Radio Opole » Dobrze być w formie
2022-09-16, 09:00 Autor: PAP

Dlaczego palacze muszą łączyć pierwszego porannego papierosa z kawą?

[fot. pixabay.com]
[fot. pixabay.com]
Kawa oddziałuje na mózgowe receptory nikotynowe, co może wyjaśniać poranną skłonność palaczy do łączenia jej z papierosami - informuje najnowszy numer czasopisma „Neuropharmacology”.
Dla niektórych palaczy pierwszy poranny papieros nie jest tak samo satysfakcjonujący, jeśli nie towarzyszy mu filiżanka kawy. Zdaniem naukowców z University of Florida nie chodzi tu jednak wyłącznie o nawyk. Odkryli oni, że związki chemiczne zawarte w palonych ziarnach kawy pomagają łagodzić skutki porannego głodu nikotynowego.

Badacze zidentyfikowali w kawie dwa związki, które bezpośrednio wpływają na niektóre spośród mózgowych receptorów nikotynowych o wysokiej wrażliwości. U palaczy receptory te mogą być nadwrażliwe po nocnym odstawieniu nikotyny. Połączenie papierosa z kawą pozwala skuteczniej „zabić” dokuczliwe objawy.

W ramach eksperymentu naukowcy podawali roztwór ciemnej prażonej kawy komórkom, które prezentowały na swej powierzchni określony ludzki receptor nikotynowy. Zauważyli, że jeden zawarty w kawie związek wyjątkowo efektywnie pomagał przywrócić dysfunkcję receptora nikotynowego, która prowadzi do powstania efektu odstawiennego.

Odkrycie to pozwoliło autorom wysnuć szerszą hipotezę: zawarta w parzonej kawie substancja, znana jako n-MP, może pomagać w stłumieniu porannego głodu nikotynowego.

Omawiane odkrycia nie zostały jeszcze przetestowane na ludziach (eksperymenty prowadzono na hodowlach komórkowych), jednak według ekspertów i tak stanowią ważny krok w kierunku lepszego zrozumienia, w jaki sposób kawa i papierosy wpływają na receptory nikotynowe w mózgu.

„Kofeina jest dla większości ludzi składnikiem poprawiającym samopoczucie, ale palacze mogą czerpać z niej jeszcze inne korzyści - mówi dr Roger L. Papke, farmakolog z UF College of Medicine. - W kawie zawarte są bowiem cząsteczki, które wyjaśniają, dlaczego palacze papierosów tak mocno potrzebują jej rano”.

Jak wyjaśniają naukowcy, do zajęcia się tym tematem skłoniło ich to, że osoby uzależnione od nikotyny często kojarzą palenie tytoniu z kawą o poranku i z alkoholem wieczorem. Podczas gdy wpływ alkoholu na receptory nikotynowe w mózgu został już wcześniej dokładnie zbadany, o interakcji owych receptorów z kawą wiedziano dużo mniej.

„Wiele osób sięga po kawę z samego rana ze względu na kofeinę. Ale czy palacze także tylko tego od niej oczekują? Chcieliśmy się dowiedzieć, czy w kawie są jakieś składniki, które wpływają na mózgowe receptory nikotynowe” – tłumaczą autorzy omawianej publikacji.

Podsumowują, że ich odkrycie stanowi dobrą podstawę dla behawiorystów, którzy prowadząc dalsze badania na modelach zwierzęcych mogliby dowiedzieć się czegoś nowego na temat porzucania nałogu nikotynowego.

Źródło: http://dx.doi.org/10.1016/j.neuropharm.2022.109173 (PAP)

Katarzyna Czechowicz

Dobrze być w formie

2022-11-26, godz. 06:00 26 listopada, obchodzony jest Dzień Niedoboru Żelaza Niedobór żelaza i niedokrwistość z niedoboru żelaza mogą dotyczyć każdego. To powszechne schorzenia występujące na całym świecie i dotykające zarówno… » więcej 2022-11-25, godz. 13:16 Chcesz schudnąć? Jedz więcej białka! Niedostateczna ilość białka w diecie prowadzi do przejadania się kaloriami i tycia - wskazuje szeroko zakrojone, australijskie badanie. Szczególnie korzystne… » więcej 2022-11-24, godz. 13:15 Dieta na dobrą pamięć U osób, które z jedzeniem i napojami przyswajają więcej przeciwutleniających i przeciwzapalnych flawonoli, pamięć pogarsza się wolniej. Substancje takie… » więcej 2022-11-23, godz. 14:45 Przełom w leczeniu cukrzycy typu 1 Pierwszy lek działający na przyczyny cukrzycy typu 1 polegający na wykorzystaniu immunoterapii zatwierdzono w USA. Jedynie opóźnia on rozwój tej choroby… » więcej 2022-11-22, godz. 11:48 Choroba zwyrodnieniowa stawów - jak z nią sobie radzić? W przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów przyjmowanie popularnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwbólowym, takich jak ibuprofen… » więcej 2022-11-21, godz. 10:41 Miód służy zdrowiu kardiometabolicznemu Spożywanie miodu poprawia kluczowe markery zdrowia kardiometabolicznego, takie jak poziom cukru czy cholesterolu - informują naukowcy z Uniwersytetu Toronto… » więcej 2022-11-18, godz. 12:15 Krótkie epizody energicznej aktywności sprzyjają długowieczności Dwuminutowe impulsy intensywnej aktywności fizycznej wiążą się ze zmniejszonym ryzykiem zgonu i chorób sercowo-naczyniowych - wynika z dwóch badań, o których… » więcej 2022-11-17, godz. 10:17 Kangurowanie wzmacnia odporność wcześniaków Kangurowanie, czyli bezpośredni kontakt „skóra do skóry” noworodka i rodzica ma bardzo korzystny wpływ na przedwcześnie urodzone noworodki - przypominają… » więcej 2022-11-16, godz. 14:00 Wyspane kobiety są bardziej ambitne i łatwiej osiągają sukcesy Kobiety, które chcą się piąć po szczeblach kariery i realizować coraz ambitniejsze zadania, muszą dbać o to, by się wysypiać. Tak wynika z badania przeprowadzonego… » więcej 2022-11-15, godz. 11:10 Chorobę Alzheimera można wykryć na długo przed objawami Szwedzkie badanie wskazuje, że jeszcze przed pojawieniem się symptomów można zidentyfikować osoby z chorobą Alzheimera. To może oznaczać wcześniejsze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »