Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2024-09-09, 01:00 Autor: IAR/B.Falkowska/dok.

Kartka z kalendarza

9 września - Światowy Dzień FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego, mający na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości, na możliwy nieprawidłowy rozwój dziecka.

9 września - Dzień Recyklingu Baterii.

9 września - Święto narodowe Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, obchodzone w rocznicę ustanowienia państwa w 1948 roku.
1087 - Zmarł Wilhelm I Zdobywca, od 1035 roku książę Normandii, po zwycięstwie pod Hastings nad wojskami Haralda II w 1066 roku król Anglii. Bitwa pod Hastings była decydującym starciem w inwazji Normanów na Anglię. Przez historyków jest uznana, jako jedna z decydujących bitew w dziejach świata. Wilhelm I Zdobywca urodził się około 1028 roku.

1522 - Zmarł Erazm Ciołek, znany też, jako Vitellius, biskup płocki i dyplomata, wcześniej sekretarz królewski Aleksandra Jagiellończyka, poseł, mecenas sztuki i literatury oraz mówca. Zgromadził wielki księgozbiór, a wykonany dla niego mszał jest zaliczany do arcydzieł polskiej sztuki przełomu średniowiecza i renesansu. Urodził się w 1474 roku.

1569 - Zmarł Pieter Bruegel starszy, malarz niderlandzki, zwany Chłopskim, ze względu na tematykę obrazów, do których motywy brał z codziennego życia ludu: wesela, uczty, biesiady, kiermasze. Tematy czerpał także z Biblii. Autor obrazów: "Ślepcy”, "Kraina lenistwa”, "Wesele chłopskie”, "Żniwa”, "Wieża Babel”. Uchodzi za jednego z najważniejszych malarzy wszechczasów. Najsławniejsze jego obrazy znajdują się w muzeum wiedeńskim. Urodził się około 1525 roku. 455 rocznica

1585 - Urodził się Armand-Jean du Plessis de Richelieu, francuski kardynał i polityk, od 1624 pierwszy minister Ludwika XIII. W czasie swoich rządów wprowadził szereg reform, między innymi zmierzających do osłabienia pozycji arystokracji. Dążył do wprowadzenia absolutyzmu. Założył Akademię Francuską, rozbudował armię i flotę, w polityce zagranicznej wyniósł Francję do pozycji mocarstwowej. W książce Aleksandra Dumasa "Trzej muszkieterowie” został przedstawiony, jako czarny charakter. Zmarł 4 grudnia 1642 roku.

1596 - Zmarła królowa Anna Jagiellonka, ostatnia z Jagiellonów na tronie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Poślubiła Stefana Batorego, który z racji małżeństwa stał się królem Polski. Równocześnie ona także została koronowana na króla Polski i miała prawo do używania tego tytułu, choć przez młodszego o 10 lat męża została odsunięta od polityki państwowej. Była mecenasem kultury i nauki, przekazała znaczny legat na rzecz Akademii Krakowskiej. Związana była z Warszawą, dbała o wygląd miasta i jego przywileje. Ukończyła budowę pierwszego stałego mostu na Wiśle. Urządziła także dwór w Ujazdowie i rozbudowała otaczające go ogrody. Po śmierci męża, w 1586 roku, doprowadziła do wyboru na króla Polski Zygmunta III Wazy, swojego siostrzeńca. Urodziła się 18 października 1523 roku.

1668 - Premiera komedii Moliera "Skąpiec", o perypetiach miłosnych w rodzinie starszego mężczyzny, pragnącego powiększenia majątku i ożenku z młodą kobietą, zakochaną w z wzajemnością w jego synu. W Polsce sztuka Moliera została po raz pierwszy wydana ponad 90 lat później. Ukazała się w 1759 roku, w anonimowym przekładzie zatytułowanym "Łakomiec".

1721 - Urodził się Fredric Henric Chapman, szwedzki konstruktor okrętów i teoretyk budowy okrętów, admirał. Projektował okręty wojenne i kierował ich budową. Był autorem podręczników na temat budowy statków. Jest uważany za pierwszego konstruktora, który wykorzystywał wiedzę naukową przy budowie okrętów. Jako pierwszy też zajmował się ich architekturą. Zmarł 19 sierpnia 1808 roku.

1737 - Urodził się Luigi Galvani, włoski fizyk, lekarz, fizjolog, profesor na Uniwersytecie w Bolonii, badał zjawiska elektryczne w tkankach zwierzęcych, odkrywca zjawiska elektrochemicznego uzyskiwania prądu, zwanego galwanicznym, przy którego wykorzystaniu konstruowane są do dziś baterie elektryczne i akumulatory. Swoją teorię elektryczności zwierzęcej ogłosił w traktacie "Komentarz na temat siły elektrycznej powodującej ruchy mięśni”. Zmarł 4 grudnia 1798 roku.

1789 - Urodził się William Cranch Bond, amerykański astronom i wynalazca. Twórca i pierwszy dyrektor obserwatorium uniwersytetu Harwarda w Cambridge. Jako pierwszy, w 1857 roku, sfotografował Księżyc korzystając z techniki dagerotypu. Odkrył wiele komet, wynalazł elektryczny chronograf. Zmarł 29 stycznia 1859 roku. 235 rocznica

1791 - Stolica USA otrzymała nazwę Waszyngton.

1828 - Urodził się Lew Tołstoj, rosyjski pisarz, dramaturg, krytyk literacki i myśliciel. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze europejskiej, twórcą religijno-społeczno-etycznej koncepcji odrzucającej stary testament i dzieje apostolskie. Jego filozofia religijna była oparta na dwóch głównych tezach - ciągłym doskonaleniu moralnym jednostki i nie przeciwstawianiu się złu przemocą. Napisał powieści: "Wojna i pokój”, "Anna Karenina” i "Kozacy”. Zmarł 20 listopada 1910 roku.

1842 - Urodził się Mikołaj Bibikow, rosyjski generał, od 1892 roku prezydent Warszawy. Kontynuował budowę kanalizacji i wodociągów miejskich. Polecił konstrukcję Hal Mirowskich. Ponadto podczas jego kadencji wybudowano pierwszą elektrownię i rozpoczęto elektryfikację miasta, uruchomiono kolejki: grójecką, marecką i wawerską, zbudowano wiadukt Markiewicza, rozpoczęto budowę trzeciego mostu na Wiśle. Podczas rewolucji 1905 pod naciskiem społeczeństwa Mikołaj Bibikow zgodził się na wprowadzenie języka polskiego do urzędów, a także na umieszczenie w ratuszu polskich napisów. Zmarł 21 lutego 1923 roku.

1856 - Urodził się Karol Namysłowski, kompozytor i dyrygent, skrzypek, twórca Orkiestry Włościańskiej w Zamościu, najstarszej polskiej orkiestry symfonicznej. Napisał 300 utworów, większość z nich to tańce i pieśni ludowe oparte na motywach z Zamojszczyzny. W czasie występów dyrygował orkiestrą stojąc do niej plecami i grając na skrzypcach. Zmarł 21 sierpnia 1925 roku.

1886 - Podpisano tak zwaną Konwencję Berneńską, pierwszą międzynarodową umowę o ochronie twórczości literackiej i artystycznej. Inicjatorem dokumentu był Wiktor Hugo - francuski pisarz, który zwrócił uwagę, że dzieła literackie nie są chronione poza granicami kraju. Konwencja zapewnia autorowi ochronę jego dzieł za życia, a spadkobiercom - na minimum 50 lat po jego śmierci. Polska przystąpiła do niej w 1920 roku. Z pewnymi zmianami i uzupełnieniami konwencja obowiązuje do dziś a jej sygnatariuszami jest 177 państw.

1886 - Urodził się Karol Zagórski, pułkownik piechoty Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari, ofiara zbrodni katyńskiej. W czasie kampanii wrześniowej po agresji ZSRR na Polskę dostał się do niewoli sowieckiej. Wiosną 1940 został zamordowany w Charkowie. Postanowieniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego został awansowany pośmiertnie do stopnia generała brygady.

1890 - Urodził się Harland Sanders, amerykański przedsiębiorca, założyciel sieci KFC. Jego portret jest używany, jako logo tej firmy. W młodym wieku zrezygnował z kształcenia i zaczął pracę, jako strażak, a później sternik parowca, sprzedawca ubezpieczeń, pracownik kolei i farmer. W 1907 roku zaciągnął się do armii Stanów Zjednoczonych na Kubie. Mając 40 lat rozpoczął sprzedaż potraw z kurczaka w Corbin w stanie Kentucky. Szybko jego dania zyskały popularność. Do przygotowywania dań Harland Sanders używał smażalników ciśnieniowych, co pozwalało na szybsze opiekanie mięsa. Przedsiębiorca ubierał się w charakterystyczny kostium imitujący południowego dżentelmena sprzed wojny secesyjnej. Był to skuteczny sposób na promocję i reklamę. Zmarł 16 grudnia 1980 roku na zapalenie płuc.

1896 - Niemiecki chirurg Ludwig Rehn przeprowadził pierwszą udaną operację serca. Medyk zszył ranę na sercu pchniętego nożem 22-letniego mężczyzny. Jednak lekarz został zapamiętany bardziej, jako odkrywca przyczyn zachorowań na raka w lokalnych fabrykach aniliny. W 1880 przeprowadził, jako jeden z pierwszych tyreoidektomię - operację usunięcia całej tarczycy. Ludwig Rehn urodził się 13 kwietnia 1849 roku, a zmarł 29 maja 1930.

1898 - Zmarł Stéphane Mallarmé, francuski poeta, symbolista, krytyk literacki, jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych twórców literatury XIX wieku. Uznawany za prekursora liryki współczesnej. Poetyka jego wierszy miała wpływ na późniejsze kształtowanie się nurtów awangardowych w poezji europejskiej. Jego poemat "Popołudnie fauna” zainspirował Claude Debussy'ego do skomponowania utworu muzycznego pod tym samym tytułem. Urodził się 18 marca 1842 roku.

1900 - Urodził się James Hilton, angielski pisarz i dziennikarz oraz hollywoodzki scenarzysta, rozgłos przyniosła mu powieść o nauczycielu pod tytułem "Żegnaj, Chips”, sławę zaś "Zaginiony horyzont”, książka o życiu tybetańskich mnichów, która stworzyła żywy do dziś mit buddyjskiego klasztoru Szangri-La. W 1943 roku otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany za "Panią Miniver”. Zmarł 20 grudnia 1954 roku.

1901 - Zmarł Henri de Toulouse-Lautrec, francuski malarz i grafik. Na obrazach, rysunkach i litografiach ukazywał życie i typy mieszkańców Paryża końca XIX wieku, między innymi życie Moulin Rouge i innych paryskich kabaretów i teatrów. Miał opinię duszy Montmartre, dzielnicy paryskiej, słynącej z licznych galerii sztuki i domów publicznych. Urodził się 24 listopada 1864 roku.

1907 - W Warszawie urodził się Edward Szymański, poeta, prozaik i dziennikarz związany z warszawską Wolą, działacz PPS. Tworzył różne gatunki literackie, wśród nich: poezje, satyry, fraszki, piosenki, nowele. Pisał również inscenizacje, recenzje i zajmował się publicystyką. Tworzył utwory dla dzieci. Przetłumaczył z łaciny poemat Lukrecjusza "O naturze wszechrzeczy". Został zamordowany w niemieckim obozie KL Auschwitz 15 grudnia 1943 roku.

1913 - Rosyjski pilot Piotr Niestierow wykonał nad Kijowem samolotem Nieuport pierwszą w historii pętlę. Ta figura akrobacji lotniczej stała się jednak bardziej znana dopiero po wykonaniu jej przez Adolphe Pegoud we Francji kilka dni później.

1922 - Urodził się Mirosław Łebkowski, pisarz i tłumacz, autor sztuk teatralnych, widowisk estradowych i tekstów piosenek. W czasie II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej, szef referatu "N" obwodu Opatów, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych: Auschwitz-Birkenau, Buchenwald, Dora, Ravensbrück. Jego piosenki święciły triumfy na Festiwalach Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Pisał utwory między innymi dla Tercetu Egzotycznego i Violetty Villas. Zmarł 22 marca 2010 roku.

1922 - Zmarł Jan Zawiejski, polski architekt pochodzenia żydowskiego. Był przedstawicielem tak zwanego historyzmu, stylu w architekturze, w ramach, którego kształtowano współczesną zabudowę zgodnie z kanonami obowiązującymi w poprzednich epokach. Zaprojektował między innymi Teatr imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie. Był profesorem Krakowskiej Szkoły Przemysłowej, współpracownikiem pism "Architekt” i "Nowa Reforma” oraz architektem miejskim Krakowa. Urodził się 20 czerwca 1854 roku.

1922 - W Białymstoku urodził się Witold Lesiewicz, reżyser, scenarzysta; autor filmów "Rok pierwszy", "Kwiecień", "Nieznany", "Bolesław Śmiały" oraz serialu "Doktor Murek". W 1963 po tragicznej śmierci Andrzeja Munka podjął się dokończenia realizacji jego słynnego filmu "Pasażerka". Zmarł 23 marca 2012 roku w Warszawie.

1923 - Urodził się Andrzej Bachleda-Curuś - śpiewak operowy, tenor. Był solistą Filharmonii Kakowskiej. Laureat ogólnopolskiego konkursu śpiewaczego w Krakowie w 1945 roku oraz zdobywca II nagrody w ogólnopolskim konkursie śpiewaczym im Mieczysława Karłowicza w Warszawie, w 1959 roku. W młodości z sukcesami zajmował się także narciarstwem zjazdowym - zdobył między innymi mistrzostwo Polski w stylu alpejskim. Zmarł 8 lutego 2009 roku.

1923 - Ukazał się pierwszy numer ogólnopolskiego tygodnika katolickiego "Gość Niedzielny". Pismo powstało, jako tygodnik Administracji Apostolskiej Śląska. Początkowo wychodziło w nakładzie 13 tysięcy egzemplarzy, ale szybko zwiększonym do 38 tysięcy. Pismo początkowo związane było ze Śląskiem, dziś ma charakter ogólnopolski. Dodatkowo w każdym numerze ukazują się lokalne dodatki diecezjalne. Obecnie sprzedaje się około 140 tysięcy egzemplarzy każdego numeru.

1924 - Urodziła się Sylvia Miles, amerykańska aktorka. Wystąiła między innymi w filmach - "Nocny kowboj" i "Żegnaj, laleczko", za które otrzymała nominacje do Oscara za role drugoplanowe. Zmarła 12 czerwca 2019 roku. 100 rocznica

1928 - Zmarł Kazimierz Kamiński, aktor i reżyser, związany z teatrami Lwowa, Krakowa, a od 1908 roku - Warszawy. Był uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Jego kreacje poprzedzała szczegółowa analiza psychologiczna. Jako pierwszy zastosował realizm gry aktorskiej w pełnym rozumieniu tego słowa. W krakowskim Teatrze Miejskim stworzył rolę Stańczyka w "Weselu” Wyspiańskiego, która przeszła do historii teatru. Urodził się 1 marca 1865 roku.

1930 - Stworzono Związek Obrony Prawa i Wolności Ludu. Był to komitet wyborczy powstały po skróceniu przez prezydenta Ignacego Mościckiego kadencji Sejmu RP przez partie tworzące obóz antysanacyjny. Była to reakcja na rządy Józefa Piłsudskiego. Odpowiedzią władz było aresztowanie w nocy z 9 na 10 września 19 byłych posłów, przywódców nowo powstałej organizacji. Wśród uwięzionych i osadzonych w twierdzy brzeskiej znaleźli się Wincenty Witos, Władysław Kiernik, Karol Popiel i Wojciech Korfanty.

1931 - Urodził się Waldemar Świerzy, malarz, grafik, plakacista, jeden z najbardziej i najlepiej rozpoznawanych grafików w Polsce i na świecie. Współtwórca polskiej szkoły plakatu, profesor projektowania plakatu w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Oprócz plakatów tworzył znaczki pocztowe, ilustracje do książek, a także okładki płyt i czasopism. W latach 70. poświęcił się podróżom w celu propagowania nauki o plakacie. Odwiedził Meksyk, Hawanę i Berlin Zachodni. Jego plakaty można zobaczyć w Warszawie, Poznaniu, Amsterdamie, Londynie, Petersburgu i Berlinie. W listopadzie 2006 został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zmarł 27 listopada 2013 roku.

1932 - Hiszpańskie Kortezy Generalne przyjęły statut autonomiczny Katalonii.

1934 - W Turynie zakończyły się I Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. Rozegrano zawody w 22 konkurencjach - 13 biegowych, ośmiu technicznych i wieloboju. W zawodach uczestniczyli wyłącznie mężczyźni. Klasyfikację medalową wygrała reprezentacja Trzeciej Rzeszy. Polacy zdobyli dwa medale - Janusz Kusociński srebrny w biegu na pięć tysięcy metrów, a Jerzy Pławczyk brązowy w dziesięcioboju. 90 rocznica

1935 - Urodziła się Ewa Jezierska, zakonnica, urszulanka Unii Rzymskiej, biblistka, pierwsza w Polsce kobieta z tytułem profesora nauk teologicznych. W 2008 opublikowała książkę "Życie wierzącego w myśli św. Pawła". W latach 2003-2008 była członkiem zarządu Stowarzyszenie Biblistów Polskich. W 1996 została odznaczona medalem Pro Ecclesia et Pontifice. Zmarła 31 maja 2018 roku.

1939 - Początek bitwy nad Bzurą, zwanej też bitwą pod Kutnem, największej operacji obronnej kampanii wrześniowej, przeprowadzonej siłami żołnierzy Armii "Poznań" i "Pomorze". Mimo początkowych sukcesów, zakończyła się klęską strony polskiej. Walki trwały do 22 września. Zginęło około 15 tysięcy polskich żołnierzy, a około 50 tysięcy zostało rannych. Niemcy stracili około siedmiu tysięcy żołnierzy. 85 rocznica

1939 - Kampania polska: Kolejne nieudane natarcie niemieckiej 4. Dywizji Pancernej na Warszawę. W walkach na Woli i Ochocie Niemcy stracili około połowy wozów bojowych. Wojska niemieckie zajęły natomiast Poznań i dotarły do środkowej Wisły i Sanu. 85 rocznica

1939 - Zginął Marian Buczek, działacz socjalistyczny i komunistyczny, bohater wojenny. W XX-leciu międzywojennym kilka razy skazywany na wieloletni pobyt w więzieniu za antypaństwową działalność komunistyczną i przynależność do sekcji wojskowej Komunistycznej Partii Polski będącej agenturą Związku Sowieckiego. Zginął pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie oddziały Wojska Polskiego i uciekinierzy cywilni znaleźli się w śmiertelnej pułapce. Buczek ocenił, że ich jedyną szansą było przedarcie się przez pierścień okrążenia. Uciekinierzy, którzy próbowali przeczołgać się koło gniazda karabinu maszynowego za pozycje niemieckie, zostali oświetleni i ostrzelani. Zginął między innymi Marian Buczek. W okresie Polski Ludowej był symbolem eksponowanym przez władze. Jego imię nadano ulicom w wielu miastach. Urodził się 26 września 1896 roku. 85 rocznica

1939 - Zginął Józef Czechowicz, poeta awangardowy XX-lecia międzywojennego. Jeszcze przed II wojną światową jego twórczość miała charakter katastroficzny. Związany był z grupą literacką Reflektor i Kwadryga. Autor utworów dla dzieci i szkiców o poezji. Redaktor kilkunastu czasopism, pracownik Polskiego Radia, dla którego pisał słuchowiska radiowe. Zginął pod gruzami kamienicy podczas bombardowania Lublina, zaledwie kilkaset metrów od domu rodzinnego. Urodził się 15 marca 1903 roku. 85 rocznica

1939 - W Paryżu podpisano polsko-francuską umowę o formowaniu polskich dywizji we Francji. Wraz z protokołem wykonawczym z 21 września tego samego roku, stanowiła, że dywizja będzie jednostką składową Wojska Polskiego, dowodzoną przez polskich dowódców przysłanych z kraju, a żołnierze będą się rekrutowali z obywateli polskich zamieszkałych we Francji. 85 rocznica

1939 - Urodził się Zbigniew Namysłowski, saksofonista, kompozytor, aranżer, organizator zespołów jazzowych, współpracował między innymi z: Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem i Leszkiem Możdżerem. W 2007 roku otrzymał złoty medal Zasłużony Kulturze -Gloria Artis. Zmarł 7 lutego 2022 roku. 85 rocznica

1939 - W nocy z 8 na 9 września Niemcy podpalili będzińską synagogę, od której zajęły się okoliczne żydowskie domy. Podczas prób ratowania dobytku zostało zastrzelonych kilkudziesięciu Żydów. O te czyny władze niemieckie oskarżyły później 42 Polaków, których aresztowano i rozstrzelano po wymuszonych zeznaniach. Grupę Żydów uratował ksiądz Wincenty Mieczysław Zawadzki, otwierając dla uciekających bramę placu kościelnego i dając im schronienie. 85 rocznica

1942 - Z Lublina do obozu na Majdanku Niemcy wywieźli dwa tysiące Żydów.

1942 - Niemcy zakończyli likwidację getta żydowskiego w Beresteczku. Od początku okupacji niemieckiej Żydzi w Beresteczku, stanowiący 35 procent mieszkańców, zostali poddani różnym represjom - nakazano im nosić opaski z Gwiazdą Dawida, zmuszano ich do nieodpłatnego wykonywania ciężkich prac. Nie mogli opuszczać miejscowości, byli bici i okradani przez policjantów ukraińskich z miejscowego posterunku. Getto powstało w październiku 1941 roku. Dosiedlono do niego Żydów z okolicznych wsi. Niemcy zlikwidowali getto w dniach 7-9 września 1942 roku. SD z Łucka przy udziale ukraińskiej policji rozstrzelało trzy tysiące mieszkańców getta w wąwozie koło folwarku Naręczyn, w miejscu położonym dwa kilometry od Beresteczka. Pierwszego dnia tej akcji Żydzi podjęli przegraną walkę.

1942 - Urodził się Tadeusz Józef Świerczewski, architekt, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Był jednym z współzałożycieli organizacji Solidarność Walcząca i pomysłodawcą jej nazwy. Uczestniczył w powoływaniu oddziałów organizacji w Gdańsku, Warszawie i Poznaniu. 13 grudnia 1981 w swoim domu zmontował wraz z Kornelem Morawieckim i zespołem redakcyjnym wydawnictwa "Z Dnia na Dzień" podziemną drukarnię. Był jednym z organizatorów "Grupy radiowców”, tajnej struktury podziemnej pod kontrolą Kornela Morawieckiego, jak i struktury kontrwywiadu Solidarności Walczącej.


1943 - Dzień po ogłoszeniu kapitulacji Włoch przed aliantami, samoloty Luftwaffe zaatakowały włoską flotę, która ewakuowała się na Maltę. Zatopiony został flagowy pancernik "Roma”. Zginęło 1326 osób z załogi liczącej prawie dwa tysiąc oficerów i marynarzy, w tym admirał Carlo Bergamini z całym sztabem. Pozostałe 622 osoby zostały uratowane przez okręty eskorty.

1944 - 40. dzień Powstania Warszawskiego. Nadal w Śródmieściu trwały ciężkie walki. Praska strona Warszawy była bombardowana przez samoloty radzieckie, atakujące pozycje Niemców. W Śródmieściu doszło do zawieszenia ognia, miasto opuściła grupa dwóch tysięcy cywilów, głównie kobiet z dziećmi i osób starszych. 80 rocznica

1944 - PKWN zawarł z rządami sowieckiej Ukrainy i Białorusi układy dotyczące ewakuacji obywateli polskich z terytorium USRR i BSRR oraz ewakuacji ludności ukraińskiej i białoruskiej z terytorium Polski. 80 rocznica

1944 - Wystrzelono pierwsze dwa niemieckie pociski rakietowe V2 na Londyn. Dwa dni wcześniej rakiety odpalono w kierunku Paryża. Niemcy mieli nadzieję, że pociski V2 zmienią losy wojny. Prace nad ich konstrukcją trwały od lat 30. XX wieku. Do zakończenia działań bojowych przez jednostki rakietowe ogółem odpalono 5,5 tysiąca rakiet V2. Około 70 procent z nich trafiło w cele. Zginęło 7250 żołnierzy i cywilów. 80 rocznica

1946 - Urodził się Aleksander Doba, podróżnik, kajakarz. W plebiscycie "National Geographic” zdobył tytuł "Podróżnika Roku 2015”. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent - z Afryki do Ameryki Południowej, wyłącznie dzięki sile mięśni. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również, jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Dwukrotny złoty medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. Zmarł zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro, 23 lutego 2021 roku.

1948 - Proklamowano Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną, powstałą na terenie Korei kontrolowanym przez ZSRR. Obszar państwa zajmuje około 120 tysięcy kilometrów kwadratowych. Kraj jest izolowany od reszty świata, liczba ludności nie jest dokładnie znana - szacuje się, że KRLD liczy około 23 milionów mieszkańców, poddawanych bezwzględnemu terrorowi wojskowemu.

1951 - W swoim mieszkaniu w Warszawie został zastrzelony przez członków antykomunistycznego podziemia z organizacji "Kraj" aktor Stefan Martyka, prowadzący w Polskim Radiu audycję polityczno-propagandową "Fala 49". Pojawiała się ona nieregularnie, przerywając inne programy, z reguły muzyczne. Uzasadniał w niej między innymi procesy polityczne wytaczane byłym AK-owcom. Piętnował też "imperializm” Stanów Zjednoczonych i innych krajów zachodnich. Czterech wykonawców zamachu na Stefana Martykę zostało skazanych na karę śmierci i w 1953 roku straconych w więzieniu przy Rakowieckiej.

1951 - Żołnierze Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wkroczyli do stolicy Tybetu Lhasy. Miasto stało się centrum administracyjnym nowego chińskiego regionu, zaś od 1965 roku stolicą Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.

1952 - Urodził się David Allan Stewart, angielski muzyk i producent nagrań, wokalista, gitarzysta i multiinstrumentalista, członek grupy Eurythmics, założyciel grup Spiritual Cowboys, Vegas i Platinum Weird, kompozytor muzyki filmowej.

1953 - W Uzbekistanie urodził się rosyjski miliarder Aliszer Usmanow. W 2011 roku "Forbes" wskazał go, jako najbogatszego człowieka w Rosji. Jego fortunę szacuje się na 18 miliardów dolarów. Usmanow prowadzi interesy w takich branżach jak metale szlachetne, stal, gaz ziemny i media. Jest także prezesem spółki, która przeprowadza trudne inwestycje i transakcje dla Gazpromu. W 2015 roku Usmanow wraz ze swoim funduszem USM Holdings zainwestował kilkadziesiąt milionów dolarów w firmę Uber.

1954 - Urodził się Jacek Socha, ekonomista, polityk, w latach 2004-2005 minister skarbu państwa w pierwszym i drugim rządzie Marka Belki. Jest autorem artykułów na temat rynków kapitałowych oraz publikacji książkowych, w tym "Zrozumieć giełdę", "Rynek-giełda-inwestycje" oraz "Rynek papierów wartościowych w Polsce". Członek honorowy Związku Maklerów i Doradców. 70 rocznica

1955 - Republika Federalna Niemiec i Związek Radziecki nawiązały stosunki dyplomatyczne. Relacje zostały zerwane po ataku Niemiec na ZSRR w czasie II wojny światowej i trudno je było przywrócić po podziale stref wpływów alianckich i radzieckich na terenie dwóch państw niemieckich. Celem nawiązania relacji w 1955 było między innymi umożliwienie sprowadzenia do RFN niemieckich jeńców wojennych przebywających w łagrach ZSRR.

1957 - Powstał Polski Związek Rugby. Początki związku sięgają 1954 roku, kiedy w Murckach Franciszek Liszka założył pierwszą po II wojnie światowej, polską drużynę rugby. Wiadomość o rugby na Górnym Śląsku zainspirowała dziennikarzy Wojciecha Giełżyńskiego i Andrzeja Karpińskiego do utworzenia centralnego podmiotu zarządzającego tą dyscypliną sportu w Polsce. Udało się to w 1957 roku.

1959 - Urodził się Eric Serra, francuski kompozytor, instrumentalista, twórca muzyki do filmów, między innymi "Wielki Błękit”, "Nikita”, "Leon zawodowiec” i "Piąty element”. Artysta współpracuje główne z reżyserem i producentem Lucem Bessonem. 65 rocznica

1960 - Urodził się Hugh Grant, brytyjski aktor, który po sukcesie filmu "Cztery wesela i pogrzeb” uzyskał status gwiazdy. Zagrał też w obrazach: "Notting Hill”, "Krytyczna terapia”, "Dziennik Bridget Jones”, "Jak zostać gwiazdą” i "Boska Florence". W 2006 odebrał honorowego Cezara za całokształt twórczości, przyznanego przez Francuską Akademię Filmową.

1960 - Podczas XVII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rzymie sztangista Ireneusz Paliński zdobył złoty medal w wadze półciężkiej. Wynikiem 442,5 kilograma pokonał Jamesa George'a z USA i innego Polaka - Jana Bochenka. Cztery lata później Paliński został brązowym medalistą podczas XVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zdobył też sześć medali Mistrzostw Świata i osiem Mistrzostw Europy. Siedmiokrotnie bił rekordy świata.

1960 - Zmarł Johan Jonatan "Jussi” Björling, szwedzki tenor, jeden z czołowych śpiewaków operowych XX wieku. Występował między innymi w Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz najlepszych salach koncertowych Europy. Urodził się 5 lutego 1911 roku.

1962 - W Warszawie zmarł profesor Edward Szturm de Sztrem, statystyk, demograf, w latach 1929-1939 dyrektor Głównego Urzędu Statystycznego; po wojnie wykładowca SGPiS. Urodził się 18 lipca 1885 roku w Petersburgu.

1962 - Konsekracja katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim.

1962 - Pierwszy z używanych w ramach tajnego programu przez Siły Powietrzne Tajwanu amerykańskich samolotów rozpoznawczych U-2 został zestrzelony nad Nanchang we wschodnich Chinach. Ciężko ranny pilot Chen Huai zmarł w chińskim szpitalu.

1967 - W Warszawie odsłonięto Pomnik Lotnika, zrekonstruowany po zniszczeniach wojennych. Przedstawia postać pilota wspartego o śmigło ustawioną na kilkumetrowym cokole. Monument upamiętniający polskich lotników znajdujący się na rondzie u zbiegu ulic Żwirki i Wigury, Wawelskiej i Raszyńskiej jest rekonstrukcją pomnika z placu Unii Lubelskiej zniszczonego w 1944 roku.

1970 - Telewizja Polska rozpoczęła emisję serialu "Kolumbowie”, zrealizowanego na podstawie powieści Romana Bratnego "Kolumbowie - rocznik 20”. Serial opowiadał o polskim ruchu oporu przeciw niemieckiemu okupantowi, o młodzieży lat wojny, jej życiu i walce. Obraz reżyserował Janusz Morgenstern, a główne role zagrali między innymi: Jan Englert, Władysław Kowalski, Karol Strasburger i Marek Perepeczko.

1971 - John Lennon wydał kolejny solowy album "Imagine". W nagrywaniu płyty uczestniczył były członek The Beatles - George Harrison. Największą popularność zdobyła tytułowa ballada o pacyfistycznym tekście a także utwory "Jealous Guy" i "Oh My Love". Album został dobrze przyjęty przez krytyków muzycznych i osiągnął pierwsze miejsca na światowych listach przebojów. W 2000 roku Yoko Ono nadzorowała prace nad reedycją "Imagine". W 2003 album został sklasyfikowany na 76. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".

1971 - Zmarł śmiercią samobójczą Czesław Król, artysta rzeźbiarz, samouk, z zawodu piekarz, pierwowzór bohatera "Ballady o Cześku Piekarzu” Wojciecha Belona. Z zamiłowania rzeźbiarz, nie dostał się na Akademię Sztuk Plastycznych i podjął pracę w piekarni ojca w Busku-Zdroju. Nocami wypiekał pieczywo, w dzień odsypiał, a w wolnych chwilach rzeźbił. Spod jego dłuta wychodziły liczne płaskorzeźby, portrety, prace o tematyce sakralnej. W latach 60., pewnie za sprawą podobieństwa charakterów, mocno zaprzyjaźnił się z nim buski licealista Wojciech Belon, ponidziański bard. "Ballada o Cześku piekarzu” śpiewana przez zespół Wolna Grupa Bukowina należy do kanonu piosenki turystycznej. Urodził się 6 lutego 1931 roku.

1972 - Podczas salonu motoryzacyjnego w Turynie oficjalnie zaprezentowano Fiata 126. Był następcą i rozwinięciem technicznym produkowanego od 1957 modelu 500 Nuova. W Polsce był produkowany od 6 czerwca 1973 do 22 września 2000 roku, jako Polski Fiat 126p. Łącznie powstało cztery miliony 671 tysięcy 586 egzemplarzy Fiata 126, z czego trzy miliony 318 tysięcy 674 w Polsce. Fiat 126 uznawany jest za samochód, który zmotoryzował polskie społeczeństwo. Jego atutami były niska cena zakupu - był najtańszym samochodem dostępnym na polskim rynku i prosta konstrukcja, umożliwiająca samodzielne naprawy.

1972 - Zmarł Stanisław Zakrzewski, dziennikarz sportowy, trener i znawca kultury fizycznej. Pierwszy propagator kulturystyki w Polsce, często zwany "ojcem polskiej kulturystyki”. Autor pierwszych książek o kulturystyce wydanych w Polsce w latach 50. XX wieku i redaktor naczelny pierwszego polskiego czasopisma piszącego o kulturystyce "Sport dla Wszystkich”, wydawanego z jego inicjatywy w latach 1956-1966. Urodził się 5 maja 1907 roku.

1973 - Urodziła się Maria Peszek, piosenkarka, aktorka. Zadebiutowała w 1993 roku, jako aktorka filmowa i teatralna. W 2005 roku rozpoczęła karierę muzyczną, tworząc widowisko muzyczne i płytę "Miasto mania". Trzy lata później nagrała album "Maria Awaria". Obie płyty zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez krytyków i publiczność, czyniąc z Marii Peszek jedną z najpopularniejszych artystek polskiej sceny alternatywnej.

1976 - Polscy biskupi zaapelowali do władz PRL, aby zaniechały wszelkich represji wobec robotników, a także do społeczeństwa, aby przyczyniało się do poprawy trudnej sytuacji ekonomicznej kraju.

1976 - Zmarł Mao Tse-tung, chiński działacz komunistyczny, od 1943 roku szef Biura Politycznego Chińskiej Partii Komunistycznej oraz przewodniczący Komitetu Politycznego Komunistycznej Partii Chin aż do swojej śmierci. Początkowo budował państwo na wzorach radzieckich, jednak po śmierci Stalina odszedł od tej praktyki tworząc własny system państwowy. Mao Tse-Tung stworzył potężny kult własnej osoby i wprowadził autokratyczne metody rządzenia, krwawo rozprawiając się ze swoimi przeciwnikami. Początkowo proklamował sojusz ze Związkiem Radzieckim. Potem jednak stanął po drugie stronie zimnej wojny, stawiając na przymierze ze Stanami Zjednoczonymi. Urodził się 26 grudnia 1893 roku.

1978 - Zmarł Jack Warner, amerykański producent filmowy, współzałożyciel i prezes Warner Brothers. Jego kariera w branży filmowej trwała około 45 lat, najdłużej ze wszystkich ówczesnych prezesów hollywoodzkich wytwórni filmowych. Piastując stanowisko wiceprezesa do spraw produkcji, wraz z bratem Samem doprowadził do powstania pierwszego filmu dźwiękowego "Śpiewak jazzbandu". Po śmierci Sama rozpoczął długoletnią walkę o władzę nad wytwórnią ze starszymi braćmi, Harrym i Albertem. W latach 50. XX wieku przejął wyłączną kontrolę nad Warner Bros. Urodził się 2 sierpnia 1892 roku.

1978 - Kopalnia soli Wieliczka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od XIII wieku do 1772 wspólnie z kopalnią soli "Bochnia” wchodziła w skład żup krakowskich. Sole wydobywane w kopalni pochodzą z miocenu.

1991 - Tadżykistan, dotąd republika ZSRR, proklamował niepodległość. Od czasu deklaracji niepodległości Tadżykistan nie posiadał większego znaczenia na arenie międzynarodowej. Zmieniło się to w momencie rozpoczęcia przez USA działań zbrojnych w Afganistanie. Graniczący z tym państwem Tadżykistan stał się bazą dla wojsk amerykańskich. Władze tadżyckie wykorzystały szansę, jaką daje strategiczne położenie kraju i wynegocjowały znaczną pomoc finansową ze strony Stanów Zjednoczonych.

1993 - Utworzono Biebrzański Park Narodowy, największy park narodowy w Polsce, położony w północno-wschodniej części kraju, na terenie województwa podlaskiego. Ochronę tego terenu zapoczątkowano w latach międzywojennych, tworząc dwa rezerwaty: Czerwone Bagno oraz Grzędy. W 1995 roku Biebrzański Park Narodowy wpisany został na listę wodno-błotnych obszarów chronionych Konwencją Ramsar. Od 2010 roku jest w całości włączony do spisu ostoi ptaków IBA prowadzonego przez BirdLife International.

1995 - Zmarł Jerzy Kurczewski, dyrygent, organizator i kierownik Poznańskiego Chóru Chłopięcego "Polskie słowiki" w latach 1961-1991, inicjator Międzynarodowego Festiwalu Chórów Chłopięcych. Jego chór dał ponad dwa tysiące koncertów na czterech kontynentach. Brał udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, występował w najważniejszych salach koncertowych świata. Urodził się 13 października 1924 roku.

1996 - Polska Akademia Nauka powołała Radę Języka Polskiego. Do jej zadań należy rozpowszechnianie wiedzy o języku polskim, zajęcie stanowiska wobec przepisów ortograficznych i interpunkcyjnych, opiniowanie w spornych sprawach, związanych z używaniem języka polskiego oraz o formie językowej tekstów z dziedziny komunikacji publicznej, a także w kwestiach nazw proponowanych dla nowych towarów lub usług, wskazanie rozwiązań w zakresie stosowania języka polskiego w różnych dziedzinach naukowych i technicznych, opieka nad kulturą języka polskiego w edukacji.

1997 - Zmarł Oliver Burgess Meredith, amerykański aktor filmowy, dwukrotnie nominowany do Oscara za role drugoplanowe role w filmach: "Dzień szarańczy" Johna Schlesingera oraz "Rocky" Johna G. Avildsena. To właśnie rola trenera Mickey'ego w "Rockym" przyniosła mu największą popularność i uznanie. Aktor wystąpił także w dwóch kontynuacjach tego filmu, oraz epizodycznie w części piątej. Urodził się 16 listopada 1907 roku.

2003 - Zmarł Jerzy Kawalec, muzyk, basista rockowy. Grał w zespołach: Krzak, Apogeum i Irek Dudek Symphonic Blues. Współpracował z Tomaszem Stańko, Wojciechem Waglewskim, Martyną Jakubowicz i Zbigniewem Hołdysem. Miał na swym koncie ponad 30 płyt. Urodził się 14 maja 1954 roku.

2003 - Zmarł Edward Teller, amerykański fizyk, węgiersko-żydowskiego pochodzenia, znany, jako "ojciec” amerykańskiej bomby wodorowej. Był orędownikiem pokojowego wykorzystania atomu do produkcji energii, jak też systematycznego doskonalenia broni jądrowej. Przy badaniach nad bombą wodorową współpracował ze Stanisławem Ulamem, wybitnym matematykiem żydowskiego pochodzenia. Od 1935 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Urodził się 15 stycznia 1908 roku.

2006 - Zmarł Lucjan Kydryński, wybitny dziennikarz, publicysta, konferansjer, autor audycji radiowych i telewizyjnych, poświęconych muzyce popularnej, operze i operetce. Prowadził liczne festiwale i koncerty telewizyjne. Jest autorem kilkunastu książek, między innymi monografii George'a Gershwina i Johanna Straussa. Będąc wieloletnim konferansjerem duetu fortepianowego Marek i Wacek, napisał znaczącą monografię tego duetu. Urodził się 6 stycznia 1929 roku.

2006 - Zmarł Gérard Brach, francuski scenarzysta filmowy. Przez wiele lat współpracował z Romanem Polańskim, pisząc scenariusze do takich filmów jak "Wstręt", "Lokator", "Frantic" czy "Gorzkie gody". W latach 1970 i 1971 wyreżyserował filmy "Dom" i "Statek na trawie". Został wyróżniony nagrodą BAFTA w 1988 roku za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu "Jean de Florette". Był dwukrotnie nominowany do Cezarów. Urodził się 23 lipca 1927 roku.

2007 - Podczas zawodów lekkoatletycznych we włoskim Rieti Jamajczyk Asafa Powell poprawił własny rekord świata w biegu na 100 metrów, osiągając dziewięć sekund i 74 setne sekundy. Obecny rekord świata - dziewięć sekund i 58 setnych sekundy ustanowił w 2009 roku Jamajczyk Usain Bolt. Rekord Polski Mariana Woronina - 10 sekund - został ustanowiony w 1984 roku.

2012 - W Poznaniu zakończyły się X Mistrzostwa Świata w Kajak-Polo. Tytuły mistrzowskie zdobyli Australijczycy i Australijki, a w kategorii do 21 lat Belgowie i Kanadyjki.

2013 - Zmarł Stanisław Bala, operator filmowy, dokumentalista, żołnierz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, podporucznik Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego. Na filmach jego autorstwa zostały uwiecznione między innymi walki na Woli, zdobywanie kościoła świętego Krzyża, a także walki w okolicach elektrowni na Powiślu. Urodził się 10 listopada 1922 roku.

2014 - Zmarł Graham Joyce - brytyjski pisarz science fiction, autor opowiadań "Dreamside", powieści "Requiem" i "Indygo", a także wielu innych. Wielokrotny laureat nagrody British Fantasy Award. Urodził się 22 października 1954 roku. 10 rocznica

2015 - Zmarła Danuta Żelechowska, dziennikarka Polskiego Radia i popularyzatorka muzyki. Z Polskim Radiem była związana przez ponad 50 lat. W tym czasie prowadziła szereg audycji muzycznych. Słuchacze pamiętają ją z cyklicznych audycji "Mijają lata, zostają piosenki", "Słodkie radio retro" i "Wspomnienia pisane dźwiękiem", które prowadziła wspólnie z wieloletnim partnerem antenowym Janem Zagozdą. W 2005 Polskie Radio wyróżniło ich statuetką "Złotego Mikrofonu". Urodziła się w 1934 roku.

2015 - Elżbieta II stała się najdłużej panującą brytyjską władczynią, wyprzedzając swoją praprababkę, królową Wiktorię. Urodzona 21 kwietnia 1926 królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów została koronowana 2 czerwca 1953. Od 13 października 2016 jest najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Wcześniej tytuł ten przysługiwał Ramie IX - królowi Tajlandii, który rządził od 1946 do swojej śmierci w 2016 roku.

2016 - Zmarł Krzysztof Miller, fotoreporter. Fotografował w 1989 obrady Okrągłego Stołu. Autor między innymi fotoreportaży z czechosłowackiej aksamitnej rewolucji, rewolucji w Rumunii, wojen w Bośni i Gruzji oraz cyklu zatytułowanego "Zair". Opublikował książkę "13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego". W 2012 powstał film dokumentalny "W oku Boga", autorstwa Wojciecha Królikowskiego, poświęcony pracy fotoreporterskiej Krzysztofa Millera. W 2014 prezydent odznaczył Go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przez kilka lat zmagał się z zespołem stresu pourazowego. Popełnił samobójstwo. Urodził się 25 marca 1962 roku.

2017 - Zmarła Barbara Maciąg, mistrzyni szybownictwa, instruktorka sportów szybowcowych. W 1956 roku na szybowcu "Jaskółka" ustanowiła rekord świata. Była laureatką licznych nagród, w 1986 roku została wyróżniona Odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego. Urodziła się 18 lipca 1930 roku.

2018 - Zaginął Daniel Küblböck, niemiecki piosenkarz popowy i jazzowy, aktor. Przez wszystkie lata swojej aktywności wydał dziewięć płyt, w tym dwie autorskie, dwie bożonarodzeniowe z kolędami i pastorałkami, jedną kompilacyjną oraz trzy koncertowe. Zaginął podczas rejsu statkiem "AIDAluna" z Hamburga do Nowego Jorku, u wybrzeży Nowej Fundlandii. Urodził się 27 sierpnia 1985 roku.

2019 - Zmarł Robert Frank, amerykański fotograf nurtu antymomentu drugiej połowy XX wieku. Dzięki stypendium wyruszył w podróż, której celem było uchwycenie wszystkich warstw społeczeństwa amerykańskiego. Zdjęcia z tej podróży zebrane w albumie "The Americans", wykonane w konwencji surowego realizmu, krytycznego wobec amerykańskiego mitu ziemi obiecanej, odbiły się szerokim echem na całym świecie czyniąc z Roberta Franka jednego z prekursorów kierunku w fotografii zwanego fotografią antymomentyzmu. Urodził się 9 listopada 1824 roku. 5 rocznica

2020 - Zmarł Gienek Loska, białorusko-polski wokalista, kompozytor i gitarzysta. Urodził się 8 stycznia 1975 roku.

2020 - Zmarł Tadeusz Szelachowski, lekarz i polityk, członek Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, minister zdrowia i opieki społecznej w latach 1981-85, wiceprzewodniczący Rady Państwa od 1985 do 89, poseł na Sejm PRL IX kadencji. Urodził się 7 kwietnia 1932 roku.

2021 - Zmarł Wiesław Gołas, jeden z najbardziej popularnych i lubianych polskich aktorów, znany z takich filmów jak: "Żona dla Australijczyka", "Poszukiwany, poszukiwana", czy seriali - "Czterej pancerni i pies" i "Kapitan Sowa na tropie". Artysta wszechstronny, którego talent i kunszt aktorski przez wiele lat mogliśmy podziwiać na scenie, w filmie i w kabaretach. Sympatię widzów zdobył dzięki znakomitym rolom komediowym, choć stworzył też wiele świetnych kreacji dramatycznych. Znany z występów w kabarecie "Dudek" i "Kabarecie Starszych Panów", wykonawca piosenki "W Polskę idziemy", współtwórca kabaretu "Koń". W czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu, był członkiem "Szarych Szeregów". Urodził się 9 października 1930 roku.

2021 - Zmarł Jan Beszta-Borowski, polityk i rolnik, działacz opozycji w okresie PRL, poseł na Sejm X kadencji. W 1981 stanął na czele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność” w województwie białostockim. Był też jednym z krajowych liderów tego związku. W stanie wojennym dwukrotnie zostawał internowany. Od 1983 uczestniczył w Ogólnopolskim Komitecie Oporu Rolników. Za działalność opozycyjną aresztowany w 1985. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w podzespole do spraw rolnictwa. Autor książki "Pół wieku zarazy. Moje zapiski faktów i refleksji". Urodził się 14 grudnia 1936 roku.

2021 - Zmarł Marian Duś, duchowny rzymskokatolicki, doktor filozofii w zakresie nauk społecznych, biskup pomocniczy warszawski w latach 1986-2013, od 2013 biskup pomocniczy senior archidiecezji warszawskiej. Pełnił również funkcje krajowego duszpasterza policji i krajowego duszpasterza kobiet. W 2003 otrzymał Medalion Pieta Miednoje 1940, przyznany przez Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 roku. Urodził się 25 czerwca 1938 roku.

2022 - Zmarł Andrzej Władysław Nowicki, matematyk, nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny, wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie. Zajmował się algebrą różniczkową, przemienną i komputerową, specjalizował się także w elementarnej torii liczb. Urodził się 26 lipca 1949 roku.

2023 - Zmarł Cezary Kussyk, aktor teatralny i filmowy. Był związany z Teatrem Polskim we Wrocałwiu, w którego zespole grał od 1969 roku. Wcielał się także w role drugoplnwe w kilkudziesięiu filmach, wielokrotnie występował w spektaklach Teatru Telewizji. Urodził się 29 kwetnia 1936 roku. 1 rocznica

Zobacz także

2024-11-01, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 1 listopada - Światowy Dzień Wegan, obchodzony dla upamiętnienia powstania Towarzystwa Wegańskiego w 1944 roku. » więcej 2024-10-31, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 31 października - Dzień Reformacji, obchodzony przez Kościół ewangelicki w rocznicę ogłoszenia tez Marcina Lutra w Wittenberdze. 31 października - Światowy… » więcej 2024-10-30, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 30 października - Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych w Rosji, obchodzony od 1991 roku. 30 października - Ostatni dzień trwającego od 24 października… » więcej 2024-10-29, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 29 października - Światowy Dzień Świadomości Udaru Mózgu 29 października - Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę 29 października - Turcja: Święto… » więcej 2024-10-28, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 28 października - Święto narodowe Czech, obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości przez Czechosłowację w 1918 roku. 28 października - Międzynarodowy… » więcej 2024-10-27, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 27 października - Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego. 27 października - Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej. 27 października… » więcej 2024-10-26, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 26 października - Święto narodowe Austrii, obchodzone w rocznicę przyjęcia w 1955 roku ustawy o neutralności republiki. 26 października - Światowy Dzień… » więcej 2024-10-25, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 25 października - Europejski Dzień Sprawiedliwości Obywatelskiej. 25 października - Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, obchodzony w Polsce także jako… » więcej 2024-10-24, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 24 października - Dzień Narodów Zjednoczonych, obchodzony w rocznicę wejścia w życie Karty ONZ w 1945 roku. 24 października - Dzień Walki z Otyłością… » więcej 2024-10-23, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 23 października - Święto narodowe Węgier - Dzień Republiki, obchodzony w rocznicę wybuchu powstania przeciwko komunistycznemu reżimowi w 1956 roku. 23… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »