Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-10, 12:16 Autor: Marek Świercz

DEBATA: Marcin Ociepa z PiS i Barbara Kamińska z KO

Debata "Głosuj z nami! Wyborczy ring" - Barbara Kamińska i Marcin Ociepa (10.10.19)
W ostatniej przedwyborczej debacie w Loży Radiowej spotkali się kandydaci z ostatnich miejsc opolskich list największych politycznych ugrupowań: Marcin Ociepa z Prawa i Sprawiedliwości i Barbara Kamińska z Koalicji Obywatelskiej.
W pierwszej rundzie debaty kandydaci mówili o swoich programach. Kamińska zaczęła od tego, że do wyborów idzie się z myślą nie o jednej kadencji, ale - o przyszłych pokoleniach. Stwierdziła, że dla niej najważniejsze są sprawy gospodarcze i kwestie związane z praworządnością a te - jak twierdzą eksperci z Forum Obywatelskiego Rozwoju - za czasów rządów prawicy wyglądają fatalnie. Mówiła o dodatkowych obciążeniach obywateli, deficycie sektora finansów publicznych, antysamorządowej centralizacji oraz o tym, że program Rodzina 500 plus nie przyniósł wzrostu dzietności. Ociepa stwierdził, że jako urzędujący wiceminister nie chce dyskutować na poziomie ideologicznych i zacietrzewionych ocen i woli opierać się o twarde fakty. Zarzucił rywalce, że cytuje dane think tanku związanego z opozycją, on zamierza przytoczyć dane Komisji Europejskiej, OECD czy Banku Światowego, które to instytucje twierdzą, że Polska rozwija się dziś najszybciej ze wszystkich państw europejskich, co jest zasługą programu zrównoważonego rozwoju. Ociepa stwierdził, że także jego deglomeracyjny plan dla wzmocnienia Opolszczyzny, zakładający utworzenie w mniejszych ośrodkach nowych ważnych instytucji, wpisuje się w ten program.

W dwóch kolejnych rundach uczestnicy debaty zadawali sobie pytania. Ociepa zapytał, czemu w ostatnich latach Opolszczyzna pod rządami koalicji PO - PSL - MN ma największe w kraju problemy z depopulacją i najniższy wskaźnik PKB na głowę mieszkańca. Kamińska odpowiedziała, że region rozwija się dobrze (w rankingu "Wspólnoty" zajął drugie miejsce, jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne), jako pierwszy w kraju dostrzegł problemy demograficzne, przekonywała także, że na PKB mają wpływ czynniki niezależne od regionu. Sama z kolei zapytała, jak Ociepa chce poradzić sobie z edukacyjną katastrofą wywołaną przez reformę minister Zalewskiej. Ociepa stwierdził, że o żadnej katastrofie nie ma mowy a większość Polaków życzyła sobie likwidacji gimnazjów. Dodał, że wiele samorządów, jak choćby Opole, świetnie poradziło sobie z reformą, a problemy zgłaszają te, które są rządzone przez polityków opozycji.

W trzeciej rundzie Ociepa pytał o to, dlaczego samorząd województwa nie radzi sobie ze służbą zdrowia, czego dowodem są kłopoty SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim. Kandydatka KO odparła, że temat został rozdmuchany na potrzeby kampanii, winę za kłopoty SOR-u ponosi rząd i wprowadzane przez niego przepisy. Dodała też, że kampanijne kłótnie przysłoniły to, jak wiele dobrego wydarzyło się w opolskiej służbie zdrowia. Zapytała też Ociepę, co prawica zrobiła, by zatrzymać lekarzy w regionie. Kandydat PiS odpowiedział, że za kłopoty SOR odpowiada samorząd województwa, który - jego zdaniem, celowo, by obciążyć rząd - nie potrafił znaleźć brakujących lekarzy. Dodał także, że utworzenie wydziału medycznego oraz stworzenie szpitala klinicznego sprawi, że ambitni lekarze, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje, będą to mogli robić w Opolu i nie będą szukali pracy w klinikach poza regionem.

Zobacz także

2019-10-15, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Wybory 2019: Mniejszość niemiecka zadowolona z uzyskanego wyniku. W Sejmie będzie mieć jednego parlamentarzystę - Jestem zadowolony z wyniku jaki uzyskała w wyborach Mniejszość Niemiecka - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole szef TSKN na Opolszczyźnie, zarazem przewodniczący sejmiku Rafał Bartek. » więcej 2019-10-15, godz. 09:15, Poranna rozmowa Radia Opole Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oczywiście pozostaje zawsze pewien niedosyt, bo liczyliśmy na więcej, ale… » więcej 2019-10-14, godz. 20:41, Wiadomości z regionu PKW podała oficjalne wyniki wyborów do sejmu. 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla SLD, PSL i MN - tak wybrała Opolszczyzna Prawo i Sprawiedliwość (43,59%), Koalicja Obywatelska (27,40%), SLD (12,56%), PSL/Kukiz15 (8,55%) i Konfederacja (6,81%) - to pięć ugrupowań, które w nowej kadencji zasiądą w polskim sejmie. Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne… » więcej 2019-10-14, godz. 19:01, Wiadomości z regionu Frekwencja wzrosła o 10 punktów procentowych, ale nadal jest najniższa w kraju W wyborach parlamentarnych frekwencja w województwie opolskim wyniosła 52,91%. To najsłabszy wynik w kraju. Przypomnijmy, w całej Polsce frekwencja wyborcza wyniosła 61,74%. W naszym regionie najmniej osób do urn poszło w powiatach:… » więcej 2019-10-14, godz. 19:00, Wiadomości z regionu "To fenomenalny wynik, jestem nieprawdopodobnie zadowolona". Violetta Porowska podsumowuje zwycięstwo PiS na Opolszczyźnie - Historyczne zwycięstwo PiS-u na Opolszczyźnie - taki jest komentarz powyborczy liderki Prawa i Sprawiedliwości w województwie opolskim Violetty Porowskiej. » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »