Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2024-08-25, 01:00 Autor: IAR/J.Leszczyńska/dok.

Kartka z kalendarza

25 sierpnia - Dzień Polskiej Żywności, obchodzony od 2013 roku.
1270 - Zmarł Ludwik IX Święty z dynastii Kapetyngów, król Francji od 1226 roku. Dążył do umocnienia władzy królewskiej, przez wprowadzenie sądów królewskich i jednolity system monetarny. Organizator i dowódca VII i VIII wyprawy krzyżowej. Kanonizowany w 1297 roku. Urodził się 25 kwietnia 1214 roku.

1451 - Między 25 sierpnia a 31 października urodził się Krzysztof Kolumb, włoski żeglarz i podróżnik, odkrywca Ameryki w 1492 roku. Kapitan wyprawy, która na trzech okrętach, poszukując zachodniej drogi morskiej do Indii, jako pierwsza w historii nowożytnych odkryć geograficznych pokonała Ocean Atlantycki i 12 października 1492 roku dotarła do Indii Zachodnich u wybrzeży Ameryki. Mianowany admirałem i pierwszym namiestnikiem hiszpańskich kolonii w Ameryce Środkowej. Organizator i kapitan czterech kolejnych wypraw. Zmarł 20 maja 1506 roku.

1530 - Urodził się Iwan IV Groźny, pierwszy car Rosji, od 1547 roku. Stworzył podwaliny przyszłej potęgi Moskwy, umocnił władzę centralną, przeprowadził wiele reform administracyjnych i wojskowych, podbił chanaty - Kazański i Astrachański, walczył ze Szwedami i Polakami o Inflanty. Był znany z okrucieństwa. Zmarł 18 marca 1584 roku.

1591 - Na redzie portu gdańskiego zatonął statek na pokładzie, którego znajdował się między innymi włoski humanista, bibliofil i podróżnik Jan Bernard Bonifacio. W wyniku obrażeń doznanych w czasie katastrofy stracił on wzrok i pozostał do śmierci w Gdańsku.

1599 - Krakowska drukarnia Łazarza Andrysowicza wydała Biblię w tłumaczeniu księdza Jakuba Wujka. Przekład odznaczał się ścisłością i wielostronnością, językiem prostym i jasnym, a jednocześnie poważnym i dostojnym. Zastąpił Biblię Leopolity i pełnił rolę podstawowego polskiego tłumaczenia katolickiego przez ponad trzy wieki. 425. rocznica

1656 - Potop szwedzki: dywizja hetmana Stefana Czarnieckiego rozbiła 1,5 tysięczny oddział szwedzki w bitwie pod Łowiczem. To starcie było pierwszym poważnym sukcesem wojsk Rzeczypospolitej od czasu porażki w trzydniowej bitwie pod Warszawą. Wkrótce działania Czarnieckiego, który pod Łowiczem został ranny w nogę, zmusiły Szwedów i Brandenburczyków do odwrotu na północ.

1718 - W Ameryce Północnej na terenie Luizjany założono miasto Nowy Orlean. Jest ono uważane za kolebkę muzyki jazzowej, słynie też ze znakomitego jedzenia, przyciągającego turystów połączeniem tradycji francuskich i lokalnych.

1744 - Urodził się Johann Gottfried von Herder, niemiecki pastor, pisarz i filozof, którego poglądy wpłynęły znacząco na późniejszy rozwój idei narodu oraz filozofii i historii kultury, jeden z "klasyków weimarskich”, autor prac - "Myśli o filozofii dziejów”, "Wybór pism”. W Morągu znajduje się muzeum jego imienia. Zmarł 18 grudnia 1803 roku. 280. rocznica

1776 - Zmarł David Hume, szkocki filozof, pisarz, ekonomista, autor rozważań filozoficznych: "Traktat o naturze ludzkiej", "Eseje z dziedziny moralności i literatury", "Dialog o religii naturalnej". Jego teoria poznania wywarła znaczny wpływ na rozwój myśli filozoficznej następnych lat. Urodził się 7 maja 1711 roku.

1796 - Urodził się James Lick, amerykański stolarz, budowniczy fortepianów, inwestor, milioner, filantrop, sponsor nauki. W momencie śmierci był najbogatszym człowiekiem w Kalifornii, sfinansował budowę największego, w latach 80. XIX wieku, teleskopu na świecie. Zmarł 1 października 1876 roku.

1807 - Zmarł Franciszek Dionizy Kniaźnin, poeta, dramatopisarz i bajkopisarz, sekretarz księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, nauczyciel jego dzieci i nadworny poeta. Był przedstawicielem sentymentalizmu, autorem rokokowych erotyków, liryki religijnej i patriotycznej oraz dramatyzowanych sielanek. Wydał zbiory: "Bajki”, 'Erotyki”, "Wiersze”, "Poezje”, utwór dramatyczny "Cyganie”. Urodził się 4 października 1750 roku.

1819 - Zmarł James Watt, angielski inżynier i wynalazca. Zbudował silnik parowy dwustronnego działania. Był współzałożycielem pierwszej w świecie wytwórni maszyn parowych. Od jego nazwiska nazwano jednostkę mocy - wat. Urodził się 30 stycznia 1736 roku. 205. rocznica

1822 - Zmarł William Herschel, angielski astronom, pochodzenia niemieckiego, uważany za twórcę nowoczesnej astronomii. Był konstruktorem teleskopów i kompozytorem. Odkrył planetę Uran oraz jej dwa księżyce, ruch Słońca w przestrzeni. Stworzył listę ponad 850 gwiazd podwójnych. Obserwacje prowadził przy użyciu konstruowanych przez siebie teleskopów, których zbudował 400. W 2009 roku Europejska Agencja Kosmiczna wysłała na orbitę największy w historii badań kosmosu teleskop, nazwany jego imieniem. Urodził się 15 listopada 1738 roku.

1825 - Urugwaj proklamował niepodległość od Brazylii. Tego dnia jest tam obchodzone święto narodowe. Niepodległość Urugwaju Argentyna i Brazylia uznały dopiero po trzyletniej wojnie w traktacie z Rio de Janeiro.

1833 - Urodził się Izrael Poznański, przedsiębiorca łódzki pochodzenia żydowskiego. Wraz z Ludwikiem Geyerem i Karolem Scheiblerem, zaliczany do trzech łódzkich "królów bawełny”. Utworzył jedną na najpotężniejszych tkalni łódzkich. Pod koniec życia zaangażował się w działalność charytatywną, wspierał edukację rzemieślniczą. Zmarł 28 kwietnia 1900 roku.

1836 - Urodził się Ludwik Michalski, polsko-szwajcarski inżynier i przedsiębiorca, uczestnik powstania styczniowego, działacz emigracji polskiej w Szwajcarii, współzałożyciel Ligi Polskiej. Zmarł 26 lipca 1888 roku.

1841 - Urodził się Emil Theodor Kocher, szwajcarski chirurg, laureat Nagrody Nobla w 1909 roku. Opracował wiele nowych metod operacyjnych żołądka, pęcherzyka żółciowego, jelita grubego i tarczycy, a także wprowadził nowe narzędzia chirurgiczne własnej konstrukcji. Autor podręcznika chirurgii operacyjnej. W 1909 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny z badania dotyczące fizjologii, patologii i chirurgii tarczycy. Zmarł 27 lipca 1917 roku.

1845 - Urodził się Ludwik II, z dynastii Wittelsbachów, król bawarski od 1864 roku, znany jako Ludwik Szalony lub Bajkowy Król. Wznosił, rujnując państwo, liczne zamki w Alpach, z których najbardziej znane są Neuschwanstein i Linderhof. Mecenas artystów, a przede wszystkim Ryszarda Wagnera. W 1886 roku ubezwłasnowolniony ze względu na oznaki choroby psychicznej, został internowany w Zamku Berg. Zmarł 13 czerwca 1886 roku - jego śmierć pozostaje tajemnicą. Zwłoki króla oraz jego osobistego lekarza znaleziono w należącym do posiadłości jeziorze. 1867 - Zmarł Michael Faraday, angielski fizyk i chemik, jeden z największych fizyków XIX wieku, samouk. Odkrywca zjawiska indukcji elektromagnetycznej, skonstruował pierwszy model silnika elektrycznego. Sformułował prawa elektrolizy, stworzył podstawy elektrochemii. Od jego nazwiska jednostka pojemności elektrycznej nazywana jest faradem. Urodził się 22 września 1791 roku.

1880 - Urodził się Robert Stolz, austriacki kompozytor i dyrygent, ostatni z "królów wiedeńskiego walca”. Skomponował ponad 60 operetek i musicali, muzykę do 100 filmów, a także pieśni, walce, marsze, utwory orkiestrowe i fortepianowe. Był twórcą piosenek wykonywanych przez Marlenę Dietrich, Maurice Chevaliera, Freda Astaire’a, Mártę Eggerth, Jana Kiepurę ("Brunetki, blondynki”). Jeszcze w wieku 92 lat prowadził koncerty muzyki wiedeńskiej. Zmarł 27 czerwca 1975 roku.

1888 - Adam Chmielowski założył w Krakowie Zgromadzenie Albertynów. Celem zgromadzenia jest niesienie ulgi w cierpieniu i pomoc potrzebującym. Bracia albertyni kierują się naśladowaniem Chrystusa, którego widzą w każdym człowieku cierpiącym. Opiekują się bezdomnymi, ubogimi i opuszczonymi. Prowadzą domy opieki w Małopolsce, jadłodajnie oraz przytulisko dla bezdomnych w Krakowie. Pracują także w Zaporożu na Ukrainie.

1891 - Urodził się Gustaw Morcinek, pisarz, w latach 1920-1936 nauczyciel szkoły powszechnej w Skoczowie na Górnym Śląsku, potem więzień niemieckich obozów w Sachsenhausen i Dachau. W 1946 roku powrócił do kraju. Autor utworów dla młodzieży, tematyką twórczości związany ze Śląskiem: "Narodziny serca”, "Wyrąbany chodnik”, "Łysek z pokładu Idy”, "Ludzie są dobrzy”, "Zabłąkane ptaki”, "Pokład Joanny”, "Byli dwaj bracia”, "Czarna Julka”. Zmarł 20 grudnia 1963 roku.

1896 - Zmarła Kornelia Teodora Matejkowa, żona malarza Jana Matejki. Często pozowała mężowi do obrazów, najczęściej jako Bona Sforza lub Barbara Radziwiłłówna. Urodziła się 31 marca 1846 roku.

1899 - Urodził się Rufino Tamayo, jeden z najwybitniejszych malarzy meksykańskich XX wieku. Jego twórczość miała charakter uniwersalny, łączył pierwiastki meksykańskiej kultury ludowej z elementami sztuki europejskiej. Do jego najważniejszych dzieł należą: "Wyjący pies", "Uwolnione ptaki", a także murale, między innymi w gmachu UNESCO w Paryżu i Narodowym Muzeum Antropologicznym w mieście Meksyk. Zmarł 24 czerwca 1991 roku. 125. rocznica

1900 - Urodził się Hans Adolf Krebs, niemiecki biochemik, profesor uniwersytetów w Sheffield i Oxford. W 1937 roku opisał cykl przemian biochemicznych produktów rozkładu cukrów, tłuszczów, białek, nazwany cyklem Krebsa, za co otrzymał Nagrodę Nobla w 1953 roku. Królowa Elżbieta II nadała mu w 1958 tytuł szlachecki. Zmarł 22 listopada 1981 roku.

1900 - Zmarł Friedrich Nietzsche, niemiecki filozof, jeden z głównych przedstawicieli immoralizmu i irracjonalizmu. Jego rozważania filozoficzne skupiały się wokół krytyki chrześcijaństwa oraz zachodniej kultury, obdarzał szacunkiem wartości obecne w antycznej kulturze greckiej wraz z postulatem powrotu do niej. Jego filozofia jest pełna wieloznaczności i podatna na rozmaitość odczytań, bo według Nietzschego "fakty nie istnieją, tylko interpretacje”. Autor prac: "Tako rzecze Zaratustra”, "Poza dobrem i złem”, "Wola mocy”, 'Zmierzch bożyszcz”. Urodził się 15 października 1844 roku. 1905 - Urodziła się Faustyna, Święta Kościoła katolickiego, właściwie Helena Kowalska, zakonnica i mistyczka. Doznane przez nią wizje mistyczne i objawienia Jezusa stały się podstawą kultu Miłosierdzia Bożego. Autorka "Dzienniczka”, pisanego w latach 1934-1938, a przedstawiającego codzienne życie siostry, wizje Chrystusa, które otrzymywała, widzenia piekła, czyśćca i nieba oraz rady otrzymywane od Chrystusa, wskazujące Miłosierdzie Boże, jako jedyny ratunek dla świata. Zmarła 5 października 1938 roku.

1906 - Urodził się Eugen Gerstenmaier, niemiecki polityk, teolog i działacz protestancki. Członek antynazistowskiego Kręgu z Krzyżowej. Po wojnie związany z CDU. W latach 1954-1969 przewodniczący Bundestagu. Zdeklarowany zwolennik integracji Niemiec z zachodem i budowania Unii Europejskiej. Bliski zaufany Konrada Adenauera. Zmarł 13 marca 1986 roku.

1907 - Urodził się Ludwik Brożek, bibliotekarz, bibliograf, historyk literatury, publicysta, redaktor kwartalnika "Zaranie Śląskie", pisma poświęconego literaturze i kulturze regionu, autor antologii "Pisarze śląscy XIX i XX wieku". Zgromadził 15 tysięcy książek i broszur, które po jego śmierci kupił Uniwersytet Śląski. Zwany był "śląskim Estreicherem". Zmarł 7 czerwca 1976 roku.

1907 - Urodził się Gustaw Billewicz, pseudonim "Sosna" major Wojska Polskiego. W Powstaniu Warszawskim dowodził Batalionem "Chrobry I", od 13 sierpnia mianowany dowódcą Zgrupowania "Kuba - Sosna”. 9 września został ciężko ranny, zmarł 11 września 1944 roku.

1908 - Zmarł Henri Becquerel, francuski fizyk, chemik, odkrywca uranu, rektor Politechniki Paryskiej i członek francuskiej Akademii Nauk. W pracy naukowej zajmował się badaniem fluorescencji, magnetyzmu i polaryzacji światła. W 1896 roku badał fluorescencję rud uranu, odkrył zjawisko radioaktywności. Laureat Nagrody Nobla w 1903 roku, w dziedzinie fizyki, za odkrycie promieniotwórczości naturalnej, wspólnie z Marią Curie-Skłodowską i Piotrem Curie. Urodził się 15 grudnia 1852 roku.

1909 - Urodził się Zbigniew Skowroński, aktor filmowy i teatralny. Wystąpił w filmach: "Krzyżacy", "Popiół i diament", "Król Maciuś I", "Ewa chce spać", 'Poszukiwany, poszukiwana”, "Wśród nocnej ciszy”. Zmarł 1 marca 1985 roku. 115. rocznica

1917 - Protestując przeciwko polityce prowadzonej przez władze niemieckie po kryzysie przysięgowym, do dymisji podała się Tymczasowa Rada Stanu. Rada żądała od władz okupacyjnych przejęcia szkolnictwa i sądów oraz ustanowienia za jej zgodą regenta. Władze okupacyjne zgodziły się na powołanie armii polskiej, pod warunkiem jej całkowitego podporządkowania państwom centralnym. Na znak sprzeciwu z Rady ustąpił Józef Piłsudski. Po jego aresztowaniu w lipcu 1917 i po tak zwanym kryzysie przysięgowym w Legionach Polskich, 25 sierpnia 1917 większość członków Rady podała się do dymisji.

1918 - Urodził się Leonard Bernstein, amerykański dyrygent, kompozytor i pianista, wiele razy występujący jednocześnie jako muzyk i dyrygent orkiestry. Tworzył muzykę rozrywkową i dzieła koncertowe, czerpał z folkloru amerykańskiego. Jest autorem musicalu "West Side Story" i baletu "1600 Pennsylvania Avenue". Zmarł 14 października 1990 roku.

1920 - Wojna polsko-bolszewicka: wojska litewskie zajęły Wilno, po wycofaniu się z niego Armii Czerwonej. Józef Piłsudski zdecydował się na nietypowe rozwiązanie. Aby zająć Wilno zlecił generałowi Lucjanowi Żeligowskiemu, dowódcy Litewsko-Białoruskiej Dywizji Piechoty, upozorować "bunt” i wkroczyć do Wilna. 9 października 1920 oddziały Żeligowskiego weszły do miasta. Proklamowano utworzenie Litwy Środkowej, a 20 lutego 1922 tamtejszy Sejm przyjął uchwałę o włączeniu Litwy Środkowej do Polski. Wilno zostało stolicą województwa wileńskiego.

1920 - Zakończenie II Powstania Śląskiego. Dzień wcześniej Międzysojusznicza Komisja Plebiscytowa ogłosiła rozwiązanie niemieckiej policji i powołała Policję Górnego Śląska o polsko-niemieckim składzie. Rząd polski w Warszawie nie wspomógł powstania, ponieważ w tym czasie trwała kontrofensywa polska przeciw nacierającej na Warszawę Armii Czerwonej.

1922 - Zmarł hrabia Józef Mikołaj Potocki, ziemianin, podróżnik, kolekcjoner książek, a także polityk zasiadający w urzędach i instytucjach państw zaborczych: Rosji i Austrii. Był posiadaczem ponad 63 tysięcy hektarów dóbr ziemskich. Był fundatorem szkół i kościołów, ale także przekazywał ziemię chłopom i zakładał przedsiębiorstwa przetwórstwa rolnego, i leśnego. Urodził się 8 września 1862 roku.

1929 - Urodził się Jerzy Mrzygłód, sprawozdawca sportowy, pracujący dla radia i telewizji. Specjalizował się w relacjonowaniu dyscyplin zimowych. Relacjonował zmagania sportowców na 14 Igrzyskach Olimpijskich od 1952 do 1992 roku. Zmarł 27 lipca 1995 roku. 95. rocznica

1930 - Marszałek Józef Piłsudski po raz drugi objął funkcję premiera. Rząd upadł 4 grudnia 1930 roku.

1930 - Urodził się Sean Connery, brytyjski aktor, pochodzenia szkockiego, odtwórca roli Jamesa Bonda w serii filmów o przygodach agenta 007”. Grał też w filmach: "Rodzinny interes”, "Imię róży”, "Liga niezwykłych dżentelmenów”, "Rycerz króla Artura”, "Polowanie na Czerwony Październik”. W 2000 roku królowa brytyjska Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki. Zmarł 31 października 2020 roku.

1931 - Powódź w Chinach: w prowincji Jiangsu wezbrane wody Wielkiego Kanału przerwały wały w pobliżu jeziora Gaoyou, wskutek czego śmierć poniosło 200 tysięcy osób. Katastrofalną powódź poprzedziła susza, która trwała w Chinach w latach 1928-1930. Podczas zimy w 1931 roku nastąpiły gwałtowne burze śnieżne, które podczas wiosennych roztopów przyczyniły się do wysokiego stanu wód w rzekach. Ponadto w okresie letnim Chiny były nękane przez ulewne deszcze. W licznych, w 1931 roku, powodziach w Chinach miało zginąć około 400 tysięcy osób.

1933 - Urodził się Tom Skerritt, amerykański aktor telewizyjny i filmowy, reżyser. Zagrał między innymi w filmach: "Obcy - 8. pasażer Nostromo", "Top Gun" i "Żółtodziób".

1936 - W Częstochowie otwarto pierwszy synod biskupów polskich. Celem było ujednolicenie prawodawstwa i obrządku w diecezjach i parafiach, które przed odzyskaniem niepodległości były pod różnymi zaborami, a różnice przetrwały w okresie wolnej Polski. Jednocześnie biskupi odnieśli się do sytuacji politycznej w Europie ostrzegając przed zalewem komunizmu oraz wskazując na wiarę i tradycje chrześcijańskie, jako na przeciwwagę dla zagrożenia ideami i ustrojem wprowadzanym w ZSRR i Hiszpanii.

1937 - Zakończył się największy strajk chłopski w okresie międzywojennym. W protestach przeciwko nędzy chłopów oraz niewywiązywaniu się rządu z obietnic przeprowadzenia reformy rolnej wzięło udział kilka milionów mieszkańców wsi. Najbardziej dolegliwą formą protestu było zablokowanie dojazdów do miast i wstrzymanie dostaw żywności. Chłopi brali udział także w wiecach, marszach i manifestacjach organizowanych przez różne frakcje Stronnictwa Ludowego. Protest został brutalnie stłumiony przez policję. W starciach zginęły 44 osoby, aresztowano około pięciu tysięcy uczestników, z których ponad 600 zostało skazanych na kary więzienia.

1938 - Urodził się Frederick Forsyth, angielski pisarz, korespondent wojenny, między innymi z Afryki, relacjonował wydarzenia dla "Daily Express”, "Evening Standard” i magazynu "The Time”. Autor powieści sensacyjnych: "Dzień Szakala”, "Akta Odessy”, "Psy wojny”, "Diabelska alternatywa” "Czwarty protokół”. Wiele powieści Fredericka Forsytha zostało zekranizowanych. W okresie PRL w Polsce wydano tylko "Dzień Szakala", zbiór "Czysta robota" oraz "Psy wojny" w wersji okrojonej. Pozostałe powieści nie mogły się ukazać, gdyż przedstawiały negatywny obraz Związku Radzieckiego. Zostały wydane po 1989 roku.

1939 - W Londynie podpisano układ o wzajemnej pomocy między Polską i Wielką Brytanią, który zakładał, że w wypadku agresji ze strony Niemiec na jednego z sygnatariuszy układu, druga strona powinna udzielić bezzwłocznie "wszelkiej pomocy i poparcia, będących w jej mocy". Polska wiązała z porozumieniem z Brytyjczykami nadzieje na powstrzymanie agresji ze strony hitlerowskich Niemiec. Faktycznie atak na Polskę został opóźniony o kilka dni - pierwotnie Adolf Hitler wyznaczył datę napaści na 26 sierpnia. Postanowienia traktatu zostały spełnione deklaratywnie. Po agresji III Rzeszy na Polskę - Wielka Brytania i Francja wypowiedziały Niemcom wojnę 3 września, ale nie podjęły żadnych istotnych działań wojennych. Później jednak, na terenie obu mocarstw alianckich powstawały oddziały polskich sił zbrojnych, które na zachodzie włączyły się w walkę z hitlerowcami, Polska otrzymała też wsparcie w postaci zrzutów z zaopatrzeniem w czasie Powstania Warszawskiego. 85. rocznica 1939 - Do portu w Gdańsku zawinął pancernik Schleswig-Holstein, który potajemnie wwiózł pod pokładem Kompanię Szturmową Marynarki - Marinesturmkompanie, mającą wzmocnić niemieckie uderzenie, zaplanowane pierwotnie na 26 sierpnia. Ostrzelanie Westerplatte przez Schleswig-Holstein o godzinie 4.48, 1 września 1939 roku, przyjmuje się jako moment rozpoczęcia II wojny światowej w Europie. 85. rocznica

1940 - Bitwa o Anglię: w odwecie za zbombardowanie poprzedniej nocy londyńskiej dzielnicy mieszkaniowej East End, na rozkaz premiera Winstona Churchilla bombowce RAF przeprowadziły nocny, pierwszy w czasie II wojny światowej nalot na Berlin. Brytyjczycy zrzucili bomby na dzielnice mieszkaniowe.

1940 - Niemcy zniszczyli pomnik Rozstrzelanych z Lille, poświęcony pięciu członkom konspiracji antyniemieckiej, schwytanych i rozstrzelanych w czasie I wojny światowej. Pomnik autorstwa Feliksa Alexandre'a Desruellesa został odsłonięty 31 marca 1929. Początkowo był planowany, jako część większego monumentu poświęconego ofiarom wojny w Lille. Zrekonstruowany został w latach 50. przez wdowę po autorze monumentu, Germaine Oury-Desruelles.

1940 - Zmarł Édouard Michelin, francuski przemysłowiec i wynalazca, który wraz ze swoim bratem wynalazł w 1891 roku rozbieralną oponę pneumatyczną z dętką. Początkowo ich wynalazek znalazł zastosowanie w kołach rowerowych, ale w latach 1894-95 dostosowali go do kół samochodowych. Zakłady Michelin w Clermont-Ferrand stały się w ciągu stulecia istnienia jednym z największych na świecie producentów opon samochodowych. Urodził się 23 czerwca 1959 roku.

1941 - W Lesie Łopuchowskim na Białostocczyźnie Niemcy zamordowali 2,5 tysiąca Żydów z pobliskiego Tykocina i okolic. Po wyzwoleniu masowe groby zostały oznakowane. Na wzniesionym w tym miejscu pomniku umieszczono napis o treści: "Tu spoczywają Żydzi z Tykocina i okolic zamordowani przez hitlerowców w sierpniu 1941 roku. W 50 rocznicę zbrodni mieszkańcy ziemi tykocińskiej".

1942 - W Bereźnem na Wołyniu Niemcy przy udziale ukraińskiej policji pomocniczej przeprowadzili likwidację getta, w czasie której zamordowali 3680 Żydów. Getto powstało 6 października 1941 roku. Początkowo mieszkało w nim trzy tysiące Żydów, lecz w połowie czerwca 1942 przesiedlono do getta Żydów z okolicznych wsi.

1944 - 25. dzień Powstania Warszawskiego - kilkuset żołnierzy Grupy AK "Kampinos" zaatakowało Dworzec Gdański - aby przerwać niemieckie okrążenie Starówki. W katedrze świętego Jana Niemcy zdetonowali Goliaty z ładunkami wybuchowymi. Na Muranowie wyparli powstańców i wygnali z domów ludność cywilną. Rozstrzelano około 200 mężczyzn, a pozostałe osoby wyprowadzono do obozu przejściowego w Pruszkowie. Tego dnia w Powstaniu zginęli: harcmistrz Stanisław Leopold - dowódca 1. kompanii w batalionie "Parasol” oraz Jerzy Rządkowski, dowódca drużyny w szeregach III plutonu "Felek” z batalionu "Zośka”. 80. rocznica

1944 - Wyzwolenie Paryża. Miasto zostało zajęte podczas spontanicznie zorganizowanego powstania. Brały w nim udział nieregularne oddziały ruchu oporu, francuska 2. Dywizja Pancerna Philippe Leclerca i w ostatniej fazie także wojska amerykańskie. Następnego dnia przez miasto przemaszerowała defilada amerykańsko-francuska, na którą przyjechali przywódcy państw alianckich i znane osobistości, takie jak Ernest Hemingway, który brał udział w wyzwalaniu miasta. Do stolicy Francji przeniósł się też Rząd Tymczasowy Republiki Francuskiej z premierem de Gaullem na czele. 80. rocznica

1945 - Urodził się Andrzej Haliński, architekt, scenograf, autor autobiograficznej książki "10 000 dni filmowej podróży” oraz scenografii do filmów: "Rodzina Połanieckich”, "Kariera Nikodema Dyzmy”, "Królowa Bona”, "Thais”, "Sztos”, "Fucha”, "Szatan z siódmej klasy”, "Ogniem i mieczem”. W latach 1985-1994 mieszkał i pracował w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

1945 - Urodził się Jan Kazimierz Siwek, poeta, bajkopisarz, satyryk, autor słuchowisk radiowych, tekstów piosenek, a także skeczy, monologów, scenariuszy programów telewizyjnych i widowisk teatralnych. Od 1990 roku współpracował z Programem Trzecim Polskiego Radia tworząc, wraz z Sylwestrem Witkowskim, "Reportaż penetrujący" i z Programem Pierwszym Polskiego Radia pisząc teksty do magazynu Marcina Wolskiego ZSYP. Jan Kazimierz Siwek tworzy również dla dzieci.

1946 - W Dusznikach Zdroju rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, upamiętniający 120. rocznicę dusznickich koncertów Fryderyka Chopina w 1826 roku. Gwiazdami pierwszej edycji byli Zofia Rabcewicz i Henryk Sztompka. Festiwal do dziś cieszy się wielką popularnością, wśród publiczności i wirtuozów. Występują na nim laureaci najważniejszych konkursów pianistycznych.

1946 - Powstał Polski Związek Głuchych. To największa w Polsce organizacja zrzeszająca osoby niesłyszące, słabosłyszące oraz głuche. Obecnie zrzesza około 100 tysięcy osób. Polski Związek Głuchych wydaje czasopismo "Świat Ciszy”.

1947 - Urodził się Filip Bajon, scenarzysta oraz reżyser filmowy i teatralny, dziekan Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, w latach 2008-2016. Od 2015 pełni funkcję dyrektora Studia Filmowego "Kadr”. Wyreżyserował filmy: "Bal na dworcu w Koluszkach”, "Portret męski we wnętrzu”, "Aria dla atlety”, "Wahadełko”, "Powrót”, "Śluby panieńskie”, "Przedwiośnie”.

1948 - We Wrocławiu rozpoczął obrady Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju. Uczestniczyli w nim delegaci z 45 państw. Wśród gości znalazł się Pablo Picasso, który upamiętnił swój pobyt narysowaniem słynnego gołąbka pokoju. W jednym z mieszkań na Kole narysował też Syrenkę warszawską. Dzieło nie przetrwało, ponieważ właścicielom mieszkania przeszkadzały nieustanne wizyty ludzi chcących oglądać Syrenkę Picassa. Kongres zakończył się 28 sierpnia 1948 roku.

1949 - Urodził się John Savage, amerykański aktor teatralny i filmowy. Grał w filmach: "Łowca jeleni", "Hair", "Ojciec chrzestny III", "Podróż do Nowej Ziemi”, "Zbuntowana nastolatka”. 75. rocznica

1950 - Urodził się Marian Bublewicz, kierowca wyścigowy i rajdowy. Zdobywca 20 tytułów mistrzowskich w Polsce. Twórca pierwszego w kraju profesjonalnego teamu rajdowego. W 1993 roku znalazł się na priorytetowej liście "A” - 31 najlepszych kierowców rajdowych świata. Zmarł w szpitalu, w Lądku Zdroju, na skutek ran odniesionych w wypadku podczas Zimowego Rajdu Dolnośląskiego, 20 lutego 1993 roku. Jego samochód wypadł z zakrętu i uderzył w drzewo.

1951 - Została uruchomiona nowa latarnia morska w Krynicy Morskiej. Pierwsza latarnia na Mierzei Wiślanej stanęła na 29 metrowej wydmie położonej 300 metrów od Krynicy Morskiej w maju 1895 roku. 50 lat później została wysadzona przez wycofujących się Niemców. Prawie trzy lata Krynica Morska nie posiadała oznakowania nawigacyjnego. W 1948, decyzją Urzędu Morskiego w Gdyni, zainstalowano prowizoryczne światło na wieżyczce domu wczasowego „Bałtyk”, a trzy lata później ukończono budowę nowej latarni, która stanęła 15 metrów od ruin starej.

1954 - Urodził się Elvis Costello, brytyjski muzyk rockowy, kompozytor, autor tekstów, producent nagrań. Zainicjował ruch nowej fali w muzyce rockowej. W czerwcu 2008 roku zagrał w Polsce koncert na poznańskiej Malcie. 70. rocznica

1955 - W Chamonix we Francji uruchomiono jedną z najdłuższych i najwyższych kolejek linowych na świecie. Kabel o średnicy pięciu centymetrów, długości czterech kilometrów i wadze czterech ton biegnie kilometr od ziemi. Łączy miasto ze szczytem Aiguille du Midi.

1956 - Zmarł Alfred Kinsey, amerykański socjoantropolog, którego badania ankietowe dotyczące życia seksualnego Amerykanów wywołały rewolucję w seksuologii. Raport Kinseya zawierał ponad 500 pytań, a z badań wynikało, że 86 procent dorosłych ludzi żyje w sprzeczności z kodeksem obyczajowym. Urodził się 23 czerwca 1894 roku.

1956 - 30 górników zginęło w pożarze w KWK "Chorzów”.

1958 - Urodził się Tim Burton, amerykański reżyser, scenarzysta, producent filmowy i animator. Wyreżyserował takie filmy jak: "Edward Nożycoręki", "Jeździec bez głowy", "Planeta małp", czy "Batman".

1960 - W Rzymie rozpoczęły się XVII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Polacy zdobyli 21 medali, w tym cztery złote, sześć srebrnych i 11 brązowych. Po raz pierwszy olimpijskie zmagania sportowców były szeroko transmitowane przez stacje telewizyjne, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.

1961 - W Hali Stoczni Gdańskiej rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Pomysłodawcą konkursu był ówczesny dyrektor działu muzyki rozrywkowej Polskiego Radia - Władysław Szpilman. Konkurs, który prowadzili Irena Dziedzic, Zofia Słaboszewska, Lucjan Kydryński i Mieczysław Voit, wygrał reprezentant Szwajcarii Jo Roland z utworem "Nous deux".

1968 - Na placu Czerwonym w Moskwie odbyła się kilkuosobowa demonstracja radzieckich dysydentów przeciwko interwencji wojsk państw Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. W proteście brała udział między innymi poetka Natalja Gorbaniewska. Demonstranci szybko zostali aresztowani, pobici i przewiezieni na komisariat przez milicjantów i funkcjonariuszy KGB patrolujących plac. Wszyscy zostali skazani, na przykład Natalja Gorbaniewska była umieszczona w zakładzie psychiatrycznym na przymusowym leczeniu. Jedną ze swoich piosenek poświęciła poetce amerykańska piosenkarka Joan Baez.

1970 - Urodziła się Claudia Schiffer, niemiecka modelka, przez lata kariery ponad 700 razy pojawiła się na okładkach najważniejszych magazynów o modzie, jak: "Vogue”, "Cosmopolitan”, "Time”, "Harper’s Bazaar”. Uznawana za jedną z trzech największych modelek wszech czasów, obok Lindy Evangelisty i Naomi Campbell.

1971 - Decyzja władz sowieckich o likwidacji Cmentarza Orląt Lwowskich. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918-1920 i zmarłych w latach późniejszych. Po włączeniu Lwowa do ZSRR w 1945 groby w katakumbach zostały splądrowane w końcu lat 40., a część grobów, epitafia i pomniki żołnierzy amerykańskich i francuskich walczących po stronie polskiej rozbito. Ostateczną dewastację władze sowieckie przeprowadziły w 1971 roku przy pomocy czołgów Armii Sowieckiej i maszyn budowlanych, gdy zniszczono kolumnadę i znaczną część pozostałych jeszcze grobów. Odbudowa cmentarza rozpoczęła się w 1989, a zakończyła w 2005 roku.

1975 - Zmarł Feliks Kollat, jeden z twórców polskiego transportu morskiego, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Dzięki jego decyzjom, wiele statków handlowych przed wrześniem 1939 roku zostało w angielskich portach, dzięki czemu nie zostały zniszczone. Urodził się 4 marca 1896 roku.

1977 - Zmarł Alojzy Bordino, włoski pielęgniarz, zakonnik - członek Braci Świętego Józefa Benedykta Cottolengo, błogosławiony Kościoła katolickiego. W okresie II wojny światowej przymusowo wcielony do wojska trafił na front wschodni i dostał się do niewoli, którą spędził w gułagach radzieckich. Urodził się 12 sierpnia 1922 roku.

1978 - Po śmierci papieża Pawła VI w kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie zebrało się konklawe. Obradowało zaledwie dwa dni i zakończyło się wyborem kardynała Albino Lucianiego, który jako pierwszy papież przybrał podwójne imię - Jana Pawła I. W konklawe brali udział kardynałowie z Polski - Stefan Wyszyński i późniejszy papież Karol Wojtyła. Jan Paweł I zmarł 28 września 1978 roku.

1982 - Zmarła Anna German, piosenkarka, kompozytorka i aktorka. Do jej największych przebojów należą: "Tańczące Eurydyki", "Człowieczy los", "Bal u Posejdona" i "Zakwitnę różą". Wydała 12 płyt w języku: polskim, rosyjskim i włoskim. W ostatnich latach życia komponowała psalmy kościelne. Za zasługi dla kultury została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a za popularyzację polskiej piosenki w ZSRR otrzymała Honorową Odznakę Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Po śmierci artystki, rosyjska astronom Tamara Smirnowa, po odkryciu niewielkiego asteroidu, krążącego między Marsem a Jowiszem, nazwała go Anna German. Urodziła się14 lutego 1936 roku.

1983 - W Stoczni Gdańskiej doszło do spotkania wicepremiera Mieczysława F. Rakowskiego z pracownikami zakładu, wśród których był Lech Wałęsa.

1984 - Zmarł Truman Capote, amerykański pisarz, autor powieści analizujących wyobcowanie jednostek z konwencjonalnej obyczajowości środowiska, między innymi: "Harfa traw”, "Śniadanie u Tiffany'ego", "Inne głosy, inne ściany", "Z zimną krwią", "Muzyka dla kameleonów”. W 2005 roku Bennett Miller poświęcił pisarzowi film "Capote”. Urodził się 30 września1924 roku. 40. rocznica

1985 - Zginęła w katastrofie lotniczej Samantha Reed Smith, amerykańska uczennica z Manchester w stanie Maine, która zyskała sławę w Stanach Zjednoczonych i Związku Radzieckim w okresie zimnej wojny. W 1982 roku napisała list do nowo wybranego generalnego sekretarza Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Jurija Andropowa i otrzymała od niego odpowiedź, zawierającą osobiste zaproszenie do odwiedzenia Związku Radzieckiego, które przyjęła. Smith wzbudziła szerokie zainteresowanie mediów w obu krajach, jako "ambasador pokoju”. Urodziła się 29 czerwca 1972 roku. Zginęła w wieku 13 lat.

1986 - Wojciech Łazarek został selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. Zastąpił odchodzącego po mistrzostwach świata w Meksyku Antoniego Piechniczka. Kadrę narodową prowadził od 25 sierpnia 1986 do 15 czerwca 1989. Odszedł po przegranym meczu z reprezentacją Anglii w eliminacjach Mistrzostwa Świata 1990.

1988 - Zmarł Kazimierz Józef Zielenkiewicz "Caziel”, malarz i rysownik, reprezentant sztuki figuratywnej i abstrakcji aluzyjnej. Uprawiał malarstwo sztalugowe i monumentalne. Tworzył sceny pełne liryzmu i baśniowości, pod dużym wpływem sztuki Cezanne’a. W późniejszych pracach czerpał inspiracje z malarstwa Malewicza. Od 1940 roku przebywał we Francji i Anglii. Urodził się 16 czerwca 1906 roku.

1988 - Lech Wałęsa skierował do władz komunistycznych "Oświadczenie w sprawie dialogu" zawierające propozycje zagadnień, które miałyby być omawiane w trakcie rozmów. Wśród nich znalazła się sprawa legalizacji Solidarności. Współautorami listu do komunistów byli: Jarosław Kaczyński, Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik i Andrzej Stelmachowski.

1989 - Zmarł Roman Palester, kompozytor, autor muzyki do wielu filmów, między innymi "Zakazanych piosenek", kierownik audycji kulturalnych w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Komponował utwory orkiestralne, kameralne, wokalno-instrumentalne, kantaty, muzykę fortepianową i filmową. Do jego najważniejszych kompozycji należą: "Koncert skrzypcowy”, "Metamorfozy”, "Śmierć Don Juana”. Od 1947 roku przebywał za granicą, a jego nazwisko i dorobek zostały usunięte z krajowych publikacji aż do 1977 roku, gdy uchylono zapisy cenzury. Urodził się 28 grudnia 1907 roku. 35. rocznica

1989 - Amerykański statek kosmiczny Voyager-2 przeleciał w pobliżu Neptuna. Była to jedyna sonda kosmiczna, która zbliżyła się do tej planety. Voyager 2 odkrył obecność pola magnetycznego planety, zbadał strukturę jej magnetosfery, odkrył zorze polarne. Zbadano strukturę i dynamikę atmosfery, zawartość w niej helu i wielu związków chemicznych. Wyznaczono okres obrotu planety wokół osi. Sonda po raz pierwszy ukazała szczegóły morfologii powierzchni i budowy geologicznej największych księżyców planety. 35. rocznica

1989 - Premiera filmu obyczajowego "Stan wewnętrzny" w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego. Główne role zagrali: Katarzyna Figura, Jadwiga Jankowska-Cieślak i Janusz Gajos. 35. rocznica

1991 - Białoruska Rada Najwyższa ogłosiła niepodległość Białorusi.

1991 - Wojna w Chorwacji: rozpoczęła się bitwa o Vukovar. Miasta broniło około 1800 lekko uzbrojonych żołnierzy chorwackiej Gwardii Narodowej i ochotników cywilnych przeciwko 36 tysiącom żołnierzy serbskich, wyposażonych w ciężkie uzbrojenie i wspieranych przez artylerię. Podczas bitwy w kierunku miasta wystrzelono około 12 tysięcy pocisków i rakiet dziennie. Vukovar został pierwszym całkowicie zniszczonym dużym miastem w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej. Kiedy obrona miasta padła 18 listopada 1991 roku, setki żołnierzy i cywilów zostało zamordowanych przez siły serbskie; co najmniej 31 tysięcy cywilów wywieziono z miasta. Vukovar pozostał w rękach serbskich do 1998 roku, kiedy to został pokojowo wcielony do Chorwacji.

1993 - Prezydenci Polski i Rosji - Lech Wałęsa i Borys Jelcyn - podpisali w Warszawie deklarację oraz traktat o handlu i współpracy gospodarczej między obu państwami. Podczas wizyty Borysa Jelcyna w Polsce poruszono także kwestię starań naszego kraju o przystąpienie do NATO. Mimo, iż prezydent Rosji wyrażał zrozumienie dla poczynań polskich, dalej starał się storpedować szanse na członkostwo RP w Sojuszu.

1999 - Premiera filmu "Dziewiąte wrota" w reżyserii Romana Polańskiego. Powstał na podstawie powieści "Klub Dumas" Arturo Pérez-Reverte'a. Jest to drugi po "Dziecku Rosemary" film Romana Polańskiego podejmujący satanistyczną tematykę i trzeci w jego reżyserii obraz, w którym jedną z głównych ról kreuje jego żona - Emmanuelle Seigner. 25. rocznica

2000 - Padł pierwszy klaps na planie serialu "M jak miłość". Powstały na fali popularności "Klanu" i jest emitowany na antenie TVP2 od 4 listopada 2000. To najpopularniejszy polski serial i najchętniej oglądany program telewizyjny w Polsce. Według danych AGB Nielsen Media Research, w marcu 2005 serial osiągnął rekordową widownię ponad 12,5 miliona. Obecnie każdy odcinek ogląda ponad pięć milionów widzów. 9 marca 2020 roku został wyemitowany 1500. odcinek. Do tej pory wyemitowano ponad tysiąc 800 odcinków.

2000 - Premiera filmu "Duże zwierzę" w reżyserii Jerzego Stuhra. Czarno-biały film obyczajowy powstał na podstawie opowiadania "Wielbłąd" Kazimierza Orłosia. Główne role grają: Anna Dymna, Jerzy Stuhr i Andrzej Franczyk.

2000 - Zmarł Carl Barks, amerykański scenarzysta, grafik i animator, autor disnejowskich komiksów z "kaczymi” bohaterami - Kaczor Donald, siostrzeńcy Hyzio, Dyzio i Zyzio, twórca takich postaci jak Sknerus McKwacz, Bracia Be, Diodak czy Goguś Kwabotyn, założyciel miasta Kaczogród oraz organizacji Młodych Skautów. Will Eisner określił go mianem "Andersena komiksów”. Urodził się 27 marca 1901 roku.

2001 - W katastrofie lotniczej na Bahamach zginęło osiem osób, w tym amerykańska piosenkarka i aktorka Aaliyah. Artystka wracała z nagrywania teledysku do piosenki "Rock the Boat" z wysp Abaco. Samolot, w którym leciała piosenkarka rozbił się niedaleko pasa startowego. Śledztwo wykazało, że pilot nie miał kwalifikacji do pilotażu takiego samolotu. Miał sfałszowaną licencję, a dodatkowo wykryto w jego krwi kokainę oraz alkohol.

2002 - Zmarła Karolina Lanckorońska, historyk, wybitna działaczka Polonii we Włoszech, współzałożycielka Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie, dyrektor Fundacji Lanckorońskich, wspierającej naukę i kulturę polską. W 1994 roku przekazała państwu polskiemu rodową kolekcję dzieł sztuki. Autorka "Wspomnień wojennych”, w których opisała swój pobyt w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Pochodziła z rodu arystokratycznego herbu Zadora. Urodziła się 11 sierpnia 1898 roku.

2003 - Z przylądka Canaveral na Florydzie wystrzelono w celu umieszczenia na orbicie okołosłonecznej zbudowany przez NASA Kosmiczny Teleskop Spitzera, przeznaczony do obserwacji kosmosu w zakresie promieniowania podczerwonego.

2004 - Mark Thatcher, syn byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, został aresztowany w Kapsztadzie w RPA pod zarzutem współudziału w przygotowaniu zamachu stanu w Gwinei Równikowej. 20. rocznica

2006 - Spłonął wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Sobór Świętej Trójcy w Petersburgu. Sobór został zbudowany w latach 1828-1835 w rosyjskiej odmianie stylu empire według projektu architekta Wasilija Stasowa. Wzniesiono go na miejscu wybudowanej w XVIII wieku drewnianej cerkwi.

2007 - Zmarł Konrad Drzewiecki, tancerz, choreograf i pedagog, założyciel Polskiego Teatru Tańca i reformator baletu. Jako solista święcił triumfy w balecie Opery Poznańskiej, Ballet de Paris czy Balecie Ludmiły Czeriny. Prace choreograficzne realizował także poza Polską, w Amsterdamie, Hawanie, Berlinie, Malmö i Pradze. Urodził się 14 października 1926 roku. 2012 - Zmarł Neil Armstrong, amerykański astronauta, dowódca misji Apollo 11, pierwszy człowiek, który stanął na Księżycu, 21 lipca1969 roku, autor słynnego zdania "To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Urodził się 5 sierpnia 1930 roku.

2016 - Zmarł Jerzy Górzański, poeta, prozaik, felietonista, autor słuchowisk radiowych. Jako poeta debiutował w 1960 roku na łamach "Współczesności". Trzy lata później wydał pierwszy tom poetycki - "Próba z przestrzenią". Za jedno z najważniejszych dzieł uznawany jest "Debiut z aniołem" z 1997 roku. W 2006 roku za całokształt pracy radiowej został uhonorowany Honorowym Wielkim Splendorem. Był laureatem wielu innych nagród i wyróżnień, między innymi Nagrody imienia Roberta Gravesa i Nagrody miesięcznika "Poezja". W 2004 roku odznaczono go Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2016 Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Urodził się 3 grudnia 1938 roku.

2016 - Zmarł James Cronin, amerykański fizyk jądrowy. Laureat Nagrody Nobla, w dziedzinie fizyki w 2008 roku za odkrycie naruszania jednej z fundamentalnych zasad symetrii w rozpadach neutralnych mezonów. Urodził się 29 września 1931 roku.

2016 - Zmarł Rudy Van Gelder, amerykański inżynier dźwięku, znany ze swojego udziału w nagrywaniu wielu klasyków jazzu i uważany za najważniejszego w historii tego gatunku. Jest odpowiedzialny za tysiące sesji nagrań, w tym za większość sesji wydawnictwa Blue Note Records w latach 1953-1967. Współpracował między innymi z Milesem Davisem, Johnem Coltrane'em, Erikiem Dolphym, Herbiem Hancockiem, Wayne'em Shorterem i Sonnym Rollinsem. Urodził się 2 listopada 1924 roku.

2018 - Zmarł John McCain, amerykański polityk i wojskowy, weteran wojny wietnamskiej, senator Partii Republikańskiej. W wieku 72 lat kandydował, jako reprezentant republikanów w wyborach prezydenckich, przegrał z Barackiem Obamą. Urodził się 29 sierpnia 1936 roku.

2019 - Zmarł Janusz Leszczyc-Zielonacki, dziennikarz prasowy i telewizyjny, reżyser filmów dokumentalnych, organizator imprez sportowych. Był autorem około 30 filmów dokumentalnych i 300 programów telewizyjnych. Zajmował się przede wszystkim tematyką społeczną i sportową, zwłaszcza narciarską. Zagrał epizodyczną rolę w filmie "Szansa" w reżyserii Feliksa Falka. Urodził się 7 kwietnia 1944 roku. 5. rocznica

2021 - Zmarła Gunilla Bergström, szwedzka pisarka i ilustratorka. Napisała około 40 książek dla dzieci. Do najpopularniejszych należy znana polskim czytelnikom saga o przygodach Alberta Albertsona ( w oryginale bohater nazywa się Alfons Aberg). Seria o ciekawskim chłopcu była przetłumaczona na wiele języków. Urodziła się 3 lipca 1942 roku.

2021 - Zmarł January Bień, inżynier środowiska, wykładowca i rektor Politechniki Częstochowskiej w latach 2005-2008. Należał do Komitetu Inżynierii Środowiska oraz Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk. Był także redaktorem naczelnym kwartalnika "Inżynieria i Ochrona Środowiska”. Opublikował około 150 prac naukowych, był też autorem kilkunastu patentów. Zajmował się także polityką, zasiadał w senacie V kadencji z ramienia SLD.

2023 - Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowy offsetowe z amerykańskimi firmami Raytheon i Lockheed Martin na elementy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w drugiej fazie programu "Wisła". Łączna wartość umów to około miliard złotych. Dzięki nim w Polsce powstanie zaplecze usługowo-naprawcze i produkcyjne, wspierające system "Wisła". 1. rocznica

2023 - Zmarła Agnieszka Strzemińska, dziennikarka Polskiego Radia Katowice. Relacjonowała zarówno wydarzenia sportowe, jak i kulturalne. Najbardziej lubiła pracować w terenie. Z rozgłośnią była związana przez 33 lata. Prowadziła takie audycje, jak "O czym milczy historia?", "Książki mojej młodości" czy "Słowa i słówka". Jej pasją było propagowanie poprawnej polszczyzny. W marcu 2023 roku została członkinią Rady Języka Polskiego przy prezydium Polskiej Akademii Nauk. Współpracowała z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2012 - 2020 prowadziła pracownię i warsztaty dziennikarskie dla studentów. 1. rocznica

Zobacz także

2024-08-27, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 27 sierpnia - Święto narodowe Mołdawii, obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości w 1991 roku. 27 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Gier Ksi… » więcej 2024-08-26, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 26 sierpnia - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, obchodzona przez Kościół katolicki w Polsce. Święto zostało ustanowione w 1904 roku… » więcej 2024-08-24, godz. 21:33 Kartka z kalendarza 24 sierpnia - Dzień Niepodległości Ukrainy, obchodzony w rocznicę proklamowania niepodległości. 24 sierpnia - Dzień Windowsa. Przypada w rocznicę wprowadzenia… » więcej 2024-08-23, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 23 sierpnia - Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, obchodzony od 2009 roku, ustanowiony Przez Parlament Europejski w 70. rocznicę Paktu Ribbentrop-Mołotow. 23… » więcej 2024-08-22, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 22 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. 22 sierpnia - Światowy Dzień Mleka Roślinnego… » więcej 2024-08-21, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 21 sierpnia - Światowy Dzień Optymisty. 21 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Pamięci i Hołdu dla Ofiar Terroryzmu. » więcej 2024-08-20, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 20 sierpnia - Święto narodowe Węgier - Dzień Świętego Stefana, obchodzony w rocznicę sprowadzenia relikwii założyciela państwa węgierskiego króla Stefana… » więcej 2024-08-19, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 19 sierpnia - Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2008 roku. 19 sierpnia - Kościół prawosławny obchodzi Przemienienie… » więcej 2024-08-18, godz. 01:00 Kartka z kalendarza 18 sierpnia 29 p.n.e. - W Rzymie poświęcono Świątynię Cezara, poświęconą - uznanemu za boga przez Senat rzymski - Juliuszowi Cezarowi. Budowla stanęła… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »