Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-10-23, 09:38 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowy z Rafałem Bartkiem i Marcinem Gambcem

Rafał Bartek o tym, że nie uważa wyników Mniejszości Niemieckiej za porażkę
Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim
– Nie uważam wyników Mniejszości Niemieckiej za porażkę. W wyborach do sejmiku dostaliśmy prawie 12 tysięcy głosów więcej, choć metoda d'Hondta sprawiła, że mamy mniej mandatów. Mamy za to więcej mandatów w radach powiatów: opolskiego, oleskiego i prudnickiego – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, który sam po raz pierwszy został radnym sejmiku. Mniejszość straciła jednak władzę w kilku gminach, gdzie rządziła od zawsze: Prószkowie, Turawie, Łubnianach, Dobrodzieniu i Dąbrowie, gdzie wcześniej (choć nie ty m razem) popierała Marka Leję. Zdaniem Bartka, zadecydowały lokalne uwarunkowania – miejscowi działacze TSKN poparli samorządowców, którzy przestali cieszyć się powszechnym wsparciem. Bartek zapowiada także rozmowy w sprawie utworzenia koalicji w sejmiku. – Będziemy rozmawiali z Koalicją Obywatelską, która uzyskała najlepszy wynik. Prawica żadnych ofert nam nie składała – mówi nasz gość.
Marcin Gambiec o tym, dlaczego nie wygrał wyborów
Marcin Gambiec, opolski radny związany z Mniejszością Niemiecką
– Duży może więcej. Duże partie, duże Opole, metoda d'Hondta. Jeszcze wczoraj myśleliśmy, że mamy jeden mandat, niestety w opolskiej Radzie Miasta będą tylko trzy duże kluby – mówił w „Poglądach i osądach” Marcin Gambiec, opolski radny związany z Mniejszością Niemiecką, który wystartował w wyborach prezydenta Opola popierany przez własny komitet, w którym zgromadził działaczy MN, społeczników i polityków partii Razem, która zaangażowała się w protesty przeciw powiększeniu Opola.
Gambiec, pytany o swoje dalsze plany, stwierdził, że jeszcze się nad nimi nie zastanawiał. Jest nauczycielem, zamierza skupić się na pracy.

Zobacz także

2018-08-30, godz. 10:31, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Pawłem Grabowskim i komentarz Marcina Gambca - To, że nie jestem z Opola, jest jednym z moich największych atutów. Mogę popatrzeć na sprawy z zewnątrz, bez faworyzowania którejkolwiek z dzielnic. Przede wszystkim jednak nie jestem częścią opolskiego układu zależności i mogę… » więcej 2018-08-30, godz. 10:08, Publicystyka w Radiu Opole Rafał Tkacz o wyborach, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kampanii, a nie wiecie, kogo zapytać - W opolskiej delegaturze zarejestrowało się 207 komitetów wyborczych, do których trzeba doliczyć te 26, które zarejestrowały się w Warszawie. To te, którą chcą wystawić kandydatów w większej licznie województw, duże partie… » więcej 2018-08-29, godz. 12:55, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Janem Strzeżkiem i komentarz Wojciecha Krzemińskiego Jan Strzeżek, ogólnopolski lider Młodej Prawicy - Mój konserwatyzm to efekt wychowania, wartości wyniesionych z rodzinnego domu. Moja rodzina była zaangażowana w podziemie w czasie II wojny i w działalność antykomunistyczną pod… » więcej 2018-08-28, godz. 07:26, Publicystyka w Radiu Opole Marcin Ociepa o tym, że Opolszczyzna koniecznie potrzebuje zmiany ekipy rządzącej regionem - Zwłaszcza z perspektywy Warszawy widać, że Opolszczyzna znalazła się na rozwojowym zakręcie. ma gigantyczne problemy, z którymi obecna ekipa rządząca regionem po prostu sobie nie radzi. Po kilkunastu latach rządów tej koalicji… » więcej 2018-08-28, godz. 07:14, Publicystyka w Radiu Opole Henryk Kroll o szyldzie mniejszości, niewymuszonej asymilacji i o tym, że opolscy Niemcy coraz częściej głosują na PiS - Pojawiło się wśród samorządowców takie niebezpieczne zjawisko, wstyd przed startem pod szyldem Mniejszości Niemieckiej. Samorządowcy zakładają własne komitety a obecne władze TSKN niepotrzebnie godzą się na to, by nie wystawiać… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »