Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-05-19, 08:00 Autor: IAR/#Stankiewicz

Trwa XII Tydzień Świadomości Czerniaka-Twoja skóra - ważne pole do ochrony.

badanie skóry, zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
badanie skóry, zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
Pod hasłem "Twoja skóra - ważne pole do ochrony! " w Warszawie zainaugurowano XII Tydzień Świadomości Czerniaka. Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego profesor Piotr Rutkowski powiedział, że w tym roku organizatorzy Akademii Czerniaka chcą zwrócić uwagę na osoby pracujące na świeżym powietrzu.
Do tej grupy należą na przykład rolnicy, którzy są z natury narażeni na ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe. "Rzadko o tym mówimy, rzadko myślimy, że opalanie - to nie jest tylko leżenie "plackiem", ale po prostu przebywanie na słońcu bez ochrony i zmiana naszego koloru skóry. To jest coraz groźniejsze. My wiemy, że w tych zawodach, które wymagają długiego przebywania na słońcu, jest coraz więcej nowotworów skóry" - podkreślił ekspert.

Profesor Grażyna Kamińska-Winciorek Kierownik Zespołu ds. Raka i Czerniaka Skóry z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach powiedziała, że do wyjścia na słońce należy odpowiednio się przygotować i chronić skórę. "Powinniśmy zawsze brać pod uwagę taką prawdziwą ochronę przeciwsłoneczną, czyli nie tylko wcierać kramy z filtrami słonecznymi o najwyższym SPF-ie i odpowiedniej ochronie UVA, ale przede wszystkim szukajmy cienia, nośmy ubrania, zakładajmy czapki na głowy. To jest naprawdę bardzo ważne, a o tym nie pamiętamy" - dodała profesor Kamińska-Winciorek.

Nowotwory skóry stanowią 10 procent wszystkich nowotworów i aż w 90 procentach są związane z ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe czyli promieniowanie naturalne - słoneczne albo sztuczne w solarium.

Dobrze być w formie

2023-09-28, godz. 07:30 Choroby serca były tematem Środy z Profilaktyką NFZ Choroby serca były tematem kolejnej Środy z Profilaktyką w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ podkreślił, że nieprawidłowa praca… » więcej 2023-09-27, godz. 07:30 Badania potwierdzają pozytywny wpływ lasu i zieleni na zdrowie i samopoczucie ludzi Wciąż dla wielu badaczy 'kąpiele leśne” są pewną 'nowinką”, której nie można przypisać poważnego, naukowego pierwiastka - zwraca uwagę dr hab… » więcej 2023-09-26, godz. 07:30 Konferencja dotycząca otyłości wśród dzieci i młodzieży Problem nadwagi i otyłości dotyczy niemal co trzeciego 8-latka i co piątego ucznia w wieku 10-16 lat. Badania pokazują, że na występowanie nadwagi i otyłości… » więcej 2023-09-25, godz. 07:30 Ciche epidemie chorób odtytoniowych i odalkoholowych w Polsce Mamy cichą epidemię chorób odtytoniowych i odalkoholowych - alarmują uczestnicy konferencji „ Polskie Zdrowie 2.0” zorganizowanej przez Polską Akademię… » więcej 2023-09-22, godz. 07:30 Odkryto nowe genetyczne warianty szkodzące sercu Naukowcy zidentyfikowali ponad 60 nieznanych wcześniej genetycznych wariantów związanych ze spoczynkową akcją serca i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych… » więcej 2023-09-21, godz. 07:30 Psycholodzy: pokolenie płatków śniegu nie radzi sobie z potężnym dostępem do wiedzy Pokolenie płatków śniegu, czyli dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do rodziców i dziadków mają potężny dostęp do wiedzy, nie radzi sobie… » więcej 2023-09-20, godz. 07:30 Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych Na raka trzonu macicy, jajnika i szyjki macicy co roku w Polsce zachorowuje około 10 tysięcy kobiet, a ponad 6 tysięcy umiera z tego powodu - alarmują onkolodzy… » więcej 2023-09-19, godz. 07:30 Raport: zmiany klimatu bardziej niebezpieczne dla astmatyków Skutki zmian klimatu są bardziej niebezpieczne dla pacjentów z chorobami płuc - donoszą pulmonolodzy i naukowcy z European Respiratory Society (ERS) i wzywają… » więcej 2023-09-18, godz. 07:30 Szczepionki przeciw grypie powinny być dostępne w każdej aptece bez recepty Maksymalne skrócenie ścieżki medycznej dla chcącego się zaszczepić pacjenta i możliwość przyjęcia szczepionki w każdej aptece - to rozwiązania, które… » więcej 2023-09-15, godz. 07:30 Polki częściej niż inne Europejki umierają na nowotwory ginekologiczne Tylko w 2023 r. ponad 73 tys. Polek dowie się, że ma raka, a mniej więcej 15 proc. diagnoz wskazywać będzie na nowotwory ginekologiczne. Żaden z nich, odpowiednio… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »