roku. W ciągu 30 lat pracy przy mikrofonie przeprowadził około trzech i pół tysiąca transmisji ze spotkań piłkarskich. Urodził się 22 maja 1930 roku.

1984 - Zmarł Stanisław Baliński, pisarz i tłumacz, autor poematu "Trzy poematy o Warszawie”, nowel "Miasto Księżyców”, zbiorów poezji: "Niepokój świata”, "Wielka podróż”, "Rzecz sumienia”. Po agresji Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę przez Rumunię i Paryż wyjechał do Wielkiej Brytanii. W latach 1939-1940 był pracownikiem Ministerstwa Informacji i Dokumentacji Rządu RP na uchodźstwie, a w latach 1940-1945 polskiego MSZ w Londynie. Po wojnie pozostał w Anglii, gdzie był członkiem pierwszego składu tak zwanej Akademii Grydzewskiego, przyznającej nagrody literackie. Urodził się 2 sierpnia 1899 roku. 40. rocznica

1984 - Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Deklarację o prawie ludów do pokoju, które przypomina, że fundamentalnym zadaniem stojącym przed ONZ jest utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Deklaracja zawiera apel do wszystkich państw i organizacji międzynarodowych, aby wszelkimi sposobami przyczyniały się do realizacji prawa ludów do pokoju. 40. rocznica

1986 - Zmarł w więzieniu w Barczewie niemiecki zbrodniarz wojenny Erich Koch, gauleiter Prus Wschodnich w latach 1933 -1945. Od 1941 roku szef Zarządu Cywilnego Okręgu Białystok i komisarz Rzeszy dla Ukrainy. Był odpowiedzialny za deportacje setek tysięcy ludzi do niemieckich obozów zagłady. Ukrywał się do 1949. Schwytany przez Brytyjczyków w Hamburgu został wydany Polsce, a proces zakończył się uznaniem go winnym śmierci około 400 tysięcy Polaków i orzeczeniem kary śmierci. Wyroku jednak nigdy nie wykonano. Urodził się 19 czerwca 1896 roku.

1989 - W Krzyżowej na Dolnym Śląsku została odprawiona historyczna Mszy Pojednania, z udziałem premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego oraz kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Wydarzenie to stało się przełomowym momentem w stosunkach polsko-niemieckich. 35. rocznica

1989 - W Rzymie papież Jan Paweł II kanonizował brata Alberta Chmielowskiego, malarza, powstańca, założyciela Zgromadzenia Braci Albertynów oraz Zgromadzenia Sióstr Albertynek. W Krakowie prowadził przytułek, w którym mieszkał razem z ubogimi. Podobne ośrodki powstały też we Lwowie, Tarnowie, Zakopanem. "Za wybitne zasługi w działalności niepodległościowej i na polu pracy społecznej” prezydent Ignacy Mościcki 10 listopada 1938 roku nadał mu pośmiertnie Wielką Wstęgę Orderu Odrodzenia Polski. 35. rocznica

1992 - Sprowadzona z Francji urna z prochami generała Kazimierza Sosnkowskiego została złożona w podziemiach bazyliki archikatedralnej Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie. Generał zmarł w październiku 1969 w Kanadzie. Urnę z jego prochami przewieziono do paryskiego kościoła Świętego Stanisława - generał pragnął spocząć jak najbliżej Polski i powrócić do kraju, gdy ten odzyska niepodległość. Następnie szczątki Kazimierza Sosnkowskiego zostały przeniesione do grobowca Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency pod Paryżem. Stamtąd prochy generała trafiły do Polski.

1994 - Zmarła Wilma Rudolph, amerykańska sprinterka, trzykrotna mistrzyni olimpijska z 1960 roku w biegu na 100 i 200 metrów oraz w sztafecie 4x100 metrów. Ze względu na styl biegania, nadano jej przydomek "Czarna gazela". Wycofała się z biegania w 1962 roku w wieku 22 lat. Urodziła się 23 czerwca 1940 roku. 30. rocznica

1996 - Należący do Saudi Arabian Airlines Boeing 747 i kazachski transportowy Ił-76 zderzyły się koło Nowego Delhi, w wyniku czego zginęło 349 osób. Przyczyną katastrofy był błąd załogi Iła-76 kazachskich linii lotniczych, która podchodząc do lądowania zbytnio obniżyła lot maszyny, co doprowadziło do zderzenia samolotów.

1996 - Ukazał się debiutancki album "Infinite" amerykańskiego rapera Eminema. 15-krotny zdobywca Nagrody Grammy oraz laureat Oscara jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów na świecie. Dwutygodnik "Rolling Stone” sklasyfikował go na 83. miejscu na liście 100 najlepszych artystów wszech czasów. Ten sam magazyn nazwał Eminema "Królem Hip Hopu”. Raper sprzedał ponad 240 milionów płyt na całym świecie.

2001 - Zmarł Anthony Miles, angielski szachista. W 1976 roku, jako pierwszy Brytyjczyk otrzymał tytuł arcymistrza. Był trudnym przeciwnikiem dla najlepszych szachistów. Wśród swoich turniejowych sukcesów miał wygrane partie między innymi z byłymi mistrzami świata Wasilijem Smysłowem, Michaiłem Talem i Borysem Spasskim. Nigdy jednak nie udało mu się wygrać, choć jednej partii z Garrim Kasparowem. Po przegranym meczu w 1986, w którym zdołał zaledwie zremisować jedną partię, nazwał Kasparowa "potworem o tysiącu oczu, który widzi wszystko". Urodził się 23 kwietnia 1955 roku.

2001 - Należący do American Airlines Airbus A300 rozbił się krótko po starcie z portu lotniczego Nowy Jork-JFK, w wyniku, czego zginęło 260 osób. Samolot runął na osiedla domków jednorodzinnych w dzielnicy Queens, niszcząc pięć budynków. Zginęli wszyscy pasażerowie samolotu i załoga oraz pięć osób na ziemi. W momencie uderzenia o ziemię wybuchł pożar ogarniający okolicę.

2003 - W rozegranym na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie towarzyskim meczu piłkarskim Polska pokonała Włochy 3:1. Gole dla naszej reprezentacji zdobyli: Jacek Bąk, Jacek Krzynówek i Tomasz Kłos.

2004 - Zmarł Stanisław Skalski, pilot myśliwski, generał, podczas II wojny światowej uczestniczył w kampanii polsko-niemieckiej, w bitwie o Anglię. W Afryce Północnej - dowódca Polskiego Zespołu Myśliwskiego, tak zwanego "Cyrku Skalskiego". As myśliwski okresu II wojny o najwyższej liczbie zestrzeleń. Do kraju powrócił w 1947 roku, był więziony i skazany na karę śmierci za rzekome szpiegostwo. Zrehabilitowany w 1956 roku. Autor wspomnień "Czarne krzyże nad Polską". Urodził się 27 listopada 1915 roku. 20. rocznica

2006 - Zmarł Adam Schaff, filozof, początkowo zaliczany do konserwatywnego nurtu filozofii marksistowskiej, następnie ideolog eurokomunizmu, pod koniec życia prezentujący poglądy zbliżone do współczesnych antyglobalistów. Autor ponad 30 książek naukowych, w tym - "Marksizm a jednostka ludzka", "Wstęp do semantyki". Podczas stanu wojennego był ostrym krytykiem "Solidarności", głośno było też o jego kontrowersyjnej propozycji zgłoszenia kandydatury Wojciecha Jaruzelskiego do Pokojowej Nagrody Nobla. Urodził się 10 marca 1913 roku.

2006 - W Polsce odbyły się wybory samorządów, w tym I tura bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

2007 - Zmarł Ira Levin, amerykański pisarz i dramaturg oraz autor tekstów piosenek. Autor powieści grozy, z których wiele zostało zekranizowanych, jak: "Dziecko Rosemary” czy "Żony ze Stepford”. Był dwa razy laureatem nagrody imienia Edgara Alana Poe. Urodził się 27 sierpnia 1929 roku.

2008 - Zmarł Stanisław Stefan Paszczyk, działacz sportowy, w latach 1997-2005 prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, szef Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki, trener lekkoatletyczny, poseł na Sejm dwóch kadencji, ambasador RP w Argentynie i Paragwaju. Urodził się 16 kwietnia 1940 roku.

2010 - Zmarł Henryk Mikołaj Górecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Tworzył muzykę różnorodną stylistycznie, pozostając jednocześnie wierny precyzji formalnej i kompozycji brzmieniowej. Jego dorobek twórczy liczy kilkadziesiąt utworów instrumentalnych, zarówno solowych, jak i na orkiestrę oraz wokalnych, są to między innymi - II Symfonia "Kopernikańska", psalm "Beatus vir" i "Pieśń Rodzin Katyńskich". Odznaczony Orderem Orła Białego. Urodził się 6 grudnia 1933 roku.

2010 - Zmarł Stanisław Bobak, skoczek narciarski, dwukrotny olimpijczyk z 1976 i 1980 roku. Był pierwszym reprezentantem Polski, który zwyciężył w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich w 1980 w Zakopanem na Średniej Krokwi. Urodził się 12 marca 1956 roku.

2013 - Tryptyk "Trzy studia do portretu Luciana Freuda" Francisa Bacona został sprzedany na aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s za 142 milionów dolarów. To była wówczas najwyższa cena, jaką zapłacono na aukcji za dzieło sztuki.

2014 - Zmarła Henryka Stankiewiczówna, tancerka baletowa, pedagog. Występowała na scenie Teatru I Armii Wojska Polskiego, Teatru Syreny w Łodzi, była też primabaleriną i solistką Opery Państwowej we Wrocławiu. W 1959 roku wyjechała do Linz, gdzie tańczyła w Landestheater. Od 1965 była związana z francusko-amerykańskim baletem Le Theatre d'Art du Ballet. Urodziła się w 1923 roku. 10. rocznica

2016 - W wieku 106 lat zmarła Lupita Tovar; właściwie Guadalupe Tovar, meksykańska aktorka filmowa, występująca również w Hollywood. Najbardziej znana z hiszpańskojęzycznej wersji "Draculi", która była kręcona w 1931 w tym samym studiu i niemal równocześnie, co wersja amerykańska z Belą Lugosim. Była matką nominowanej do Oscara aktorki Susan Kohner. Jej wnukami są Chris Weitz i Paul Weitz; reżyserzy popularnej komedii "American Pie". Urodziła się 27 lipca 1910 roku.

2017 - 630 osób zginęło, a ponad 10 tysięcy zostało rannych w trzęsieniu ziemi na pograniczu iracko-irańskim.

2018 - Zmarł Krzysztof Sylwanowicz, operator filmowy, autor zdjęć do filmów dokumentalnych. Był związany z Wytwórnia Filmową ''Czołówka”. Wykonał zdjęcia do ponad 30 filmów dokumentalnych, takich jak: "We wspólnej sprawie”, "Żołnierskie słowo” czy "Jedni z pierwszych”, w tym także zdjęcia specjalne - lotnicze - na potrzeby filmu "Pobojowisko" Jana Budkiewicza z 1984 roku. Należał do Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Urodził się 8 sierpnia 1933 roku.

2018 - Zmarł Stan Lee, amerykański scenarzysta, producent komiksowy i filmowy, wieloletni prezes Marvel Comics. W 2008 roku odznaczony został Narodowym Medalem Sztuki. We współpracy z innymi artystami, współtworzył wiele postaci z komiksowego uniwersum Marvela: Spider-Mana, Iron Mana, Hulka, Doktora Strange, Fantastyczną Czwórkę, Daredevial, Czarną Panterę, Thora oraz X-Menów. Dzięki niemu Marvel Comics z niewielkiego lokalnego wydawcy zmieniła się w jednego z największych wydawców komiksowych na świecie. Urodził się 28 grudnia 1922 roku.

2020 - Zmarł Masatoshi Koshiba, japoński fizyk, laureat Nagrody Nobla z fizyki w 2002 roku za prace nad detekcją kosmicznych neutrin. Urodził się 19 września 1926 roku.

2020 - Zmarła Halina Kwiatkowska, właściwie Helena Królikiewiczówna, aktorka i pedagog krakowskiej PWST. W latach szkolnych i studenckich była koleżanką Karola Wojtyły, wspólnie występowali w przedstawieniach szkolnych oraz na scenie Teatru Rapsodycznego. Związana z krakowskimi teatrami występowała spektaklach Mieczysława Kotlarczyka, Bronisława Dąbrowskiego, Władysława Krzemińskiego, Konrada Swinarskiego, Józefa Szajny, Jerzego Jarockiego, Zygmunta Hübnera. Była także autorka dramatów i słuchowisk radiowych. Urodziła się 25 kwietnia 1921 roku.

2021 - Zmarł Jewgienij Czazow, kardiolog, minister zdrowia ZSRR w latach 1987-90, osobisty lekarz Leonida Breżniewa, Jurija Andropowa, Konstantina Czernienki, Michaiła Gorbaczowa, prezydenta Rosji Borysa Jelcyna i przywódców innych państw. W Księdze Rekordów Guinnessa figuruje jego nazwisko, jako lekarza, który leczył 19 przywódców 16 państw. Urodził się 10 czerwca 1929 roku.

2022 - Zmarł Merhan Karimi Nasseri, irański uchodźca, który spędził 18 lat na paryskim lotnisku i był inspiracją do powstania filmu "Terminal" Stevena Spielberga. Spał na ławce, mył się w pomieszczeniach socjalnych lub w męskiej toalecie, żywił się w restauracjach typu fast-food, odbierał korespondencję w tamtejszym urzędzie pocztowym i połączenia telefoniczne w lotniskowej aptece. Na co dzień czytał czasopisma, pisał pamiętniki, rozmawiał z podróżnymi i pracownikami lotniska. Urodził się w 1942 lub w 1945 roku.

2022 - Sprowadzono do kraju z Wielkiej Brytanii szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zalewskiego i Stanisława Ostrowskiego. Zostali pochowani w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

2023 - Zmarł książę Karel Schwarzenberg, czeski polityk, szef dyplomacji, działacz czeskiej opozycji antykomunistycznej, prawnik, arystokrata. Szef kancelarii prezydenta Václava Havla, senator i poseł. Dwukrotnie: w latach 2007- 2009 oraz 2010 -2013 był ministrem spraw zagranicznych Czech. W 1984 roku został pierwszym przewodniczącym Międzynarodowej Federacji Helsińskiej Praw Człowieka. W 1989 wraz z Lechem Wałęsą wyróżniony przez Radę Europy nagrodą za działanie na rzecz praw człowieka. Inicjator Forum Dialogu Polsko-Czeskiego, odznaczony w 2013 Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Urodził się 10 grudnia 1937 roku. 1. rocznica

2023 - Zmarła Hanna Gucwińska, popularyzatorka wiedzy o zwierzętach, zootechnik, autorka publikacji przyrodniczych, polityk, posłanka na Sejm IV kadencji. Przez wiele lat pełniła funkcje dyrektorskie we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym, najbardziej znana z programu telewizyjnego "Z kamerą wśród zwierząt", który przez 30 lat współtworzyła wraz z mężem Antonim Gucwińskim. Urodziła się 25 kwietnia 1932 roku. 1. rocznica

Zobacz także

2024-11-14, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 14 listopada - Międzynarodowy Dzień Zwalczania Nielegalnego Handlu Dobrami Kultury. 14 listopada - Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, ustanowiony przez… » więcej 2024-11-13, godz. 14:25 Kartka z kalendarza 13 listopada - Międzynarodowy Dzień Niewidomych, obchodzony w dzień urodzin francuskiego pedagoga Valentina Haüya w 1745 roku, założyciela pierwszej szkoły… » więcej 2024-11-11, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, polskie święto narodowe, obchodzone, co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości… » więcej 2024-11-10, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 10 listopada - Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju, ustanowiony przez ONZ, w 2001 roku. 10 listopada - Dzień Jeża. » więcej 2024-11-09, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 9 listopada - Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, upamiętniający pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas nocy kryształowej. 9… » więcej 2024-11-08, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 8 listopada - Światowy Dzień Radiologii. 8 listopada - Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. » więcej 2024-11-07, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 7 listopada - Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej. » więcej 2024-11-06, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 6 listopada - Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Eksploatacji Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów Zbrojnych, ustanowiony w 2001 roku przez ON… » więcej 2024-11-05, godz. 21:13 Kartka z kalendarza 5 listopada - Międzynarodowy Dzień Języka Romskiego. 5 listopada - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »