- Ustawa Kodeks Wyborczy z dnia 05 stycznia 2011 r. (Dz. U. z dnia 31 stycznia 2011r.)
- Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii I Telewizji z dnia 12 lipca 2011 r. w sprawie czasu oraz ramowego podziału czasu przeznaczonego na rozpowszechnianie nieodpłatnie audycji wyborczych, trybu postępowania dotyczącego podziału czasu, zakresu rejestracji oraz sposobu przygotowania i emisji audycji wyborczych w programach publicznej radiofonii i telewizji (Dz. U. z dnia 27 lipca 2011 r.).
Informacje dla pełnomocników
- Audycje wyborcze przygotowywane przez komitety wyborcze w wyborach do rad są rozpowszechniane, w okresie od 15. dnia przed dniem głosowania (tj. od 06.10.2018) do dnia zakończenia kampanii wyborczej (tj. do dnia 19.10.2018) w programach regionalnych Telewizji Polskiej i spółek radiofonii regionalnej - jeżeli komitet wyborczy zarejestrował listę kandydatów co najmniej w jednym okręgu wyborczym.
- Audycje wyborcze przygotowywane przez komitety wyborcze w wyborach wójta są rozpowszechniane, w okresie od 15. dnia przed dniem głosowania (tj. od 06.10.2018) do dnia zakończenia kampanii wyborczej (tj. do dnia 19.10.2018), w programach regionalnych Telewizji Polskiej i spółek radiofonii regionalnej, jeżeli komitet wyborczy zarejestrował kandydata na wójta.
- W każdym programie spółek radiofonii regionalnej czas rozpowszechniania audycji wyborczych przygotowywanych przez komitety wyborcze w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich, wynosi 1200 minut tj. 20 godzin.
- W każdym programie spółek radiofonii regionalnej czas rozpowszechniania audycji wyborczych w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta wynosi240 minut tj. 4 godziny.
- Spółki radiofonii regionalnej rozpowszechniając audycje wyborcze, wykorzystują w całym okresie rozpowszechniania co najmniej 80% czasu przeznaczonego na audycje wyborcze w godzinach 1300-1500 i w godzinach 1800-2200
- Przydział czasu antenowego na rozpowszechnianie audycji wyborczych przez komitet wyborczy jest dokonywany na podstawie złożonego przez pełnomocnika wniosku o przydział nieodpłatnego czasu antenowego złożonego nie później niż w 20 dniu przed dniem wyborów.
- Ponadto komitety wyborcze, którym przysługuje prawo rozpowszechniania audycji wyborczych w związku z zarejestrowaniem kandydatów na wójtów i zarejestrowaniem kandydatów do rad, mogą prowadzić łączną kampanię wyborczą w tym samym programie regionalnym.
- Prowadzenie łącznej kampanii wyborczej polega na łączeniu całego czasu przysługującego w tym samym programie regionalnym Telewizji Polskiej lub spółki radiofonii regionalnej z tytułu udziału w wyborach wójta z całym czasem przysługującym w programie regionalnym Telewizji Polskiej lub spółki radiofonii regionalnej z tytułu udziału w wyborach do rady.
- Wniosek w sprawie łącznego prowadzenia kampanii wyborczej, pełnomocnik składa Telewizji Polskiej i spółkom radiofonii regionalnej, nie później niż w 20. dniu przed dniem wyborów.
- Kolejność rozpowszechniania w każdym dniu audycji wyborczych ustalają kierujący redakcjami właściwych programów ogólnokrajowych i regionalnych w drodze losowania przeprowadzanego w obecności pełnomocników, nie później niż w 18. dniu przed dniem wyborów.
- Audycje wyborcze nadawane będą w blokach zawierających:
- audycje kandydatów do rad gmin, powiatów i sejmiku wojewódzkiego;
- audycje kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast;
- łączne audycje wyborcze.
- Rejestracja i emisja audycji wyborczych dokonywana jest na koszt spółek radiofonii regionalnej.
- Komitety wyborcze, które chcą skorzystać z udostępnienia studia i urządzeń technicznych, zobowiązane są złożyć stosowny wniosek najpóźniej 24 godziny przed rejestracją audycji.
W sprawie nieodpłatnych audycji wyborczych prosimy kontaktować się z Sekretariatem Programu Radia Opole:
kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00.
77 40 13 224
Osoby upoważnione do kontaktu z pełnomocnikami wyborczymi:
Katarzyna Łabuda, Kierownik Sekretariatu Programu,
506360619
Magdalena Sakwińska, Kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego,
506360393