Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-25, 13:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Ociepa: Krajowa Szkoła Administracji Samorządowej w Opolu

Konferencja prasowa Marcina Ociepy[fot.M.Matuszkiewicz]
Konferencja prasowa Marcina Ociepy[fot.M.Matuszkiewicz]
Konferencja prasowa Marcina Ociepy[fot.M.Matuszkiewicz]
Konferencja prasowa Marcina Ociepy[fot.M.Matuszkiewicz]
Marcin Ociepa przedstawił dzisiaj (25.09) podczas konferencji ideę stworzenia nowej instytucji w Opolu.
Wiceminister przedsiębiorczości i technologii, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do sejmu proponuje utworzenie Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej. Jej główna siedziba miałaby powstać w Opolu.

- Musimy robić wszystko, żeby wzmacniać instytucje województwa opolskiego i stąd pomysł, aby umiejscowić szkołę w Opolu. Dzięki niej zbudujemy prestiż i rangę naszego regionu. Za taką szkołą przyjeżdżają najlepsi profesorowie, wykładowcy, kadra, którzy budują tkankę miasta i regionu. Tak jest w przypadku Uniwersytetu Opolskiego, Politechniki Opolskiej, a także ze wszystkimi ważnymi instytucjami w kraju. Instytucje wraz ze sobą przynoszą znaczny kapitał społeczny, ale także finansowy.

Istniejąca już Krajowa Szkoła Administracji Publicznej w Warszawie nie kształci pracowników samorządowych, tylko rządowych. Zdaniem Marcina Ociepy, to właśnie ludzie pracujący w samorządach powinni stać się elitą wśród urzędników. Szkoła w Opolu miałaby im w tym pomóc.

- Stworzylibyśmy mechanizm, że wójt, burmistrz, prezydent albo marszałek województwa mógłby delegować swoich urzędników na takie studia do Opola i później oni by wracali do siebie i wykorzystywaliby tą wiedzę i umiejętności nabyte w szkole. Zysk jest bezdyskusyjny dla takiego wójta, burmistrza czy marszałka województwa, bo zyskuje świetną kadrę. Wierzę, że to wykształciłoby z czasem, latami, zupełnie inną grupę urzędników samorządowych.

W Polsce osób pracujących w administracji rządowej jest 180 tysięcy, a w administracji samorządowej ponad 260 tysięcy. Na studia podyplomowe oprócz urzędników mógłby się zgłosić każdy. Koncepcja stworzenia szkoły zyskała poparcie ministra nauki Jarosława Gowina i minister przedsiębiorczości Jadwigi Emilewicz.
Marcin Ociepa
Marcin Ociepa

Zobacz także

2019-10-13, godz. 21:50, Wiadomości z regionu Exit poll na Opolszczyźnie: 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla Lewicy, PSL z Kukizem i Mniejszości Niemieckiej Według sondażowych wyników wyborów Prawo i Sprawiedliwość na Opolszczyźnie uzyskało 35,4 procent, Koalicja Obywatelska - 27,7, Lewica - 12,6, PSL - 11,3, Konfederacja 5,6 proc. » więcej 2019-10-13, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Sondaż exit poll dla Prawa i Sprawiedliwości. W sejmie też Konfederacja Prawo i Sprawiedliwość zdobyło największe poparcie w wyborach do Sejmu - tak wynika z sondażu IPSOS, przeprowadzonego na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News. » więcej 2019-10-13, godz. 18:10, Wiadomości z regionu O godzinie 17.00 frekwencja na Opolszczyźnie wyniosła prawie 40 procent i była najniższa w kraju 39.54 proc. - taka była o godzinie 17 frekwencja wyborcza w województwie opolskim. W całej Polsce frekwencja wyniosła 45,94 procent. » więcej 2019-10-13, godz. 17:45, Wiadomości z regionu Obwody odrębne, czyli głosowanie w zakładach karnych czy szpitalach W województwie opolskim mieszkańcy mają do dyspozycji 881 lokali wyborczych, ale funkcjonują również tak zwane obwody odrębne, które znajdują się między innymi w Areszcie Śledczym w Opolu, w Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Katowickiej… » więcej 2019-10-13, godz. 13:36, Wiadomości z regionu W południe frekwecja w regionie wynosi 15,26%. Jest wyższa niż 4 lata temu 15,26 procent - taka była frekwencja o godzinie 12.00 w województwie opolskim. Jest ona wyższa niż 4 lata temu, wtedy o tej samej godzinie wynosiła 13,58 procent. W kraju trwają wybory do parlamentu. » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »